A sputnikra nem azt mondták, hogy az gyakorlatilag a brit vakcinának felel meg?
Gyorsaság: E téren az első orosz (Szputnyik-V a Gamalejatól) és 3 kínai (1 Sinovac és két Sinopharm oltás) vezet. Azok már fogalomban vannak. A két amerikai (illetve közülük az egyik amerikai-német: Pfizer-BioNtec, míg a másik tiszta amerikai: Moderna) és az angol (Oxford-AstraZeneca) vannak közvetlenül engedélyezés előtt. Van még III. fázisban további 5 oltóanyag. Az ismertebbek közül a második orosz EpiVacCorona a Vektortól csak a III. fázisos tesztelés első felében tart. A második német vakcina, a CureVac még csak II. és III. fázis között. Most lép át III fázisba. A belga Janssen Pharmaceutica (Johnson & Johnson) már egy ideje III. fázisban tart. Van még III. fázisban egy 4. kínai egy 3. amerikai és egy indiai oltóanyag is.
Biztonságosság: A legnagyobb számban az első oroszt (Szputnyik) és a 3 kínai oltást tesztelték, illetve ezeket adták be a legtöbb embernek. Az orosznál 60 ezer fős volt a III. fázisos teszt és azóta a normál oltások is megkezdődtek. A kínaiakról pedig tudjuk, hogy eddig mintegy 1 millió embernek adták be őket. Biztonságosság szempontjából ezek vezetnek. De az angol és a két amerikai is az I. II. és III. fázis sikeres teljesítéséhez szükséges számú alanyon lett tesztelve (vakcinánként csak a III. fázis több tízezer tesztalanyt jelent). A többi oltóanyagnak is meg kell ugrania ezt a lécet, szóval igazából mindegyik biztonságos lesz, amit engedélyezni fognak.
Hatékonyság szempontjából a csúcstartó a második orosz EpiVacCorona, ami idáig 100%-ban antitest termelést eredményezett és a specifikus T-sejtes immunválasz is kifejezett, erős. Azonban ez az oltóanyag még csak a III. fázisos tesztelés első felében tart. Hatékonyság tekintetében a két amerikai és az első orosz kb. egy kategória. A Moderna oltása 94,5%-os, a Szputnyik-V 92%-os, a Pfizer-BioNtec 90%-os. Az angol 70%-os hatékonyságú (bár korábban bemondtak 90%-os várható értéket is). A kínaiakról számokat még nem láttam. A Sinovac oltóanyagáról annyi tudható, hogy a 18 és 39 éves korosztály ellenanyag-termelése erőteljesebb volt, mint az idősebbeké. A kínai oltások hatékonyság vizsgálatánál nehézség, hogy Kínában gyakorlatilag nincs vírus terjedés, mert drákói szigorral csírájában elfojtották és folyamatosan elfojtják. Ezért tesztelik a kínai oltóanyagokat hatékonyság szempontjából legalább 10 országban, de az ottani eredményekről számok nem jöttek ki.
Logisztika: E téren a a kínai oltóanyagok és a második orosz EpiVacCorona vezetnek. 2-8 fokon, azaz sima hűtőgépben és hűtőtáskában elvannak. A Szputnyik-V és a második német CureVac oltóanyaga -18 fokos mélyhűtésre vágyik, de ez is viszonylag könnyen megoldható. Az angol és a belga oltóanyag sem igényel különleges hűtést. A Moderna sem. -20 fokon tárolható tartósan, de felolvasztás után viszonylag sokáig eláll hűtőben. A horror ebből a szempontból a Pfizer vakcinája -70 fok alatti hűtést igényel. Ez logisztikai katasztrófa és a költségeket is drasztikusan megemeli. Több ezer dolláros, jó nagy és nehéz, szárazjéggel töltött bőröndöket kell elképzelni még repülőgépes szállításnál is.
Ár: A két amerikairól lehet tudni, hogy drágák, 37, illetve 20 USD/adag. Ezt kettővel kell szorozni, mivel mindegyik ígéretes oltásból két adagra van szükség 14, 21, vagy 28 napos ismétléssel. És ez is csak fejlesztési költség nélküli ár. A kormányoknak a fejlesztési költség miatt ennél is többe fognak kerülni. Volt már szó 50-60 USD/adagról is, ha a fejlesztéshez adott támogatást is beleszámolják Ráadásul ebben nincs benne a -70 fokos szállítás és tárolás szintén nagyon combos költsége. Az oroszról annyi ismert, hogy sokkal olcsóbb lesz, mint a két amerikai (azoknál nem nehéz sokkal olcsóbbnak lenni). Az AstraZeneca most kifejezetten baráti 4 USD/adagot mondott be, de valószínűleg ez is fejlesztési költség nélküli ár, vagy valamilyen állami támogatott minimális fogyasztói ár. 4 USD/adagos árból biztos nem gazdagodnak meg még sok száz millió adag eladása esetén sem. A Sanofi-GSK 10 USD/adagról beszélt. A kínaiakról a nagykereskedelmi ár nem tudható. A Sinovac oltásának fogyasztói ára kb. 60 USD/két adag, azaz 30 USD/adag, de a nagyker ár ennél jóval barátibb lehet. Becslés 10 USD/adag körüli árra van.
Elérhetőség: A Moderna oltása nálunk egy ideig valószínűleg nem lesz elérhető, mert az amcsi kormányprogramban van lekötve. Abba egy kicsit sok lóvét tolt a jenki állam ahhoz, hogy ne ők legyenek az első számú vásárló, akiket kiszolgálnak. Az orosz Szputnyik-V leggyengébb pontja várhatóan a gyártó kapacitás. Nem véletlenül hajlandóak az oroszok helyi (például magyar) gyártásról is tárgyalni. Meg egyébként is láttuk, hogy ők jófejkednek járvány ügyileg. Segítenek. Országimázst építenek. A kínaiaknak is van csak hadsereg számára fenntartott oltóanyaguk, de a 3 szélesebb körben tesztelt oltásukat meg lehet venni és kapacitásuk is van gyártani. Náluk ez sima üzlet. Az angolok és a németek az EU közös beszerzésen keresztül, lobbierővel próbálják átnyomni a tömeges értékesítést. Az AstraZeneca és a Pfizer már a III. fázis idején gyártás előkészítésbe kezdett. Folyamatosan dobálják be a sajtóba a több tízmilliós azonnali és több százmilliós nagyságrendű pár hónapon belüli szállítási mennyiségeket. Aztán majd meglátjuk, hogy ebből mennyi a marketing tőzsdei árfolyam feldumálás és mennyi a realitás.
Mindent egybe vetve én az oroszt tenném most első helyre. Utána a kínaiak, majd az AstraZeneca a gyengébb hatékonysága miatt. De még az angol is igéretesebb, mint a jenki oltások. A Pfizer oltás logisztikája katasztrófa és az ára is igen magas. A Moderna oltása szintén drága és nem lesz elérhető nálunk záros határidőn belül.