Kínai pilóta nélküli repülőgépek

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Nem állítottam soha hogy teljesen védtelenek lennének a Drónok ezekkel az EW és kiber fegyverekkel szemben. Annyit állítottam és állítok most is, hogy LÉTEZŐ fenyegetés ez az irány, és pontosan ugyan úgy, mint a HT minden területén elindult itt is egy front, a tipikus KARD-PAJZS vesszőfutás.

Ez más sokkal korrektebb megfogalmazás, mint az előbb. :)

A Sentinelt azért egy picit szerintem elbagatelizáltad, nem egy olyan védtelen csip csup fiszem faszom dolog volt az adatkapcsolat szintjén, hihetetlen fegyvertény volt hogy lekapták sértetlenül a jó magas profilon és ráadásul stealth karakterisztikával repülő drónt.

Neked van pontos információd arról, hogy milyen szintű zavarvédelemmel ellátott adatkapcsolata van az RQ-170-nek?

Az F-117 sztoriról nekem csak annyi a véleményem, mivel olvastam pro és kontra sok sok eltérő dolgot, hogy viharos gyorsasággal kivonták a típust az aktív szolgálatból,

1999-ben lőtték le azt a bizonyos F-117A-t, utána 9 évvel vonták ki az aktív szolgálatból, vagyis 2008-ban. Bevetésre került 2001-ben az Operation Enduring Freedom és 2003-ban az Operation Iraqi Freedom alatt is.

Azért erre a "viharos gyorsasággal" jelzőt én nem használnám...

Az ember által irányított helikopter navigációs rendszerét meg ha össze is tudja zavarni valaki egy kézi/járműre szerelhető EW cuccal, és elszáll mondjuk a GPS/Glonass pontos koordináta alapű műholdas navigáció, bármilyen hihetetlen az a gép még harcképes marad, és optikai/IR eszközökkel, szabad szemmel ha felderít, nem lennék a helyében annak aki rápróbált, mert a pilóta agya felett nem veszed át így az irányítást, és LŐNI fog rád gépágyúval, NIR e, még prec.rakétával is. Majd mivel iránytű van, térképet tudnak használni, szépen hazarepül.

Ez megint feltételezés. Ha EW-vel megzavarsz egy célpontot, és annak nincs dedikált EW rendszere, amely az adott zavaró forrás felderítésére szolgál, akkor hogy fog EO/IR alapon felderíteni?
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 986
113
Az EW rendszer ami adatkapcsolatot, kommunikációt zavar egy drón és az irányító központja közt, soha nem fog egy helikoptert harcképtelenné tenni. Az hogsy blokkolsz egy remote controllt, vagy törés után erősebb rádiójellel eltéríted a saját akaratod szerint, az hol teszi harcképtelenné a kamov optikáját vagy IR érzékelőit? Illetve ha full spektrumban meg is tudsz zavarni mindent(bár ettől lényegesen egyszerűbb még lelőni is), akkor is a pilóta és operátor igen sok mindebnre képes még analóg műszerekkel, manuálisan. Erősen el van túlozva hogy semmire se lennének képesek, meg azt se tudnák merre vannak arccal előre...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 712
113
Nyilván az Il-2/G1-G2 Stuka volt az első a mai értelemben vett CAS szerepkörben dolgozó eszköz. A maga idejében az Il-2 főleg a PTAB után nagyon hatékony eszköz volt. A Szu-25 nem csak Vikhr rakétákkal, hanem mindenhogy a kifutó vonal jelenleg, mert nem gyártják már. Ezt arra írtam hogy már 2000 környékén volt T majd később TM változata, ami sokszoros képességet tudott a mostani csúcs drónoknál, amire Roni elalél 2017 ben. Túl drágának találták, így van ezért lemondtak a nagy szériás gyártásról(főleg hogy a Grúzoknál volt az eredeti gyártósor) és maradt a meglévők felújítása, SZM néven. Viszont ezt a vonalat is zárják majd idővel. Egyértelműen elkülönül innentől a jövőben ez a szerepkör két irányban: Marad a még ennél is sokkal nagyobb harcértékű gyorsabb és nagyobb sebességű csúcs platform, a felső kategóriás Szu-34 prec. fegyverzettel, a nagy értékű célpontokra Stand off fegyverzettel, és a tradicionális CAS ra meg a korszerű helikopterek, Ka-50-52, és Mi-28. Veled és Ronival ellentétben én úgy látom hogy nem NEM KÉPESEK az oroszok értelmes támadó drónt gyártani, hanem nem volt náluk prioritás ez az irány.

Igen is meg nem is. Ha megnézed azokat az országokat amellyek rendszeresítettek, vagy most rendszerexsítenek ilyen drónokat, azoknak szintén van komoly harci helikopter és földi csapásmérő potenciáljuk hagyományos gépekkel. Viszont ezekkel a gépekkel rengeteget lehet spórolni, főleg az alacsony intenzitású konflikutokban.
Vegyük pl Szíriában mikor az orosz légierő az üzemanyagszállító konfojokat támadta. Egy két szu-24 géppár hagyományos repeszromboló bombákkal végigszórta a konvojt és kész. Ezt a munkát szintén elvégzi mondjuk egy hatalmas drón is ami a szárnyai alatt egy rakás ilyen pici bombát visz.
Mi a hatékonyabb és az olcsóbb? Elméletileg az orosz buta repeszromboló bomba sokkal olcsóbb mint az ilyen kis spec bombák.
Viszont ha a nagy egészet nézed, mennyi az üzembentartási költsége a Szu-24-nek? Ha meg beleszámoljuk, mivel jár egy pilóta elvesztése akkor már a mérleg nyelve inkább a drónok felé billen.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 712
113
Illetve azt még nem tudom szó nélkül hagyni, hogy megint már arroganciával határos szemellenző ahogy idevágod hogy mi a jövő 100% ban... Mac, te már mint admin hogy lehetsz ennyire szűklátókörű? Mi az hogy az olcsó prec. fegyverekkel ellátott drónok a jövő ha már CAS?
hát elnézve napjaink fejlesztéseit valamiért ez a vélemény alakult ki bennem. Őszintén nem is tudom mikor láttam utóljára nyugati harci gépen UB blokkot???
 
  • Tetszik
Reactions: Roni

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 986
113
Igen is meg nem is. Ha megnézed azokat az országokat amellyek rendszeresítettek, vagy most rendszerexsítenek ilyen drónokat, azoknak szintén van komoly harci helikopter és földi csapásmérő potenciáljuk hagyományos gépekkel. Viszont ezekkel a gépekkel rengeteget lehet spórolni, főleg az alacsony intenzitású konflikutokban.
Vegyük pl Szíriában mikor az orosz légierő az üzemanyagszállító konfojokat támadta. Egy két szu-24 géppár hagyományos repeszromboló bombákkal végigszórta a konvojt és kész. Ezt a munkát szintén elvégzi mondjuk egy hatalmas drón is ami a szárnyai alatt egy rakás ilyen pici bombát visz.
Mi a hatékonyabb és az olcsóbb? Elméletileg az orosz buta repeszromboló bomba sokkal olcsóbb mint az ilyen kis spec bombák.
Viszont ha a nagy egészet nézed, mennyi az üzembentartási költsége a Szu-24-nek? Ha meg beleszámoljuk, mivel jár egy pilóta elvesztése akkor már a mérleg nyelve inkább a drónok felé billen.
Persze, csak az a szuhoj képes olyan dolgokra is amire az a drón nem. Mondjuk olyan repülési profilra, ahol hangsebesség felett beüt egy arcvonal mögé, és nukit tesz le preciziósan. Jó hogy drágább. A mai komolyabb támadó drónoknak inkább a csata repülők és helikopterep feleltethetőek meg.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 712
113
Mi lesz a jövő? Veled ellentétben én pont ezek miatt a bonyolult és soktényezős dolgok miatt nem tudom. Másképp képzelik el az Oroszok, és másképp a Kínaiak, ennyit merek kijelenteni...
Én annyira nem ástam bele magam az orosz fejlesztésekbe, amit látok, hogy prototipusokban jók, viszont állandóan beüt a krónikus forráshiány. Akkor tudnánk meghatározni, hogy mi is a konkréti irányvonaluk, ha annyi pénz kapna a haderő, amennyire szügsége van. Így nem lehet eldönteni, hogy ez most tényleg az irányvonaluk vagy csak újabb egy fájó kompromisszum
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 986
113
hát elnézve napjaink fejlesztéseit valamiért ez a vélemény alakult ki bennem. Őszintén nem is tudom mikor láttam utóljára nyugati harci gépen UB blokkot???
Nyilván való dolog pedig hogy Szíriában igen hasznosan alkalmazzák. Filléres, és a célnak megfelel. Meglepően pontosan lehet lőni az Sz-8 al, sokféle harci rész van hozzá, szinte mindenhova fel lehet aggatni. Mbt ig mindenre van megoldás, dedikált kemény célokra meg ott van szárazföldön a kornet, levegőből a shturm/vikhr család. Mindenre elég.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 712
113
A drón vonal jó, csak jelenleg ott tartunk hogy egy valóban potens drón harci heli árban van, és kibertámadással harcképtelenné tehető/még irányítást is át lehet venni ha az irányító központja bukik, illetve a helyszínről meg erre specializált eszközzel le lehet hozni.
Mondok én neked valamit: KVANTUMKOMMUNIKÁCIÓ!!!
:hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos:
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 986
113
Mondok én neked valamit: KVANTUMKOMMUNIKÁCIÓ!!!
:hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos:
Abban is van jövő, de én is mondok valamit: még nem találtak ki olyan dolgot, amit ne lehetett volna feltörni, blokkolni, vagy erősebb jellel közelebbről elnyomni. Ez sem lesz másképp, hiába harangozzák be így, hogy feltörhetetlen, ultimate megoldások nincsenek, csak folyamatos fejlődés.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 712
113
Nyilván való dolog pedig hogy Szíriában igen hasznosan alkalmazzák. Filléres, és a célnak megfelel. Meglepően pontosan lehet lőni az Sz-8 al, sokféle harci rész van hozzá, szinte mindenhova fel lehet aggatni. Mbt ig mindenre van megoldás, dedikált kemény célokra meg ott van szárazföldön a kornet, levegőből a shturm/vikhr család. Mindenre elég.
Pontosan, de erre azt mondom, hogy az a feladatot Stukákkal is el lehetett volna végezni. Az ok, hogy a jelenlegi orosz fegyverek jók és működőképesek, de vannak már ezeknél jóval modernebb dolgok is. És minden jel szerint ezek a modernebb dolgok terjednek.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 712
113
Abban is van jövő, de én is mondok valamit: még nem találtak ki olyan dolgot, amit ne lehetett volna feltörni, blokkolni, vagy erősebb jellel közelebbről elnyomni. Ez sem lesz másképp, hiába harangozzák be így, hogy feltörhetetlen, ultimate megoldások nincsenek, csak folyamatos fejlődés.
Igen,de odáig még meg kell nyerni néhány fizikai Nóbel díjat, hogy megértjük a kvantumösszefonódást. Ha erre valaki rájön, hidd el, sokan oda fogna figyelni rá és tudni fogunk róla. Ez után törhetjük csak a fejünket, hogyan törjünk fel egy ilyen adatkapcsolatot.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 986
113
Pontosan, de erre azt mondom, hogy az a feladatot Stukákkal is el lehetett volna végezni. Az ok, hogy a jelenlegi orosz fegyverek jók és működőképesek, de vannak már ezeknél jóval modernebb dolgok is. És minden jel szerint ezek a modernebb dolgok terjednek.
Ezo nincs így, mert a stukákat az igen nagy számban jelenlévő nehézgéppuskák lemészárolnák. Könnyű lassú célpont, gyenge páncélzattal. Viszont egy tucano szintű dolog teljesen reális lenne ide jó nagy számban, akár NIR el is, igen...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 712
113
Ezo nincs így, mert a stukákat az igen nagy számban jelenlévő nehézgéppuskák lemészárolnák. Könnyű lassú célpont, gyenge páncélzattal. Viszont egy tucano szintű dolog teljesen reális lenne ide jó nagy számban, akár NIR el is, igen...
Megnyugtatlak, nagyon jól beválltak a szovjet utánpótlást szállító konvojok ellen. Ugyanolyan jól lehetne velük gépágyúzni a mostani tartálykocsikat mint a régieket.
Az nem érv a modern fejlesztésekkel szemben, hogy a jelenlegiek is jók a feladatra.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 986
113
Igen,de odáig még meg kell nyerni néhány fizikai Nóbel díjat, hogy megértjük a kvantumösszefonódást. Ha erre valaki rájön, hidd el, sokan oda fogna figyelni rá és tudni fogunk róla. Ez után törhetjük csak a fejünket, hogyan törjünk fel egy ilyen adatkapcsolatot.
Azért ezt a dolgot te most komolyan arra vársz, hogy mindenki kirakja az ablakba ha talál egy áttörést, mert a Nobel díj fontosabb mint a nemzetvédelem? Vagy hogy nem kutatja minen legalább középhatalom? Mac, a rádióhullámokkal történő lehetőségek feltalálásáért megdícsérnek egy fizikust, amikor azt találják ki, hogy hogyan lehet zavarni, vagy feltörni, akkor meg titoktartásit kap ajándékba.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 986
113
Megnyugtatlak, nagyon jól beválltak a szovjet utánpótlást szállító konvojok ellen. Ugyanolyan jól lehetne velük gépágyúzni a mostani tartálykocsikat mint a régieket.
Az nem érv a modern fejlesztésekkel szemben, hogy a jelenlegiek is jók a feladatra.
Jaja, csak nem voltak ilyen nehézgéppuskák rendszerben, mint pl. a Kpvt, illetve egyébb nagy tűzgyorsaságú pontos gépágyúk sem. A stuka már a saját korszakában is gyenge konstrukció volt.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 468
19 048
113
Mondjuk olyan repülési profilra, ahol hangsebesség felett beüt egy arcvonal mögé, és nukit tesz le preciziósan

A 60 években fejlesztett f-111 is képes volt ilyenre és akkor? Hol volt még UAV akkoriban? meg 25 kg Precíziós bomba? Még ATGM sem volt elterjedt :oops:

Ne told már fullba a kretént :D
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 468
19 048
113
Roni mikor akarsz leállni?

Nem értem miről kéne leállnom :oops:

Be linkeltem egy nekünk scifinek tűnő kínai UAV gépet és a kezelőrendszeréről erre meg zsolti felháborodott hogy mit képzelek már megint magamról hogy megmertem említeni az oroszokat.

Az hogy egy 60 évekbeli technológiával dobálózik egy komoly drón ellen mint a ch-5 vagy Cloud Shadow az már az ő baja hogy nem képes észre venni a különbséget.
A stuka már a saját korszakában is gyenge konstrukció volt.

37mm gépágyújára emlékszünk? Igazi tankvadász volt ;)
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 468
19 048
113
Mondjuk olyan repülési profilra, ahol hangsebesség felett beüt egy arcvonal mögé, és nukit tesz le preciziósan.


Ők már dolgoznak rajta ;)

CK-20 drone
02xqAGC.jpg

VzFMfVt.jpg