Középkori magyar várak

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 289
10 338
113
Mai hír:
Folytatódik jövőre a diósgyőri vár rekonstrukciója

http://www.boon.hu/folytatodik-jovore-a-diosgyori-var-rekonstrukcioja/3604729

Az egyik szemem sír, a másik nevet.
Nevet, mert lesz egy még teljesebb rekonstrukció.
Viszont sír, mert gyerekkoromtól a romos vár képe égett belém annak sejtelmességével, fantázia ösztökélő torzójával, ősiségével.
 

erdifefe1

Active Member
2016. január 13.
246
220
43
Mai hír:
Folytatódik jövőre a diósgyőri vár rekonstrukciója

http://www.boon.hu/folytatodik-jovore-a-diosgyori-var-rekonstrukcioja/3604729

Az egyik szemem sír, a másik nevet.
Nevet, mert lesz egy még teljesebb rekonstrukció.
Viszont sír, mert gyerekkoromtól a romos vár képe égett belém annak sejtelmességével, fantázia ösztökélő torzójával, ősiségével.
Ennek örülök. Végre valami normális dologra basszák el a pénzt.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
Nincs valakinek esetleg egy forrása a középkori magyar várak listájáról? Az első és a második katonai felmérésen fel van tüntetve egy várrom, amiről sehol semmilyen adatot nem találtam, mégcsak említést sem. Sőt, a közeli falubeliek nem is tudnak arról, hogy volt valaha bármiféle vár azon a környéken. Pedig a második katonai felmérés (ami kb. 150 éve volt) még feltűnteti romként.
 
  • Tetszik
Reactions: szpg9

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 960
113
Nincs valakinek esetleg egy forrása a középkori magyar várak listájáról? Az első és a második katonai felmérésen fel van tüntetve egy várrom, amiről sehol semmilyen adatot nem találtam, mégcsak említést sem. Sőt, a közeli falubeliek nem is tudnak arról, hogy volt valaha bármiféle vár azon a környéken. Pedig a második katonai felmérés (ami kb. 150 éve volt) még feltűnteti romként.
Elég sok elfeledett, az 1300-as évekre leomlott vár található a mai ország területén. Sok csak afféle mini erőd volt az aktuális földesúr helyi mini erődítménye, vagy a helyi lakosság által készített mini mentsvár. Az 1200-as évekig sokuk főleg fa-föld anyagú volt, és így nem sok minden maradt meg belőlük max a földsánc. Másokat széthordtak építőanyagnak.
Hol található? Szoktam néha ilyen eltűnt erődök után olvasgatni a neten talán hallottam már róla.
 
  • Tetszik
Reactions: szpg9

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
Elég sok elfeledett, az 1300-as évekre leomlott vár található a mai ország területén. Sok csak afféle mini erőd volt az aktuális földesúr helyi mini erődítménye, vagy a helyi lakosság által készített mini mentsvár. Az 1200-as évekig sokuk főleg fa-föld anyagú volt, és így nem sok minden maradt meg belőlük max a földsánc. Másokat széthordtak építőanyagnak.
Hol található? Szoktam néha ilyen eltűnt erődök után olvasgatni a neten talán hallottam már róla.

http://mapire.eu/hu/map/secondsurvey/?layers=osm,5,42&bbox=2478757.2810029094,5868022.888310303,2487929.724397131,5872312.916522809

A romániai Bihar megye déli része. Déva a neve a térkép szerint, de nem az asszony a falban Déva vára. :)
1806 és 1869 között készült a második katonai felmérés, akkor még feltüntették, mint romok, ebből gondolom, hogy ez is azelőtt nemrég még állhatott, gondolom ezt is a Rákóczi szabadságharc után rombolták le a sógorok.
 
  • Hűha
Reactions: Kim Philby

32karakter

Well-Known Member
2011. február 21.
1 046
2 181
113
http://mapire.eu/hu/map/secondsurvey/?layers=osm,5,42&bbox=2478757.2810029094,5868022.888310303,2487929.724397131,5872312.916522809

A romániai Bihar megye déli része. Déva a neve a térkép szerint, de nem az asszony a falban Déva vára. :)
1806 és 1869 között készült a második katonai felmérés, akkor még feltüntették, mint romok, ebből gondolom, hogy ez is azelőtt nemrég még állhatott, gondolom ezt is a Rákóczi szabadságharc után rombolták le a sógorok.

Nem feltétlen. Sőt.
Először is a lerombolás rész jellemzően a környékbeli falvak lelkén szárad - építőanyag - a sógorok elvitték a várakból a hadianyagot (ágyúk) illetve kicsiket robbangattak/felgyújtották az egészet (a lőpor drága volt akkor is).

De hogy segítőkész is legyek:
http://varak.hu/kezdolap

Ha van valami róla, nagy esélylel itt megtalálod.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 960
113
http://mapire.eu/hu/map/secondsurvey/?layers=osm,5,42&bbox=2478757.2810029094,5868022.888310303,2487929.724397131,5872312.916522809

A romániai Bihar megye déli része. Déva a neve a térkép szerint, de nem az asszony a falban Déva vára. :)
1806 és 1869 között készült a második katonai felmérés, akkor még feltüntették, mint romok, ebből gondolom, hogy ez is azelőtt nemrég még állhatott, gondolom ezt is a Rákóczi szabadságharc után rombolták le a sógorok.
Nah, mivel este 9 van ezért csak hamar gyorsan futottam át a környék történetét. Érdemes úgy 20 km-es körzetben utánanézni a környező települések történetének. Annyira jutottam hogy az árpád korban és utána is szinte Trianonig egyházi birtok volt az egész környék említett fémbányászattal, kohászattal. Nem messze említik a fenesi várat (Várasfenes) Kb 7km légvonalban, aminek a végén található a vár romjai. A két rom biztosan nem ugyanaz. Belényes történetéből elég jól ki lehet talán indulni. Viszont biztos hogy az általad említett az várrom? Nem a hegy tetején található, és bár van rá sok példa de nem bevett szokás hogy két vár ilyen közel legyen egymáshoz. A maradványok innét a katonai térkép alapján és a romok formája alapján kb itt vannak: 46.558492, 22.324880 , kb 20x30 méter de ettől inkább kisebb. Képet nem találtam róla, így a helyszínen okosabb lehet az ember. Lehetett ez akár kolostor,vagy valamilyen gazdasági épület is, bár tulajdonképp a vár ,vagy erőd létét sem zárja ki, ha van valami árok körülötte ami innét nem látszik. Mivel elég sok földút fut ott össze és elég messze vannak a települések kár egy elpusztult középkori település temploma is lehetett.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
Nem feltétlen. Sőt.
Először is a lerombolás rész jellemzően a környékbeli falvak lelkén szárad - építőanyag - a sógorok elvitték a várakból a hadianyagot (ágyúk) illetve kicsiket robbangattak/felgyújtották az egészet (a lőpor drága volt akkor is).

De hogy segítőkész is legyek:
http://varak.hu/kezdolap

Ha van valami róla, nagy esélylel itt megtalálod.

Ezt az oldalt ismerem, sajnos nincs rola semmi. Elég eldugott helyen van, fent egy hegytetőn, körülötte mindenhol hegyek, nem hinném, hogy a falusiak pont oda fel mentek volna kőért, de persze bármi lehetséges.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
Nah, mivel este 9 van ezért csak hamar gyorsan futottam át a környék történetét. Érdemes úgy 20 km-es körzetben utánanézni a környező települések történetének. Annyira jutottam hogy az árpád korban és utána is szinte Trianonig egyházi birtok volt az egész környék említett fémbányászattal, kohászattal. Nem messze említik a fenesi várat (Várasfenes) Kb 7km légvonalban, aminek a végén található a vár romjai. A két rom biztosan nem ugyanaz. Belényes történetéből elég jól ki lehet talán indulni. Viszont biztos hogy az általad említett az várrom? Nem a hegy tetején található, és bár van rá sok példa de nem bevett szokás hogy két vár ilyen közel legyen egymáshoz. A maradványok innét a katonai térkép alapján és a romok formája alapján kb itt vannak: 46.558492, 22.324880 , kb 20x30 méter de ettől inkább kisebb. Képet nem találtam róla, így a helyszínen okosabb lehet az ember. Lehetett ez akár kolostor,vagy valamilyen gazdasági épület is, bár tulajdonképp a vár ,vagy erőd létét sem zárja ki, ha van valami árok körülötte ami innét nem látszik. Mivel elég sok földút fut ott össze és elég messze vannak a települések kár egy elpusztult középkori település temploma is lehetett.

Nem biztos, hogy várrom. A fenesi várat elég jól ismerem, abból gondoltam, hogy ez is egy vár lehetett, hogy mind a kettőt hasonló "ruine"-ként jelölik, ráadásul az első katonai felmérésben is ugyanúgy mind a kettőt egy kis vár formájú alakzat jelöli. Sajnos a google mapon semmi sem vehető ki. Hát akkor marad a túra. :)
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 960
113
Nem biztos, hogy várrom. A fenesi várat elég jól ismerem, abból gondoltam, hogy ez is egy vár lehetett, hogy mind a kettőt hasonló "ruine"-ként jelölik, ráadásul az első katonai felmérésben is ugyanúgy mind a kettőt egy kis vár formájú alakzat jelöli. Sajnos a google mapon semmi sem vehető ki. Hát akkor marad a túra. :)
A romok előtt vezet egy út, mintha be lenne vágódva a talajba, fákkal szegélyezve mint egy mélyút. Az lehetett a fő közlekedési útvonal. A terület és a dombok úgy néznek ki mintha egykor nadrágszíj parcellák lettek volna, a telekrajzok pláne ilyen eldugott helyen évszázadokig se változnak. Én innét egy elpusztult falura tippelek, felette egy templommal. Esetlegesen olyan településre ahol a püspökség szőlőjét gondozták. Bár ezt valószínű újratelepítették volna. Minden esetre ha mész okvetlen írd meg mit találtál.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
A romok előtt vezet egy út, mintha be lenne vágódva a talajba, fákkal szegélyezve mint egy mélyút. Az lehetett a fő közlekedési útvonal. A terület és a dombok úgy néznek ki mintha egykor nadrágszíj parcellák lettek volna, a telekrajzok pláne ilyen eldugott helyen évszázadokig se változnak. Én innét egy elpusztult falura tippelek, felette egy templommal. Esetlegesen olyan településre ahol a püspökség szőlőjét gondozták. Bár ezt valószínű újratelepítették volna. Minden esetre ha mész okvetlen írd meg mit találtál.

A koordinátákat szerintem elnézted, mert ha pontos a térkép (márpedig úgy vettem észre, hogy nagyon pontos), akkor itt kell legyenek a romok:

https://www.google.ro/maps/place/46...1e3!4m5!3m4!1s0x0:0x0!8m2!3d46.5576!4d22.3072
Remélem lesz időm rá még az idén megnézni és akkor megírom.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 960
113

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 763
14 700
113
Ennek örülök. Végre valami normális dologra basszák el a pénzt.

Voltam kb fél éve, még télen Diósgyőrben, nagyon jól sikerült a rekonstukció, persze valamennyire hiányoznak az ‘eredeti’ eszközök, páncélok stb., de ezeket is kifejezetten szinvolanalas rekonstrukciókkal - cserépkályhákkal, bútorokkal pótolták. A lovagterem kiemelkedően jó lett.

Látszik, hogy van koncepció, volt normalis és érdekes guide, mindenféle hagyományőrzés.

Erdemes felkeresni, ha a többi várrekonstrukció is ilyen lesz, akkor minnél többet !