[HUN] Lánctalpas gyalogsági harcjárművek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 583
63 951
113
Szerintem tökéletes ez a K21. Sokat úszkálni nálunk nem kell, vagy a Duna egyik oldalára menekülünk vagy a másikra.:) Hogyér adják?
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 187
13 456
113
Szerintem elég drágák lehetnek. Tele vannak pakolva egy rakás elektronikával.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
antigonosz

Szerintem is jók lennének a számunkra. Az ára meg egyébként mindegy, 5 millió Euró alatt nem nagyon lehet normális IFV-t venni.
Szerintem ha csak egy vagy két zászlóaljat vennénk már akkor is megérte!
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Szerintem tökéletes ez a K21. Sokat úszkálni nálunk nem kell, vagy a Duna egyik oldalára menekülünk vagy a másikra.:) Hogyér adják?

Úgy 3 és fél misi lehet dollárban, ahogy látom most így hirtelen több helyen is, pl. itt: http://www.globalsecurity.org/military/world/rok/k-21.htm
Ami nem vészes ebben a kategóriában. Persze azért nem olcsó, legalábbis nekünk nem. :(
És volt nemrég egy ilyen is: http://htka.hu/2013/11/05/titokvedelmi-megallapodast-keszitett-elo-hende-szoulban/
És most álmodozok egyet. :D
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
wolfram

"Úgy 3 és fél misi lehet dollárban, ahogy látom most így hirtelen több helyen is, pl. itt:"

Szerintem az ár biztos nem jó. 3 millió $ környékén van egy Patria AMW vagy egy Boxer (az inkább euróban)
Egy BMP-3M, teljesen felszerelve olyan 5 millió Euró.
<b>A Pumát a németek 18 millió Eurós darab áron vették! </b>
(lehidaltam amikor olvastam, a Leopárd 2A7-el van egy árban)
Emiatt kétlem, hogy a K21 olyan olcsó lenne, valahol a BMP-3M és a Puma között lesz az az ár.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
wolfram

"Úgy 3 és fél misi lehet dollárban, ahogy látom most így hirtelen több helyen is, pl. itt:"

Szerintem az ár biztos nem jó. 3 millió $ környékén van egy Patria AMW vagy egy Boxer (az inkább euróban)
Egy BMP-3M, teljesen felszerelve olyan 5 millió Euró.
<b>A Pumát a németek 18 millió Eurós darab áron vették! </b>
(lehidaltam amikor olvastam, a Leopárd 2A7-el van egy árban)
Emiatt kétlem, hogy a K21 olyan olcsó lenne, valahol a BMP-3M és a Puma között lesz az az ár.


Hát, ennél "hitelesebb" forrást nem találtam és ez sem valami friss: http://www.koreatimes.co.kr/www/news/nation/2010/08/205_71975.html
De azért a Puma 18 misis ára meg már a másik véglet, ott valami nagy mutyi volt szerintem, vagy az már a "sikló" verzió lehet, mint a Bilkó főtörzsben. :D
Mondjuk a 3,5 misi meg tényleg kevésnek tűnik... Hát, ha valaki bevállalós, kérhet a gyártól ajánlatot mondjuk 100 darabra, aztán kiderül. :D
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Közben itt van ez az oldal, bár nyilván ez sem pontos, de itt 5,5-6 millára taksálják, az mondjuk reális lehet: http://nationcreation.wikia.com/wiki/Modern_Day_Military_Pricing_List
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
wolfram

Én sem tudok hiteles forrást, szóval fogadjuk el, hogy Dél-Koreának 6 millió $ volt darabja.

A Pumánál találtam 7.65 millió Eurót (3.1 milliárd Euró 405 db jármű) illetve 8.85 millió Euró/db-ot. Valószínűleg ez lesz a helyes szám, nem pedig a 18.
Így viszont lehet 6 millió $ a K21. Akkor viszont nem is olyan drága! (Már ha Dél-Koreai vagy)
Kíváncsi vagyok mennyi lenne az export ára...
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
fip7

Talán a "magyar-koreai, két jó barát"-tal, a turáni rokonsággal, vagy valami hasonlóval be lehetne próbálkozni náluk, hátha úgy megkapnánk mi is annyiért. :D Komolyra fordítva, végül is nem lenne hülyeség számításba venni a K21-et, a koreaiaktól meg akár még ellentételezést is kérhetnénk, ha nagyobb mennyiséget rendelnénk belőle (én úgy vélem, hogy kb. 100 darab elég lenne nekünk), úgy is van már tapasztalatuk nálunk befektetések terén.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
wolfram

Hát induljunk ki mondjuk a klasszikus orosz 41 harcjárműves zászlóaljból. Ha 2 zászlóaljat rendelünk az 82 db harcjármű. (80 IFV+2 parancsnoki)
Ezentúl kellenének még gyakorlásra is járművek, az legyen egy század, 10 db. (9 IFV+1 parancsnoki)
Ezen felül kellene még tartalék jármű, raktárra (nem porosodni) hiszen 100% hadrafoghatóság nincs, illetve a harcokban megsérült járművek gyors pótlását is meg kell oldani, amíg a sérült járművet javítják. Ez legyen 8 db jármű (7 IFV+1 parancsnoki)

Ez összesen:
96 db K21 IFV
4 db K21 parancsnoki jármű
Vagyis összesen 100 db.

Ha számunkra az ár 6 millió Euró, (nem dollár) akkor az ma forintban olyan <b>1.5 milliárd Ft/darab</b> körül van.
Vagyis <b>100 db jármű 150 milliárd Ft. </b>

Ezeket a járműveket még ide kell szállítani, kiépíteni a javító bázist, fedett csarnokot építeni nekik, hogy ne a szabad ég alatt álljanak, kiépíteni a kopó alkatrészek gyártását, a lőszer gyártást és meg kell oldani rá a kiképzést.
Ez még belekerülhet akár <b>50 milliárdba</b> is.

Ez így <b>összesen 200 milliárd magyar forint</b> jelenleg. Ha ezt 4 évre elosztjuk akkor az <b>50 milliárd forint/év.</b> Ez azért vállalhatónak tűnik!
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
fip7

Szerintem is vállalható lenne. De hát, amikor alig 240 milliárd a honvédségre szánt pénz évente (pedig már csak a NATO-kötelezettség miatt is több, mint a duplájának kéne lenni), akkor ezek nem fognak ebből 50 milliárdokat lecsípkedni holmi IFV-kre, mert akkor vagy a sok aktatologató léhűtőnek nem jutna kiemelt bér (ez pedig elképzelhetetlen ugye), vagy az a maroknyi valódi katonánk disszidálna, ha tőlük vonnák el.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
611
113
Ez így <b>összesen 200 milliárd magyar forint</b> jelenleg. Ha ezt 4 évre elosztjuk akkor az <b>50 milliárd forint/év.</b> Ez azért vállalhatónak tűnik!

Nem azt kell nézni, hogy mennyibe kerül a beszerzés (bár az átlagpolgártól elkezdve az ellenzékig mindenki ezen van mindig fennakadva), hanem hogy mennyi az üzemeltetés, mert azt kell beleépíteni a HM költségvetésébe. 50 mHUF-ot meg bárhonnan le lehet csippenteni évente.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 583
63 951
113
Azt gondolom a következő 4 évben ilyen beszerzést nem fogunk végezni. Kb ennyi pénz ment el stadionra, a hasonló nagyságrendű Gripen üzletet pedig béreljük, lízingeljük. 100-120 K21 ellen semmi kifogásom nem lenne az biztos.:) De emlékeztek miket írtak a 3 milliós 3 db-os mil beszerzésre az origón vagy hol? Milyen drága, 1 millióból legyártanánk itthon stb.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 187
13 456
113
Ezeknél a járgányoknál a legfilléresebb tétel szerintem a "vas" amiből csinálják. A rengeteg elektronika, kompozit plusz páncélok, energiaelnyelő űlések stb. stb. amik megdobják az árát.
 

atta

Member
2013. január 26.
278
0
16
wolfram
Ezeket a járműveket még ide kell szállítani, kiépíteni a javító bázist, fedett csarnokot építeni nekik, hogy ne a szabad ég alatt álljanak, kiépíteni a kopó alkatrészek gyártását, a lőszer gyártást és meg kell oldani rá a kiképzést.
Ez még belekerülhet akár <b>50 milliárdba</b> is.

Gyártunk még egyáltalán kézifegyvernél nagyobb űrméretű lőszert? Ha jól sejtem, hogy nem, akkor teljesen új gyártó kapacitást kéne kiépíteni a 40 mm-es lőszerre, ami nagyon költséges lenne. Szerintem nem is érné meg a 100 jármű békeidős szükséglete miatt belevágni.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
atta

Szerintem ma már csak kézifegyverekhez gyártunk lőszert. De ha jó bele a svéd 40 mm-s Bofors akkor nem kell Koreából hozni a lőszert. Ebben az esetben nem kell saját gyártó kapacitás. Viszont ha nem ugyan az a két lőszertípus akkor kénytelenek leszünk gyártani, vagy annyit venni raktárra, hogy kitartson egy háborúban is.

GrGLy

Az biztos, hogy üzemeltetni is pénz. A kérdés az, hogy mennyi. Illetve az, hogy itthon milyen kopóalkatrészeket gyárthatunk hozzá. Mert ha minden szir-szart Koreából kell megrendelni akkor drága. Ha csak komolyabb tételek jönnek onnan, az apróságokat itthon legyártjuk akkor nincs gond. De tény, hogy üzemeltetni <b>kell</b> őket.
Nem kellene úgy járniuk, mint eddig mindennek. (Szétrohadni a szabad ég alatt)

antigonosz

" De emlékeztek miket írtak a 3 milliós 3 db-os mil beszerzésre az origón vagy hol? Milyen drága, 1 millióból legyártanánk itthon stb."

Off:
Én nem véletlenül vagyok autokrácia párti, szerintem az átlag polgár egy s@gfej és még a saját életéről sem tud felelősségteljes döntéseket hozni, nem, hogy egy országéról.<b> Ebből kifolyólag nem érdekel a véleményük. </b>


Mackensen

Jól látod. Amennyire én utána tudtam nézni, a mai harcjárművek árában 3 nagy tétel van.
Az első a darabárra vetített fejlesztési költség.
A második a kerámia/kompozit páncélzat.
A harmadik az elektronika.
A második és harmadik pont típusonként fölcserélhető. De kb. ezek a jármű költségének oroszlánrészei.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
Utána néztem a K21-ben és a CV90-ben ugyan az a Bofors 40 mm/L70-s ágyú van. Szóval nem kellene Koreából lőszert venni :)
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 187
13 456
113
A Nimródban is ilyen volt:)
http://hu.wikipedia.org/wiki/40M_Nimr%C3%B3d
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
Igen ez alapvetően egy 2. Vh-s ágyú. Csak korszerűsítették.