Kalasnyikov variánsok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
Bár ezt is kérdezhetném melyiknél:
67779323383344487035.jpg
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 822
113
fip7

A 6.5-ös gyakorlatilag egy orosz vadászlőszerből lett kifejlesztve ezért az oroszok jobban kedvelik mint a full ami 6.8 SPC-t.Azt,hogy melyik a jobb a kutya sem tudja...Amúgy a LEVEL IV mellényeket át lehet lőni a már említett hazai wolfram magvas páncéltörő karabélylőszerrel.Abban igazad van,hogy a hagyományos páncéltörő karabélylőszer nem viszi át DE ezek az 5,56-os,5,45-ös és a 7,62-es páncéltörő karabély lőszerekre vonatkoznak nem pedig a 6,8-as vagy 6,5-ösre(ez persze nem azt jelenti,hogy ezekkel át lehetne lőni).
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 019
113
@Dudi
Bocsi, próbáltam előtte utánanézni, de nem találtam infót... A "hazai" alatt azt érted, hogy Mo.-n gyártják?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 822
113
Igen itthon gyártják és itthon fejlesztették ki.Arról szól az egész,hogy a 43M normál karabély lőszer acélmagját kicserélték egy ugyan akkora wolfram karbid magra,ettől nagy mértékben megnőtt a páncélátütő képessége a lőszernek.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 019
113
Köszi... Erről egyébként volt már szó valahol, csak elkerülte a figyelmemet (illetve most is bénán kerestem rá) vagy tök új vagy valamiért nem volt még terítéken?
Futólag, ahogy utánanéztem, ez nem újdonság, olyan értelemben, hogy máshol is használtak wolfram karbidot... De azt nem tudom, hogy mennyire eljterjedt manapság, kik használnak még... Vagy esetleg lehet-e ezzel keresni eladással, esetleg licence-el, bár gondolom ilyen szinten egyszerüen csak más is kicseréli?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 822
113
zotyek78

Ez egy elég régi cucc csak horror ára van ezért nem nagyon használják.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 019
113
Akkor viszont azt nem értem, hogy itthon hogy tudtuk rendszeresíteni? :) Sikerült gazdaságosabban megoldani vagy a vezetés úgy ítélte meg, hogy mivel "nincs ez, nincs az", erre érdemes áldozni vagy akár valakinek a valakije kezében van a gyártás?
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 784
30 551
113
Nem tudsz wolfram-magos muníciót gyártani tömegeknek, nincs rá se anyag se költségvetés. Más megoldást kell keress ha Level IV mellényt általánosan át akarsz lőni. Vagy nagyobb kaliber, vagy gyorsabb lövedék vagy valami más trükk, de a wolfram dolgot el kell felejteni.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 784
30 551
113
Na ezért kellenek ide (is) a mérnökök, hogy elmondják, hogy eegyenlőemszervénégyzet és hogy az e-ből sok kell, aztán ezután olcsóbban is meg lehet oldani, hogy sok legyen belőle. :)
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 784
30 551
113
Egyszer láttam, amint egy ami katona magyarázza, hogy milyen jók az ők 5,56-osaik, mert városi harcokban (épp Irakban szívta a
port) nem ütik át az épületek falait, így a civilek kevésbé sérülnek, kevesebb a baleset. Ellenben a 7,62-es olyan szépen átmegy a téglafalon, hogy öröm nézni, persze csak ha nem voltál a fal mögött. Akkor ez most azt jelenti, hogy az amik csak "puha" célpontokra fognak lövöldözni, vagyis jól felszerelt hadsereget soha nem támadnak meg gyalogsággal, vagy azt, hogy megöletik magukat, mert a másik mellényét nem fogja átvinni az 5,56-os?
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 784
30 551
113
az előbbi hozzászólásomban az az idézetként kiemelt toldalékszó át kellene legyen húzva és nem idézetként kellene megjelenjen, ha javítható, akkor megkérem valamelyik helyi hadurat, hogy cserélje ki áthúzottra vagy törölje. Köszönöm!
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
joker

A testpáncél csak a testet védi. (Tudom ezt mindenki tudja)
Viszont a végtagok és a fej védtelen. Persze célzottan nehéz valaki fejbe lőni, főleg ha mozog, DE egy jó ideje nem kifejezetten a gyilkolás hanem a súlyos sérülések okozása a fontos. (Taposó akna jó példa erre)
Én ezért preferálom a 6.5 mm-s helyet a 6.8 mm-s SPC-t. A videóban amit néztem a 6.5 jó gyorsan átrepült a zselé célon, minimális lőcsatornát képezve. A 6.8-as brutálisabb sebet ejtet mint egy 7.62X39-es. Gondolom sok függ attól is, hogy milyen típusú/kialakítású az a 6.5-ös vagy 6.8-as lövedék, de engem a 6.8-as meggyőzött. Azzal combon lőnek, azon a héten már nem mész sehova. (rosszabb esetben elvérzel)
A kevlár sisakokat meg tudtommal minden ma divatos karabélylőszer átlövi.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 784
30 551
113
A kevlársisak kb arra jó, hogy ha szarul áll a hajad akkor ne röhögjenek rajtad, esetleg ha becsapódik egy akna akkor a felrepülő és leeső kavicsok ne törjék be a fejed. Ezenkívül még jó a látás és hallás korlátozására, a fej megfőzésére és a nyak felesleges terhelésére.
A 6,5-ös és a 6,8-as között nem lehet akkora a különbség csak a mérete miatt, mint amit leírál. Ott még minimum szóbajön a sebessége, formája, összetétele de talán a fegyver csövének huzagolása is vagy valami más is.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
joker

Meg hát a két lőszert elvileg másra találták ki.
Legjobb tudomásom szerint a:
6.5 mm-st arra találták ki, hogy nagyon nagy távolságon is jól tartsa meg a sebességét. Így laposabb a röppályája és nagy távolságon is kellően nagy az energiája.
A 6.8 mm-s lőszer tervezésénél a "közelharc" volt a fő szempont. Ezért nagyobb a felülete és tompább így ha közelről lősz nagyobb energiát add át a testnek amit eltalál. Távolra viszont nem ideális. ( Távol alatt 400 méter fölöttit értek)
De mind két kaliber messze fölülmúlja az 5.56 NATO-t minden téren!
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
fip7

Le is írtad a fő különbséget a két lőszertípus között. :) Annyit tennék hozzá, hogy, ha mint univerzális lőszert nézzük, tehát, ha a gépkarabély, a designated marksman, a jelenlegi .308-as, 7.62x54R mesterlövész puska/automata puska és a golyószóró/könnyű géppuska (M240/M249/PKM) területet is le akarjuk fedni egy lőszerrel, akkor a 6.5 Grendel a megfelelő. Ha csak gépkarabélyban (10-14-től 16 inches csőhosszig bezárólag) gondolkodunk, akkor a 6.8 Remington amiatt lehet jobb választás, hogy a jelenlegi szabvány méretű tárakba abból 30 fér, míg a 6.5-ből csak 26 és ekkora csőhossz esetén nem számottevő a 6.5-ös előnye. Az energiaátadás leginkább a lövedék kialakításától és anyagától függ és soft point-osat, meg üreges hegyűt, vagy egyéb expanzívat természetesen mindkét kaliberhez lehet csinálni.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Amúgy én inkább Grendel párti vagyok.
És egy ballisztikai táblázat, aminek az érdekessége, hogy szerepel benne a 7.62x51 M118LR lőszer is: http://tinyurl.com/kt5qsnl