Kalasnyikov variánsok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Nemrég adott Rogozin interjút ez ügyben és azt mondta, hogy az AK-12 fejlesztése tovább folyik, mivel kisebb hibákat kell csak kijavítani.
Azt is közölte, hogy mindkét fegyvert használni fogják, a 12-est általánosan, gyalogsági felszerelésben, a 971-est speciális erőknél, határőrségnél és a nemzeti gárdánál.
Na igen, rendszeresítették is de az nem az igazi 12-es hanem egy átnevezett, kicsit átalakított 74M.
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 698
28 093
113
Ha rajtam múlna akkor csak AEK lenne, mert az egy sokkal előremutatóbb és modernebb fejlesztés. Amúgy itt vannak a különböző tüzelési pozíciókban elvárt pontossági feltételek 100 méteren megadva az egyes típusokra és láthatóan ezen tekintetben messze veri az AEK a Kalast.
d4dkBgrQQSo.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and fip7

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 698
28 093
113
Ha jól fordítom akkor igen kézből történtek a lövések (fekvő, gugoló és álló pozíciókból). A TBK pedig a Tulában készült kísérleti fegyverek általános jelölése.
Nos viszont igen kissé benéztem a képet, mert ezen egy korábbi teszt eredményei látszanak még a 80-as évek végéről, 90-es évek elejéről, amikor az AK-74 kiváltására zajló Abakan program zajlott, és a 12-es még a bokorban sem volt :D. Viszont annyi ezekből is megállapítható, hogy a Kalas long-stroke rendszere a nagy visszarúgása miatt kevésbé pontos lövések leadását teszi lehetővé.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 000
113
A Lucznik csinált egy elég pontos és kellemes 5.56-ost, amit a lengyelek probléma nélkül alkalmaznak Irakban, Afganisztánban etc. és mivel ők harcoló alakulatokat is adtak, feltételezem, hogy használták is. Tár nélkül 3,35 kg ...
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 568
14 470
113

Nekem annyira nem jön be, bár érdekes a tárfészek kialakítása, ami egyaránt jó 39M lőszeres AK tárhoz és 556 STANAG tárhoz (viszont cserébe ha jól értem dobtárhoz nem). Más "adaptív" fegyvereknél kaliberváltásnál a cső és zár mellett cserélni kell a tok alsó részt is (vagyis alig van olyan dolog, amit nem).
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 568
14 470
113
Egy klasszikus AKM alapú fegyvernek mekkora lehet az élettartama abban az esetben, ha nem teszik ki extrém használatnak?

Mi a szűk keresztmetszet? A mozgó alkatrészek vagy a fegyvercső kopása?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 137
119 513
113
Úgy tudom 20000 lövés, de nem vagyok teljesen biztos benne, ha hülyeséget írok remélem majd dudi kijavít.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 568
14 470
113
Úgy tudom 20000 lövés, de nem vagyok teljesen biztos benne, ha hülyeséget írok remélem majd dudi kijavít.

Az új, modern lövészfegyvereknél én is úgy tudom, hogy 15 ezer lövés szokott lenni a minimális elvárás. Ennek fényében én ezt a 20 ezres számot picit keveslem, mert ha jól tudom egy intenzívebb háborúban egy nap húzósabb napon egy lövész ellődözhet akár 500 lőszert is (eleve egy járőrnél 2-300 lőszer szokott lenni az egyéni javadalmazás).

Persze egy intenzívebb háborúban vélhetően nem jutna el 20 ezerig, mert előtte hősi halált halna.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 137
119 513
113
Az új, modern lövészfegyvereknél én is úgy tudom, hogy 15 ezer lövés szokott lenni a minimális elvárás. Ennek fényében én ezt a 20 ezres számot picit keveslem, mert ha jól tudom egy intenzívebb háborúban egy nap húzósabb napon egy lövész ellődözhet akár 500 lőszert is (eleve egy járőrnél 2-300 lőszer szokott lenni az egyéni javadalmazás).

Persze egy intenzívebb háborúban vélhetően nem jutna el 20 ezerig, mert előtte hősi halált halna.
20000 után nagyjavítás csőcserével.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 568
14 470
113
20000 után nagyjavítás csőcserével.

A cső meleltt mit cserélnek?

Ill mi marad?

Gondolom tok és tokfedél marad, a gázdugattyú vezető, a gázhenger, a gázdugattyú és a zárkeret is.

A cső, a helyretoló rugó, elsütőszerkezet gondolom csere, ahogy a zár és a tűzváltó is.

Markolatok, borítóelemek gondolom állapotfüggőek, de jobb cserélni.

Reteszágy, csőszájfék, irányzék? Ezek maradnak?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
A cső meleltt mit cserélnek?

Ill mi marad?

Gondolom tok és tokfedél marad, a gázdugattyú vezető, a gázhenger, a gázdugattyú és a zárkeret is.

A cső, a helyretoló rugó, elsütőszerkezet gondolom csere, ahogy a zár és a tűzváltó is.

Markolatok, borítóelemek gondolom állapotfüggőek, de jobb cserélni.

Reteszágy, csőszájfék, irányzék? Ezek maradnak?

Állapot szerint üzemeltetik a gyalogsági tűzfegyvereket kivéve a csövet amit bizonyos lövésszám után be kell vizsgálni.
 
  • Tetszik
Reactions: tarzaan