Kalasnyikov variánsok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 746
113
antigonosz

Azért azzal kiegészíteném, hogy:
1. Venezuela tényleg baráti ország szóval vékonyan fog a ceruza
2. Nem pár száz darabbal bohóckodtak, ha jól emlékszem 100 000 darabot vettek.
3. Ez csak alapból a fegyver, kiegészítők nélkül. Egy optika például nem olcsó.

Viszont annyi pénzből amiből mi az AK-kat modernizáltuk gyári dupla optikás G36-ot vehettünk volna, vagy egy FN F2000-et!
(USA weboldalakon 1-1.5 millió között mozgott az áruk amikor tavaly keresgéltem)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 816
113
Amikor egy teljesen új fegyvert rendszeresítesz akkor nem csak egy fegyvert veszel hanem még egy halom mindent pl tartalék tárak kiképzési anyagokat,szervizhez eszközöket stb...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 746
113
dudi

Értem dudi, viszont azt se mond nekem, hogy:
1. Az AK modernizáció ár/érték arányos volt
2. A végeredmény kifogástalan...
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 764
65 057
113
Akkor is nagyon olcsó. Az árhoz képest bőven több amit tud még ha nincs is hozzá semmi extra. Ak - 47 tár nem kompatibilis hozzá? Csak 1 kérdés... Egy nagyon faxigányos vadászpuska minden extrával kb 1 guriga. De az már többet tud mint bármelyik honvédségi lőfegyver pontosság lőtáv esetén. Nem luxus puska, felső kategória. Az átlag cakk pakk 400-500 között van. Egy gépkarabély nem kell ezt a szintet tudja. Ezért legyen olcsóbb.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 816
113
Figyelj egy Comp M3 ahol én néztem egy kb 30 másodperces keresés után 662 dollár a hozzá való optika 642 dollár ezen kívül van rajta egy válltámasz 100 dollár körül van szóval semmi extra nincs abban az 1 milla/darabban...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 816
113
És ez csak ami hirtelen eszembe jutott mert pl nincs benne az ASG36 gránátvető ami ugyan nincs minden fegyverhez de benne van az 1 millában mert ez a szám úgy jött ki,hogy a teljes program költségét elosztották a modernizált fegyverek számával mi igen primitív árszámítás.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 135
113
fip7

Igen Dyneema-ből készül, a HB80 verzióból. Még pár infó:
http://www.soldiersystems.net/2012/03/16/new-ech-relies-on-dyneema-material/
http://soldiersystems.net/2012/03/16/ceradyne-awarded-lrip-for-ech/
http://www.dyneema.com/emea/explore-dyneema/formats-and-applications/dyneema-unidirectional/hb80.aspx
http://nsrdec.natick.army.mil/APBI/Ballistic%20Helmets%20and%20Accessories/2011_APBI-Head_Protection_BreakoutSessionBrief.APMvFinal.pdf
http://www.marcorsyscom.marines.mil/News/PressReleaseArticleDisplay/tabid/8007/Article/147086/enhanced-combat-helmet-heads-to-production.aspx
Nyilván a páncéltörőt nem fogja meg ez sem és hogy közelről jó-e normál puskalőszer ellen, az majd kiderül előbb-utóbb, de azért inkább lennék egy ilyenben, ha fennáll a lehetőség, hogy 7.62x51-gyel fognak rámlőni. :)

"Viszont az én véleményem az, hogy mindent egy dologgal nem lehet leváltani. (USA-ban ez nagy mánia)
Szerintem a géppuska vagy az orvlövész puska (designated marksman) az igen is legyen puska lőszeres! Én itt a 7.62X54R-t preferálom."

Logisztika szempontjából nagy előny pedig, ha egy lőszerrel le tudnak fedni nagy területet.
A géppuskánál végül is mindegy, hogy 7.62, vagy 6.5, csak az egyszerűség kedvéért lenne értelme azonos kalibernek. Viszont, DM/sniper fegyvernél szerintem kifejezetten jobb a 6.5, mint a 7.62(x51 vagy 54R, persze mondjuk a .300 Win Mag már más kategória)
Nézd meg a ballisztikai táblázatot, a 144 gr.-es Grendelnek jobbak a ballisztikai tulajdonságai, mint a legjobb 7.62x51-es lőszernek, az M118LR-nek, jelentősen kisebb a szél hatására történő oldalirányú sodródása, közel azonos az energiája, de nagyobb a sebessége nagyobb távolságon. És ugyanígy jobb a 7.62x54R-nél is: http://www.snipercentral.com/762R.htm



joker


"A sűrűbb anyagból készült sisak jó, főleg ha megfogja a lövedéket, viszont ott a súly egészen biztosan kikészíti a viselőit."

Az ECH tömege is másfél kiló körül van, szóval ha nem is túl könnyű, azért mégsem 5 kilós. :)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 816
113
wolfram

Miről beszélsz ember?Amiről te beszélsz az szerintem nem létezik.
A legnehezebb lőszer amit találtam a 123g-os volt és Mach lőszer azaz nem hadi lőszer...

Azt te sem gondoltad komolyan,hogy a 6.5 Grendel köztes karabélylőszer erősebb lőszer mint a 39M 7,62x54R puskalőszer.
a karabély lőszer pont arról szól,hogy kellett egy kisebb gyengébb lőszer mint a hagyományos puska lőszerek.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 816
113
Bocsánat valóban van 144 grammos lőszer!

De az nem erősebb mint egy 39M puskalőszer!Kisebb a sebessége,kisebb a tömege ezekből következik,hogy kisebb az energiája is.A 6,5 Grendel lőszer alig magasabb a 39m lőszer hüvelyénél és ezzel azt hiszem mindent elmondtam akét lőszer közti különbségről
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 135
113
dudi

http://www.lapua.com/upload/kuvapankki/posters/lapua-product-range-2012-poster-37x50-cm.pdf

És mesterlövészlőszerről volt szó, DM/sniper puskákhoz. ;)

Hmm, hol mondtam én olyat, hogy erősebb? Azt mondtam, hogy nagy távolságon már közel azonos az energiájuk (az aerodinamikai különbségek miatt), mint azt te is láthatod a ballisztikai táblázatokból.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 816
113
wolfram

Bocsánat így már teljesen más a leányzó fekvése DE elvi hibát vétettél!

A Designated Marksmann legjobb tudomásom(és mindenki más szerint is) szerint raj vagy szakasz támogató távcsöves puska kezelő nem pedig mesterlövész így nincs is szükség arra,hogy mesterlövész lőszert kapjon mert:
1;
Nem képes kihasználni ugyanis nincs hozzá megfelelő képzettsége.
2;
Nem képes kihasználni mert a puska nem teszi alkalmassá erre.

Innentől kezdve nem is nagyon van miről tovább tárgyalnunk.

A Dragunovhoz(ami nem mesterlövész puska hanem távcsöves puska azaz Designated Marksmann fegyver)csak azért van mesterlövész lőszer mert a szovjet haderőnek nem volt mesterlövész puskája így az SVD-t használta erre a feladatra amolyan kényszermegoldásként.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 746
113
wolfram

A 6.5 energiája kisebb az esése nagyobb 900 méteren.
Ráadásul a 6.5 esetén 300 méternél tér vissza a cső síkjába, még a 7.62X54R a táblázat szerint 549 méteren.
Ebből egyértelmű szerintem, hogy melyiket mire szánták.
Magánvéleményem az, hogy nem alkalmas igazán orvlövész feladatra. És akkor még nem is az igazán komoly ilyen jellegű lőszerekkel mértük össze! Kedvencem:
http://en.wikipedia.org/wiki/.338_Lapua_Magnum

A logisztika rész persze igaz, de ha nem alkalmas a feladatra akkor mit érsz el vele???
Amúgy szerintem nem bonyolult logisztikailag az, hogy egy alakulatban 2 féle lőszert használnak, egy karabély és egy puska lőszert.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 746
113
wolfram

Érdekes dolgokat írnak a linkekben. Biztos jó a sisak, de akkor sem próbálnám ki magamon, hogy meg fog-e egy puska lőszert :)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 816
113
Ami a mesterlövész feladatokat illeti ma már kezdenek rájönni,hogy .338 Norma/Lapua Magnum alatt nem nagyon van értelme bohóckodni.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 135
113
dudi

Összemostam a kettőt, mert amelyik lőszer jó mesterlövészpuskához (match grade), az jó a DM-hez is. Persze fordítva már nem biztos... És, ha külön visz lőszert a DM-re kijelölt emberke (és külön visz, mert a karabélylőszer neki nem jó), akkor vihet éppen match grade-t is.
Azért egy HK417 20 inches match grade csővel, 1 MOA-s pontosságával, meg egy 12x56-os távcsővel bőven jó sniperkedni is, attól függetlenül, hogy elvileg DM fegyver. A képzettségben igazad van.

fip7

Viszont a 7.62x54R-nek jóval nagyobb a kezdeti emelkedése, de ez is lényegtelen, mert a lövedékesést jóval könnyebb korrigálni az optika állításával, mivel az egy egzakt adat, mint a szél hatásait, mert rohadt nehéz azt kimérni, hogy mondjuk 300-600 méterre tőled pontosan milyen irányból és milyen erősséggel fúj, ha teszem azt a cél meg 900 méterre van.

Jah a .338-as! Az már jóval komolyabb cucc, az biztos, nekem is nagy kedvencem.

Hát én sem próbálnám ki a sisakot, erre mérget vehetsz. :D De ha választanom kéne, hogy azzal, vagy egy kevlárral másszak be a tűzvonalba, akkor az előbbit választanám.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 746
113
wolfram

Igen, a lövedék kereszt irányú mozgása nagy probléma.

A sisakok terén ezek szerint egyet értünk. Én is inkább a dynemában mennék háborúzni, mint a kevlár biliben.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Az ECH tömege is másfél kiló körül van, szóval ha nem is túl könnyű, azért mégsem 5 kilós. :)
Igaz, viszont a a jelenlegi és multbeli háborúkban előszeretettel használt 7,62-es lőszer ellen annyit ér, mint amikor a motoros felveszi a motoros védőruhát és frontálisan azzal rongyol bele egy kamionba 200+90 km/h val. Szóval ott van, de nem ér semmit.
A fentebb bevágott videón (igaz szar kínai cucc, amit egy revolver is szétcsesz) a lényeg látszik. A kevlár meg egyéb műszál alapú sisakok deformálódnak és emiatt jól fejbevernek, lehet ha egy tömör anyag jobban működne, mert a tehetetlenségével jobban lefogná lövedék energiáját .
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 135
113
fip7

Egyet hát! A Grendelhez meg (már azon kívül, hogy szerintem tényleg nagyon jó) azért vonzódok annyira, mert szeretem az all-in-one dolgokat. :D
Na még egy kis off itt, akkor ez biztosan elnyeri a tetszésed:
http://www.onlylongrange.com/badnews.asp


joker

Hát, inkább bevállalnám az elégtelen energiaelnyelés miatti lehetséges halált a Dyneema-snél, mint a tutibiztosat azáltal, hogy a kevlársityakot meg simán átviszi...