Kalasnyikov variánsok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Hogy belehalsz-e a fejlövésbe az már nem vállalás kérdése :) Na de amit mondani akartam az az, hogy ezek a sisakok jelenleg háborús körülmények között nem sokat érnek. Megfoghat egy gránát-repeszt, vagy a fejedre hulló apró törmeléket, de egy lövedéket nem.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
joker

Pedig úgy sokkal jobb lenne... De nem? :D
Hát, ha már lőnek rám, akkor inkább legyen sisak. Szerintem. Ha már csak egy gellert kapott lövedéket megfog, akkor is jobban járok...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Szerintem meg lehetne csinálni valami kerámia, titánium, bor-karbid rétegelt megoldással, ízlés szerint valami szálas anyaggal megfűszerezve. Gondolom nehezebb lenne meg drágább, de ha már ott a fejeden akkor fogja meg amit meg kell.
Ha jól emlékszem a dragonskin mellények kis karikái is titániumból készültek kívül kerámia bevonattal, nem voltak túl vastagok és a pct lőszert is lazán megfogták. (készült belőlük LEVEL V-ös is)
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
joker

Nekem bór-karbid rémlik a Dragonskinnél, hogy abból voltak azok a karikák, de utánanézek...
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Gyártó oldalán nem találom, hogy miből van, de a wikin, meg itt: http://usmilitary.about.com/od/weapons/a/dragonskin.htm szilícium-karbidot írnak...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
inyen anyagból érdemes lenne megpróbálni, 30x30x1 cm anyagból talán kijön egy sisak (ez csak egy saccolás) a 3,21-es sűrűségével 3 kiló alatt maradna. Ezt ha megbolondítod titániummal, annak a sűrűsége 4,506 ott már több lene a súlya. Kérdés, hogy milyen vastag anyag kell egyikből vagy másikból vagy egymásra laminálva egy LEVEL 4-es páncélzathoz.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Ezek a karbidok jó dolgok, a bór-karbid meg könnyebb is a szilícium-karbidnál. A keménységükről még nem kaptam összehasonlítást, de gazdaságossági szempontból szerintem a szilícium-karbid a hozzaférhetőbb, mert szilíciumból van bőven, míg a bór elég ritka.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 334
76 980
113
wolfram

Az szép meg jó amit leírtál csak az a baj,hogy a mesterlövész puska fél MOA vagy az alatt... :) Gázelvételes fegyverrel mesterlövészt csak játszani lehet meg arra jó,hogy kiröhögtesd magad a mesterlövészek előtt.

Nem nagyon akartam belefolyni a sisak témába de úgy látszik,hogy szükség van rá.

Nincs az a sisak ami egy puskalőszertől megvédeni,igazából még a karabély lőszer ellen sem jók DE nem is ezek hanem repeszek ellen vannak kitalálva.Talán most kezdenek valami olyan fejlesztésbe ahol már karabély ellen is megfelelő védelmet nyújt a sisak elfogadható tömeg mellett.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Na csak kerültek adatok. A bór-karbid (ha jól tudom ezt használják egyes harckocsiknál) keménysége 3000-3500 HV, a szilícium-karbidé 3300-5000, a természetes gyémánté 7000 a Knoops teszt szerint.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
dudi

Nem tudom, dudi, akkor az amcsik is szeretik magukat röhögtetni:
http://en.wikipedia.org/wiki/Precision_Sniper_Rifle
És ez akkor most "sniper" puska, vagy nem? Mert a nevében benne van... http://www.snipercentral.com/m110.phtml
És mivel itt 7.62x51-es lőszerről volt szó, te tudsz olyan tolózáras mesterlövészpuskáról ebben a kaliberben, ami fél MOA-nál kisebb szórással bír? Mert én még nem láttam olyat...
És ez a kép is érdekes, bár wikis ugye... http://en.wikipedia.org/wiki/File:Minutes_of_arc1.svg
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
joker

A szilícium-karbid valamivel szívósabb, mint a bór-karbid, tehát emiatt jobb választás lehet. De hogy egyikből se nagyon lehet sisak formájú és méretű tárgyat csinálni, az elég valószínű... Szóval egymást átfedő darabokból kéne készíteni, amik valamilyen vázra fekszenek fel. És szerintem egy ilyen sisak, mindennel együtt nem állna meg 3 kilónál sem. Az meg kérdéses, hogy egy ilyen nehéz sisakot mondjuk a faludzsai nyári 45 fokban szívesen hordana-e a katona órákig...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Én a szívósság mellett fontos tényezőnek tartom az árát meg a hozzaférhetőságát is, mivel szilíciumból kb kifogyhatatlan mennyiség áll a rendelkezésünkre, emiatt olcsó, a bór meg ritka.
A gyártásához nem értek, de nem hiszem, hogy lehetetlen vállalkozás kihozni egy formát belőle, még ha drágább is a munkadíja mint a kevlársisaké.
A sisak tömegének nem sok köze van ahoz, hogy mennyire meleg, persze egy nehéz kisak nyűg és megnehezíti a viselője életét. A kb 3 kilós kivitel egy 1cm vastag falú sisakra vonatkozott, ha ennél vékonyabb is elég akkor csökenthető a tömege vagy rétegelve más (puhább) anyagokkal lehet ha jobb eredményeket lehet elérni, mint csak egymagában szilícium-karbiddal. Pl kívül lenne (akár egymást fedő lapkákból) a szilícium-karbid, ami fel lenne ragasztva egy titánium-bilire (ez adja a sisak formáját), és belül lenne egy réteg kevlár vagy dyneema, s arra jönne a szivacsozás.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
A sisak súlyánál vegyétek azt is figyelembe, hogy egy közeli robbanás hulláma lehet, hogy a fejjel együtt viszi. Könnyebb sisak nehezebben szakítja le a fejed.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Számomra nem ennyire egyértelmű. Egy könnyebb sisak jobb amikor hordani kell mert kényelmesebb és ha pl elesel akkor kevésbé terheli meg a nyakat, ami egy nagyobb esésnél számottevő. Egy robbanás lökéshullámánál viszont a nehezebbnek nagyobb a tehetetlensége és lehet ha emiatt kisebbet üt mint egy könnyebb sisak, de lehet ha olyankor a sisak tömege a legkisebb gondod.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 338
54 931
113
joker

Szerintem 1-2 kiló között mozoghat egy sisak. Ami ennél nehezebb az már fájdalmas. Kikészül tőle a nyakad, és egyet értek silurusglanis véleményével, robbanásnál, esésnél nagyon nem jó a nagy tömeg. Az az orosz sisak ami megfogja a SIMA 5.56 NATO-t és az 5.45 oroszt, az több, mint 3 kiló ! ! ! Pedig egy nagyon erős titán ötvözetből készült.
A másik meg az, hogy ez a sisak téma kicsit OFF ebben a topikban. (Bár érdekes)
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 820
81 153
113
Ez talán még nem volt.
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=JRSYOIS0wOs