[Kantin] Magyarország

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

fishbed

Well-Known Member
2013. július 5.
811
777
93
Gyakorló gyalogsági aknákat szórtak a hajmáskéri lőtéren a szovjetek. Pillangónak nevezték. A pontos típusát nem tudom , sokat lehetett belőle találni. A tési esetet nekem a lőtéren szolgáló hivatásos katonák úgy mesélték, hogy egy T-72 es volt. Kicsit túlemelte a lövegcsövet.
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Fater nekem valami olyat mesélt, hogy valami rakétával forró nyáron sikerült telibeverni valami nagy beton épületet Veszprémben vagy Várpalotán. Nem emlékszem a teljes történetre.

Meg valamelyik közös harcászati gyakorlaton a kazettás bombázó (?) gépek korán oldottak és sikerült eltalálni odalent gyakorlatozókat.


Első kézből mondom. Mikor gyerek voltam, úgy8-9, Várpalotán belőttek a Mátyás Király utcai nagy áruházba. Szerencsére csak gyakorló tüzérségi gránát volt így nem robbant, csak átütötte a födémet és a tuházati osztályon landolt. Másnap kinyitott ugyan az áruház, mert pont vásárolni akartunk, de a problémás rész körbe volt kerítve őrzőtt kordonnal. Erre az egy belövésre emlékszem...
 
M

molnibalage

Guest
Első kézből mondom. Mikor gyerek voltam, úgy8-9, Várpalotán belőttek a Mátyás Király utcai nagy áruházba. Szerencsére csak gyakorló tüzérségi gránát volt így nem robbant, csak átütötte a födémet és a tuházati osztályon landolt. Másnap kinyitott ugyan az áruház, mert pont vásárolni akartunk, de a problémás rész körbe volt kerítve őrzőtt kordonnal. Erre az egy belövésre emlékszem...
Ez az. Csak azt nem tudom, hogy valami irányított rakéta volt-e vagy más.
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113


Nem védeni akarom a vöröskatonákat, de anno sorkatonaként mi is elvittünk mindent, amit tudtunk, mert rávitt a szükség.... Aztán sok esetben ezeket is hozzáírták a testvérek bűnlajstromához. Akkoriban szinte mindenhol voltak magyar és szovjet katonák települve, akár helyőrségben, akár gyakorlaton. Társaim egyik specialitása volt URAL-lal történő pince feltörés (a nyílászáró, és a rács kitépésével. Én csak méhkaptár feltörésben vettem részt, igaz télen...
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Gyakorló gyalogsági aknákat szórtak a hajmáskéri lőtéren a szovjetek. Pillangónak nevezték. A pontos típusát nem tudom , sokat lehetett belőle találni. A tési esetet nekem a lőtéren szolgáló hivatásos katonák úgy mesélték, hogy egy T-72 es volt. Kicsit túlemelte a lövegcsövet.


Egyébként Várpalotán a tési út jobb (keleti) oldalán egy jól látható obeliszket állítottak a gyakorlatokon, békében meghalt tüzér katonák emlékére. Állítólag ott egykor egy tüzérségi figyelő állás volt és tévedésből a saját pozíziójukra kértek tüzet. Sokszor 10 éve ott áll már ez az emlékmű. Hát az éleslövészet is veszélyes üzem...
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

Nagy Csaba

Well-Known Member
2017. július 26.
1 332
2 414
113
Fater nekem valami olyat mesélt, hogy valami rakétával forró nyáron sikerült telibeverni valami nagy beton épületet Veszprémben vagy Várpalotán. Nem emlékszem a teljes történetre.

Meg valamelyik közös harcászati gyakorlaton a kazettás bombázó (?) gépek korán oldottak és sikerült eltalálni odalent gyakorlatozókat.

Az szerintem Palota lesz, ott ha minden igaz valami tüzér alakulatuk volt, szintén a Hajmáskéri páncélosk részeként.... Tele voltak éles lőszerrel, full első lépcsős alakulat volt. Úgy emlékszem ( a volt Tatai Magyar parancsnok írásából derült ki) ez azt jelentette, hogy háborús ellátmányon voltak, tehát bármi elromlott, bármit ellőttek, azonnal pótolták.....
 

Nagy Csaba

Well-Known Member
2017. július 26.
1 332
2 414
113
Egyébként Várpalotán a tési út jobb (keleti) oldalán egy jól látható obeliszket állítottak a gyakorlatokon, békében meghalt tüzér katonák emlékére. Állítólag ott egykor egy tüzérségi figyelő állás volt és tévedésből a saját pozíziójukra kértek tüzet. Sokszor 10 éve ott áll már ez az emlékmű. Hát az éleslövészet is veszélyes üzem...

Arra emlékszem, hogy épp hogy kijutottál Tés-ről, s mentél volna tovább a Bakony felé, ott volt a sorompós őr poszt az úton, ami a gyakorlatok idején sürün volt zárva, illetve ha nem és mentél tovább, azon a bizonyos alsóbbrendű úton (magán az út testen) rendesen voltak belövés nyomok....
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Első kézből mondom. Mikor gyerek voltam, úgy8-9, Várpalotán belőttek a Mátyás Király utcai nagy áruházba. Szerencsére csak gyakorló tüzérségi gránát volt így nem robbant, csak átütötte a födémet és a tuházati osztályon landolt. Másnap kinyitott ugyan az áruház, mert pont vásárolni akartunk, de a problémás rész körbe volt kerítve őrzőtt kordonnal. Erre az egy belövésre emlékszem...
Anno a palotai laktanyában voltunk elszállásolva pár napra és ott így hallottuk nem sokkal az eset után: harckocsizók éjszakai lövészete volt, de betétcsővel lőttek (állítólag éjszaka így írta elő a lőszabályzat), ami azt jelentette hogy be volt építve az ágyúcsőbe egy ideiglenes 30mm-es kaliberű gépágyúcső, azzal lőttek gyakorló lőszerrel. Ezzel találták el a várpalotai áruházat, ezért nem volt robbanás és komoly kár (ha 100-125mm-essel sikerült volna a telitalálat, akkor elég sokáig nem lett volna ott bevásárlás).
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 857
15 243
113
A másfél méteres oldaltávolság tartására pl. a budapesti nagykörúton baromi kíváncsi lennék a gyakorlatban, amióta leszűkítették a villamosmegállóknál a sávokat.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz and fip7

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Anno a palotai laktanyában voltunk elszállásolva pár napra és ott így hallottuk nem sokkal az eset után: harckocsizók éjszakai lövészete volt, de betétcsővel lőttek (állítólag éjszaka így írta elő a lőszabályzat), ami azt jelentette hogy be volt építve az ágyúcsőbe egy ideiglenes 30mm-es kaliberű gépágyúcső, azzal lőttek gyakorló lőszerrel. Ezzel találták el a várpalotai áruházat, ezért nem volt robbanás és komoly kár (ha 100-125mm-essel sikerült volna a telitalálat, akkor elég sokáig nem lett volna ott bevásárlás).


Amiről én írtam, az a 70-es évek közepén volt. A lövedék meredek röppálxán jött. Az átütési kár Lyuk a födémben jelentős volt. Robbanás, tűz nem volt. Lehet, volt több belövés is volt és mindketten másról tudunk. Te amikor hallottad a sztorit, a tőrténeted mikorra datálták?
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Amiről én írtam, az a 70-es évek közepén volt. A lövedék meredek röppálxán jött. Az átütési kár Lyuk a födémben jelentős volt. Robbanás, tűz nem volt. Lehet, volt több belövés is volt és mindketten másról tudunk. Te amikor hallottad a sztorit, a tőrténeted mikorra datálták?


A meredek röppályát támasztja alá, hogy az áruháztól északra (a lőtér felé) közvetlenül 4 emeletes tömbházak vannak (voltak), míg az áruház földszintes. És nem a 4 emeletes házakba lőttek bele... Így vagy úgy, de a hk. löveg emelkedési szöge is elég korlátozott. Nem meredek röppályán tüzelő eszköz semmiképp....
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Amiről én írtam, az a 70-es évek közepén volt. A lövedék meredek röppálxán jött. Az átütési kár Lyuk a födémben jelentős volt. Robbanás, tűz nem volt. Lehet, volt több belövés is volt és mindketten másról tudunk. Te amikor hallottad a sztorit, a tőrténeted mikorra datálták?
80-as évek második fele/vége, ezek szerint nem ugyanaz volt.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
A meredek röppályát támasztja alá, hogy az áruháztól északra (a lőtér felé) közvetlenül 4 emeletes tömbházak vannak (voltak), míg az áruház földszintes. És nem a 4 emeletes házakba lőttek bele... Így vagy úgy, de a hk. löveg emelkedési szöge is elég korlátozott. Nem meredek röppályán tüzelő eszköz semmiképp....
Nem lehetett a földről/célról felpattanó, és így már meredek pályáról, felülről becsapódó lövedék?
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Nem lehetett a földről/célról felpattanó, és így már meredek pályáról, felülről becsapódó lövedék?


A válasz egyszerű, ha ismered Várpalotát és a Bakonynak azt a részét. Ott nőttem fel. A lőtér kilométerekre (kb. 3 km) van a várostól és a lővészetek a Tési-fennsík déli oldala felé történnek, D-ről Észak felé, nem a város irányába (hanem éppen ellenkezőleg). Amivel be tudnak lőni, annak elég nagy hatótávolságú fegyvernek kell lenni, és réadásul nagyon el kell térni a lőtér által meghatározott lőiránytól...
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
A válasz egyszerű, ha ismered Várpalotát és a Bakonynak azt a részét. Ott nőttem fel. A lőtér kilométerekre (kb. 3 km) van a várostól és a lővészetek a Tési-fennsík déli oldala felé történnek, D-ről Észak felé, nem a város irányába (hanem éppen ellenkezőleg). Amivel be tudnak lőni, annak elég nagy hatótávolságú fegyvernek kell lenni, és réadásul nagyon el kell térni a lőtér által meghatározott lőiránytól...
Ha ismerném a környéket meg az ottani lövészetet, akkor nem totóztam volna ilyenre. Jártam már jónéhánysor Várpalotán (tetszenek az ilyen kis városok), de de egy napnál hosszabb időre csak munkaügyben. Összesen talán egy hetet töltöttem ott, de a környéken csak annyit hogy kinéztem az autóból (kivéve az ösküi Kerektornyot, azt jobban megszemléltük).
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 338
54 916
113
Nézte valaki ma az EP cirkuszt?
Nekem ma 3 órától eddig volt lehetőségem nézni és hát úgy néz ki, hogy az EP választás előtt gyorsan kizárnak minket a döntés hozatali mechanizmusból.
O.V. a sajtótájékoztatóján konkrétan azt mondta, hogy hiába nem szavaztak még, tudja mi lesz az eredmény a Néppárti szavazáson belül is, mivel tudja, hogy "Berlinből megjött a parancs" és ismeri a tartalmát. Szóval izgalmas idők elé nézünk.... :confused:


A sajtó tájékoztató anyaga még nincs fent, pedig az volt igazán érdekes.
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Ha ismerném a környéket meg az ottani lövészetet, akkor nem totóztam volna ilyenre. Jártam már jónéhánysor Várpalotán (tetszenek az ilyen kis városok), de de egy napnál hosszabb időre csak munkaügyben. Összesen talán egy hetet töltöttem ott, de a környéken csak annyit hogy kinéztem az autóból (kivéve az ösküi Kerektornyot, azt jobban megszemléltük).


Nem rosszindulatból reagáltam, csak munka mellett, futólag.
 
Status
Not open for further replies.