• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 283
13 698
113
Pár oldallal ezelőtt belinkeltél holland ill. német gulyáságyúkról szóló oldalakat. Nem lehet, hogy a nevükben szereplő szám arra utal, hogy mennyi adagot képesek egyszerre készíteni? Pl. Feldkochanhänger TFK 250

De pontosan arra utal, de ez egy eléggé relatív érték.
Itt van ugyanennek a gúlyáságyúnak a részletes leírása
http://www.karcher-futuretech.com/versions/futuretech/assets/TFK_250_en.pdf

"Two cooks can prepare a complete meal for 250 persons in only two hours. In an emergency it is possible to supply at least 1000 people with simple dishes in the same time."

Kicsit részletesebben, hogy miről is van szó.
Van benne vagy 4 "főzőedény": két 150-150 literes kukta és két kombinált sütö ahol a felső rész egy 53 literes serpenyő az alsó része meg kemence. A képeken jobban látszik. A 250 fogás úgy jön ki, hogy "complete meal" ami az én olvasatomban legalább két fogást jelent.
De ha számolunk egy keveset, akkor rengeteg adagot kapunk. Ha abból indulunk ki, hogy egy babkonzerv kb 300-400 gramm és ezt vesszük egy adagnak, akkor egy liter az kb 3 adagot jelent. Egy 150 literes kuktával akkor kb 450 adag babot tudunk megfőzni. Csak a két 150 literes kuktád elméleti 900 adagot tud és akkor még csak a felét használtuk ki a kapacitásának.
Szóval hihető az az adat, hogy vész esetén képesek 1000 egyszerű adagot előállítani vele.
Azért is érdemes erre a modellre figyelni mivel ennek a modellnek valamilyen modernebb változatát vette meg az MH is.
http://kameraaltal.blog.hu/2016/12/21/uj_gepjarmu-technikai_eszkozok_sajtonyilvanos_atadasa
Ebben az esetben a főzőmodulokat le lehet szerelni és külön-külün is lehet használni azokat
_mg_5349.jpg


megtaláltam ezt a változatot is
https://forum.htka.hu/threads/katon...e-eszközök-élelmezés.1036/page-19#post-335023
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 331
76 968
113
Ok. Majd, ha valamelyék fejesnek eszébe jut majd, hogy egy gyakorlaton kipróbáljátok a csilivili új gúlyáságyúkat, akkor fogod látni, hogy bőven elég egy ilyen 300+ emberbek. Ha valamilyen nagy baj történik akkor 1000 emberbet is el tud látni egy kisebb adag kajával.


Voltam már olyan alakulatnapon ahol gulyáságyúból ment a kajáltatás és nem volt elég egy pedig sosem volt a zászlóalj 100%-ig feltöltve!!!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 331
76 968
113
De pontosan arra utal, de ez egy eléggé relatív érték.
Itt van ugyanennek a gúlyáságyúnak a részletes leírása
http://www.karcher-futuretech.com/versions/futuretech/assets/TFK_250_en.pdf

"Two cooks can prepare a complete meal for 250 persons in only two hours. In an emergency it is possible to supply at least 1000 people with simple dishes in the same time."

Kicsit részletesebben, hogy miről is van szó.
Van benne vagy 4 "főzőedény": két 150-150 literes kukta és két kombinált sütö ahol a felső rész egy 53 literes serpenyő az alsó része meg kemence. A képeken jobban látszik. A 250 fogás úgy jön ki, hogy "complete meal" ami az én olvasatomban legalább két fogást jelent.
De ha számolunk egy keveset, akkor rengeteg adagot kapunk. Ha abból indulunk ki, hogy egy babkonzerv kb 300-400 gramm és ezt vesszük egy adagnak, akkor egy liter az kb 3 adagot jelent. Egy 150 literes kuktával akkor kb 450 adag babot tudunk megfőzni. Csak a két 150 literes kuktád elméleti 900 adagot tud és akkor még csak a felét használtuk ki a kapacitásának.
Szóval hihető az az adat, hogy vész esetén képesek 1000 egyszerű adagot előállítani vele.
Azért is érdemes erre a modellre figyelni mivel ennek a modellnek valamilyen modernebb változatát vette meg az MH is.
http://kameraaltal.blog.hu/2016/12/21/uj_gepjarmu-technikai_eszkozok_sajtonyilvanos_atadasa
Ebben az esetben a főzőmodulokat le lehet szerelni és külön-külün is lehet használni azokat
_mg_5349.jpg


megtaláltam ezt a változatot is
https://forum.htka.hu/threads/katonák-egyéni-felszerelése-eszközök-élelmezés.1036/page-19#post-335023


Egy kisgyereknek elég csak egy babkonzerv egy étkezésre ne őrülj már meg!
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 283
13 698
113
Több,nem csak egy konzerv van benne egy kajára.
http://combatgear.blog.hu/2015/04/06/h_5_komplettirozott_elelmiszer_csomag
Ha erről van szó akkor én abban négy konzervet számoltam össze. Két kicsit reggelire és egy-egy nagyot ebédre és vacsorára.
Ezt még kiegészíti valamilyen levespor, pászka, meg édességek stb.
A lényeg, hogy egy ilyennel képes vagy kb 1000 adag valamilyan főzeléket megcsinálni.
Voltam már olyan alakulatnapon ahol gulyáságyúból ment a kajáltatás és nem volt elég egy pedig sosem volt a zászlóalj 100%-ig feltöltve!!!
Mert lehet, hogy lenyúlták a kaja felét, vagy spóroltak vagy egyszerűen lusták voltak. A lényeg, hogy egy ilyennel rengeteg mennyiségű ételt lehet megfőzni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 331
76 968
113
http://combatgear.blog.hu/2015/04/06/h_5_komplettirozott_elelmiszer_csomag
Ha erről van szó akkor én abban négy konzervet számoltam össze. Két kicsit reggelire és egy-egy nagyot ebédre és vacsorára.
Ezt még kiegészíti valamilyen levespor, pászka, meg édességek stb.
A lényeg, hogy egy ilyennel képes vagy kb 1000 adag valamilyan főzeléket megcsinálni.

Mert lehet, hogy lenyúlták a kaja felét, vagy spóroltak vagy egyszerűen lusták voltak. A lényeg, hogy egy ilyennel rengeteg mennyiségű ételt lehet megfőzni.

Az nem egésznapos amit linkeltél...
Senki nem fog alakulatnapon lopni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 331
76 968
113
Szerintem az, de nyílván aki éhes az két ilyet is meg fog enni egy nap.

Mondom nem az!Kezd zavaró lenni,hogy jobban értesz azokhoz a dolgokhoz amiket még soha sem láttá(és nem is nagyon tudsz róluk semmit) csak képen mint én aki elég sokat használta is őket.Amikor azt mondtam,hogy nem egésznapos az nem tipp volt hanem tény,ezt vagy elfogadod vagy nem a te dolgod de attól még az az MRE nem lesz egésznapos!
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 283
13 698
113
Mondom nem az!Kezd zavaró lenni,hogy jobban értesz azokhoz a dolgokhoz amiket még soha sem láttá(és nem is nagyon tudsz róluk semmit) csak képen mint én aki elég sokat használta is őket.Amikor azt mondtam,hogy nem egésznapos az nem tipp volt hanem tény,ezt vagy elfogadod vagy nem a te dolgod de attól még az az MRE nem lesz egésznapos!
Te meg azt ne fogadod el, hogy egy konzerv 300-400 gramm és ez kb egy adag étel. Akár hiszed, akár nem, fogtam konzervet a kezemben és képzeld, ettem is, nem is egy fajtát. Azt sem fogadod el, hogy egy ilyen gúlyáságyúval 1000 ilyen adagot el lehet készíteni egyszerre. Továbbmenve nem túlzás, hogy 300+ emberre bőséges adagokat lehet főzni egy ilyennel.
Apropó, volt szerencsém német kajacsomaghoz és éltem rajtuk épp eleget.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 331
76 968
113
Te meg azt ne fogadod el, hogy egy konzerv 300-400 gramm és ez kb egy adag étel. Akár hiszed, akár nem, fogtam konzervet a kezemben és képzeld, ettem is, nem is egy fajtát. Azt sem fogadod el, hogy egy ilyen gúlyáságyúval 1000 ilyen adagot el lehet készíteni egyszerre. Továbbmenve nem túlzás, hogy 300+ emberre bőséges adagokat lehet főzni egy ilyennel.
Apropó, volt szerencsém német kajacsomaghoz és éltem rajtuk épp eleget.

Egy konzerv nem egy adag...Sehol nem adnak magában egy konzervet...
 
  • Tetszik
Reactions: silurusglanis

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 283
13 698
113
Egy konzerv nem egy adag...Sehol nem adnak magában egy konzervet...

Ok, vegyünk pár esetet aminek realitása is van.
1. Beköszönt a tél. Hatalmas hóviharok tombolnak az országban. Rengeteg út járhatatlannál válik. Sok olyan autós van, akit menteni kell, sok olyan autós van, aki a lezárt út miatt nem tud továbbhaladani.
Krízishejzet alakul ki és bevetik a honvédséget/ katasztrófavédelmet akárkit.
Elkezdik menteni a bajbajutottakat. Az útlezárások előtt meg sátrakat állítanak fel, hogy a kimentetteket oda vigyék, az ott rekedt emberek akik nem tudnak továbbhaladni meg ne az autójukba kelljen átvészeni a hóvihart meg a következő akárhány órát míg járhatóvá teszik az utakat.
Bevetik a gúlyáságyúkat amellyekben mondjuk gúlyást fognak főzni. Mindenki aki ott ragadt az kap majd egy műanyagtál forró gúlyást (amit vegyünk 300+ grammnak) és egy negyed cipót (legyen 250 gramm). Ezt mi egy adagnak fogjuk nevezni.
2. Jőn a tavasz és vele együtt az áradások is. Megint rengeteg ember lesz a gátakon, hivatásos katonák, helybéliek, önkéntes egyetemisták (febukkan majd néhány politikus is, aki a kamerák előtt felrak amjd ő is pár zsákot a gátra).
Itt is bevethetik a gúlyáságyúkat amellyeket 100 méterre is fel lehet majd állítani a gáttól és ott lehet főzni a társaságnak. Most mondjuk kolbászos babot főznek. Mindenki aki a gáton van az kap egy műanyagtál babot (300+ gramm), egy negyed cipót (250 gramm) és vagdalt sós, esetes, olajos hagymát (10-20 gramm). Ezt is egy adagnak fogjuk nevezni.
Én felfogtam, hogy te ezt kevesled és, hogy egy lövésznek ennyi nem elég, de az ő esetükben az adagok jóval nagybobbak lesznek, vagy ugyanekkora lesz a főzelék adagjuk, de ezt majd kiegészíti még valami más. Mondjuk egy adag pörkölt és a végére még kapnak két almát.

Sehol nem adnak magában egy konzervet...

Ígen, de főzés szempontjából csak ez számít. A kenyeret, a felszeletelt salátát, hagymát stb. hozzá már nem ott kell megcsinálni. Az jön a kamionnal a többi hozzávalóval.
 
  • Tetszik
Reactions: Zed895

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 331
76 968
113
Nem csak egy tál étel létezik sőt!
Árvíznél nincs kint főttkaja esznek a bázison.
Már megint olyan dolgokróml beszélsz amiről fogalmad sincs.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 283
13 698
113
Nem csak egy tál étel létezik sőt!
Igen, de vész esetén annyi lesz. És egy ilyen berendezés 1000 ilyen adag előállítására képes.
Árvíznél nincs kint főttkaja esznek a bázison.
Ezt te jobban tudod nálam, de gyaníthatóan azért, mert nincs meg a képesség, hogy a helyszinen főzzenek.
Már megint olyan dolgokróml beszélsz amiről fogalmad sincs.
Elismerem, hogy nincs rálátásom a jelenlegi állapotokra. Arról írtam, hogy mit tartok normálisnak.
 
  • Tetszik
Reactions: Zed895