Katonai helyek a Google térképen

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
611
113
Nagyjából fél éve hirtelen felindulásból elkezdtem a Honvédség objektumait "látogatni" Google Mapson, aztán eszembe jutott, hogy ezeket akár össze is lehetne gyűjteni és mára már egy egész tekintélyes lista kerekedett ebből, ezt alább találjátok:

https://mapsengine.google.com/map/edit?mid=zk5O8e7r5Cdc.kUOOJxa62DYw

Gondolkodtam a dolgon és arra jutottam, hogy biztosan nem csak én vagyok olyan elvetemült, hogy órákat is képes vagyok elszöszmötölni a térképet bogarászva, ezért úgy döntöttem, hogy<b> nyitok egy kis térképeszkedős topikot, ahol gyűjthetnénk a katonai helyeket (laktanyák, tesztmezők, kilövőállások, bázisok, repterek, stb.).</b>

Egy eszközt is javaslok ehhez: Google Maps Engine. Ez tulajdonképpen egy sima Google Maps, csak extrákkal. Mint fentebb is láthatjátok, elég változatos módon lehet adatokat feljelölni egy-egy térképre, illetve azokat rétegekbe rendezni (amelyekből sajnos csak három van). De hogy is működik ez?

1. A legfontosabb, hogy rendelkeznünk kell egy Google profillal, hogy be tudjunk lépni és használni tudjuk a fenti funkciókat. Lépjünk is be a https://mapsengine.google.com/map/ oldalon.

2. A sikeres belépés után egy üdvözlőképernyőt kapunk, amiből minket leginkább a bal alsó sarok fog érdekelni az "Új térkép" és "Térkép megnyitása" funkciókkal.

3. Bármelyikre is megyünk, máris egy szerkesztgetni való térképen találjuk magunkat. A bal oldalsávban találhatóak a már felvitt helyek és a rétegek, illetve az oldalsáv alján, az "Alaptérkép" menünél lehet váltogatni a térkép stílusát (műholdkép, domborzati térkép, stb.). Válasszuk azt, amelyik kényelmes.

4. A szerkesztő eszközök közvetlenül a bal oldalsáv mellett, a kereső mező alatt, fent találhatóak. Tulajdonképpen két típus létezik:
- pont feljelölése: egy sima pont, amelynek nagyon sokféle színt és jelképet adhatunk meg,
- sokszög: ennek a működése nagyon egyszerű, mindig egy sokszög egyik határoló pontját rakjuk le egészen addig, amíg körbe nem érünk a kezdőpontunkig.
Az kiszemelt hely feljelölése után mindkét esetben egy buborék ugrik fel, amelyben megadhatjuk, hogy mi is ez a hely, illetve megjegyzéseket fűzhetünk a dologhoz. Láthatjuk, hogy ekkor már a bal oldalsávban levő listában is szerepel a feljelölt cuccunk, és ha az egeret rávisszük, akkor egy kis formázás ikon is megjelenik, ahol színezni, áttetszőséget, szimbólumot tudunk állítani.

5. Miután tizen órákat szórakoztunk el azzal, hogy akár a katonákat egyenként feljelöljük a térképen, eljön az idő, hogy megosszuk remekművünket a világgal. Ehhez csak a jobb felső sarokban található "Megosztás" gombra kell kattintanunk, ahol aztán a "Kinek van hozzáférése" résznél csak be kell állítanunk, hogy ne privát legyen a térkép, hanem "A link birtokában bárki" hozzáférhessen. A megosztási linket a leokézés után a google azonnal fel is dobja, amelyet már csak be kell illesztenünk a HTKA erre a célra kijelölt topikjába :)

<b>Persze fentebb ez csak egy módja ezen kis kedvtelés űzésének, lehet hagyományosan koordinátákkal is szöszmötölni, esetleg más térképszolgáltatást, Google Earth-öt is használni, a lényeg az, hogy jól érezzük magunkat közben és érdekes dolgokra bukkanjunk.</b>

Azonban lenne egy kérésem is, mégpedig ha rábukkanunk valamire, akkor azt ne csak bedobjuk egyenként, mivel szerintem mindenképpen érdemesebb gyűjteni ezeket egy kicsit és egy csomagban "szállítani", mint minden órában egy linket posztolni valami világvégi helyről. A másik nagy kérésem, hogy <b>ha találunk valami megosztásra érdemlegeset, akkor azt is írjuk meg, hogy mi az</b>, mert különben lesz egy rakás helyünk, amiről aztán fogalmunk se lesz, hogy mit takarnak. A Wikimapiát ilyen szempontból egy nagyon negatív példának tudnám felhozni, mivel rengeteg minden, köztük katonai témájú területek is fel vannak jelölve rajta, de gyakran csak "Military object" megjegyzéssel, így pedig halvány lila gőzünk sincs, hogy mégis mi a fene lehet ott.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
611
113
Egyébként érdekes elgondolás lenne egy célirányos térképész-akció, amikor mondjuk két hétig kínai repülőtereket "derítünk fel".
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
611
113
@silurusglanis

Nem feltétlenül csak az aktívakat kell, persze érdemes elsősorban azokat inkább :) Pl. van egy ilyen térképem is az orosz ballisztikus rakétavédelmi rendszerekről, itt szép számmal vannak aktív és már esetleg el is dózerolt helyek:

https://mapsengine.google.com/map/edit?mid=zk5O8e7r5Cdc.kTR3H50LGS4M