• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 596
3 815
113
mekkora powerbank lenne megfelelő egyéni és mekkora kollektív használatra? ezek mekkora helyet foglalnának el?
jó e ha az eszközök elemei helyett egységes ceruza aku kerüljön? és inkább tölteni az eszközt mint elemet cserélni? (szükség eseténi cserélhetőségi lehetőség megmaradásával.) amik powerbankról szintén tölthetőek.
Szia,

Probalok szamolni, ha esetleg elszamoltam, akkor a tobbiek kijavitanak:

1 J szukseges 0.239 g viz 0-rol 1 C fokra melegitesehez. Tegyuk fel (a pelda kedveert), hogy 0 fokrol 50 fokra szeretnenk melegiteni majdnem fel liter (0.478 l) vizet egy ebed elkeszitesehez. Ekkor 100 kJ energiara van szuksegunk.
Mivel 1J=1 Ws, ezert ez a 100 kJ egyben 100 kWs-is, illetve 27Wh. Az USB 5 V-os, ezert ezzel elosztva kapjuk meg Ah-ban:
5.4 Ah, marketinges kifejezessel: 5400 mAh, ilyen powerbank boven kaphato.

A ceruza aksik 1.2 voltosak, a 27Wh-t ezekkel elosztva 22.5Ah vagy 22500 mAh jon ki. Ma egy kozepes ceruzaaksi 2250 mAh-t tud, vagyis 10 db ceruzaaksi kell egy etkezes megmelegitesehez.
Plussz a melegito es a tolto.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Szia,

Probalok szamolni, ha esetleg elszamoltam, akkor a tobbiek kijavitanak:

1 J szukseges 0.239 g viz 0-rol 1 C fokra melegitesehez. Tegyuk fel (a pelda kedveert), hogy 0 fokrol 50 fokra szeretnenk melegiteni majdnem fel liter (0.478 l) vizet egy ebed elkeszitesehez. Ekkor 100 kJ energiara van szuksegunk.
Mivel 1J=1 Ws, ezert ez a 100 kJ egyben 100 kWs-is, illetve 27Wh. Az USB 5 V-os, ezert ezzel elosztva kapjuk meg Ah-ban:
5.4 Ah, marketinges kifejezessel: 5400 mAh, ilyen powerbank boven kaphato.

A ceruza aksik 1.2 voltosak, a 27Wh-t ezekkel elosztva 22.5Ah vagy 22500 mAh jon ki. Ma egy kozepes ceruzaaksi 2250 mAh-t tud, vagyis 10 db ceruzaaksi kell egy etkezes megmelegitesehez.
Plussz a melegito es a tolto.
Vagy 2 spirituszkocka.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 506
54 459
113
Nincs sok új a nap alatt:
Kb 1987 vettem Camping Gaz kispalackos ( patronos) főzőt. Hozzá 2 aluminium fazék kb 1, 5 és 2,5l, és egy teáskanna ami egymásba fért. Fedő és egyben palacsintasütő a teteje. Kûlön beakasztható fogantyu van a szethez. Az egészet egy szijjal lehet összekötni a szállitashoz. A mai napig tökéletesen használható.
Múlt heten kotortam elő a padlásról, olvasva a rémhireket az áramhiányról. Soha nem lehet tudni.
Van hozzá egy patronos gàzlámpa, de abba új izzóharisnya kellene.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 848
18 962
113
De kizárja, azért nincs benne. A konzervvel nem csak a körülményesség a baj, hanem az is, hogy nagy meg nehéz. Konzervet cipelnie a katonának meg a logisztikának sokkal bonyolultabb mint az MRE-t.
Nem zárja ki. Olasz MRE-ben van pl. Be van a napi csomagba rakva a ravioli konzerv.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 848
18 962
113
egyébként ez nagyon off. de power bank képes akkora energia tárolására hogy egy egyszeű elektromos szerkezettel megmelegítsen egy két konzervdoboznyi vizet? elektromos konzerv kimelegítő vagy elektromos főzőlap hordozható akumulátorral vagy vezetékre csatlakozva. vagy merülő forraloval?
a merülőforraló egy bot egyszerű eszköz gyorsan olcsón gyártható. semmi extrem alapanyagot nem igényel.
sokkal egyszerűbb pár melegítő pasztillát használni. az áram fontosabb dolgokra kell, a legtöbb mre-ben levő étel igazából hidegen is fogyasztható.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 426
10 246
113
Talán a skandináv államok hadseregei pl norvég képez ez alól részben kivételt, amúgy ha nem titok milyen saját felszerelést használsz?...
Itt válaszolok , itt jobb helyen lesz. Leirom mire ment el kb 2000 euróm :rolleyes:
Bakancs : csak nyári/átmeneti mert a télire nem volt szükségem, de ha lett volna akkor abba is be kellett volna fektetnem
Lowa Renegade - 180 euro

Hátizsák
Blackhawk SOF 90l - 380 euro (mindenképpen ALICE rendszerüt szeretem volna ,szerintem a legjobbak)
Camelback , asszem 55l es - 240 euro
Camelback tartály, 3 l es , - kb 50

Gps , óra
Garmin foretrex 401 - 140 euro
Garmin dakota 20 - 300 euro
Suunto óra -180 euro

Lámpák

Sidewinder compact 2 - 120 euro
Fejlámpa - 50 euro

Ruházat
Arktis rainshield esövédö alsó/felsö - 180 euro
Defcon 5 téli kabát , - 120 euro
Oakley kesztyü , - 80 euro
" Technikai" pólók -35 euro/db



Málhaöv, chestrig
Arktis, a zsebekkel kb 250 euro

Kések
Fallkniven F1 asszem kb 120 euro
2 zsebkés kb 50euro / db

Ezek csak a nagyobb tételek, nincs benne a hálózsák, poncho, poncho liner, a megfelelö alsó ruházat, a "commando" gyakorló, a gázmelegítö, a sátorlap, a karabinerek, zsinórok stb. Minderre elment kb 400-500 euro

Drága mulatság katonának lenni ha jó cuccokat akarsz. Nálam ezek mind beváltak, ha kellene simán újra megvenném öket
 
W

Wilson

Guest
Itt válaszolok , itt jobb helyen lesz. Leirom mire ment el kb 2000 euróm :rolleyes:
Bakancs : csak nyári/átmeneti mert a télire nem volt szükségem, de ha lett volna akkor abba is be kellett volna fektetnem
Lowa Renegade - 180 euro

Hátizsák
Blackhawk SOF 90l - 380 euro (mindenképpen ALICE rendszerüt szeretem volna ,szerintem a legjobbak)
Camelback , asszem 55l es - 240 euro
Camelback tartály, 3 l es , - kb 50

Gps , óra
Garmin foretrex 401 - 140 euro
Garmin dakota 20 - 300 euro
Suunto óra -180 euro

Lámpák

Sidewinder compact 2 - 120 euro
Fejlámpa - 50 euro

Ruházat
Arktis rainshield esövédö alsó/felsö - 180 euro
Defcon 5 téli kabát , - 120 euro
Oakley kesztyü , - 80 euro
" Technikai" pólók -35 euro/db



Málhaöv, chestrig
Arktis, a zsebekkel kb 250 euro

Kések
Fallkniven F1 asszem kb 120 euro
2 zsebkés kb 50euro / db

Ezek csak a nagyobb tételek, nincs benne a hálózsák, poncho, poncho liner, a megfelelö alsó ruházat, a "commando" gyakorló, a gázmelegítö, a sátorlap, a karabinerek, zsinórok stb. Minderre elment kb 400-500 euro

Drága mulatság katonának lenni ha jó cuccokat akarsz. Nálam ezek mind beváltak, ha kellene simán újra megvenném öket
Átfutva a felszerelésedet szerintem jól választottàl a 90 l Blackhawkon kívül használsz esetleg valamilyen három napos zsákot?Vagy a Blackhawkot variálod ha nem kell ekkora méretű hátizsák?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 846
113
Itt válaszolok , itt jobb helyen lesz. Leirom mire ment el kb 2000 euróm :rolleyes:
Bakancs : csak nyári/átmeneti mert a télire nem volt szükségem, de ha lett volna akkor abba is be kellett volna fektetnem
Lowa Renegade - 180 euro

Hátizsák
Blackhawk SOF 90l - 380 euro (mindenképpen ALICE rendszerüt szeretem volna ,szerintem a legjobbak)
Camelback , asszem 55l es - 240 euro
Camelback tartály, 3 l es , - kb 50

Gps , óra
Garmin foretrex 401 - 140 euro
Garmin dakota 20 - 300 euro
Suunto óra -180 euro

Lámpák

Sidewinder compact 2 - 120 euro
Fejlámpa - 50 euro

Ruházat
Arktis rainshield esövédö alsó/felsö - 180 euro
Defcon 5 téli kabát , - 120 euro
Oakley kesztyü , - 80 euro
" Technikai" pólók -35 euro/db



Málhaöv, chestrig
Arktis, a zsebekkel kb 250 euro

Kések
Fallkniven F1 asszem kb 120 euro
2 zsebkés kb 50euro / db

Ezek csak a nagyobb tételek, nincs benne a hálózsák, poncho, poncho liner, a megfelelö alsó ruházat, a "commando" gyakorló, a gázmelegítö, a sátorlap, a karabinerek, zsinórok stb. Minderre elment kb 400-500 euro

Drága mulatság katonának lenni ha jó cuccokat akarsz. Nálam ezek mind beváltak, ha kellene simán újra megvenném öket
Nem olcsó mulatság? Az egyik katona KAPOTT AJÁNDÉKBA egy Arcteryx Leaf Alpha Jacket GEN2-t, úgy megtetszett, hogy gondoltam veszek én is magamnak. Tudtam, hogy nem olcsó de amikor megláttam, hogy 1229 EUR akkor majdnem leestem a székről. Soha életemben még csak hasonlóan túlárazott akármivel sem találkoztam. Ez kb olyan túlárazás, mintha a legújabb iPhone 13 Pro 1,5 millió forintba kerülne... Értem én, hogy hirtelen nagy lett a hypeja a márkának mert a Rangerek Arcteryx-be vannak öltözveés van egy halom olyan ruhájuk amit magánszemélyek meg sem vehetnek de nah, azért a pofátlanságnak is van határa.

 
  • Tetszik
Reactions: Anti

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 426
10 246
113
Átfutva a felszerelésedet szerintem jól választottàl a 90 l Blackhawkon kívül használsz esetleg valamilyen három napos zsákot?Vagy a Blackhawkot variálod ha nem kell ekkora méretű hátizsák?
Idötartam és idöjárás függvénye. Telen, vagy szar idöben kell a nagy zsák. Nyáron akár a camelback el is jó vagyok 2 napig.
Egyébként a blackhawkról leszedtem az oldalzsebeket, nincs rájuk szükségem, a helyükre teszem a felfújható derékaljat (az emberiség egyik legnagyobb találmánya) :)
És a sátorlapot
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Wilson

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 426
10 246
113
Nem olcsó mulatság? Az egyik katona KAPOTT AJÁNDÉKBA egy Arcteryx Leaf Alpha Jacket GEN2-t, úgy megtetszett, hogy gondoltam veszek én is magamnak. Tudtam, hogy nem olcsó de amikor megláttam, hogy 1229 EUR akkor majdnem leestem a székről. Soha életemben még csak hasonlóan túlárazott akármivel sem találkoztam. Ez kb olyan túlárazás, mintha a legújabb iPhone 13 Pro 1,5 millió forintba kerülne... Értem én, hogy hirtelen nagy lett a hypeja a márkának mert a Rangerek Arcteryx-be vannak öltözveés van egy halom olyan ruhájuk amit magánszemélyek meg sem vehetnek de nah, azért a pofátlanságnak is van határa.

Hát igen. Ez csak egy sima softshell kabát?? Ennyi pénzt még akkor sem adnék ki rá ha millliomos lennék.
Nagyon sok katonai felszerelés túl van árazva, ha más nem is az airsoft bajnokok megveszik öket:)
Nekem ez a Defcon 5 a legjobb téli kabát, persze nem akkor ha menetben vagy, a softshellt nem szeretem, csakis civilben
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 846
113
Hát igen. Ez csak egy sima softshell kabát?? Ennyi pénzt még akkor sem adnék ki rá ha millliomos lennék.
Nagyon sok katonai felszerelés túl van árazva, ha más nem is az airsoft bajnokok megveszik öket:)
Nekem ez a Defcon 5 a legjobb téli kabát, persze nem akkor ha menetben vagy, a softshellt nem szeretem, csakis civilben
Sima gore-tex kabát. Nekem sincs softshell kabátom, valahogy nem érzem szükségét.
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 426
10 246
113
Egyébként a decathlonban nagyon jó ár/érték arányú dolgokat lehet venni, sokat is járok . Még a a Solognac (Decathlonos márka) saját rejtöszínei is jól sikerültek
 
  • Tetszik
Reactions: papi and Wilson

Tcat

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2009. április 27.
2 067
9 179
113
Csak mert épp szembe jött: a spanyol napi pakk egyik ebéd menüje:

 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Csak mert épp szembe jött: a spanyol napi pakk egyik ebéd menüje:

Egy harminc literes bográccsal egy szakaszt el lehet látni. Fát mindenhol lehet találni hozzá, tehát ha van lehetőség főtétel fogyasztásra, akkor nem is értem, miért nem adja magát ez a megoldás:

res_e4b205862c544ddfd0d66339736c6394.jpg


Ahol meg problémát jelentene az árulkodó füst, ott úgyis csak MRE kaja maradt, szóval sokat gondolkodni szerintem nem kell ezen.
Családi "túlélő készletem" MRE része:):
58dd88fa5ed9e0958c2cf339e3b8f695.jpg