Felderítő- / Kémműholdak

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 978
13 991
113
Úgy tűnik, hogy az első kettő ilyen műhold már a legutóbbi Starlink küldetéssel felbocsátott 22 műhold között lehet, mert a SpaceX csak 20 műholdról szolgáltatott adatokat.

Ez azért érdekes mert ezek szerint méretben nem lehet érdemi különbség az új Starlink műholdakhoz képest, különben aligha tudnák egymásra pakolni, és együtt indítani, mert egy átlag Starlink stack mellett/felett nem sok hely marad.

Átlag Starlink stack; - legfelül a sok kis korongból álló felület az antenna!
IMG-20240103-213426.jpg


A cikkben említett Starshield IR műholdak valamivel nagyobbak az optika miatt bár ugyanarra a műholdas buszra épülnek, viszont egy hagyományos optika már aligha férne el ezzel a kialakitással. Az említett SAR még játszhat, de nincs infó, hogy a SpaceX valaha is foglalkozott volna a technológiával.
2x2 Starshield de ezek külön dediktált küldetésekkel mentek;
Polish-20230902-193038823.jpg
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 978
13 991
113
A Bild am Sonntag információi szerint a SpaceX által decemberben a Bundeswehrnek pályára állitott két kémműholdal gondok adódtak. „SARah” (SAR: „Synthetic Aperture Radar”) holdak nem küldenek képeket. Iparági körökből származó információk szerint az antennákat nem tudják kinyitni. Valószínűsíthető a hardveres probléma, ha mindkét egységnél ugyanaz a hiba.
bild-3er-satellit.jpg

Ezek a műholdak az egy évvel korábban indított SAR egységgel kifejezetten interferogramra lettek kitalálva. Flying Formation vagyis kötelék repülésben a központi egység a jeladó, a masik kettő csak vevő.


***

resurs_p4_prep_1.jpg

Oroszország pályára állította a Resurs-P4 optikai muholdját. Az eszközt 286 x 466 km x 97,2 fokos napszinkron pályára került.

Alapos összefoglaló a P4-ről;



***

A kínai autonóm űrsikló több kisebb manővert hajtott végre. Ezek az első manőverek a januári nagy pálya emelés óta akkor 350km-ről 605km-re emeltek. Ezzek tartja az ISS-el való "szinkronját" és 22 körönként (23 az ISS-nél) 300 km-nél kisebb hatótávolság felett halad el.
Polish-20240331-200241408.jpg



***

Közben az amerikai NROL-70 indítása csúszik. Ez az utolsó Delta IV heavy ráadásul a Titán féle régebbi három felé való Payload burkolattal. A rakomány titkositott, de szinte biztosan egy ADVANCED ORION Signals Intelligence (SIGINT) műhold.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 978
13 991
113
Megjöttek az első Resurs-P4 teszt képei, miután veglegesitették a pályáját. Ezek szerint a műhold probléma mentesen müködik;
A Roszkoszmosz 70cm felbontást ad meg az eszközhöz.
IMG-20240408-184736.png

Nagy öröm ez az elődhöz képest. +(Közben az oroszok pár hónapos Meteorologiai M4 műholdját is sikerült működésre bírni. Eddig nagyon hullámzó jelerősséggel hol működött hol nem.)

***

A SpaceX F9 pályára állította Dél-Korea első Projekt ADD425 SAR műholdját. Első a tervezett 4-ből. Az eszköz 5meters antennával bír és a Thales Alenia a Koreaiak bevonásával fejlesztette és epitette;

A SpaceX-nek ez volt az első közepes 45.6° inklanációs Bandwagon Rideshare missziója, ami még helyet kapott néhány kisebb műhold is;
IMG-20240408-182852.jpg

A Capella szinten bővítette a SAR flottát, ahogy a Japán iQPS-nek is ez a harmadik SAR műholdja.
QPS-SAR-7.jpg

A Hawkeye 360 flotta pedig ezúttal 2 csoportban 3db-3db új 30 kg-os formációban repülő Földi RF Rádió frekvencia forrás meghatározó muholdal bővült.

***

A kínai űrsikló is végzett némi manővert;
IMG-20240408-184445.png

Illetve volt CZ2D indítással új Yaogan csoport is.

***

Az Orosz Luch pedig Astra4A közelében fülel;
IMG-20240408-194715.jpg



***

Ahogy várható volt a fentebb említett Starlink misszió két ismeretlen műholdja katonai besorolást kapott;
USA 350 és USA 351 -valószínűleg Starshield műholdak.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 978
13 991
113
2155585.jpg

SpaceX F9 április 11-én pályára állította a Space Force WSF-M SV1 "meteorológia" mikrohullámú műholdját ami egyúttal egy mikrohullámú képalkotó teszt berendezést is hordoz.
Upon delivery, WSF-M will provide mission data to Department of Defense's (DoD) environmental prediction systems that support all warfighter domains. In addition, it will broadcast real-time, actionable environmental intelligence to on-going military operations across the globe.

"The nearly simultaneous completion of the spacecraft bus and instrument testing mark a significant milestone for the WSF-M program," said, Hope Damphousse, vice president, Strategic Operations, Ball Aerospace. "We are moving forward with spacecraft integration of the MWI sensor, along with a government-furnished Energetic Charged Particle (ECP) sensor, which will be followed by a suite of space vehicle performance and environmental tests."

At the heart of the WSF-M payload is the Ball-built MWI sensor that takes calibrated passive radiometric measurements at multiple microwave frequencies to measure sea surface winds, tropical cyclone intensity and additional environmental data. The ECP sensor will provide critical space weather measurements. WSF-M was designed to mitigate three high-priority DoD Space-Based Environmental Monitoring (SBEM) gaps: ocean surface vector winds, tropical cyclone intensity and the space weather gap, low Earth orbit (LEO) energetic charged particles.
Az 1200kg eszköz 819 x 828 km x 98.7 deg napszinkron pályára került.


Az utolsó Delta IV heavy rakétával végül elindult az NROL-70 is.
A műhold 8° inklanációval a keleti 97°-on foglalta el pozícióját. Korábbi szinten Orion/Mentor műholdas hely. Szóval szinte biztos, hogy hasonló SIGINT eszköz lehet.
IMG-20240414-184913.jpg


Kapcsolódó èrdekesség, hogy közben egy Űr szimpóziumon az NROL vezető elarulta, hogy egy korábbi misszióval már tesztelik az új fejlesztésű Replicated Composite Optics, or RCO technológiával előállított optikai tükröt.


Az Orosz Gasprom pedig a jelek szerint beszállna a műholdas bizniszbe és 9 földmegfigyelő és egy kommunikációs műholdat telepitene 2026 és 2030 között.
Ebből 3 optikai megfigyelő műhold SMOTR-V gázelemzővel. Ez a grafika szerint az új fejlesztésű Sfera kiegeszítese lessz.
+ 6 db SMOTR-R radar műhold.

 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 978
13 991
113
Kínai aktualitások;

Újabb optikai műholdat állított pályára Kína. Az április 20-án startolt Hosszú Menetelés CZ2D Yaogan42-02 pálya inklanációja 35° magassaga ~500km megegyezik az április 2-i Yaogan42-01 a két pálya síkja között van 142° különbség.


Mindeközben március közepe óta SHIYAN 24C 03 ès SHIJIAN 6 05A megközelítési manőverek et végez. Ennek eredmenyeként tegnap a két műhold közötti távolság kevesebb .int egy kilométer volt a megfigyelés pillanatában.
IMG-20240422-190538.jpg



A február 29-én inditott Hulianwan Gaogui-01 (WHG-01) kb. március 13-án foglalta el GEO pozícióját. A műhold jelenleg Afrika felett állomásozik (ez Kelet-Ukrajna) a keleti hosszúság 33,7°-on fix 0°-os dőlésszögön. A műhold maga a hivatalos közleményej szerint magas pályás internet osztó. Ezzel ideális lehet széles sávú katonai kommunikácó biztosítására. Persze Kína nem adott ki reszletes információkat a WHG-01 küldetéséről.
Screenshot-2024-04-22-19-14-52-1.png



Közel egy év pályán töltött idő után úgy tűnik, hogy a 4 PIESAT SAR (2023-047) műhol kezd formációban működni.
Polish-20240422-193336315.jpg

Kína 2023. március 30-án bocsátotta fel a négy műholdat azzal a céllal, hogy 0,5 méteres felbontású interferogram SAR-képeket készítsen. A PIESAT fejlesztője és üzemeltetője a kereskedelmi GalaxySpace.

A SAR technológiáról és a FF-SAR-ról bővebben korábbi blog bejegyzésben már foglalkoztam;


A Yaogan 3-as kötelékében dolgozó 45 műhold közül kettő a jelek szerint folytatja lassú pályaromlását, és több mint egy éve nem mutatja a manőverezés jeleit. A YG-35-02C utoljára 2022 novemberében manőverezett, jelenleg 351,2 km-es, és csökken. A YG-36-01B utoljára 2023 januárjában manőverezett, és most 407,6 km-en, és tovább csökken.

Egy tipikus 3-as Yaogan csoport mindhárom eszköze azonos magassagon kering amiből az egyik pár percel előzi a másik kettőt;
Screenshot-2024-04-22-19-42-00.png


Decemberig Yaogan-35-03 is tartotta a formációt, azóta azonban folyamatos a magassagvesztés, az annak nyomán növekvő sebesség, és így a keringési idő változás.
Screenshot-2024-04-22-19-44-14-1.png

Az, hogy a műhold kiesett a formációból bizonyosság a manőverezö képessége elvesztèsre vagyis a fedélzeti üzemanyag jó eséllyel kifogyott. Ebben az esetben a műhold még végezhet felderítést, ha az orientációját biztosító giroszkopos rendszer még működik. Ugyanakkor az aonos műholdas buszra épült muholdak azonos pályán valószínűleg hasonló ütemben használják el az uzemanyagukat, ès láttunk már korábbi Yaogan csoport műholdas pótlást meghibásodás miatt.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 977
14 032
113
Kínai aktualitások;

Újabb optikai műholdat állított pályára Kína. Az április 20-án startolt Hosszú Menetelés CZ2D Yaogan42-02 pálya inklanációja 35° magassaga ~500km megegyezik az április 2-i Yaogan42-01 a két pálya síkja között van 142° különbség.


Mindeközben március közepe óta SHIYAN 24C 03 ès SHIJIAN 6 05A megközelítési manőverek et végez. Ennek eredmenyeként tegnap a két műhold közötti távolság kevesebb .int egy kilométer volt a megfigyelés pillanatában.
IMG-20240422-190538.jpg



A február 29-én inditott Hulianwan Gaogui-01 (WHG-01) kb. március 13-án foglalta el GEO pozícióját. A műhold jelenleg Afrika felett állomásozik (ez Kelet-Ukrajna) a keleti hosszúság 33,7°-on fix 0°-os dőlésszögön. A műhold maga a hivatalos közleményej szerint magas pályás internet osztó. Ezzel ideális lehet széles sávú katonai kommunikácó biztosítására. Persze Kína nem adott ki reszletes információkat a WHG-01 küldetéséről.
Screenshot-2024-04-22-19-14-52-1.png



Közel egy év pályán töltött idő után úgy tűnik, hogy a 4 PIESAT SAR (2023-047) műhol kezd formációban működni.
Polish-20240422-193336315.jpg

Kína 2023. március 30-án bocsátotta fel a négy műholdat azzal a céllal, hogy 0,5 méteres felbontású interferogram SAR-képeket készítsen. A PIESAT fejlesztője és üzemeltetője a kereskedelmi GalaxySpace.

A SAR technológiáról és a FF-SAR-ról bővebben korábbi blog bejegyzésben már foglalkoztam;


A Yaogan 3-as kötelékében dolgozó 45 műhold közül kettő a jelek szerint folytatja lassú pályaromlását, és több mint egy éve nem mutatja a manőverezés jeleit. A YG-35-02C utoljára 2022 novemberében manőverezett, jelenleg 351,2 km-es, és csökken. A YG-36-01B utoljára 2023 januárjában manőverezett, és most 407,6 km-en, és tovább csökken.

Egy tipikus 3-as Yaogan csoport mindhárom eszköze azonos magassagon kering amiből az egyik pár percel előzi a másik kettőt;
Screenshot-2024-04-22-19-42-00.png


Decemberig Yaogan-35-03 is tartotta a formációt, azóta azonban folyamatos a magassagvesztés, az annak nyomán növekvő sebesség, és így a keringési idő változás.
Screenshot-2024-04-22-19-44-14-1.png

Az, hogy a műhold kiesett a formációból bizonyosság a manőverezö képessége elvesztèsre vagyis a fedélzeti üzemanyag jó eséllyel kifogyott. Ebben az esetben a műhold még végezhet felderítést, ha az orientációját biztosító giroszkopos rendszer még működik. Ugyanakkor az aonos műholdas buszra épült muholdak azonos pályán valószínűleg hasonló ütemben használják el az uzemanyagukat, ès láttunk már korábbi Yaogan csoport műholdas pótlást meghibásodás miatt.

Csodálkozom, hogy ezeknél még nincs "tankolás"! Nem hiszem, hogy olyan filléres technológia lenne, és ennyi idő alatt még nem is avult el --szerintem--.

Kíváncsi vagyok mennyi idő alatt oldják meg valamilyen formában ezt a problémát?
"Óra indul(t)!" ;)

.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 978
13 991
113
Csodálkozom, hogy ezeknél még nincs "tankolás"! Nem hiszem, hogy olyan filléres technológia lenne, és ennyi idő alatt még nem is avult el --szerintem--.

Kíváncsi vagyok mennyi idő alatt oldják meg valamilyen formában ezt a problémát?
"Óra indul(t)!" ;)

.
Ezt már beszéltük >> #217
Post in thread 'Felderítő- / Kémműholdak' https://forum.htka.hu/threads/felderito-kemmuholdak.414/post-1471723

És ez is csak GEO műholdaknál éri meg, mert ott már kis energia ráfordirassal lehet mükodni.

Az ilyen jellemzően hipergolikus - hidrazin féle üzemanyagot még gravitációban sem egyszerű tölteni, nemhogy az űrben. Az újabb kisebb eszközök meg különböző gázokat argon/neon/xenon használnak az ion hajtóművekhez. Meg nem is nagyon érné meg. Kb $4500-5000/kg amiért most egységnyi műhold pályára áll, vagyis egyszerűbb a régit pótolni újjal, mint kifejleszteni egy új "Milchkuh" és ha megis tankolsz vele mondjuk egy 3-as műhold csoportot, utánna meg baromi energia igenyesen tudsz más inklanációs pályára állni. Egy ilyen tankoló "Milchkuh" indítás és kockázatos manőverek helyett egyszerre a komplett 3 műhold pótolható, kb ugyanabban az árban.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and fishbed

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 977
14 032
113
Ezt már beszéltük >> #217
Post in thread 'Felderítő- / Kémműholdak' https://forum.htka.hu/threads/felderito-kemmuholdak.414/post-1471723

És ez is csak GEO műholdaknál éri meg, mert ott már kis energia ráfordirassal lehet mükodni.

Az ilyen jellemzően hipergolikus - hidrazin féle üzemanyagot még gravitációban sem egyszerű tölteni, nemhogy az űrben. Az újabb kisebb eszközök meg különböző gázokat argon/neon/xenon használnak az ion hajtóművekhez. Meg nem is nagyon érné meg. Kb $4500-5000/kg amiért most egységnyi műhold pályára áll, vagyis egyszerűbb a régit pótolni újjal, mint kifejleszteni egy új "Milchkuh" és ha megis tankolsz vele mondjuk egy 3-as műhold csoportot, utánna meg baromi energia igenyesen tudsz más inklanációs pályára állni. Egy ilyen tankoló "Milchkuh" indítás és kockázatos manőverek helyett egyszerre a komplett 3 műhold pótolható, kb ugyanabban az árban.

Valójában nem is utántöltésre gondolok, hanem hogy leválasztják a régi hajtóanyag+hajtómű modult, és a helyére csatlakozik a Földről felküldött tele-tankolt, egység. Nem éri meg töltögetni, rengeteg hibaforrás, bonyolult, drága...

Én így csinálnám: Üres modul leválaszt, légkörben eléget, szemét nincs, "Pont".

Új --teli-tankolt-- modul "dokkol", fél-/két-évi pályamódosítás megint rendben van! :hadonaszos: + :D


.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 283
13 699
113
A február 29-én inditott Hulianwan Gaogui-01 (WHG-01) kb. március 13-án foglalta el GEO pozícióját. A műhold jelenleg Afrika felett állomásozik (ez Kelet-Ukrajna) a keleti hosszúság 33,7°-on fix 0°-os dőlésszögön. A műhold maga a hivatalos közleményej szerint magas pályás internet osztó. Ezzel ideális lehet széles sávú katonai kommunikácó biztosítására. Persze Kína nem adott ki reszletes információkat a WHG-01 küldetéséről.
Alátámasztja azon gyanúmat, hogy a kínaiak nagyon keményen az oroszok hóna alá nyúltak.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and LMzek 2.0

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 978
13 991
113
Alátámasztja azon gyanúmat, hogy a kínaiak nagyon keményen az oroszok hóna alá nyúltak.
Inkabb csak kihasználják az alkalmat, hogy pl "harci körülmények" között teszteljék a műholdas kommunikációjukat. És emellett még pénzt is keresnek a dologgal. A Prigozsinnak eladott két Jilin műhold
kapcsán is nagyon szakítottak.