Felderítő- / Kémműholdak

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
Hát őszintén szólva én azt gondolom, hogy az USA azért meri megtolni most azt amit a nemzetközi térben, mert ez a gép fullra van pakolva nukival és így megvan az első csapás lehetősége.
Én már többször ecseteltem az ezzel kapcsolatos véleményemet, most csak annyit reagálnék, hogy szerintem messze alulértékeled a jelentőségét és a potenciálját a dolognak azzal, hogy "nukival fullra pakoltnak" feltételezed.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Igyekeztem utánna nézni mit érdemes (lehet) tudni a legutóbbi Iránnak az Oroszok által épített és pályára állított Kahayyam kém műholdjáról..

A projekten, amit korábban Project 505-nek is neveztek, már 2015 óta dolgoznak, ezt a két fél a MAKS repülőgép-kiállításon, hozta nyilvánosságra. Akkor még a már kifejlesztett Kanopus-V műhold egy módosított változatáról szóltak pletykák, de azt hamar elvethették, mert az 2000-es években kifejlesztett hardver 2m felbontása már elavultnak számíthatott.

Kanopus-V
Kanopus-V-Auto6-jpeg.jpg


Az indítást eredetileg már 2021 nyarára tervezték, de többször is elhalasztották. Úgy tűnik, hogy a projekt késéseinek többsége a műhold áráról szóló tárgyalások miatt következett be, miután 2018 májusában, az NPK Barl felkerült az Egyesült Államok külügyminisztériumának szankciós listájára, és valószínűleg megdrágultak az áraik. A végleges szerződést csak 2021 februárban írták alá.

Az iráni TV hírszolgálat közzétett egy cikket, amelyben felsorolja a projekt négy fő partnerét; az Oroszoktól az NPK Barl, a földi támogató rendszerek gyártója és az NPO VNII Elektromekhaniki (VNIIEM), pedig a műholdépítő.

Az iráni Bonyan Danesh Shargh cég és az Iráni Űrügynökséggel közösen működteti majd a műholdat és felelős a pályán történő műveletekért.

A műhold az NPK Barl által épített Alpha-ES egy módosított változata lett. A műhold tömege 650 kg, legjobb felbontása 0,73 méter, de panoráma felvételre is képes. Az Oroszok ötéves aktív élettartamra tervezték, az energiát négy napelem panel biztosítja.

Korábbi dizájn;
alph-aes-768x306.jpg


A szerződés aláírásakor kiadott sajtóanyagon már a négy napelemes változat látható a hozzá tartozó földi infrastruktúrával;
4199b.jpg


A rendelkezésre álló információkból nem derül ki, hogy pontosan ki építette a Project 505 optikai részét, mivel a VNIIEM csak műholdas platformokat épít, és az NPK Barl pedig csak a földi szegmensért felelős.

Egy 2019-es videó riportban esett szó a projektről és a hardver építéséről, akkor az optika egy makettjét be is mutatták;
4199f.jpg

A videó azóta már nem elérhető..

További érdekesség, hogy az indításhoz használt Szojuzt eredetileg a Dél Korea második kém műholdját vitte volna, de ugye a háború miatt borultak a szerződések..

A korábban palyára állított Koreai építésű CAS-500 kém műhold nagyon hasonló paraméterekkel bír, (ebből vittek volna még egyet az Oroszok palyára), de legalább kevésbé szégyenlős egy fotó erejéig;
kgch-3106163236-1.jpg

Az elektronika fejlődésének köszönhetően ezek a modern műholdak egyre kisebbek, könyebbek, így már egy csapat kisebb Cubesat-al együtt indulnak. Lásd a képen a kockák.
Ez egy méteres tükrös?
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 025
66 477
113
Én már többször ecseteltem az ezzel kapcsolatos véleményemet, most csak annyit reagálnék, hogy szerintem messze alulértékeled a jelentőségét és a potenciálját a dolognak azzal, hogy "nukival fullra pakoltnak" feltételezed.
Meglehet, de nem lenne ekkora arca az usa vezetésének a jelen helyzetben, ha nem lenne valamilyen ütökàrtyàja, és a jelen helyzetet az eddig vezetö eszkalàciót eredményezö kommunikàciójuk elmúlt éveire is értem, ahogy én ezt ecseteltem egynémely alkalommal. És ha nincs is védelme az új orosz fegyverek ellen, lehet elsö csapàs képessége felülröl, ami elég rövid utat jelent.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 911
13 696
113
Ez egy méteres tükrös?
Nincs konkrét információ, erre vonatkozóan, csak a sajtóanyagból, illetve az interjúkból lehet következtetni. A műhold tömege @650kg amiből az optika @50kg élettartama 5 èv. Ès egy méter körül (0.7-1.1) felbontást ígérnek @500km-es pályáról. Ez az úgynevezett talajminta távolság 'Ground Sample Distance', amely két egymást követő pixel középpontja közötti távolság a talajon mérve.

Elvileg vissza lehetne ezt számolni, ha elfogadjuk a megadott adatokat. Akárhogy is, nem egy nagy valami az biztos, de nem is feltétlen kell, hogy az legyen.
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 911
13 696
113
index.php

Utolsó Delta IV indítás a nyugati partról, Vandenberg támaszpontról.
NROL91 hírszerző küldetés, ami egy ujab KH11 kémműholdal egészíti ki a jelenlegi 4-5 aktív flottát.

KH11 aktív állomany;
USA 186, USA 224, USA 245, USA 314 és valószínűleg USA 290 (2019-004A)
Ezek jellemzően poláris napszinkron pályán keringenek két csoportban 'West plane' - 'East plane' egymástól @48°-50° különbséggel az adott régió műholdjait pedig 10-20° különbséggel, ami teljes lefedettségett, és nagyon gyors reakció időt biztosit.
KH-11_const_future.png


A KH11 műhold egy Hubble osztályú-annak tükrével szerelt optikai műhold a Crystal továbbfejlesztett változata, amit Keyhole azaz Kulcslyukként is azonosítanak.
ralf-keyhole.jpg

KH-11_KENNEN_01-768x543.jpeg

Az ismert adatokból következtetve, Valahogy így nézhet ki, a Hubble-hoz nagyon hasonló.

A 2.4m tükrével messze ez a család tudja a legjobb felbontást, ami az atmoszférikus deformáció függvényében akár 15cm alatt is lehet.

A műholdcsalád maradt a KH11 azonosításnál, annak ellenére, hogy már legalább a KH12 modell variánsnál járnak.

KH-recon-chart-Giuseppe-De-Chiara.jpg

Bővebben az USA optikai kémműholdjairól;
 
M

molnibalage

Guest
index.php

Utolsó Delta IV indítás a nyugati partról, Vandenberg támaszpontról.
NROL91 hírszerző küldetés, ami egy ujab KH11 kémműholdal egészíti ki a jelenlegi 4-5 aktív flottát.

KH11 aktív állomany;
USA 186, USA 224, USA 245, USA 314 és valószínűleg USA 290 (2019-004A)
Ezek jellemzően poláris napszinkron pályán keringenek két csoportban 'West plane' - 'East plane' egymástól @48°-50° különbséggel az adott régió műholdjait pedig 10-20° különbséggel, ami teljes lefedettségett, és nagyon gyors reakció időt biztosit.
KH-11_const_future.png


A KH11 műhold egy Hubble osztályú-annak tükrével szerelt optikai műhold a Crystal továbbfejlesztett változata, amit Keyhole azaz Kulcslyukként is azonosítanak.
ralf-keyhole.jpg

KH-11_KENNEN_01-768x543.jpeg

Az ismert adatokból következtetve, Valahogy így nézhet ki, a Hubble-hoz nagyon hasonló.

A 2.4m tükrével messze ez a család tudja a legjobb felbontást, ami az atmoszférikus deformáció függvényében akár 15cm alatt is lehet.

A műholdcsalád maradt a KH11 azonosításnál, annak ellenére, hogy már legalább a KH12 modell variánsnál járnak.

KH-recon-chart-Giuseppe-De-Chiara.jpg

Bővebben az USA optikai kémműholdjairól;
A hordozórakéták mérete miatt lényegében nincs értelme kifejleszteni nagyobb tükörrel bíró távcsövet?
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 911
13 696
113
A hordozórakéták mérete miatt lényegében nincs értelme kifejleszteni nagyobb tükörrel bíró távcsövet?
Korábban a tükör mérete és ezáltal annak súlya volt a szűk keresztmetszet, de ma már lehetne nagyobbat is fel vinni, (A Hubble-val fejlesztett KH11 lassan 40eves) az elektronika fejlődésével biztos tudnának nagyobb de könnyebb szerkezetet alkotni, de minek? Ennél jobb felbontással se lennének előrébb. Ha mégis kell valami aktív operatív küldetéshez, akkor ott vannak a drónok, amik egy személy beazonosításához is alkalmas képeket tudnak biztosítani.
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 506
10 088
113
Ariane5 rakéta volt az! És a Webb ugyan optikai, de nem a látható fény tartományban dolgozik!
Igaz :pirul:. Nem tudom mennyi súlykülönbség van egy ugyanakkora infravörös fényre optimalizált vagy látható fényre optimalizált tükör közt.
A földi légkör már amatőr léptékben is sokat ront egy tükrös távcső képén, nagyobb távcsövekben ha jól tudom már a légköri zavarokat adaptív tükörrel javítják, gondolom ez sok plussz súly és bonyolultság lenne ott fenn. Szerintem a felbontást orbitális pályáról nem lehet egy adott, jelenleg már talán elért mértékben javítani akármekkora tükör használatával sem.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Igaz :pirul:. Nem tudom mennyi súlykülönbség van egy ugyanakkora infravörös fényre optimalizált vagy látható fényre optimalizált tükör közt.
A földi légkör már amatőr léptékben is sokat ront egy tükrös távcső képén, nagyobb távcsövekben ha jól tudom már a légköri zavarokat adaptív tükörrel javítják, gondolom ez sok plussz súly és bonyolultság lenne ott fenn. Szerintem a felbontást orbitális pályáról nem lehet egy adott, jelenleg már talán elért mértékben javítani akármekkora tükör használatával sem.
6 centi az elméleti határ. Ezt rég elérték - az amerikaiak.
 
  • Tetszik
Reactions: Zaphod Beeblebrox

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 911
13 696
113
Igaz :pirul:. Nem tudom mennyi súlykülönbség van egy ugyanakkora infravörös fényre optimalizált vagy látható fényre optimalizált tükör közt.
Ugye a Webb tükör váza Berrilium, de a tükör felület Arany a jó IR reflekcio miatt, na most ezt kéne cserélni, valami jó anyaggal + korrózió védelemmel, amire az aranynál nincs szükség. Ráadásul a LEO Orbit miatt az egészet méretes csőben-tubulusban kellene védeni a beszűridő fénytől. Már csak ezért is biztos nehezebb lenne.
Az árnyékba kerülése után egy hónapig hül.
Ha jól tudom az árnyékolás az a hűtési mód, ahol nem fogy el a hűtéshez való cseppfolyós gáz.
Az érzékelő szenzornak kell az extra hűtés mert bár az IR is hősugárzási spektrum resze ahogy az optikai fény, de más a hullámhossz.
Thermal-radiation-spectrum.jpg

Egyébként minden eszközt kell hűteni az űrben, csak nem mindegy milyen mértékben.

Nincs sok értelme a felbontást növelni, ha nagyon kell ott vannak az olcsóbb drónok. Meg ugye van más, nem csak optikai megfigyelés is, pl. Radar amit még a felhőzet-növényzet sem gátol.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and gafzhu

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 506
10 088
113
Az érzékelő szenzornak kell az extra hűtés mert bár az IR is hősugárzási spektrum resze ahogy az optikai fény, de más a hullámhossz.
Igen, már a légiharcrakéták szenzorának hűtése is csodát tett a hatótávval. Nem tudom, csak gondolom, hogy a detektálásnak jót tesz, ha gyengébb infrasugárzást bocsátanak ki az infradetektorok (mert hidegek), mint amit detektálni szeretnének.
 
  • Tetszik
Reactions: Zaphod Beeblebrox

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 911
13 696
113
Igen, már a légiharcrakéták szenzorának hűtése is csodát tett a hatótávval. Nem tudom, csak gondolom, hogy a detektálásnak jót tesz, ha gyengébb infrasugárzást bocsátanak ki az infradetektorok (mert hidegek), mint amit detektálni szeretnének.
Általánosságban minél hosszabb az infravörös fény hullámhossza, annál hidegebbnek kell lennie a detektornak, ès minél hidegebb a detektor annál kisebb a saját maga hőmérséklete okán generált "zaj", tehát messzebbre "ellát".
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 911
13 696
113
A még 2009-ben egy Atlas V inditott PAM - Palladium at Night műhold USA207 több mint másfél év tecchalott állapotából ébredve, újból orbitális manőverekbe kezdett!

A PAN egy SIGINT műhold, amely valószinűleg más műholdakat céloz/figyel a megfigyelések alapján.
3095d.jpg


A 2021 májusa és 2022 augusztusa közötti időszak nyomon követési adatai alapján a PAN körülbelül napi 0,27 fokos sebességgel sodródott kelet felé. A sodródás mèg 2021 február végén kezdődött.
De valamikor 2022 szeptemberében koerigálta a sodródást, és ismét nyugat felé kezdett mozogni.
PAN_longitudes.png

Vajon miért ébresztették fel álmából?

Egy remek elemzés a madárka manővereiről,
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
A még 2009-ben egy Atlas V inditott PAM - Palladium at Night műhold USA207 több mint másfél év tecchalott állapotából ébredve, újból orbitális manőverekbe kezdett!

A PAN egy SIGINT műhold, amely valószinűleg más műholdakat céloz/figyel a megfigyelések alapján.
3095d.jpg


A 2021 májusa és 2022 augusztusa közötti időszak nyomon követési adatai alapján a PAN körülbelül napi 0,27 fokos sebességgel sodródott kelet felé. A sodródás mèg 2021 február végén kezdődött.
De valamikor 2022 szeptemberében koerigálta a sodródást, és ismét nyugat felé kezdett mozogni.
PAN_longitudes.png

Vajon miért ébresztették fel álmából?

Egy remek elemzés a madárka manővereiről,
A csájnízok indítottak valami újfajta szaletlit?