KF51 Panther MBT (Rheinmetall)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

S

speziale

Guest
Persze de azt a teli konténet valahogy bele is kell rakni ha kifogyott az előző. Es ha kontènerizált tárat képzelünk el az nem fogja tàmogatni a kézi betöltést ebbe a tárba. Eselyesen. Különben minek?
De amikor kiveszik a tárat akkor is utántöltik valahogy… a konténeres megoldás előnye az hogy a két tár kb. 5 perc alatt kicserélhető daruval…20 ilyen böhöm lőszer bepattintása a mostani kézzel rakodással sokkal több lenne
 
H

Hummen23

Guest
Két 10-es tár van benne, a kettő között középen a költő. Vagy az egyik oldalról (tárból) tölt, vagy a másikról.
Ezek a 10-es tártak egyben kivehetőek - ha jól értettem a prosi és a cikkek mondandóját.
Újra elolvastam a prospektust, és én nem vennék rá mérget. Persze lehet hogy igen, de durva handicap volna a kézi töltés lehetőségének elhagyása.
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 825
30 438
113
Ha mindenki képben van a táras megoldással, akkor minek ez a nagy találgatás, hogy hol lesz a lőszer? Hol lenne? A tornyon kívüli konténerben... :oops:
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 762
35 955
113
Újra elolvastam a prospektust, és én nem vennék rá mérget. Persze lehet hogy igen, de durva handicap volna a kézi töltés lehetőségének elhagyása.
Sokan cikkeztek a járgányról, már nem tudom hol olvastam.
Mindenesetre ha ki lehet cserélni a drón indítóra akkor biztos nincs "bele hegesztve" - egyetlen logikus megoldás ha az egész lőszertár kiemelhető, cserélhető.
RAD vezetője írta annó nekem, hogy Skyrangernél is ez a cél - most ez a trend: gyors tárcsere, gyors töltés.
M270-nél és a HIMARS-nál évtizedek óta így megy töltés, jövő harckocsijában is így kellene menni.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 091
113
De amikor kiveszik a tárat akkor is utántöltik valahogy… a konténeres megoldás előnye az hogy a két tár kb. 5 perc alatt kicserélhető daruval…20 ilyen böhöm lőszer bepattintása a mostani kézzel rakodással sokkal több lenne
Igen, ha van daru. Ha a tankon nincs, akkor add elő, hogy kiveszed a tárat, aztán megtöltve visszarakod. Mindezt, ha van 10 tartalék lőszered és nem tértél vissza tölteni, mert a másik 10-20 kifogyott, hanem betárazod ezt, hogy visszamehess tölteni, hát a harctéren történik. :D
 
  • Tetszik
Reactions: Centquri prime

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 762
35 955
113
Igen, ha van daru. Ha a tankon nincs, akkor add elő, hogy kiveszed a tárat, aztán megtöltve visszarakod. Mindezt, ha van 10 tartalék lőszered és nem tértél vissza tölteni, mert a másik 10-20 kifogyott, hanem betárazod ezt, hogy visszamehess tölteni, hát a harctéren történik. :D
Ez a 10-es tár kb. 500-600 kg.
Egy a tank tetején elhelyezett kézi daruval megoldható, amit használat végén lehajtanak, vagy leszerelnek.
Ugyanígy teszik fel a bombákat a vadászgépekre - a fél-egy tonnás bombákat is "kurblizzák" sok esetben.
Nem is kell hogy daru legyen a teherautón, a harckocsi is meg tudja oldani - lásd alábbi példa arra hogy 70 éve is megugrották a nehéz lőszer beemelését.

Winching-a-round-into-the-Sturmtiger.webp
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 091
113
Ez a 10-es tár kb. 500-600 kg.
Egy a tank tetején elhelyezett kézi daruval megoldható, amit használat végén lehajtanak, vagy leszerelnek.
Ugyanígy teszik fel a bombákat a vadászgépekre - 1 tonnás bombákat is.
Nem is kell hogy daru legyen a teherautón, a harckocsi is meg tudja oldani - lásd alábbi példa.

Winching-a-round-into-the-Sturmtiger.webp
Ugye tudod, hogy ebben az esetben értelmetlen a tartaléklőszer a testben, mert úgysem tudod betölteni kézzel. Tehát van egy harckocsid, amit csak daruval tudsz tölteni, ha drónod is van 4 db, akkor 10 lőszer és mehetsz vissza a logisztikához lőszerért, óránként mondjuk 150-500 liter üzemanyagot zabálva, bedaruzod, kimész egy óra múlva vissza, hat perc alatt ellősz nyolcat és fordulhatsz vissza. :D Ez faszság. :D Az is, hogy utánad fogják vinni a lőszert frontvonalba, mielőtt bárki belekezdene, nem fogja senki kivinni az ellenséges fegyverek elé egy szakasz vagy század ellátmányát.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 762
35 955
113
Ugye tudod, hogy ebben az esetben értelmetlen a tartaléklőszer a testben, mert úgysem tudod betölteni kézzel.
Én nem is "akarok" oda tartalék lőszert! :D
Növeljék a tárkapacitást 15db/tárra és akkor máris 30 lőszerről beszélünk.
Lehet hogy ehhez 15-20 centivel (+ 1 sor 13cm-es lőszer) magasabb torony kell, akkor úgy!

Tehát van egy harckocsid, amit csak daruval tudsz tölteni, ha drónod is van 4 db, akkor 10 lőszer és mehetsz vissza a logisztikához lőszerért, óránként mondjuk 150-500 liter üzemanyagot zabálva, bedaruzod, kimész egy óra múlva vissza, hat perc alatt ellősz nyolcat és fordulhatsz vissza. :D Ez faszság. :D Az is, hogy utánad fogják vinni a lőszert frontvonalba, mielőtt bárki belekezdene, nem fogja senki kivinni az ellenséges fegyverek elé egy szakasz vagy század ellátmányát.
Az egész loitering ammo MBT-re egy faszság szerintem! Inkább vigyen 30 lőszert! A Heronak 100+ km a hatótávolsága, tök fölösleges egy k. drága szétpáncélozott platformra tenni és betolni a tűzvonalba. Túl van tolva ez a drón dili: már mindenre azt akarnak tenni!
Ha már nagyon drónozni akarnak akkor építsenek egy a csövön át kilőhető drónt a LAHAT mintájára, ami tölthető a lőszerek közé mint bármelyik más 130 mm-es lőszer!
4 drón elfoglaljon 10 lőszernyi helyet, az baromság!
 
H

Hummen23

Guest
Sokan cikkeztek a járgányról, már nem tudom hol olvastam.
Mindenesetre ha ki lehet cserélni a drón indítóra akkor biztos nincs "bele hegesztve" - egyetlen logikus megoldás ha az egész lőszertár kiemelhető, cserélhető.
RAD vezetője írta annó nekem, hogy Skyrangernél is ez a cél - most ez a trend: gyors tárcsere, gyors töltés.
M270-nél és a HIMARS-nál évtizedek óta így megy töltés, jövő harckocsijában is így kellene menni.
Van az a helyzet, hogy éppen nincs ott a tárakat cserélő jármű, és jól jönne még néhány darab lőszer.
Szóval jó, ha van még +10 a hull-ban, és be lehet varázsolni bentről a tárba, legyen az akármilyen nehéz is.
Kár lenne erről lemondani.
 
  • Tetszik
Reactions: Centquri prime

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 762
35 955
113
Van az a helyzet, hogy éppen nincs ott a tárakat cserélő jármű, és jól jönne még néhány darab lőszer.
Szóval jó, ha van még +10 a hull-ban, és be lehet varázsolni bentről a tárba, legyen az akármilyen nehéz is.
Kár lenne erről lemondani.
És ha +10 eleve a tárban lenne mint írtam?
A hullba tárolt lőszer amúgy is robbanás veszélyes - lásd török Leopard 2-esek Szíriában. Jó néhány harckocsizó interjúban hallottam, hogy azt nem is használják, ha nem muszáj. Igaz: intenzív harckocsi csaták sem voltak az utóbbi évtizedekben, szóval elvoltak a torony lőszer készlettel pl. Irakban...

Amúgy nyilván megoldható lehet(ne) a kézi tártöltés is, mint ahogy a legújabb MBT-k tornyát is lehet kurblizni ha a szükség úgy hozza, csak nagyon lassú: inkább jobb lelépni a harcból.
Meg hát ez az új 130-as lőszer vagy kétszer olyan hosszú, mint 120-as - lehet hogy geometriailag közel lehetetlen kirángatni a hullból és átpakolni a toronyba...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 346
77 003
113
Zavart érzek az erőben! Tehát van 20 lőszer 1db tárban a toronyban ez a ready rack*. Ezen kívül valahol a teknőben van még 10db lőszer tartalékban. Ez egy az egyben ugyanaz a koncepció mint a Leopard 2-nél azzal a különbséggel, hogy a toronyban lévő lőszert automata tölti be nem pedig ember. Ez szerintem edddig egyszerű mint a facsipesz.

Újratöltés:
A ready rack-et legyen az 20 vagy 10 lőszeres elvileg daruval újra lehet tölteni olyan formában, hogy kiemeleik az egészet és beraknak a helyére egy újat (mint a tárcsere a pisztolyban csak nagyban). DE a tesknőben lévő 10db tartalék lőszert így nem lehet újratölteni, azt kizárólag kézzel lehet bemálházni ahogy most is történik. A csavar a dologban az a tartalék lőszer ready reck-be való juttatása, tehát az a szitu amikor nem cserélik az egész tárat csak újratölti a kezelőszemélyzet. Ezt is csak kézzel lehet ami biztosan óriási szopás tekintve, hogy másfél méter hosszú és 45-50kg a lőszer.


*Ez akkor módosul 10 lőszerre, ha a megrendelő drónnal kéri a harckocsit, így lesz 4db drón és 10db lőszer ready rack-ben a toronyban.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 762
35 955
113
Zavart érzek az erőben! Tehát van 20 lőszer 1db tárban a toronyban ez a ready rack*. Ezen kívül valahol a teknőben van még 10db lőszer tartalékban. Ez egy az egyben ugyanaz a koncepció mint a Leopard 2-nél azzal a különbséggel, hogy a toronyban lévő lőszert automata tölti be nem pedig ember. Ez szerintem edddig egyszerű mint a facsipesz.

Újratöltés:
A ready rack-et legyen az 20 vagy 10 lőszeres elvileg daruval újra lehet tölteni olyan formában, hogy kiemeleik az egészet és beraknak a helyére egy újat (mint a tárcsere a pisztolyban csak nagyban). DE a tesknőben lévő 10db tartalék lőszert így nem lehet újratölteni, azt kizárólag kézzel lehet bemálházni ahogy most is történik. A csavar a dologban az a tartalék lőszer ready reck-be való juttatása, tehát az a szitu amikor nem cserélik az egész tárat csak újratölti a kezelőszemélyzet. Ezt is csak kézzel lehet ami biztosan óriási szopás tekintve, hogy másfél méter hosszú és 45-50kg a lőszer.


*Ez akkor módosul 10 lőszerre, ha a megrendelő drónnal kéri a harckocsit, így lesz 4db drón és 10db lőszer ready rack-ben a toronyban.
2 db 10-es tár van a töltőberendezés két oldalán - ez látszik a prosi ábrán is. Az egyik 10-es tárat tudod drónvetőre cserélni.
Nem egyben van a 20 lőszer! Mivel középen, a löveg vonalában van maga a töltő mechanizmus (máshol nem is lehet!), csak ketté osztva lehetséges a 20 lőszer tárolása.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 346
77 003
113
2 db 10-es tár van a töltőberendezés két oldalán - ez látszik a prosi ábrán is. Az egyik 10-es tárat tudod drónvetőre cserélni.
Nem egyben van a 20 lőszer! Mivel középen, a löveg vonalában van maga a töltő mechanizmus (máshol nem is lehet!), csak ketté osztva lehetséges a 20 lőszer tárolása.
Miért? A Leclercnél sem két tár van...
 
H

Hummen23

Guest
2 db 10-es tár van a töltőberendezés két oldalán - ez látszik a prosi ábrán is. Az egyik 10-es tárat tudod drónvetőre cserélni.
Nem egyben van a 20 lőszer! Mivel középen, a löveg vonalában van maga a töltő mechanizmus (máshol nem is lehet!), csak ketté osztva lehetséges a 20 lőszer tárolása.
Szerintem dudi mondandójànak a lényege az, hogy a 10 db már ott van a hull-ban. Tehát már megoldott a bentről való újratöltés, geometriailag is.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 278
14 191
113
2 db 10-es tár van a töltőberendezés két oldalán - ez látszik a prosi ábrán is. Az egyik 10-es tárat tudod drónvetőre cserélni.
Nem egyben van a 20 lőszer! Mivel középen, a löveg vonalában van maga a töltő mechanizmus (máshol nem is lehet!), csak ketté osztva lehetséges a 20 lőszer tárolása.
Lehet én értem félre.
A 6os-ra ír 20 lőszert.
A 7es pontra a drónt.

Vagy valahol a szövegben ez le van írva? A 10-10?
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby
S

speziale

Guest
Zavart érzek az erőben! Tehát van 20 lőszer 1db tárban a toronyban ez a ready rack*. Ezen kívül valahol a teknőben van még 10db lőszer tartalékban. Ez egy az egyben ugyanaz a koncepció mint a Leopard 2-nél azzal a különbséggel, hogy a toronyban lévő lőszert automata tölti be nem pedig ember. Ez szerintem edddig egyszerű mint a facsipesz.

Újratöltés:
A ready rack-et legyen az 20 vagy 10 lőszeres elvileg daruval újra lehet tölteni olyan formában, hogy kiemeleik az egészet és beraknak a helyére egy újat (mint a tárcsere a pisztolyban csak nagyban). DE a tesknőben lévő 10db tartalék lőszert így nem lehet újratölteni, azt kizárólag kézzel lehet bemálházni ahogy most is történik. A csavar a dologban az a tartalék lőszer ready reck-be való juttatása, tehát az a szitu amikor nem cserélik az egész tárat csak újratölti a kezelőszemélyzet. Ezt is csak kézzel lehet ami biztosan óriási szopás tekintve, hogy másfél méter hosszú és 45-50kg a lőszer.


*Ez akkor módosul 10 lőszerre, ha a megrendelő drónnal kéri a harckocsit, így lesz 4db drón és 10db lőszer ready rack-ben a toronyban.
Én agyalnám ennyire túl…Nincsen még ez szerintem rendesen kitalálva…a legegyszerűbb az volna ha kikapnák az mtu873-at és megkapná a 883-at. Ezzel 1m-nyi hely felszabadulna ahová bőven beférne még 10 lőszer… és ha elforgatják 90 fokkal a tornyot egyszerű is hozzáférni
 
  • Tetszik
Reactions: Masztiff

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 346
77 003
113
Én agyalnám ennyire túl…Nincsen még ez szerintem rendesen kitalálva…a legegyszerűbb az volna ha kikapnák az mtu873-at és megkapná a 883-at. Ezzel 1m-nyi hely felszabadulna ahová bőven beférne még 10 lőszer… és ha elforgatják 90 fokkal a tornyot egyszerű is hozzáférni
Sehogysem egyszerű átpakolni ekkora gránátokat (harcközben nem is lehet szerintem). Innentől kezdve az az 1 m és a hozzá tartozó tömeg (ez a fontosabb) vagy megspórolásra kerülne vagy menne a páncélba. Amit el tudok képzelni ahogy már írtami is az az, hogy be van fektetve a torony alá a padlóra és így onnan viszonylag könnyen hozzáférhető tud lenni toronyforgatás nélkül is. Le is rajzolom mindjárt, az előző rajzom is osztatlan sikert aratott. :D
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby