Egy helyi biológus szerint a monitorozás a lényeg
Sramkó Gábor Mikepércsen élő biológus elmondta, a közmeghallgatás előtt egyeztetett környezetvédőkkel, akik úgy kalkulálnak, hogy a CATL gyárához saját víztisztító üzemet kell építeni, a napi vízigénye pedig körülbelül 40 ezer köbméter lesz (tehát jóval több a
Palkovics László által korábban említett óránként ezer köbméternél), ugyanannyi, mint Debrecen jelenlegi vízhasználata. A meg nem nevezett környezetvédők szerint a technológia rendelkezésre áll a gyárból kifolyó szennyvíz megtisztításához, a technológiai fegyelmet betartva pedig a gyár tud üzemelni viszonylag környezetbarát módon. A biológus úgy látja, Mikepércsnek most arra kellene törekednie, hogy a monitoring állomásokkal a CATL-t rákényszerítse a technológiai fegyelem betartására.
Polgár Tóth Tamás
Egy mérnök és környezetvédelmi vegyésztechnikus megszólaló arra hívta fel a figyelmet, hogy a gödi Samsung-gyár példája mutatja, a zajszennyezést is monitorozni kell, míg egy másik lakos arról érdeklődött, jól érti-e, hogy magyar állampolgárokként nincs eszközük a gyár építésének megakadályozására. Tímár Zoltán polgármester erre bólogatni kezdett, majd
Vojtkó-Pék Ildikó jegyző azt is elárulta: még arra sincsenek jogi eszközeik, hogy a kínai céget válaszadásra kényszerítsék, ha nem felelne a lakossági felvetésekre.
Honnan lesz ennyi víz és hová vezetik el?
Fábián István vegyészprofesszor, a Debreceni Egyetem volt rektora szerint naiv elképzelés, hogy amennyiben már engedélyezték a gyár építését, le fogják állítani az esetleges szabálytalanságok miatt, évtizedek múlva születhet egy ilyen ügyben bírósági döntés. Mint mondta, a technológiáról semmit sem lehet tudni, a cég ugyanis nem közölt információkat, a magyar kormány pedig ilyen körülmények között köteleződött el a beruházás mellett.
„Én nem ismerek olyan technológiát, amely megbízhatóan kiveszi a szennyvízből a nehézfémeket” – figyelmeztetett a kémikus.
Polgár Tóth Tamás
A szintén vegyész Erdei Ferenc emlékeztetett, már az 1980-as években is problémát okozott Debrecen ivóvizének biztosítása. Szerinte kérdés, most ezt hogyan tudják megoldani. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a szennyvíz a szennyeződésekkel együtt be fog kerülni az élővizekbe.
„A nátrium, a lítium és a kálium a legmozgékonyabb fémek a természetben. Lehetetlen hatékonyan megfogni őket” – mondta.
Sramkó Gábor a fentieket azzal egészítette ki, hogy Debrecen önkormányzata gyakran arra hivatkozik, az 1980-as években 100 ezer köbméter körül volt a Debreceni Vízmű termelése, és feltételezik, hogy ugyanezt a szintet ma is tudják teljesíteni. Az 1980-as évek óta azonban sokkal kevesebb lett a talaj- és rétegvíz. Kérdés ezért szerinte, hogy lehet-e egyáltalán ennyi vizet egy sokkal aszályosabb Debrecenben biztosítani.
Polgár Tóth Tamás
Mike Sándor (független) mikepércsi önkormányzati képviselő arra volt kíváncsi, hová folyik majd el a gyár által felhasznált víz. Mint mondta, amikor sok eső esik tavasszal, a Tócó-patak ki szokott önteni a község több pontján is. Pécskay Zoltán kifejtette, a szennyvíz előbb a debreceni szennyvíztisztítóba, majd a Tócó-patakba folyik. Utóbbi vízmennyiségét növeli a csapadékvíz is, de ezt záportározó létrehozásával kezelnék.
Egy szennyvíztechnológiákkal foglalkozó lakos amiatt aggódott, hogy a határérték feletti fémek idővel felhalmozódnak az élővízben, ahol komoly problémákat okozhatnak. Pécskay Zoltán leszögezte: már a gyárból is csak határérték alatti mennyiségű szennyező anyagokkal távozhat szennyvíz.
Hová költöznek a munkások?
Több mikepércsi is arról érdeklődött, mi lesz a CATL 9 ezer munkavállalójával. Pécskay Zoltán elmondta, komoly városi és térségi infrastruktúra- és lakásfejlesztésre lesz szükség. Tímár Zoltán közölte, felveti majd Papp László debreceni polgármesternek, valahogy oldják meg, hogy Mikepércsnek ne csak a negatívumok jussanak a beruházásból. Mint mondta, a községnek alig van adóbevétele, nem profitál Debrecen fejlődéséből. Tímár azt is bejelentette, Mikepércsen elfogytak a telkek, nem is fogják lehetővé tenni az új lakások építését a gyár miatt. Az elmondása szerint a CATL hiába kereste, hogy a kínai középvezetők lakhatnának-e Mikepércsen, ő visszautasította ezt.
Polgár Tóth Tamás
Volt, aki többször is rákérdezett, mégis mi alapján döntöttek arról, hogy a gyár felépülhet Debrecen déli gazdasági övezetében, figyelembe vették-e egyáltalán a környezeti szempontokat, de Pécskay Zoltán azt mondta, erre nem tud válaszolni, csak azt tudja, az ipari park ki tudja szolgálni az üzem infrastrukturális igényeit.
Ki beszélt a Mikepércs felé folyó szennyezett vízről?
A közmeghallgatáson több helyi és országos politikus is részt vett.
Varga Zoltán (DK) országgyűlési képviselő elmondta, nem biztos abban, hogy akár csak Debrecen is profitálni fog a gyárból, szerinte elképzelhető, hogy a megyeszékhely úgy jár, mint Göd, amelytől a kormány elvette az Samsung által fizetett adóbevételt.
A politikus továbbá felhívta a figyelmet a gyár várhatóan komoly zajszennyezésére, és arra, hogy az ELTE kutatói szerint ez a térség súlyosan aszályossá fog válni. Megjegyezte továbbá, hogy egy korábbi polgármesteri egyeztetésen az EDC Debrecen vezetői azt mondták, nem kell aggódni, mert a szennyezett víz dél felé fog folyni. Varga elmondása szerint amikor megkérdezte, mi lesz a mikepércsiekkel, nem kapott választ. Pécskay Zoltán erre úgy reagált, nem tudja, ki mondott Vargának ilyet, de ez teljes képtelenség, és ők sosem állítottak ilyet. Az országgyűlési képviselő erre azt mondta, a Debreceni Vízmű igazgatója beszélt erről.
Polgár Tóth Tamás
Jármi Péter, az LMP Hajdú-Bihar megyei elnöke arról érdeklődött, amennyiben dönteni kell, hogy kit szolgáljanak ki vízzel, kit fognak, a debreceni lakosokat vagy a CATL-t. Tímár Zoltán erre azt felelte, a vonatkozó jogszabály szerint a lakossági fogyasztó minden esetben megelőzi az ipari szereplőket és bármilyen szolgáltatót.
„Mikepércs a miénk, Mikepércsen mi élünk, és Mikepércset meg fogjuk védeni, amennyire csak erőnkből telik” – jelentette ki a község polgármestere a közmeghallgatás végén.
A kínai akkumulátorgyár debreceni óriásberuházása volt a témája Mikepércs közmeghallgatásának, ahol Tímár Zoltán polgármester azt mondta: az önkormányzatot senki sem kérdezte meg az üzemről.
hang.hu