Környezetvédelem

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 585
63 980
113
Ha ez egyedi eset az tényleg ok és nem is kell kiszedni ! De ami a 2017 áprilisi havazás után maradt és nem hagyták kiszedni az BŰN !

Én egy egyedi esetről és a gyakorlati erdőgazdálkodásról beszéltem nem egy természetes de ritka folyamatról !

Csak a tisztán látásért :

https://www.csillagpontradio.hu/hu/2017/05/10/hotores-a-bukkben-dobbenetes-kepekkel


Ezek csap apró részletek , el kell menni és megnézni milyen 3 év után ! Siralmas ! De akinek ez tetszik ám legyen azaz ő baja !
Nem kapni am olyan konnyen normalis kitermelo brigadot. A xarabb melokat mar el se fogadjak. Nem divatmelo manapsag az erdon huzkodni a fat meg egesz nap gornyedni a furesszel. Az emberek zome nem is birna, ez nem olyan hogy jelentkezik csipkejozsika a nyockerbol aztan el dolgozgat ott telen/nyaron eso utan, evekig. Koszegen is fenn van a hegyen a 3 eve kidolt rengeteg 100 eves bukk, xar a terep, meg nincs aki kitermelje, csipegetik csak.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 869
113
A csődtörvény 33/A. § (2) bekezdését ajánlom figyelmedbe, valamint a (1) bek. utolsó fordulatát. ;)
Ez is olyan sok-sok évig lehet tilitolizni, egyáltalán, mire a nyomozati szakaszból kikerül a dolog, hogy ki hibázott, ki mit mondott. Ki milyen utasítást adott és utána, ha kiderül, akkor lehet még vacakolni, hogy milyen mértékben. Mert rendben, hogy a felelősség egyetemleges, de arányosítható-e?
A Duna meg ettől tisztább nem lett.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 869
113
Nem kapni am olyan konnyen normalis kitermelo brigadot. A xarabb melokat mar el se fogadjak. Nem divatmelo manapsag az erdon huzkodni a fat meg egesz nap gornyedni a furesszel. Az emberek zome nem is birna, ez nem olyan hogy jelentkezik csipkejozsika a nyockerbol aztan el dolgozgat ott telen/nyaron eso utan, evekig. Koszegen is fenn van a hegyen a 3 eve kidolt rengeteg 100 eves bukk, xar a terep, meg nincs aki kitermelje, csipegetik csak.
Már ismerek olyat, hogy komplett brigáddal megy a Dél-Alföldről Észak-Magyarországra erdei munkára.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 009
113
Nem kapni am olyan konnyen normalis kitermelo brigadot. A xarabb melokat mar el se fogadjak. Nem divatmelo manapsag az erdon huzkodni a fat meg egesz nap gornyedni a furesszel. Az emberek zome nem is birna, ez nem olyan hogy jelentkezik csipkejozsika a nyockerbol aztan el dolgozgat ott telen/nyaron eso utan, evekig. Koszegen is fenn van a hegyen a 3 eve kidolt rengeteg 100 eves bukk, xar a terep, meg nincs aki kitermelje, csipegetik csak.
Sokáig csináltam és szerettem ! De akkoriban nagyon nem fizették meg és nem fizetik meg most se ! Ráadásul szezonális 3-5 hónapig van munka utána nincs , na tartsd meg így az embereket ! Mindenki belefárad ! Pedig eljön az az idő amikor meg kellesz fizetni becsülettel !
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 765
14 713
113
Ez is olyan sok-sok évig lehet tilitolizni, egyáltalán, mire a nyomozati szakaszból kikerül a dolog, hogy ki hibázott, ki mit mondott. Ki milyen utasítást adott és utána, ha kiderül, akkor lehet még vacakolni, hogy milyen mértékben. Mert rendben, hogy a felelősség egyetemleges, de arányosítható-e?
A Duna meg ettől tisztább nem lett.

Ez színtiszta polgárjogi eljárás, nincs nyomozati szak, max bizonyítás. Eltart egy darabig? El. A végén viszont hiába íratta át a céget ángyom-bányomra, mert a mögöttes vezető (az árnyékvezető is) felelni fog a környezetkárosítással okozott kárért, a teljes magánvagyona erejéig a hitelezőknek (jelen esetben a "hitelező" a magyar állam lesz). Ha magánvagyona sincs, azt is átíratta, annak is utána lehet menni. Erre meg van egy magánjogi ügyészség / NAV, aki ennek utána tud és szokott is menni, színtiszta polgári eljárásban. Tisztább lesz a Duna? Nos, az sem, de a komment arra volt, hogy majd mindenféle csöves nevén lesz addigra a cég. Nos, az nem segít.
 
  • Tetszik
Reactions: phaidros

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 869
113
Ez színtiszta polgárjogi eljárás, nincs nyomozati szak, max bizonyítás. Eltart egy darabig? El. A végén viszont hiába íratta át a céget ángyom-bányomra, mert a mögöttes vezető (az árnyékvezető is) felelni fog a környezetkárosítással okozott kárért, a teljes magánvagyona erejéig a hitelezőknek (jelen esetben a "hitelező" a magyar állam lesz). Ha magánvagyona sincs, azt is átíratta, annak is utána lehet menni. Erre meg van egy magánjogi ügyészség / NAV, aki ennek utána tud és szokott is menni, színtiszta polgári eljárásban. Tisztább lesz a Duna? Nos, az sem, de a komment arra volt, hogy majd mindenféle csöves nevén lesz addigra a cég. Nos, az nem segít.
Ismerek olyan esetet, hogy 10 éve valahogy nem került semmi a nevére, semmi bevétele, de mégsem halt még éhen és mindig kocsival jár mindenhova. Behajtani semmit nem tudtak rajta. Na, akkor mi van ilyen helyzetben?

Majd rájön arra amire az itteniek már rájöttek !
Ezt, hogy érted?
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 585
63 980
113
Sokáig csináltam és szerettem ! De akkoriban nagyon nem fizették meg és nem fizetik meg most se ! Ráadásul szezonális 3-5 hónapig van munka utána nincs , na tartsd meg így az embereket ! Mindenki belefárad ! Pedig eljön az az idő amikor meg kellesz fizetni becsülettel !
Ezert irtam.
Viszont volna egy kicsit mas jellegu kerdesem. Minap volt egy kis otletelgetes egyik kollegaval aki vett egy hazat, es mivel nem epp uj gondja van a fal vizesedesevel. Azon kivul hogy ugye esocsatorna, meg dren, meg belul uj aljzat, felotlott bennem hogy esetleg egy vizigenyesebb fa, mondjuk egy nem tul nagy, pl fodros fuz kello tavolsagbol hogy a majdani korona ne zavarja a tetot, elszivna - e a vizet a faltol?
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 009
113
Ismerek olyan esetet, hogy 10 éve valahogy nem került semmi a nevére, semmi bevétele, de mégsem halt még éhen és mindig kocsival jár mindenhova. Behajtani semmit nem tudtak rajta. Na, akkor mi van ilyen helyzetben?


Ezt, hogy érted?
Arra , hogy semmi nem számít csak a gazdálkodó érdeke a termelő a legutolsó senki a sorba pedig mindent ő rak bele a munkába és minden felelősséget ő visel a pénzt meg hagyjuk 2006-ban adtam el az LKT-mat , mtz-t , kamazokat etc akkor 2500 Ft/m3+ áfa áron dolgoztunk a munások bére 1500-4000 Ft volt naponta a tűzifa srangos ára pedig 4500+áfa volt m3-ként ! Most a termelési bér (mindig vastag erdős véghasználatról beszélek boesodi viszonylatba) 4500-5800Ft/m3 + áfa a bérek 12-20000 Ft/nap és a tűzifa ára 16500+áfa /m3 ! Tehát nem , hogy javult volna a helyzet hanem %-osan még romlott is !
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 009
113
Ezert irtam.
Viszont volna egy kicsit mas jellegu kerdesem. Minap volt egy kis otletelgetes egyik kollegaval aki vett egy hazat, es mivel nem epp uj gondja van a fal vizesedesevel. Azon kivul hogy ugye esocsatorna, meg dren, meg belul uj aljzat, felotlott bennem hogy esetleg egy vizigenyesebb fa, mondjuk egy nem tul nagy, pl fodros fuz kello tavolsagbol hogy a majdani korona ne zavarja a tetot, elszivna - e a vizet a faltol?
Ez attól függ milyen a talaj szerkezete és hol van a talajvíz szint ! Ha megoldás is valamennyire akkor is csak vegetációs időben ! Injektálás az alapba az új aljzatba meg vízzáró szigetelés ! Ártani nem fog az biztos . De én attól függetlenül vagy 60-80cm mélyen körbe drainezném !
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 692
13 362
113
Ezert irtam.
Viszont volna egy kicsit mas jellegu kerdesem. Minap volt egy kis otletelgetes egyik kollegaval aki vett egy hazat, es mivel nem epp uj gondja van a fal vizesedesevel. Azon kivul hogy ugye esocsatorna, meg dren, meg belul uj aljzat, felotlott bennem hogy esetleg egy vizigenyesebb fa, mondjuk egy nem tul nagy, pl fodros fuz kello tavolsagbol hogy a majdani korona ne zavarja a tetot, elszivna - e a vizet a faltol?


Nem.

Sajnos nem :(

A vizesedés utánpótlásának forrását kell megszüntetni. Ez meglepően gyakran egy falban lévő repedt és emiatt szivárgó vízvezeték. Ez a "jobbik" hiba, mert a másikhoz képest "viszonylag" egyszerűen javítható. A másik a fal vízszigetelésének hiánya/hibája: ezt sokkal nehezebb/bonyolultabb és ezért drágább is kijavíttatni. A lehetséges technológiák, azok árai és a kiviteléz minősége között rémtörténetekbe illő --sajnos igaz-- történetek vannak :( .

Vagyis, óvatosan, csak ellenőrzött, referenciával rendelkező vállalkozóval végeztetni !!!
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 585
63 980
113
Erdot/erdoreszt venni sem egyszeru, a minap olvastam at a jogszabalyokat, mert felajanlottak vetelre ket reszt, hat eleg kacifantos tortenet, kb mint a termofoldnel.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 850
18 962
113
Erdot/erdoreszt venni sem egyszeru, a minap olvastam at a jogszabalyokat, mert felajanlottak vetelre ket reszt, hat eleg kacifantos tortenet, kb mint a termofoldnel.
Melyik törvény szabályozza?

Épp erdőket akarok venni... Pénzen, türelmen, és szerencsén kívül (hogy a kifüggesztés alatt más ne vegye meg) kell más? Magyar állampolgár vagyok, nem vagyok őstermelő. Cégként venném igaziból.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 765
14 713
113
Melyik törvény szabályozza?

Épp erdőket akarok venni... Pénzen, türelmen, és szerencsén kívül (hogy a kifüggesztés alatt más ne vegye meg) kell más? Magyar állampolgár vagyok, nem vagyok őstermelő. Cégként venném igaziból.

Nem nagyon fog az menni cégként.

Földforgalmi tv. - 2013. évi CXXII. törvény a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról - Hatályos Jogszabályok Gyűjteménye (jogtar.hu)

Az erdő, legelő, szőlő, szántóföld stb., szinte minden, ami nem belterületbe vont, mind a földtörvény alá esik. Főszabály szerint föld megszerzéséhez természetes belföldi személynek kell lenni, és földművesnek is kell minősülni. Bár az tudtommal - papíron - nem nagy szám, el kell végezni hozzá valami tanfolyamot. Ha nem vagy földműves, max. 1 hektár lehet az összes birtokolt földterület. Művelési kötelezettség is van.

Rengeteg elővásárlásra jogosult is van (meghatározott sorrendben a helyi gazdálkodók, magyar állami földalap stb.), és van egy direkt szemétségből berakott rész - a helyi "parasztbizottságnak" is rá kell bólintania. Az ő döntésük ellen meg nemigen van mit csinálni, ez utóbbi lényegében, bár nincs kimondva, az EU-s állampolgárokra van kitalálva, mivel elvileg ők is ugyanúgy szerezhetnének, mint a belföldiek, de a gyakorlatban minden tagállam úgy gáncsolja az ilyet, ahogy tudja.

Speckó "zöldpapíros" föld adásvételi külön kötelező tartalmi elemekkel kell hozzá és természetesen ügyvédi ellenjegyzés vagy közjegyzői okirat, bár az utóbbi szerintem elég ritka, nem csinálják / nem értenek hozzá. Maga a procedúra meglehetősen hosszadalmas, a különféle hivatalok közötti oda-vissza levelezés, jóváhagyások, elővásárlási jogok miatt 4-6 hónapig eltart, garancia meg nincs, mert bármelyik elővásárló megveheti közben, vagy a parasztbizottság is kimondhatja a nem szeretjük erre a fajtádat fatvát.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 692
13 362
113
Melyik törvény szabályozza?

Épp erdőket akarok venni... Pénzen, türelmen, és szerencsén kívül (hogy a kifüggesztés alatt más ne vegye meg) kell más? Magyar állampolgár vagyok, nem vagyok őstermelő. Cégként venném igaziból.

Nem nagyon fog az menni cégként.

Földforgalmi tv. - 2013. évi CXXII. törvény a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról - Hatályos Jogszabályok Gyűjteménye (jogtar.hu)

Az erdő, legelő, szőlő, szántóföld stb., szinte minden, ami nem belterületbe vont, mind a földtörvény alá esik. Főszabály szerint föld megszerzéséhez természetes belföldi személynek kell lenni, és földművesnek is kell minősülni. Bár az tudtommal - papíron - nem nagy szám, el kell végezni hozzá valami tanfolyamot. Ha nem vagy földműves, max. 1 hektár lehet az összes birtokolt földterület. Művelési kötelezettség is van.

Rengeteg elővásárlásra jogosult is van (meghatározott sorrendben a helyi gazdálkodók, magyar állami földalap stb.), és van egy direkt szemétségből berakott rész - a helyi "parasztbizottságnak" is rá kell bólintania. Az ő döntésük ellen meg nemigen van mit csinálni, ez utóbbi lényegében, bár nincs kimondva, az EU-s állampolgárokra van kitalálva, mivel elvileg ők is ugyanúgy szerezhetnének, mint a belföldiek, de a gyakorlatban minden tagállam úgy gáncsolja az ilyet, ahogy tudja.

Speckó "zöldpapíros" föld adásvételi külön kötelező tartalmi elemekkel kell hozzá és természetesen ügyvédi ellenjegyzés vagy közjegyzői okirat, bár az utóbbi szerintem elég ritka, nem csinálják / nem értenek hozzá. Maga a procedúra meglehetősen hosszadalmas, a különféle hivatalok közötti oda-vissza levelezés, jóváhagyások, elővásárlási jogok miatt 4-6 hónapig eltart, garancia meg nincs, mert bármelyik elővásárló megveheti közben, vagy a parasztbizottság is kimondhatja a nem szeretjük erre a fajtádat fatvát.


Ezek sajna/szerencsére így vannak!

De ezért nem 4-szeres a földár a holland/német/egyéb-Eu-s-gazdák miatt. Így is elég sok ügyvéd keres nekik kiskapukat. :(
Az ügyintézési többletköltség jóval kevesebb a külföldi(vevők által felvert földár) többletköltségnél.
Az Eu-s támogatás "hegyek"( ;) ) bőven kárpótolnak ezért majd.

Én nagyon élveztem, mikor egyik barátom megkért, hogy kisegítsem a vidéki ("erdő-/mező-")gazdálkodásban, pedig az kemény munka volt. :hadonaszos:
Jobb mint az edzőterem! :)


Ott tényleg teremtesz valamit, nem csak civilizációs pótcselekvést végzel.

Jó Újévi Ötleteket És Megvalósítást Kívánok! :hadonaszos: + :)




Sok (értelmes) városi értelmiségi költözik ki gazdálkodni, családostul/gyerekekkel, így "magától" megoldódnak a városi civilizációs gyereknevelési problémák.
Az új ("vidéki")gondok sokkal jobbak, mint a "túltenyésztett civilizációs problémák".
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 009
113
Erdot/erdoreszt venni sem egyszeru, a minap olvastam at a jogszabalyokat, mert felajanlottak vetelre ket reszt, hat eleg kacifantos tortenet, kb mint a termofoldnel.
Felejtős a helyieknek olyan előnyük van a vétel tekintetében amit nem tudsz kompenzálni ! Ami erdő meg nem kell nekik az meg olyan is !
Melyik törvény szabályozza?

Épp erdőket akarok venni... Pénzen, türelmen, és szerencsén kívül (hogy a kifüggesztés alatt más ne vegye meg) kell más? Magyar állampolgár vagyok, nem vagyok őstermelő. Cégként venném igaziból.
Minek vennél ? Érzelmi okok miatt ? Mert befektetésnek elég rossz főleg ha most veszed !
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 009
113
Melyik törvény szabályozza?

Épp erdőket akarok venni... Pénzen, türelmen, és szerencsén kívül (hogy a kifüggesztés alatt más ne vegye meg) kell más? Magyar állampolgár vagyok, nem vagyok őstermelő. Cégként venném igaziból.
Jogi személyként nem vehetsz se termőföldet , se erdőt !
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 850
18 962
113
Felejtős a helyieknek olyan előnyük van a vétel tekintetében amit nem tudsz kompenzálni ! Ami erdő meg nem kell nekik az meg olyan is !

Minek vennél ? Érzelmi okok miatt ? Mert befektetésnek elég rossz főleg ha most veszed !
Üzleti ötletem van, többféle módon hasznosítanám az erdőt, de van érzelmi oka is.
Most januárban tervezek egy részletes üzleti tervet összerakni, hogy lássam a megvalósíthatóságot, megtérülést. Esetleg valamikor beszélhetnénk erről, hátha tudsz segíteni, vagy érdekel a dolog...

Egy erdészet hogy működik amúgy, ha jogi személy nem vehet erdőt? Csak az állami erdőket művelik, vagy szolgáltatást nyújtanak az erdőgazda magánszemélyeknek?
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 009
113
Üzleti ötletem van, többféle módon hasznosítanám az erdőt, de van érzelmi oka is.
Most januárban tervezek egy részletes üzleti tervet összerakni, hogy lássam a megvalósíthatóságot, megtérülést. Esetleg valamikor beszélhetnénk erről, hátha tudsz segíteni, vagy érdekel a dolog...

Egy erdészet hogy működik amúgy, ha jogi személy nem vehet erdőt? Csak az állami erdőket művelik, vagy szolgáltatást nyújtanak az erdőgazda magánszemélyeknek?
A hazai erdők majdnem fele állami és picit több mint fele magán tulajdon .A gazdálkodás mikéntjére csak a magán tulajdont írom le . A gazdálkodás alapja a bejegyzett erdőgazdálkodó és a szakirányító ! A szakirányító készít egy erdőgazdálkodási tervet ami az Állami Erdészeti Szolgálat hagy jóvá és felügyel , ez 10 éves ciklusra szól ! Erdő tagonként és részletenkénti pontossággal ! Erdőink nagy része faanyag termő erdő , kisebbik hányaduk valamilyen védelmi vagy kíméleti besorolású . Gyakorlatilag minden erdő népjóléti is kivétel ami tiltva van .

Ha nem akarsz gazdálkodni az erdődben akkor is muszáj legfeljebb a véghasználatokat tudod kitolni időben . Csak magán személyként tudsz vásárolni nagyon nehéz feltételekkel amit utána a céged haszonbérbe vesz !

Minden erdőt ami megfelel a gazdálkodás feltételeinek művelni kell ! Az állami erdőket állami tulajdonú zrt-k kezelik és nem tulajdonosok hiszen az az állam . Ma már kizárólag külsős alvállalkozókkal végeztetik az összes fizikai munkát ! A zrt-k csak a szakszemélyzetet és az irányítást adják ! Röviden ennyi !