1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Légimentés Magyarországon

Diskurzus a(z) 'Magyar vonatkozású hírek, elemzések' témában - Terminator által indítva @ 2018. december 28..

1. Terminator

Terminator Well-Known Member

Jelenleg a Magyar Légimentõ Nonprofit Kft. felelős azért, hogy az ország területén a légimentés biztosított legyen.

A hétgépes légimentő flotta öt EC135 T2, egy EC135 T1 és egy EC135 P1 változatból áll.

Az EC135-ösöket lízing szerződés keretében egy osztrák cég üzemelteti. A gépek 2006-ban érkeztek Magyarországra, a 10 évre szóló szerződést 2016-ban meghosszabbították. A szerződés a teljes időtartam ötven százalékáig, azaz max. 2021-ig hosszabbítható.

A Légimentők helikopterének bemutatása:

Az üzemeltetés részletes bemutatása

2018 tavaszán a Magyar Kormány megvásárolta a Norvég Légimentő Szolgálat kilenc EC135P2 és P2+ típusú helikopterét 13,2 milliárd forintért. A gépek 7-14 évesek. Felszereltségük már lehetővé teszi az éjjel-nappali bevethetőséget is.

https://magyaridok.hu/belfold/tobb-es-korszerubb-jarmu-jut-legi-mentoknek-beszerzes-reven-2899413/

https://www.napi.hu/magyar_gazdasag/rendorseg-mento-hadsereg-helikopter.669590.html

https://nepszava.hu/1155606_eletmentes-fentrol-nem-felhotlen-a-pilota-orom

A norvég gépek érkezését tavaszra, majd őszre várták, de csak decemberben érkeztek meg Magyarországra.

fishbed likes this.
  2. antigonosz

antigonosz Well-Known Member

Körülöttem (kb +- 1km) repkednek ki osztrákba újabban. (pár hónapja) Nem túl magasan de fogalmam sincs hány méteren. Elég gyakran jönnek -mennek aránylag.

3. Terminator

A norveg gepek?

borisz likes this.
  4. ms07

ms07 Well-Known Member

Ferihegyen, és Budaörsön már láttak "új" gépet, az biztos. Plusz, jetphotos-on van egy november eleji kép Németorszâgból, ahol valami udvaron áll több norvég gép, valószínű, hogy akkor repülték át ōket (? )

5. Terminator

De a facebookon azok mind decemberi bejegyzések. Kb. abban az időszakban kezdtek megszaporodni az észlelések.

Valószínűleg hamarosan bejelentik ezeket is. Majd kiderül, volt-e rajtuk valami átalakítás vagy egyből jöttek Magyarországra vagy csak tankolás-pihenés volt a németországi leszállások. A hivatalnak kb 2 hónap a magyar lajstromba vétel.

ms07 likes this.
  6. antigonosz

Passz, annyit látok szabad szemmel hogy sárga. De szerintem az osztrák ,bérelt gépek.

7. ms07

ms07 Well-Known Member

A norvég gépeknek csúcsosabb, nagyobb az orruk, valszeg időjárásradar van a dudorban

antigonosz likes this.
  8. antigonosz

Ha be tudom pontosan azonosítani akkor mindenképp leírom melyik változat.

Terminator likes this.
  9. Terminator

Kicsit keresgéltem még az interneten...

Úgy tűnik, hogy az alábbi norvég helikopterek jogilag október 3-án kerültek a HM EI Zrt tulajdonába:

LN-OOC Eurocopter EC135 P2
    LN-OOD Eurocopter EC135 P2
    LN-OOE Eurocopter EC135 P2
    LN-OOF Eurocopter EC135 P2
    LN-OOG Eurocopter EC135 P2
    LN-OOH Eurocopter EC135 P2
    LN-OOJ Eurocopter EC135 P2+
    LN-OOK Eurocopter EC135 P2+
    LN-OOL Eurocopter EC135 P2+

( Airbus Helicopters Sales Agent for Norway and Iceland & Official After Sales Distributor oldala mindet EC135P2i-nek írja, ami a marketinges neve a P2+nak.)

A németországi Kassel-ben az Airbus Helicopters-nek képzési és karbantartási központja van.
    November 4-én érkezett meg oda a gépek egy része. De pl az LN-OOL már szeptember 30-án is ott látták.

Ezeket a gépeket 2018.12.18-án még Nürnbergben látták:
    LN-OOC
    LN-OOL

December 19-én dél körül érkeztek meg ezek a gépek Budaörsre.

LN-OOG pedig december 23-án.

antigonosz and therob like this.
  10. Madár Fokker

Madár Fokker Member

Találtam a neten egy EC-135-ös brossúrát:

https://www.helistar.eu/means-of-transportation/airbus-h135

Az oldal közepe fele a Brochure gomb tölt le egy elég nagy pdf fájlt.

Az alapján (78. oldal, 9.3 pont) 8000 repült óra környékén elég komoly karbantartások szükségesek ennél a típusnál.

11. Madár Fokker

Madár Fokker Member

A Facebook-on jött szembe ez a bejegyzés egy ismerős lajstrommal:

https://www.br.de/nachrichten/bayer...EtYXCZ8jgvjvi4jsCe7XudoxhQIsyz3KakPluCOq7tjew

Kb. ennyiről szól: a rendőrség szerint feltételezhetően műszaki hiba miatt a lengyel, nyerges félpótkocsi hátsó, kormányozható tengelyei elfordultak, így a letértek az út szélére, ahol 150 méter hosszan kidöntötték illetve maguk alá gyűrték a szalagkorlátot és annak a tetején álltak meg. A balesetben senki nem sérült meg. Hogy a (cikk szerint 3m € értékű) helikoptert érte-e sérülés, az még nem derült ki.

12. Terminator

Vajon miért kell egy helikoptert félpótkocsin szállítani? Nem repülőképes? o_O

13. borisz

borisz Well-Known Member

A rossz nyelvek szerint hulladék mind. Bár lehet, hogy csak azért mondják, mert ezek "fidesznyik" gépek.

14. zulu

zulu Active Member

Csütörtökön találkoztam az LN-OOD -vel az M1-en. Félpótkocsin vitték Bp. felé.

15. ms07

ms07 Well-Known Member

Kezd érdekes történet lenni ezekből a norvég gépekből

16. ms07

ms07 Well-Known Member

Biztos, hogy ez a lajtsrom volt? Mert a vasárnapi német balesetben is LN-OOD van

Szerk: igazad lehet, face-n többen is írták, hogy látták Vecsésen, aztán visszafele is Németbe.... Ide oda utaztatják őket.... o_O

17. Terminator

Nocsak... éjszaka is repül az OE-XEJ? Budaörsről megy valahová.

18. Terminator

2019. január 25-i dátummal magyar polgári légijárműlajstromba került a megérkezett három gép. A gépek tulajdonosa a HM EI Zrt.

LN-OOC -> HA-HBG
    LN-OOG -> HA-HBK
    LN-OOL -> HA-HBO

therob likes this.
  19. Terminator

20. exi

exi Active Member

Illetve itt is..

Terminator and therob like this.

Ezen oldal megosztása