Légimentés Magyarországon

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 115
45 422
113
A H145 ügyesen megoldotta ezt a problémát.
Többek között - gondolom - ezért lettek a 145-ösök! Meg mert mindenre IS lehet használni. Szerintem csak a kertek alól fogjuk megtudni (ha egyáltalán), hogy a különböző kiegészítőkből (orvosi felszerelés, ülés páncélozás, fegyver gondola, fegyverzet, utasülés, csörlő, fedélzeti "ajtó" géppuska, EO torony, hordágy, stb.) összesen mennyit vettünk.
Mert az egy dolog, hogy mivel lesznek felszerelve a gépek, amikor jönnek, az meg egy egészen másik dolog, hogy milyen egyéb dolgok jönnek konténerbe lecsomagolva később kamionon!
 
  • Tetszik
Reactions: zeal

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 506
10 088
113
NEM! Hidd el a helikopterbe pontosan ugyan olyan betegeket teszel be, mint egy rohamkocsiba (ez a legmagasabb ellátási szint).

ÖÖÖÖ helikopterbe időnként olyanokat tesznek be, mint egy sima kiskocsiba.
Kedvencem: kettővel odébb lévő város külterületén fociztak, 2 játékos összefejelt, az egyik ko. lett. Felhívták a mentőt, az meg ráküldte a helikoptert. Közben a beteg magához tért és békén cigarettázott, míg leszállt mellettük a heli. Aztán bevitték a kórházi heliportra, besétáltak betegestül az SBO-ra, átadták majd elrepültek...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 115
45 422
113
ÖÖÖÖ helikopterbe időnként olyanokat tesznek be, mint egy sima kiskocsiba.
Kedvencem: kettővel odébb lévő város külterületén fociztak, 2 játékos összefejelt, az egyik ko. lett. Felhívták a mentőt, az meg ráküldte a helikoptert. Közben a beteg magához tért és békén cigarettázott, míg leszállt mellettük a heli. Aztán bevitték a kórházi heliportra, besétáltak betegestül az SBO-ra, átadták majd elrepültek...
És milyen jól tették! Az eljárás melyik részével van problémád?
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 506
10 088
113
És milyen jól tették! Az eljárás melyik részével van problémád?

Semelyikkel. Csak a modern egészségügy rákfenéje az eset. Ha a cigizés után folytatta volna a focit, boldogan él, míg valami másban meg nem hal. Így csak a reptetés belekerült... mennyibe is? 1 milla?
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 640
886
113
Hát a helikopteres mentésről annyit, hogy nem csak 50km-t repülnek...
Állítólag ezek a inkább rendőrséginek sikerültek, mint mentőnek. Ismerősöm (nem légimentő) de azt hallotta, hogy állítólag sok, inkább rendészeti eszköz van rájuk aggatva. (Bár én még egy olyan képet sem láttam, szóval fenntartásokkal kezelendő)

Egyre több meredek sztorit hallani a mentőhelikopteresekről, hogy miket csináltak, sőt én is láttam már leszarom szintet. Azt is hallottam, hogy közölték korán reggel még nem hajlandóak kirepülni az adott feladatért. (Nem tudom mennyire igaz, de van olyan személyzet akiről eltudom képzelni), az biztos, hogy az orvosok és a tisztek nagyobb alázattal vannak a betegek iránt, van 1 doktornő, dr. Horváth Anikó ha jól emlékszem, többször jött már "segélykocsinak", mindig alapos, profi és aranyos volt, egy igazi példakép. De láttunk már olyat is, hogy a ked mellényben kiszállt az emberünk az autóból.. :D Egy biztos , a légimentésben hatalmas nagy koponyák vannak.

Az instabil beteggel, pedig lehetőség szerint nem indulunk el, kivéve ha valami hatalmas rizikófaktor van, amivel minél előbb kórházba kell érni, oda kell figyelni a szállítási traumára is. Ez a 3 dolog lehet döntő a helikopter mellett, egyébként az ilyen betegeket, a beteg érdekében inkább a helikopter viszi, ha nincs más aggasztó folyamat. Vittem már MGK szinten MTK kíséretével reanimált beteget, mert a kopter nem vitte el a következő miatt: Vannak kórházak amik nem képesek önállóan helikoptert fogadni, mert nem a kórház épületén van a heliport, hanem mellette vagy abszolút nincs, ilyenkor ki kell riasztani az esetkocsit vagy roko-t, akik ott várják a beteget / sérültet a a kijelölt leszállópont közelében, átveszik a beteget és beviszik a beteget a kórházi osztályra (az SBO is az), ez pedig 2 ALS egységet foglal le, belőlük pedig nem sok van ráadásul időveszteség.


"Azért van 2 ülés az "utastérben" mivel az újraélesztésekhez min. 2 emberre van szükség, a lélegeztető gép megléte esetén, (ami az EMS-nél van a fedélzeten). Ebben az esetben mentőorvos, és a mentő ápoló foglal helyet a beteg mellett. " - Mentőorvos és mentőtiszt vagy ápoló. Bármilyen nagyobb ellátásnál le kell szállni a géppel, biztonságos helyre, elvileg lehetne repülés közben defibrillálni, a pilóta engedélyével, Újraélesztésnél min.1 emberre van szükség , emelt szinten van több emberre, de ne keverjük már a kiérkezési reanimációt a szállítás közbenivel, ugyanis kritikus állapotú betegnél általában van véna biztosítás, fel van monitorozva, kapja a gyógyszeres támogatás, helin nem tudom van-e de szerintem van Lucas. A keringés megállás előtt pedig szerintem észlelhető az állapotromlás, amikor bizony landolni kell. Monitorozva, pvb, o2 th mellett, azért sokkal "kényelmesebb" elkezdeni a reanimációt, szóval a 3. ember max az intubáláshoz kellhet. De egy másik példa: MOK/MTK 2 fő, mentőmotor 1 fő + laikusok ha vannak , mind 2 ALS egység és ügyes munkát végeznek.


"ÖÖÖÖ helikopterbe időnként olyanokat tesznek be, mint egy sima kiskocsiba.
Kedvencem: kettővel odébb lévő város külterületén fociztak, 2 játékos összefejelt, az egyik ko. lett. Felhívták a mentőt, az meg ráküldte a helikoptert. Közben a beteg magához tért és békén cigarettázott, míg leszállt mellettük a heli. Aztán bevitték a kórházi heliportra, besétáltak betegestül az SBO-ra, átadták majd elrepültek...
" - Ez nagyon, de nagyon ritka. De itt sem tudni, hogy milyen kompetenciával, felszereléssel volt a kiskocsi, pesten van olyan MGK amiben AED sincs.. Eszméletlen betegre meg jár az emelt szint, a helikoptert meg csak másik mentőegység fordíthatja vissza. Lehet, az az 1 kocsi volt a környéken, a helinek meg útirányban volt, lehet, hogy a kiskocsi nem tudta volna obszerválni, lehet, hogy volt olyan betegsége / tünete ami miatt ALS felügyelet kell, vagy éppen emberünk nem hagyta, hogy ellássák. Nálunk is rengeteg ilyen van és mikor bekerülünk vele hátra a dobozba, kis rábeszélés után hagyja magát. Vagy csak éppen lesz***m kategória volt, bár én ilyet még személyesen nem tapasztalt, inkább az ellenkezőjét, de pletykát hallottam már ilyenről.

"És milyen jól tették! Az eljárás melyik részével van problémád?" - Hát ha nem a sérültön múlt (szerintem inkább rajta), akkor ITLS...
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 506
72 484
113
"Szolgálatba állt az összes magyar tulajdonú, korszerű mentőhelikopter, kiváltva az eddig bérelt osztrák gépeket - közölte az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) kommunikációs és pr-igazgatója hétfőn az MTI-vel.

A korábbi hét osztrák gép kiváltása fokozatosan történt. Négy új helikopter már korábban szolgálatba állt a debreceni, a szentesi, a miskolci és a pécsi légimentőbázisokon, három másik gép pedig decembertől dolgozik Budaörsön, Balatonfüreden és Sármelléken. További két helikopter tartalékként áll rendelkezésre.

A légimentési képesség fejlesztéséről szóló kormányhatározat szerint a légimentés technikai feltételeit a rendőrség biztosítja, az egészségügyi szakmai irányítást pedig az OMSZ végzi. A mentőhelikopterek riasztása és irányítása ezután is a mentésirányítás országos rendszerében történik.

Győrfi Pál tájékoztatása szerint a kilenc helikopter robotpilótával, éjjellátó képességgel, valamint időjárásradarral is rendelkezik, így új képességekkel gyarapítják a magyarországi légimentést. A gépek lélegeztető és újraélesztő, illetve ultrahang-berendezésekkel is fel vannak szerelve.
"

https://www.napi.hu/magyar_gazdasag/egeszsegugy-legimentes-helikopter.697605.html

http://medicalonline.hu/eu_gazdasag/cikk/januartol_norveg_mentohelikopterek_repulnek
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 506
72 484
113
Megépülhet a szekszárdi légimentőbázis

Akkor így már csak 1 tartalék helikopter marad? Pl. a Hungaroringre az F1 futam miatt mindig 2 helikopternek kell kitelepülni. Ha jól tudom, eddig az osztrák cég biztosított +1 helikoptert arra a hétvégére. Most hogy lesz megoldva?
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Megépülhet a szekszárdi légimentőbázis

Akkor így már csak 1 tartalék helikopter marad? Pl. a Hungaroringre az F1 futam miatt mindig 2 helikopternek kell kitelepülni. Ha jól tudom, eddig az osztrák cég biztosított +1 helikoptert arra a hétvégére. Most hogy lesz megoldva?
Kétlem hogy osztrák sógor ingyen adott plusz gépet, műszaki személyzetet és pilótát a F1-hez, nincs ingyen leves!! Pénzért meg most is lehet bérelni.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 506
72 484
113
"Tavaly december végétől saját helikopterrel rendelkeznek a Sármelléki Légimentők. A jármű annak a 9 helikopternek az egyike, amit az Állam a norvég légimentőktől vásárolt meg. A gép lélegeztető, újraélesztő, illetve ultrahang berendezésekkel is fel van szerelve."

 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and marton

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 506
72 484
113
Az új mentőhelikopterek már nem látszanak a flightradar24-en?
Itt repült egy felettem oda-vissza, de nem mutatta.
 

Madár Fokker

Well-Known Member
2017. december 17.
503
1 381
93
"Szolgálatba állt az összes magyar tulajdonú, korszerű mentőhelikopter, kiváltva az eddig bérelt osztrák gépeket - közölte az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) kommunikációs és pr-igazgatója hétfőn az MTI-vel.
És neki is kezdtek vigyázni a nagyértékű technikára. Debrecenben minimum egy hónapja (de inkább kettő) nem lehet bezárni a hangárajtó egyik szárnyát. Bent áll a gép fedett helyen, de félig nyitott ajtónál.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 506
72 484
113
A légimentők új pilótái is Németországba járnak szimulátoros oktatásra.

"Szimulátor képzésen a legújabb pilótánk."
Fotó: Magyar Légimentő Nonprofit Kft.


82573334_2581625375285438_5729683464618246144_o.jpg


83771296_2581625461952096_1928056526216364032_o.jpg
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113

Ezzel a lefedettség nő ugyan, de a nagyobb népességű területek 2 perc (Pécs), illetve 5 perc (a másik népesebb város) helyett Pécsre 10 perc a Komló 8 perc lett.
(Pécs az egész körzet magasan legnépesebb városa 120.000 fővel nagyobb mint a 2-ik Szekszárd )

Szerintem ez egy elbaszott húzás volt. Értelmesebb lett volna egy plusz állomást építeni a Szegedi és a Pécsi közé félútra. mondjuk Kiskunhalas és Kecskemét között. Pl.:Soltvadkert kb. ideális helyen fekszik. Kiskunhalas és Kecskemét is kb. 3-4 percre van helikopterrel, és lenne átfedés a területek között, így több esetnél párhzuzamosan lehetne helikopterrel menteni, na meg csökkenne a 15 perces kiérések is, mert sokkal több terület kerülne 10 percen belülre valamelyik állomástól.
 

Janika22

Well-Known Member
2018. augusztus 19.
76
596
83
Ezzel a lefedettség nő ugyan, de a nagyobb népességű területek 2 perc (Pécs), illetve 5 perc (a másik népesebb város) helyett Pécsre 10 perc a Komló 8 perc lett.
(Pécs az egész körzet magasan legnépesebb városa 120.000 fővel nagyobb mint a 2-ik Szekszárd )

Szerintem ez egy elbaszott húzás volt.

Ugyanez a kérdés egy szekszárdi vagy mondjuk bajai nézőpontból azért teljesen más! ;)

Tudom, hogy az életmentésnél ez a néhány perc is nagyon fontos, de azért gondolj bele, hogy jelenleg vannak olyan - nem kevésbé fontos - területek, amik teljesen fehér foltok:
- Salgótarján (34 000 lakos) és vonzáskörzete
- Gyöngyös (30 000 lakos) és vonzáskörzete
- Gyula (29 000 lakos)
- a 4-es főút Szolnok-Karcag közötti szakasza, amit nem hiába halálútként emlegetnek
- az ország észak-keleti csücske (Kisvárda, Vásárosnamény)

Vagy érdekes az is, hogy olyan megyeszékhelyek és vonzáskörzeteik fekszenek pont a körök határain, mint Szolnok (71 000 lakos) vagy Békéscsaba (58 000 lakos).

Mindezzel csak arra akartam rámutatni, hogy vannak azért komolyabb problémák is, mint hogy a Horvátországba jócskán átnyúló (!) pécsi helyszín megtartása mellett építsenek-e egy plusz új helyszínt, vagy helyezzék át ezt néhány tíz kilométerrel odébb (Szekszárdra), ezzel szinte tökéletes lefedettséget elérve a környéken.
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero and zeal