1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Légvédelemi radarokról általában.

Diskurzus a(z) 'Légvédelmi fegyverek, rendszerek' témában - tarzaan által indítva @ 2014. szeptember 27..

1. gacsat

gacsat Well-Known Member

Én is számoltam mindent, én éppen 8x8at, de nem volt igazam. Az antennacsúcsok végig látszanak, és a szélén levőket összeszorzod, kijön a 96. A középen, a sűrű rács előtt levők nem látszanak. Mint az F-35ös a radaron.

2. ghostrider

ghostrider Well-Known Member

8 függőleges árbóc van, rajta 2×6, de teljesen mindegy, 96 a vége.

zsolti likes this.
  3. Hpasp

Hpasp Well-Known Member

ööö, ugyanarról a képről beszélünk???
    16x6 Yagi akárhogyani is nézem

gacsat and arcas like this.
  4. ghostrider

Te most kötözködsz? 2×8 = 16. 12 db Yagi antenna van egy egységben. De nem mindegy. Neked nem 96 a vége?

5. zsolti

zsolti Well-Known Member

Amikor felraktad a képet, 2 percen belül elkezdtem írni egy hozzászólást hogy szerintem is 16 oszlop van és 6 sor, majd ránéztem más szögből erre radarra és ott láttam meg hogy valóban 8 db 12 antennás blokk van, és visszatöröltem :p.

6. molnibalage

molnibalage Well-Known Member

Nem mindegy, hogy hány sor és oszlop, mert abból lesz nyalábszélesség...

7. ghostrider

Ugyanarról beszélünk.

8. Terminator

Terminator Well-Known Member

Akkor milyen messziről nem látta az F-35-öst?

9. Hpasp

Hpasp Well-Known Member

Jah, azt hittem hogy már mindenkinek megy magától is...
    :rolleyes:

Kezdjük az antenna nyereségének megbecslésével.
    Ez egy 6x16db vízszintes Yagi dipól antennából álló rács.

Mivel nem ismerjük az általa kibocsájtott nyaláb paramétereit, egy alap Yagi antennából indulunk ki, ami helyszögben 90°, oldalszögben 50°-os nyalábot állít elő.
    Látható a képen, hogy itt az antennák vízszintesen polarizáltak.

nyaláb átmérője helyszögben (6db antenna függőlegesen)
    o1 = 90° / 6db = 15°

nyaláb átmérője oldalszögben (16db antenna vízszintesen)
    o2 = 50° / 16db = 3.125°

RadarTutorial oldalról veszem a távolsági felbontást (600m) amiből számolunk egy vételi érzékenységet.
    PR = -96dB + 10*log(300/600m) = -99dBm

Számítsuk ki az antenna nyereséget, 15° x 3.125° fokos nyaláb esetére.
    o1, o2 - nyalábátmérő
    2xG= 20*log(29000/((o1 * o2)) = 20*log(29000/((15° * 3.125°)) = 55.8dBi

Hasonló adókkal (20kW) számolok mint a NEBO-M esetén, 6dbx16db = 96db elemre.
    96db x 20kW = 1.92MW
    PT = 10 * log (1'920'000'000mW) = 92.8dBm

Kiszámítom a terjedési veszteséget, mondjuk 300MHz frekvenciát feltételezve.
    20 log(F) = 20 log (300MHz) = 49.5dB

Namost feltételezzük hogy az F-35-ös radar-keresztmetszete mondjuk -29dBsm.
    40 log(D) = PT - PR + 2G - 103 - 20 log(F) + 10 log(o)
    40 log(D) = 92.8dBm - -99dBm + 55.8dBi - 103 - 49.5dB - 29dBsm = 66.1dB
    log(D) = 1.6525
    D = 10^1.6525 = 45km <- ennyi lenne tehát az általunk becsült JY-27 felderítési távolsága egy -29dB
    radar-keresztmetszetű cél esetén.
    :cool:

arcas, anonim999, HAndrás and 6 others like this.
  10. gacsat

gacsat Well-Known Member

Azt gondolom, 90 km-ről.

11. ghostrider

Még ha látta is, vajon mit tudtak volna csinálni? Nem tudjuk, hogy mit és mennyit indítottak rá.

zsolti likes this.
  12. Pocok75

Pocok75 Well-Known Member

Az ok hogy látja, de mi világítja meg a célt a léraknak, mert úgy tudom ezek azt nem tudnak, vagy tévedek?

13. zsolti

zsolti Well-Known Member

Nem, nem tévedsz, ez nem arra van, hanem csak annyi a cél, hogy egyáltalán legyen fogalma az üzemeltetőnek hogy kb. merre és milyen távolságon van ellenséges stealth jármű. No meg ha meg is tudná világítani a célt(nem tudja), akkor is ehhez nem ártana valami IRIS-T SL szintű rakéta.

14. Pocok75

Arra van lehetőség, hogy a célt meg mutatja kb merre van és a lérak radarja, szűkítet nyalábbal esetleg megláthatja? Vagy erre nincs lehetőség? Hogy arányul a felderítési távolság? Pl, ha ez a felderítő radar 45kmről látja a célt, akkor a tűzvezető lokátornak milyen távolságból van esélye befogni a célt? Bocsi, de totál analfabéta vagyok a témához. :rolleyes:

15. molnibalage

molnibalage Well-Known Member

A HTÖ erre vonatkozólag is mutat be eszmefuttatást az Sz-300/400 családra vonatkozólag. A Nyebo szóra keress rá benne. A Nyebohóz képest a tűzvezető radar jó, ha fele távolságról képes észlelni a -30 dBsm méretű célt.

16. Hpasp

Hpasp Well-Known Member

Jók a kérdések!

Az Sz-400 komplexum 92N6E MFR [Grave Stone] tűzvezető lokátora 250km távolságból észlel egy 4m² radar-keresztmetszetű célt, a lenti reklámanyag szerint.

Számoljuk ki, hogy mekkora távolságból képes észlelni egy -29dBsm radar-keresztmetszetű célt?

Radar egyenlet: 40 log(D) = PT - PR + 2G - 103 - 20 log(F) + 10 log(o)
    A fentiből csak a D - távolság, és az o - radar-keresztmetszet érdekel, a többi tagot összevonom x-re.

40 log(D) = x + 10 log(o)

Kiszámolom x-et, a 92N6E MFR [Grave Stone] tűzvezető lokátorra.

40 log(D) - 10 log(o) = x
    x = 40 log (250km) - 10 log (4m²) = 89.9dB

Máris megvan az egyszerűsített radaregyenlet, a 92N6E MFR [Grave Stone] tűzvezető lokátorra.

40 log(D) = x + 10 log(o) = 89.9dB + 10 log (o)

92N6E MFR [Grave Stone] tűzvezető lokátor felderítési távolsága (F-35A becslésem szerint) o=-29dBsm célra
    40 log(D) = 89.9dB + 10 log (o)
    40 log(D) = 89.9dB - 29dBsm
    40 log(D) = 60.9dB
    log(D) = 1.5225
    D = 10^1.9825 = 33km

arcas, fishbed, ghostrider and 4 others like this.
  17. Pocok75

@molnibalage Megvallom az őszintét, még a felét sem sikerült elolvasnom! :oops: Áprilisban a család 2 hétre haza utazik, akkor lesz kis időm befejezni! Promise! :p

molnibalage likes this.
  18. Pocok75

Szóval akkor a SDB II simán elég, bármilyen célpont ellen? Milyen esély van felderíteni egy ekkor célt, főleg aktív zavarásban?

19. Hpasp

Hpasp Well-Known Member

gacsat likes this.
  20. angelsoul

angelsoul Well-Known Member

Egyik haverom ezek telepítésén dolgozik, bár én nem értek hozzá, annyit levágtam, hogy szerinte ezek állati veszélyesek az egészségre és konkrétan ő sem tudja, ez hogy lesz megoldva az üzemük.

Ezen oldal megosztása