1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Lövedékálló felszerelések, borítások

Diskurzus a(z) 'Egyéb a szárazföldi erőkkel kapcsolatos témák, ele' témában - Phoenix által indítva @ 2013. március 8..

1. pöcshuszár

pöcshuszár Well-Known Member

Én ezzel eléggé szkeptikus vagyok.
    Gondolj bele! A fenti videón ugyan elég kis távolságon belül adták le a lövést, ugyanakkor a mellény mögött volt egy egész vastag (kb.: 3-5) viszonylag nagy felületű (kb.: 25x25-ös) fadarab. Ez a való életben nincsen! A becsapódó golyó ereje olyan nagy volt, hogy a fa lap mögött darabokra törte a beton falazó elemet. Ne feledjük, hogy a beton "mindig feszít". Ha élő emberre adod le ugyan azt a lövést, akkor az nagy valószínűséggel laza izomtónusú állapotban fogja érni az áldozatot (ebben az esetben szerintem nyugodtan lehet ezt a kifejezést használni ;)). Szerintem még 600m-en is bőven 1.5 Mach felett van a lövedék sebessége. Pontos ballisztikai számítást ne várj tőlem, de az M107A1 torkolati sebessége 762m/s a gyengébbik rendszeresített lőszerével is.
    Nagyjából így alakulhat a lövedék sebessége a távolság függvényében:

Tehát befeszíteni sincs esélye a szerencsétlen áldozatnak. Szerintem a becsapódás erejét elég jól szemlélteti az is (amellett, hogy a fát és a betont is eltörte), ahogy a keményfába belepréselte a szövet mintázatát... :eek::D
    És akkor arról még nem is beszéltünk, hogy lényegesen kisebb felületen éri az áldozatot a lövedék ereje, mivel a beton a 25x25-ös keményfa lap mögött tört el. De a fa lapon a benyomódás egy ökölnél kisebb felületen látható.
    Az elméleti példád pedig azért nem helytálló, mert az aki a lövést leadja sokkal kevésbé van kitéve az lövés erejének élettani hatásainak, mint aki állja.
    Mert ugyan a tusa kb. akkora felületen üti meg a vállát mint a mellény mögött a felsőtestet, ugyanakkor a váll egy csontos izmos része az embernek, ráadásul a lövésnél meg is van támasztva. Továbbá a két karunknak is van igen jelentős abszorbens hatása.
    Ha már mindenképpen modellezni szeretnéd a fiziológiai hatás/ellenhatást, akkor lövőnek a mellkasához kellene rögzíteni a fegyvert, úgy, hogy ne tartsa a kezével. A szemét bekötni, hogy ne tudja, hogy mikor sül el a fegyver....
    Nem tűnik jó ötletnek! :rolleyes::p

De a srácok is elmondták a videóban, hogy bár biztosan szanaszét törné a mellkasodat a lövés, de nem ment át a mellényen! :p:D:D

2. Mackensen

Mackensen Well-Known Member Szerkesztőségi tag Moderátor

Persze. Ez nagyon is benne van a pakliban.

pöcshuszár likes this.
  3. dudi

dudi Well-Known Member

A fegyver nagyonsok energiat elnyel,ha nem tenné minden löves után mehetnél egy vállpalasztikára.
    Nyugodjunk meg ha a mellény meg is fogja a .50 BGM-et az biztos,hogy a becsapódás öli meg a katonát.

fip7 and pöcshuszár like this.
  4. Mackensen

Szerintem kb ez a felső határ ahol még érdemes golyóálló mellényben gondollkodni.
    A fegyver tömege, ami kilövi kb akkora mint a golyóálló mellényé.
    Az eltalált ember életveszélyes sérülés határán fog mozogni, de lehet mázlija van és még idejében megmentik.

endre likes this.
  5. skitnica

skitnica New Member

Nalunk anno 95-ben, löttek rá SZVD-vel 50m-röl kerámiabetétes mellényre..)állitolag csökkentett töltettel, de lehet nem igy volt)
    fabábu, gyurma mellrész, rá a mellény..
    Lövés utan a gyurmában ökölnyi bemélyedés, lövedéket megfogta ugyan, de bordatörés garantált+sokk
    Egy évig hordtam, napi 12 orákat, dolgoztunk is benne, egyáltalán nem annyira kényelmetlen...
    Itthon lehet fanyalogni hogy nehéz, stb, de ha olyan helyen vagy, ahol barmikor löhetnek rád, örülsz ha felveheted..
    91-92-ben meg csak szerettünk volna ilyent....................

6. krisss

krisss Well-Known Member

Azóta kissé javultak ezek a mellények súlyra és kényelemre, de még mindig fáj ha meglőnek benne :D

skitnica likes this.
  7. rudi

rudi Well-Known Member

Csak kérdezem, mert nem tudom, de ezekben a mellényekben nincs a test és a páncél réteg között valamilyen "energia elnyelő hab" réteg?
    Az ilyen habok ma már elég közönséges anyagok és igen jó energia elnyelő tulajdonságaik vannak (lsd.: youtube tojás ejtős kísérletek videók..)

8. krisss

krisss Well-Known Member

valamennyi van, de nem sok. Hőszigetelő réteget képez ha sok a szivacs.

9. Mackensen

Mondjuk kevlár, amin a zseb van.

10. dudi

dudi Well-Known Member

???

11. Mackensen

Mondjuk a kevlár működik mint valamilyen energiaelnyelő réteg.

dudi likes this.
  12. Allesmor Obranna

Allesmor Obranna Well-Known Member

Ez a japán anyag nagyon komoly energiaelnyelő betét lehetne:

13. skitnica

skitnica New Member

Hááát.....ha benne van a betét elöl, hátul, az min,7-10 kg még ma is..
    Kényelem?? hm..ha van herevédöd, nyakra fojtás elleni védelem ...kicsire nem adunk.Volt amerikai "repeszvédöm" , na az olyan volt mint egy zako..kb annyit is érhetett
    Neztem ebay.en, Izraelböl lehet rendelni III/A mellényt, fekete, azt hiszem 3-400€....gondolkodom

ogretankHU likes this.
  14. dudi

dudi Well-Known Member

Vannak már 2-3kg-s LvL IV standalone platek is.

15. Lator

Lator Well-Known Member

fip7, fishbed and dudi like this.
  16. skitnica

skitnica New Member

kis kételkedéssel nézem az adatokat, Ak ellen is??
    néztem tesztet, ahol megfogta egy mellény az AK löszert, aztán kockázva a videot kiderölt, nem is panceltörö löszerrel löttek:))) szoval szo-szo

17. dudi

dudi Well-Known Member

A páncéltörő puskalőszert is megfogja(akár 1 méterről is)egy LvL IV védelmi szintű plate.Ma már(meg vagy úgy 20 éve) gyakorlatilag minden katonai védőmellény tudja ezt.

18. skitnica

skitnica New Member

OK..

és kik hasznalnak nagyszámban ilyen mellényt??? pl nekünk mennyi III/A van összesen?

19. dudi

dudi Well-Known Member

A mi mellényünk is ott ahol a plate van LvL IV védelmi képessegű.A haderőkben már vagy 20 éve alap,szóval európában meg a közepesen fejlett vagy fejlettebb nem európai országok már ilyeneket használnak.
    LvL IV mellényeink vannak és van annyi mint amennyi harcoló katonának az állománytábla szerint lennie kellene.

fip7, Kurfürst and Pocok75 like this.
  20. JonatánJoe

JonatánJoe Member

Nézem a témát és bár nem kerestem vissza, hogy kinek merült fel igényként a 12,5-ös lövedék elleni védelem, megmondom őszintén, hogy nem értem... Bizonyos feladatok végrehajtásához a szükséges felszerelést a "mozgékonyság-tűzerő-védelem" fogalmak mentén kell összeállítani. Ilyen szintű védelmet egyrészt a legmodernebb anyagokkal sem lehet biztosítani, másrészt olyan szinten leterhelné fizikálisan és pszichésen a harcost, hogy a hadrafoghatósága roppant szűk időintervallumra csökkenne. Annak, hogy 600, vagy x száz méter felett véd, semmi értelme, akkor inkább a modern felderítés és a folyamatos fedezék-, rosszabb esetben rejtekhely használat. Harcok során a leggondosabb előkészítés és végrehajtás során is lehet sérülés, halál és ez minden harcos (direkt nem katonát írok) paklijában benne van. Hasonlóan a harckocsikhoz, egy darabig lehet jobb védelmet biztosítani, de a technológia fejlődése a másik oldalon is jobb eszközök fejlesztését teszi lehetővé.

dudi likes this.

Ezen oldal megosztása