Légvédelemi radarok működéséről általában

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Háát, ha te rétegsorrendről beszélsz, akkor mindenképpen áll amit kiemeltél.
Nem tűnt fel, hogy csakis légi célokról és MAWS funkcióról volt szó, és az utóbbiról csak azért, mert a DAS is szóba került...?
Szó nem volt SAR radar, AG alkalmazásról és azok kombójáról. Te meg úgy teszel, mintha ezekről nem tudnék, mert nem írtam bele a kommentbe.
A HTÖ-ben meg ott van 4+ éve. Sebaj...

Erős Hmmmm és Opssssz!!!

U.I.: Érdemes lenne áttenni az F-35 témába is!!!
.
Ja...már megint egy mindent látó Orosz / Kinai radar.
Az AESA technologia meghaladottá vált....ki kell dobni az F-35 ket...stb,stb...:D

ja, és megy a mozikban hogy leesik a hold...:)

Kérdezhetnénk, mit számít egy cikázó hiperszonikus rakétánál a radar gyorsasága? Ott számít csak igazán, a hagyományos eszközök 10 másodperc alatt ismernek fel egy ilyen fegyvert, a Rezonansz-NE-nek pedig elég 1 másodperc (a gyártó szerint).
Ennek a mondatnak semmi értelme nincs a szövegben.

Na, itt van a lényeg. Szintén Dani Zoltán óta tudjuk, hogy lehet valami akármilyen láthatatlan, ha a fizikai méretével megegyező hullámhosszúságú jellel találkozik, akkor egy olyan rezonancia jelenség alakul ki, ami jelentősen megnöveli az érzékelhetőséget. Zoltán egy régi szovjet radart hangolt 120 MHz környékére, aminek hullámhossza 1:10 arányban van kb. a lopakodó fizikai méretével és már ott is működött a dolog

Marhaság. Még az állítólagos áthangolásnál, amit mesélt,akkor sem a 120 MHz-et mondta...
P-18 “Spoon Rest D” - Radartutorial

Eleve 150-170 MHz a freki és ő nekem 6 MHz-t mondott.
(Ez van benne a HTÖ-ben, azt vagy igaz vagy nem.)

De eleve faszság az egész, mert a gép aspekusától függ annak a hozza a rádióhullám terjedési irányához képest, ami nem fix hossz...

Remélem az írásban található adatok alapján erre jár @Hpasp és csinál egy számítást az antenna egyenlet azon részét is használva, ami nekem már túl sok.
De erre a radarra is igaz az, hogy full statikus. Aki ellen valóban érne esetleg valamit ezt fogja elsőre akár overkill tűzerővel is szétlőni, mert sehova nem tud menni. Az egyetlen védelme, ha minden felé tartó csúnyaságot lelőnek.

Sok sikert ehhez a 8-as SDB salvok korában...


 
T

Törölt tag 1945

Guest
Remélem az írásban található adatok alapján erre jár @Hpasp és csinál egy számítást az antenna egyenlet azon részét is használva, ami nekem már túl sok.
De erre a radarra is igaz az, hogy full statikus. Aki ellen valóban érne esetleg valamit ezt fogja elsőre akár overkill tűzerővel is szétlőni, mert sehova nem tud menni. Az egyetlen védelme, ha minden felé tartó csúnyaságot lelőnek.

Sok sikert ehhez a 8-as SDB salvok korában...

350km-ről lát egy átlagos 2m² radarkeresztmetszetű célt a marketing anyaga szerint a Rezonans-NE.
A többi számítást rád bízom. :D

2022-02-07-16-05-10-09-Air-and-Missile-Defense-djvu-Win-Dj-View.jpg


Itt lehet megrendelni ha esetleg megtetszett...
:cool:
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Tűz földje tartomány, Antarktisz és Dél-atlanti szigetek
A hírek szerint jövő májustól kezdi meg működését egy nagy hatótávolságú légi megfigyelő radar Rio Grande városában.
A transzcend szerint az állami tulajdonú INVAP cég által gyártott RPA-240T egyike lenne, és létesítménye igen jelentős növekedést jelent majd a déli országrész légi megfigyelési képességei.
Emlékezzünk arra, hogy mostanáig Argentína északi és északkeleti területein koncentrálódtak az új radarok telepítése.
Forrás: https://www.telam.com.ar/.../585136-taiana-viaja-a-rio...
274940555_5115224901888538_4312658740997949648_n.jpg
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 034
24 594
113
Ha már az ukrán fegyveres topicban szó volt róla, az 1RL125 "Niobíj-SzV" lokátor állomásról néhány gondolat.
Májustól publikus, hogy Ukrajnában a Központi Katoni Körzet állományában lévő új, 1RL125 Niobíj-SzV lokátor komplexum az egyik fő típusa a nagy hatótávolságú rádiótechnikai felderítést végző lokátoroknak.
Fontosabb technikai paraméterek:
Rndszeresítés: 2017
Az 1RL-13 Nyebo-SzV továbbfejlesztett változata.
UHF sávú (méteres hullámhosszú), aktív fázisvezérelt antennával rendelkezik.
-sv-4.jpg

Körkörös (360 fokos) működésű, maximális felderítési hatótávolság/magasság 5-500/65 km, 1m2 RCS cél esetén 400/40 km. A cél maximális sebesség 5-1.500 m/s, egyidejűleg 300 cél automatikus követésére képes.
niobij-sv-5.jpg

Telepítési ideje 10-15 perc, kiszolgáló állomány 3 fő.
Tartalmazza (integrálva van) a barát-idegen felismerő berendezés is.
Adatokkal látja el a Pancír, Tunguzka, Tor, Sz-300V csapatlégvédelmi komplexumokat.
Közel légvédelmét Tor-M2, vagy Pancír-Sz2 komplexumok biztosítják.
niobij-sv-6.jpg

Menetkész helyzetben.
738bc3516f3646270a75a67ffe92fc14.jpg

Kezelő pultok
FR0iv63akAEbpfZ
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 034
24 594
113
02-2.jpg

Felbontás:
Távolságban 600m
Szögben: 8 fok
Forgási sebesség: 6, illetve 12 fordulat (Frissítési idő: 5, illetve 10 sec.)
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 596
3 815
113
Az Sz-200 Vega ilyen számítógéppel bírt.

64kHz-es (0.064 MHz) 16 bites processzorral, 256 byte RAM és 4 Kbyte ROM.

Ehhez képest a C64-nél 1MHz és 64 Kbyte RAM és 20 kB ROM.
A fenti technika kb. ebből a korszakból való.
Sziasztok,

Bocs az OFF-ert, de csak az osszehasonlitas kedveert, a holdprogramot a NASA IBM 360/Model95-on tervezte, 1968-ban, tehat sokkal-sokkal a C-64 megjelenese elott. Egesz pontosan egyetlen evvel az Sz-200 vega rendszeresitese utan!

Roviden: 16 MHz CPU, 5120 KByte RAM, 1 048 576 KByte hattertar (C64 floppy: 170 KByte).

Hosszabban:

A processzorsebesseg helyett memoriaciklusidot tudok mondani: 120 nanosec alatt irt/olvasott 64 bitet, ez alapjan 8MHz lenne a sebesseg (a valosagban nyilvan ennel tobb volt, hiszen ennyi ido alatt 64 bitet tudott irni vagy olvasni - a C64 8 bitet tudott egyszerre irni vagy olvasni - es abban sem vagyok biztos, hogy minden orajel alatt kepes volt egy memoriamuveletet megcsinalni a C64). Illetve arra talaltam adatot, hogy a kozvetlen elodmodelje, a 360/91 processzorciklusideje 60 nanosec volt, vagyis a sebessege 16 MHz (nyilvan vagy ennyi, vagy gyorsabb volt a 360/95).

2 fajta RAM volt benne, az elobb emliett gyorsabbol 1024 KByte, a lassabbol 4096 KByte, vagyis osszesen 5120 KByte RAM.

A hattertar merete 1 GByte= 1 048 576 KByte volt (C64 floppy: 170 KByte), igaz ennek nagy resze eleg lassu mikrofilmolvaso (3 masodperc alatt volt kepes pneumatikusan behelyezni barmelyik mikrofilmet az olvasoba es elolvasni azt), es csak kisebb resze gyors lemez (vagy meg gyorsabb drum).

Ennek a gepnek a mai utoda az IBM z15: 190 db CPU egy gepben (igazabol ehhez meg hozzajon 22 db I/O szervezo, es 2 db tartalek CPU, igy 214 db, ezek mindegyike tobbek kozott tartalmaz hardver titkosito modult is), egyenkent 5.2 GHz (5 200 MHz) sebesseggel, 40 TB (40 704 GByte, 40 704 000 MByte) hibaturo RAM, a periferiakhoz 32 db, egyenkent 8GByte/s (=64 Gbit/s) es tovabbi 320 db lassab, egyenkent 16 Gbit/s porton csatlakozva.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 846
113
Sziasztok,

Bocs az OFF-ert, de csak az osszehasonlitas kedveert, a holdprogramot a NASA IBM 360/Model95-on tervezte, 1968-ban, tehat sokkal-sokkal a C-64 megjelenese elott. Egesz pontosan egyetlen evvel az Sz-200 vega rendszeresitese utan!

Roviden: 16 MHz CPU, 5120 KByte RAM, 1 048 576 KByte hattertar (C64 floppy: 170 KByte).

Hosszabban:

A processzorsebesseg helyett memoriaciklusidot tudok mondani: 120 nanosec alatt irt/olvasott 64 bitet, ez alapjan 8MHz lenne a sebesseg (a valosagban nyilvan ennel tobb volt, hiszen ennyi ido alatt 64 bitet tudott irni vagy olvasni - a C64 8 bitet tudott egyszerre irni vagy olvasni - es abban sem vagyok biztos, hogy minden orajel alatt kepes volt egy memoriamuveletet megcsinalni a C64). Illetve arra talaltam adatot, hogy a kozvetlen elodmodelje, a 360/91 processzorciklusideje 60 nanosec volt, vagyis a sebessege 16 MHz (nyilvan vagy ennyi, vagy gyorsabb volt a 360/95).

2 fajta RAM volt benne, az elobb emliett gyorsabbol 1024 KByte, a lassabbol 4096 KByte, vagyis osszesen 5120 KByte RAM.

A hattertar merete 1 GByte= 1 048 576 KByte volt (C64 floppy: 170 KByte), igaz ennek nagy resze eleg lassu mikrofilmolvaso (3 masodperc alatt volt kepes pneumatikusan behelyezni barmelyik mikrofilmet az olvasoba es elolvasni azt), es csak kisebb resze gyors lemez (vagy meg gyorsabb drum).

Ennek a gepnek a mai utoda az IBM z15: 190 db CPU egy gepben (igazabol ehhez meg hozzajon 22 db I/O szervezo, es 2 db tartalek CPU, igy 214 db, ezek mindegyike tobbek kozott tartalmaz hardver titkosito modult is), egyenkent 5.2 GHz (5 200 MHz) sebesseggel, 40 TB (40 704 GByte, 40 704 000 MByte) hibaturo RAM, a periferiakhoz 32 db, egyenkent 8GByte/s (=64 Gbit/s) es tovabbi 320 db lassab, egyenkent 16 Gbit/s porton csatlakozva.
Aha. Ebből egy árva mukkot sem értettem, max annyit, hogy nem volt egy erőmű.
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 904
4 743
113
Aha. Ebből egy árva mukkot sem értettem, max annyit, hogy nem volt egy erőmű.
Azt akarta jelezni, hogy a mostani egyszerűbb okos telcsik 1000 szer gyorsabbak a nevezetnél. Az akkori proci sebesség a maihoz egyáltalán nem mérhető, a RAM 1 megabájt, míg a lassú telcsikben 3 gigabájt, a számítógépekben pedig 8-16 gigabájt, és mivel az átszámítási alap a következő: 1 Gb az pontosan 1024 Mb, ebből kijön, hogy az egyszerű telcsiben 3000 szer annyi memória van, mint az említettben. A többit nem is ragozom.