Lengyel haderőfejlesztési program (2032) és hadiipar

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
Szerintem teljesen nyilvánvaló hogy a lengyel használni is akarja a fegyvereit. ők már csak ilyenek. de ha másmilyenek is lennének azért vennék hogy használják. a lengyel nem mellesleg az egyetlen igazi lovas szláv nép így a hírtelen manőverek sem állnak tőlük távól...
A helyzet nagyon arra tendál hogy ukrajna szarkupaccávállása és becsicskulása az oroszoknak utáni időbe befogják vállalni a közvetlen szomszédságot az orosz központi területekkel... második lépésnek meg simán kinézem belőllük hogy becsicskítják a cseheket és a németeket sakkba teszik ezzel... a kérdés hogy ezt egy generáció alatt le e tudják vezényelni (tudom a világ felpörgött ... méis pár száz évvel ezelött ez könnyebb dió lett vólna.)
A lengyelek olyan kevesek a nemetek ellen, mint fing a gatyaban, ne vicceljunk mar. Nagy az arcuk, meg szorkoztatoan el vannak tajolva onnon nagysagukat illetoen, de labdaba sem rughatnak realisan az europai nagy orszagok ellen, nemzetkozi szinten meg plane nem.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 338
54 913
113
A lengyelek olyan kevesek a nemetek ellen, mint fing a gatyaban, ne vicceljunk mar. Nagy az arcuk, meg szorkoztatoan el vannak tajolva onnon nagysagukat illetoen, de labdaba sem rughatnak realisan az europai nagy orszagok ellen, nemzetkozi szinten meg plane nem.

Erősen túlértékeled a német képességeket. Várjuk ki a tél végét.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
igen de a győztes háborúk viszont kompenzálni fogják nekik a megnövekedő hiteleket nagyon sokszorosan.

Igen. Krisss erre szokta mondani, hogy ennek a fegyvermennyiségnek a finanszírozása fenntartható számukra... ha rövid távon a jelentős mennyiségük megsemmisülésével számol valaki. Egyetértek. Az új területek mellett így ez a két érv releváns lehet én szerintem is.

Nem tudom, szerintem nem ennyire willy-nilly a koltes, ennel biztosan szigorubb az allamhaztatasi fegyelem naluk (ott azert nincs fideszes totalis parlamenti tulsuly.)

Igen. Az utóbbi években minden képen azt láttuk, hogy szigorú pénzügyi fegyelem a fegyvervásárlásokban, növekvő hazai részarány és a parlamentjük rágta a körmét, hogy milyen megszorításokat vessen ki a lakosságra meg a civil iparra, hogy előteremtse a kért pénzt. Én is ezt láttam.
 

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 213
4 426
113
Erősen túlértékeled a német képességeket. Várjuk ki a tél végét.
Ha a német bedől akkor a lengyel bedől x 2.... fél Lengyelország Németországban dolgozik, plusz tele van német multival.... majd újra jönnek kispolakkal piacozni meg Klowka cukrot árulni??? A Német meg mindig német marad, még ha nyakig ér is a szar...
 
K

kamm

Guest
Erősen túlértékeled a német képességeket. Várjuk ki a tél végét.
Sokszorosan gazdagabb orszag. Emellett a katonai tudasuk is 2-3 nagysagrenddel felette all a lengyelekenek, hiaba rohasztottak le (szandekosan) egymast koveto senkihazi kormanyok Merkel vigyazo szeme elott az elmult ~25 evben a sereget. MIndennek tetejebe ok nem lengyelek, hogy fuhoz-fahoz rohangasznak fegyveret, mert semmit nem tudnak onalloan gyartani - a nemeteknek mindenunk megvan ahhoz, hogy 4-5 ev alatt ujrafegyverezzek magukat, ha mondjuk Merz vegre kancellar lesz (ahogyan neki kellett volna lennie eleve, nem annak a semmirekello lofaszjoska Laschetnek, akkor nem is vesztettek volna el a valasztasokat), de meg Soder eseten is (bar neki kisebb az eselye, mint bajornak.)
 
  • Vicces
Reactions: Mark1993

RobZombi

Well-Known Member
2021. január 25.
142
399
63

GLDS bejelentése a 250 Abrams rendelésről. Nem tudom az ár volt e már. 1.1 milliárd USD
It az eredeti:

General Dynamics Land Systems, a business unit of General Dynamics (NYSE: GD), announced today that it has been awarded a Foreign Military Sales order from the U.S. Army worth up to $1.148 billion to deliver 250 M1A2 SEPv3 Abrams main battle tanks to Poland.

Ez nem 6miliard volt még tavaly?
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 868
91 381
113

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 748
35 930
113
1.14 mrd USD 250 Abrams
3.37 mrd USD 180 K2

Az Abrams használt. Illetve nem tudjuk a loszer, logisztikai, karbantartó csomagot.
Tehát K2 darab ára 18,7 millió/darab (nyilván logisztikai csomaggal), aminél Pappergerr szerint jóval drágább a Leopard 2A7, de a KF51 Panther sem tud ennél olcsóbb lenni.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 748
35 930
113
Mennyit kóstál nekünk az a 44 Leo2A7?
Erről nincs hivatalos információ.
24 PZH2000 és a 44 Leopard 2A7 valamint a A4-esek lízingje + a logisztikai csomag került összesen 565 millió EUR-ba.
Amúgy ez 8,3 millió EUR átlagárat jelent a PZH-kra és az A7-esekre vetítve - 2018-as áron persze. Nem is olyan rossz deal.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 338
54 913
113
Ha a német bedől akkor a lengyel bedől x 2.... fél Lengyelország Németországban dolgozik, plusz tele van német multival.... majd újra jönnek kispolakkal piacozni meg Klowka cukrot árulni??? A Német meg mindig német marad, még ha nyakig ér is a szar...

Most csak elvi síkon. Ha a lengyelek elfoglalják a németeket akkor az onnaltól kezdve lengyel lesz. A cégeket is bele értve.
(Bár nem hiszem, hogy erre készülnének, de elvi síkon hibás az érvelésed.)

Sokszorosan gazdagabb orszag. Emellett a katonai tudasuk is 2-3 nagysagrenddel felette all a lengyelekenek,

Az első fele lényegtelen a második meg nem igaz.
Van kb. 300 tankja a németeknek (266 db aktív, ebből 183 db működő képes!) , meg egy rakadt erősen műszaki hibákkal küzdő IFV-je, 319 Marder abból 212 működik, 350 Puma amiből 150 db működik csak... (Utolsó nyílvános adatok szerint)
A repülőkből a Trache 2-3 EF érne valamit, de van belőle vagy 80 db és 40% alatt van ott is a hadrafoghatóság.
Tengójukból volt, hogy egy se működött, az EC Tiger harci heliből a legbénább változattal bírnak (51 db), mind ezt 2-30% közötti hadrafoghatósággal.
Olyan gépkarabélyt használnak (G36) ami sorozat lövéses intenzív használatnál konkrétan elolvad, de legalább elképesztően karbantartás igényey.
Cirkáló rakéták elleni védelmük igazából nincs....

A lengyel haderő szerintem mostani állapotában is parti képes a némettel.
Kezdjük ott, hogy a kézifegyvereik nem olvadnak meg a használattól....
Jelenleg van kb. 120 M1 Abramsük, 250 db Leopárdjuk meg 110 db PT-91-ük. (A T-72-el már nem számoluk, ukránban vannak szerintem mind)
Ez nálam létszámfölény.
BMP-1 ből eredetileg több, mint 1000 volt nekik, szerintem a fele már nincs meg, és azok nagyrésze is gatya.
De van 300+ rozsomákuk. És a KUB+OSA önjáró légvédelem tudja fedezni a mozgásukat, egy alap szinten.
Van 30 db Mi-24-es, ez se nagy szám, de gondolom van ha kell.
Légi erőben én már csak az F-16-al számolnék és a Su-22-vel az ukrán helyzet miatt, előbbiből 48 db, utóbbiból 18 db van.
Ha jól emlékszem F-16-hoz vannak cirkáló rakétáik.


Szerintem ezek a számok nincsenek olyan messze egymástól, mint ahogyan gondolod. És még a tél előtt vagyunk. Ki tudja mi lesz télen társadalmilag azzal az országgal. Például ha egy húzós tél után támadnának tavasszal a lengyelek, szerintem rommá vernék a német haderőt jelenleg.
Más kérdés , hogy létszámilag stb... nem tudnák megszállni német országot teljesen, ahhoz kicsi a lengyel haderő.

Abba meg most ne menjünk bele milyen különbség lesz az amikor lesz a Lengyeleknek 1500 modern tankja, F-16+35, meg 500 Himars meg az egyéb elképesztő mennyiségek.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 338
54 913
113
Erről nincs hivatalos információ.
24 PZH2000 és a 44 Leopard 2A7 valamint a A4-esek lízingje + a logisztikai csomag került összesen 565 millió EUR-ba.
Amúgy ez 8,3 millió EUR átlagárat jelent a PZH-kra és az A7-esekre vetítve - 2018-as áron persze. Nem is olyan rossz deal.

Múltkor utána mentünk ennek a fórumon, szerintem erősen hibás a beszerzési összeg. A németek nagyon más számról tudnak nálunk és Katar esetén is!

"Kutakodtam kicsit még a Leopárd megrendelés ügyében, a konkrét ára a járműcsomagnak egy német forrásokra hivatkozó cikk szerint 1.4 milliárd euró. (103 millió valami szimulátor. Jó olcsó az is...így volt 1.5 milliárd)
Meg kikutattam, hogy a horvátok a PZH 2000 darabját 3.4 millió euró körül vették. (41 millió 12 járgány)
Ebből ki lehet számolni, hogy a magyar csomagban (44 db Leopárd 2A7+, meg 24 db PZH 2000. Meg lízingre 12 db oktatójármű (A4) 3 hídvető és 5 mentő jármű.) a PZH-k ára kb. 82 millió euró. Szerintem a 3 hídvető és az 5 vontató meg az A4 lízing el kell férjen 18 millió euróban.
Szóval rendszeresítési költségen, (de tudtommal lőszerek nélkül!) 1.3 milliárd euró a 44 db A7-es járgány.
Egyszóval a Leopárd 2A7+ 29.5 millió eurós darab áron fut.... Elképesztően drága.
Az M1-nél a komplett csomag ár 24 misi /db.
Ha ott úgy számolunk, hogy a kb. 45,000 db (!) lőszer és az egyéb belefér egy milliárd dollárba (kötve hiszem, de jó fej leszek a Leóval) akkor kereken 20 millió dollárba került egy M1A2-es Abrams.... Az se olcsó! De sokkal olcsóbb, mint a Leopárd.

A lengyelek esetén:
"A lengyel kormány kétszázötven (250) M1A2SEPv3 Abrams Main Battle harckocsi vásárlását kérte; kétszázötven (250) AN/VLQ-12 CREW Duke ellen-IED rendszer; huszonhat (26) M88A2 HERCULES Combat Recovery jármű; tizenhét (17) M1110 közös rohamhíd; kétszázhetvenhat (276) M2 50-es kaliberű géppuska; ötszáz (500) M240C 7,62 mm-es géppuska; tizenöt (15) AGT1500 gázturbinás motor; kilencezer-százhatvannyolc (9168) 120 mm-es M865 célgyakorló, kúpstabilizált, eldobható Sabot - Tracer (TPCSDS-T) patron; négyezer-ötszázkilencvenkét (4592) 120 mm-es M1002 Target Practice Multipurpose Tracer (TPMP-T) lövedék; tizenháromezer-kilencszázhúsz (13 920) 120 mm-es M830A1 erős robbanásveszélyes páncéltörő (HEAT) TP-T patron; és hatezer-kilencszázhatvan (6, 960) 120 mm-es XM1147 Nagy robbanásveszélyes többcélú nyomjelzők. Ide tartoznak az előretolt javítórendszerek is; Pótkocsira szerelt generátorok; Common Remote Operated Weapons Station Low Profile (CROWS-LP); kommunikációs berendezések; GPS-vevők; lőszer; pót- és javítóalkatrészek; Speciális szerszámok és vizsgálóberendezések (STTE); Műszaki kézikönyvek és kiadványok; karbantartó oktatók; tüzérképző rendszerek; Tankvezető oktatók; új felszerelések képzése; Az Egyesült Államok kormányának és vállalkozóinak műszaki, mérnöki és logisztikai személyzeti szolgáltatásai; és egyéb kapcsolódó logisztikai és programtámogatási elemek. A program teljes becsült költsége 6,0 milliárd dollár. pót- és javítóalkatrészek; Speciális szerszámok és vizsgálóberendezések (STTE); Műszaki kézikönyvek és kiadványok; karbantartó oktatók; tüzérképző rendszerek; Tankvezető oktatók; új felszerelések képzése; Az Egyesült Államok kormányának és vállalkozóinak műszaki, mérnöki és logisztikai személyzeti szolgáltatásai; és egyéb kapcsolódó logisztikai és programtámogatási elemek"

A lengyelek meg konkrétan most szerződnek 2.3 milliárd dollárért 180 db K2-re, ami 12.8 millió dolláros darab ár, így háborús időkben....
www.defensenews.com
South Korean officials say major sale of weapons to Poland is imminent
The Polish government is reportedly discussing the acquisition of K-2 tanks from Hyundai Rotem, FA50 light attack aircraft from KAI, and K9 self-propelled artillery from Hanwha under a long-term arrangement.
www.defensenews.com www.defensenews.com
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 748
35 930
113
Múltkor utána mentünk ennek a fórumon, szerintem erősen hibás a beszerzési összeg. A németek nagyon más számról tudnak nálunk és Katar esetén is!

"Kutakodtam kicsit még a Leopárd megrendelés ügyében, a konkrét ára a járműcsomagnak egy német forrásokra hivatkozó cikk szerint 1.4 milliárd euró. (103 millió valami szimulátor. Jó olcsó az is...így volt 1.5 milliárd)
Meg kikutattam, hogy a horvátok a PZH 2000 darabját 3.4 millió euró körül vették. (41 millió 12 járgány)
Ebből ki lehet számolni, hogy a magyar csomagban (44 db Leopárd 2A7+, meg 24 db PZH 2000. Meg lízingre 12 db oktatójármű (A4) 3 hídvető és 5 mentő jármű.) a PZH-k ára kb. 82 millió euró. Szerintem a 3 hídvető és az 5 vontató meg az A4 lízing el kell férjen 18 millió euróban.
Szóval rendszeresítési költségen, (de tudtommal lőszerek nélkül!) 1.3 milliárd euró a 44 db A7-es járgány.
Egyszóval a Leopárd 2A7+ 29.5 millió eurós darab áron fut.... Elképesztően drága.
Az M1-nél a komplett csomag ár 24 misi /db.
Ha ott úgy számolunk, hogy a kb. 45,000 db (!) lőszer és az egyéb belefér egy milliárd dollárba (kötve hiszem, de jó fej leszek a Leóval) akkor kereken 20 millió dollárba került egy M1A2-es Abrams.... Az se olcsó! De sokkal olcsóbb, mint a Leopárd.

A lengyelek esetén:
"A lengyel kormány kétszázötven (250) M1A2SEPv3 Abrams Main Battle harckocsi vásárlását kérte; kétszázötven (250) AN/VLQ-12 CREW Duke ellen-IED rendszer; huszonhat (26) M88A2 HERCULES Combat Recovery jármű; tizenhét (17) M1110 közös rohamhíd; kétszázhetvenhat (276) M2 50-es kaliberű géppuska; ötszáz (500) M240C 7,62 mm-es géppuska; tizenöt (15) AGT1500 gázturbinás motor; kilencezer-százhatvannyolc (9168) 120 mm-es M865 célgyakorló, kúpstabilizált, eldobható Sabot - Tracer (TPCSDS-T) patron; négyezer-ötszázkilencvenkét (4592) 120 mm-es M1002 Target Practice Multipurpose Tracer (TPMP-T) lövedék; tizenháromezer-kilencszázhúsz (13 920) 120 mm-es M830A1 erős robbanásveszélyes páncéltörő (HEAT) TP-T patron; és hatezer-kilencszázhatvan (6, 960) 120 mm-es XM1147 Nagy robbanásveszélyes többcélú nyomjelzők. Ide tartoznak az előretolt javítórendszerek is; Pótkocsira szerelt generátorok; Common Remote Operated Weapons Station Low Profile (CROWS-LP); kommunikációs berendezések; GPS-vevők; lőszer; pót- és javítóalkatrészek; Speciális szerszámok és vizsgálóberendezések (STTE); Műszaki kézikönyvek és kiadványok; karbantartó oktatók; tüzérképző rendszerek; Tankvezető oktatók; új felszerelések képzése; Az Egyesült Államok kormányának és vállalkozóinak műszaki, mérnöki és logisztikai személyzeti szolgáltatásai; és egyéb kapcsolódó logisztikai és programtámogatási elemek. A program teljes becsült költsége 6,0 milliárd dollár. pót- és javítóalkatrészek; Speciális szerszámok és vizsgálóberendezések (STTE); Műszaki kézikönyvek és kiadványok; karbantartó oktatók; tüzérképző rendszerek; Tankvezető oktatók; új felszerelések képzése; Az Egyesült Államok kormányának és vállalkozóinak műszaki, mérnöki és logisztikai személyzeti szolgáltatásai; és egyéb kapcsolódó logisztikai és programtámogatási elemek"

A lengyelek meg konkrétan most szerződnek 2.3 milliárd dollárért 180 db K2-re, ami 12.8 millió dolláros darab ár, így háborús időkben....
www.defensenews.com
South Korean officials say major sale of weapons to Poland is imminent
The Polish government is reportedly discussing the acquisition of K-2 tanks from Hyundai Rotem, FA50 light attack aircraft from KAI, and K9 self-propelled artillery from Hanwha under a long-term arrangement.
www.defensenews.com www.defensenews.com
Mondjuk a horvátok használt PZH-kat vettek "3,4 millióért" - az új inkább 10 körül lehet...
 
  • Tetszik
Reactions: alali77 and Szittya

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 338
54 913
113
Mondjuk a horvátok használt PZH-kat vettek "3,4 millióért" - az új inkább 10 körül lehet...
Úgy is ki lehet számolni.
1500 millió - 100 millió szimulátor - 240 millió Pzh - 60 millió a logisztika+az A4 (itt nagy lelkű voltam szerintem) vagyis 1100 millió jut 44 db A7-re.
Az is 25 millió eurós darabár. :D :D :D
Még mindig irreálisan drága, szerintem.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
Úgy is ki lehet számolni.
1500 millió - 100 millió szimulátor - 240 millió Pzh - 60 millió a logisztika+az A4 (itt nagy lelkű voltam szerintem) vagyis 1100 millió jut 44 db A7-re.
Az is 25 millió eurós darabár. :D :D :D
Még mindig irreálisan drága, szerintem.
Majd a második adag rendeléssel kiderülnek az árak! Akkor nem kell találgatni az egyéb költségeket.;)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 338
54 913
113
Majd a második adag rendeléssel kiderülnek az árak! Akkor nem kell találgatni az egyéb költségeket.;)

Az egyéb költségek is részei egy harckocsi rendszeresítésének, lásd. a lengyel üzletett ahol 10 ezer szám vannak a lövedékek is.
A helyzet az, hogy kb. 6-7 éve mondtak a németek 18 millió Eurós árat a Leopárdra, saját maguknak....
Fantazmagória azt hinni, hogy mi 7-8 milliókért veszünk tankokat. :D
Az igazság az, hogy a szám valahol 20 és 30 millió között van per darab.
 
  • Tetszik
Reactions: Lengyel_nem_medik

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 412
46 251
113
Úgy is ki lehet számolni.
1500 millió - 100 millió szimulátor - 240 millió Pzh - 60 millió a logisztika+az A4 (itt nagy lelkű voltam szerintem) vagyis 1100 millió jut 44 db A7-re.
Az is 25 millió eurós darabár. :D :D :D
Még mindig irreálisan drága, szerintem.
Ne kezdjük el ezt a hülyeséget megint!
Kb. 2 éve tudjuk, hogy a teljes csomag tartalmaz műszaki járműveket, logisztikai jármű csomagot, szimulátort, oktató anyagokat (közte a pápamobilt), tartalék alkatrészeket, valamint lőszert is!!!
Hja és a kiképzésről még nem is beszéltünk.
Csak a lőszer szerintem 2-300M USD körül mozog, és ezt egyáltalán nem vetted figyelembe.