F-35 Lightning II (Lockheed Martin)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

Törölt tag 1586

Guest
Úgy tűnik az USA engedélyezni fogja F-35-ök eladását UAE-nak :eek:
https://www.defensenews.com/digital.../11/04/trump-could-let-the-uae-buy-f-35-jets/
Erre utal legalábbis hogy befogadták az UAE erre irányuló kérelmét és hivatalosan is elkezdőttek a tárgyalások.
Magánvélemény: korábban volt szó arról hogy az USA szövetséges országok butított "export" változatú gépeket kapnak e?
Nekem akkor az volt a véleményem hogy NEM, de egy esetleges UAE eladás esetén szerintem az oda eladott gépek mások lesznek. (vagy beépítenek abba is valamiféle hardware kulcsot...)
Már a darabszámot is tudni vélik. Két századnyi gépről (24 db) beszélnek.
https://www.defensenews.com/digital.../uae-undertakes-air-force-restructuring-plan/
Az UAE jelenleg 124 F-16 Block 60-assal (ezeket szintén modernizálni tervezik) és 65 Mirage-2000-sel rendelkezik. Ezek - esetlegesen kiegészülve 24 F-35-tel - már egész figyelemre méltó erőt jelentenek.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 468
19 041
113
Nekem erősen úgy tűnik hogy az üzlet egyik célja hogy megállítsák az Orosz haditechnika térnyerését az Öböl menti országokban.

Semmiképen sem irányúl az oroszok térnyerése ellen csak hamarabb 5 gen géphez jutnak ha megveszik az f-35 gépet .
Lássuk az indiai orosz 5 gen gépet ugye? Na abból tanul más is + olcsóbban kijönnek az f-35 mint valamit a nulláról kezdeni.
Sőt az f-16 tpocba írtasm hogy a a szu-35 kőbalta a f-16 block 70 képest az f-35-ről nem is beszélve .
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Semmiképen sem irányúl az oroszok térnyerése ellen csak hamarabb 5 gen géphez jutnak ha megveszik az f-35 gépet ./QUOTE]
Hát ebben azért nem vagyok biztos. Csak egy kiragadott rész a cikkből ami szerintem elég jól körülírja a jenkik álláspontját:
"During a round table with reporters ahead of the Dubai Air Show, USAF officials confirmed that discussions between the US and UAE were ongoing over a possible F-35 sale. But the UAE’s loyalties appear split, after Abu Dhabi signed a memorandum of understanding with Russia in February to develop a fifth-generation fighter jet. While the USAF’s vice chief of staff declined to comment on whether that move could hinder an F-35 acquisition, his counterpart from Central Command said operating a mixed fleet of Russian and US stealth aircraft would prove challenging.
“Frankly I’m not sure it’s doable,” Lt Gen Jeffrey Harrigian told FlightGlobal at the annual Dubai International Air Chiefs Conference...
"
Magyarul:
A Dubai Air Shown az USAF tisztviselői az újságíróknak megerősítették, hogy az USA és az Egyesült Arab Emírségek között valóban tárgyalások vannak folyamatban az F-35-es lehetséges eladásáról. Azonban az Egyesült Arab Emírségek lojalitásáról az USA-ban megoszlanak a vélemények, miután Abu Dhabi februárban aláírt Oroszországgal egy egyetértési megállapodást arról, hogy közösen fejlesztenek ki egy ötödik generációs harci repülőgépet. Míg az USAF vezérkari főnök helyettese nem kívánt arról nyilatkozni hogy ez a lépés akadályozhatja e az F-35 eladását, a Központi Parancsnokság szerint az Orosz és az USA lopakodó repülőgépeinek a közös üzemeltetése nehézséget okozna.
"Őszintén szólva nem vagyok biztos benne, hogy ez megvalósítható" - mondta Jeffrey Harrigian, a FlightGlobalnak az éves Dubai International Air Chiefs konferencián.

Szerintem ez nem pusztán annyit jelent hogy az Emirátusok hamarabb megkaphatja az F-35-öt mint hogy az Oroszokkal közösen kifejlesztenének egy új 5.gen gépet.
Itt szerintem arról van szó hogy az UAE-nak döntenie kell arról hogy kinek a szövetségi rendszerébe akarnak tartozni?
Az F-35-ért cserébe a jelenleginél nyilvánvalóan sokkal mélyebb elköteleződést várnak az USA mellett, aminek része az Oroszország felé való elhajlások felszámolása
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti and fishbed
T

Törölt tag 1586

Guest
Hoppá, hoppá...
Először írták le - bár eddig is sejthető volt - hogy a Törökök ha fojtatják az Oroszokkal való együttműködést (lsd.: S-400 beszerzés) akkor NEM KAPJÁK MEG az F-35-ket.
https://www.defensenews.com/digital...ussian-systems-they-cant-plug-into-nato-tech/
"If Turkey moves forward with its buy of a Russian air defense system, it will not be permitted to plug into NATO technology, and further action may be forthcoming that could affect the country’s acquisition or operation of the F-35, a top Air Force official said Wednesday."
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and zsolti

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 519
44 869
113
Nyilván. Az UAE re lehet hogy tudnak majd hatni(szinte biztos, mert ők meg Szaudi irányultságúak), de a török hajó szerintem elment az USA-nak akkor, amikor megpróbálták megcsinálni Erdogant. Azzal nagyon, de nagyon csúnyán mellélőttek.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Ja, és végig olvasva cikket úgy tűnik a Törököknek az F-35 gyártásában való részesedését is elviszik valahova máshová...
"Turkey is entrenched in the program on multiple levels — from the money it has spent to help design it, the more than 100 planes it plans to buy, to Turkish Aerospace Industries’ work on the center fuselage of every F-35, and the country’s role as a sustainment hub for the international joint strike fighter community. It’s not exactly clear what would happen if the United States rolls back its participation in the program.
Turkey’s industrial contributions to the F-35 are “easily replicable elsewhere” should the U.S. government decide to drop Turkey as an international partner on the program, Richard Aboulafia, an aerospace analyst for the Teal Group, told Defense News in an interview ahead of Dubai Airshow
."

Magyarán a Törököknek (TAI) eddig az F-35 törzsközép szekciójának az építésében volt valami szerepe, de - a cikk szerint - ezt bárhol el lehet végezni.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Az már igaz hogy a Törökökkel való szakítás elég fájdalmas lenne mind a két félnek (Törökök vs. USA / NATO) - egyedül Putyin röhögne de nagyon...
Kicsit utána olvastam és én azt látom hogy a Törökök nem csak a TAI-n keresztül vannak benne az F-35 programban.
https://www.f35.com/global/participation/turkey-industrial-participation
- Alp Aviation 2004 óta van benne a programban. Különböző sárkány és futómű elemek összeszerelését végzi és az F-135-ös hajtóműhöz gyárt több mint 100 féle alkatrészt, többek között titán kompresszor lapátokat.
- Aselsan Ők különböző optikai alkatrészeket gyártanak az F-35 EOTS rendszeréhez és alkatrészeket a gép "Avionic Interface Controller" rendszeréhez
- Ayesas Jelenleg a kizárólagos szállítói az F-35 két fontos rendszerének: "missile remote interface unit" és a "panoramic cockpit display" (az utóbbi gondolom az F-35 nagyméretű MFD-je).
- Fokker Elmo gyártja jelenleg 40%-át az F-35 kábeleinek és alkatrészeket szállít a TAI-nak a törzsközép darabhoz. Szintén gyártanak alkatrészeket az F-135-ös hajtóműhöz.
- Havelsan az F-35 tréning rendszerének (Integrated Pilot and Maintenance Training Center - ITC) az egyik beszállítója és fejlesztője
- Kale Aerospace 2005 óta vannak benne a programban. Különböző sárkány elemeket gyártanak és szerelnek össze. A Heroux Devtek cégnek szállít alkatrészeket, így kizárólagos gyártója mindhárom F-35 variáns egyes futómű komponenseknek. A Pratt & Whitney-vel közös leányvállalata az F135-ös hajtóműhöz gyárt alkatrészeket.
- MiKES a BAE Systems-nek és Northrop Grumman-nak szállít az F-35 programban használt alkatrészeket és szerelt elemeket.
- ROKETSAN és Tubitak-SAGE: stratégiai partnerek a programban. A Lockheed Martin Missiles and Fire Control-ral együttműködve olyan fejlett precíziós fegyvereket fejlesztenek, integrálnak, gyártanak amiket az F-35-ös a belső fegyverterében szállíthat.
- Turkish Aerospace Industries (TAI): róluk már volt szó. Ők gyártják minden F-35-ös variáns komplett törzsközép szekcióját, beleértve a kompozit burkoló paneleket, fegyvertér ajtókat, hajtómű beömlőket, fegyver felfüggesztő pilonokat.

Ha így nézzük akkor talán már nem is lenne olyan egyszerű kirúgni őket a programból, bár tény hogy tényleg nem csinálnak semmi olyan különleges dolgot amit pl. a Németek ne tudnának - a legnagyobb örömmel - legyártani. A kirúgásuk azért biztos okozna némi fennakadást a gyártásban...

Végül egy videó arról hogyan is gyártja a TAI a törzsközép részt:
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
16 991
53 878
113
Nyilván. Az UAE re lehet hogy tudnak majd hatni(szinte biztos, mert ők meg Szaudi irányultságúak), de a török hajó szerintem elment az USA-nak akkor, amikor megpróbálták megcsinálni Erdogant. Azzal nagyon, de nagyon csúnyán mellélőttek.


De csak azért,mert nem sikerült,és nem a törökök miatt,hanem-mint tudjuk-megszólalt a piros telefonja kardigánnak-és Oroszul beszéltek benne.....:rolleyes::D
Megjegyzem,ha sikerül,és beültetnek egy usa barátabb szultánt,aki komolyabban beleáll az Oroszokba,lehet nem írogatnánk itt.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 519
44 869
113
De csak azért,mert nem sikerült,és nem a törökök miatt,hanem-mint tudjuk-megszólalt a piros telefonja kardigánnak-és Oroszul beszéltek benne.....:rolleyes::D
Megjegyzem,ha sikerül,és beültetnek egy usa barátabb szultánt,aki komolyabban beleáll az Oroszokba,lehet nem írogatnánk itt.
Ez sajnos így van. Én rühellem Erdogant, de mikor bukott a mutatvány, és pár nap után kezdett körvonalazódni hogy most akkor mi van/lehetett, örültem de nagyon hogy nem Güllen terpeszkedik most ott a trónon, akinek valószínűleg az USA bármit le tudott volna tolni ezek után a torkán hogy benyomta a hatalomba. Akár azt is, hogy csapjanak oda a Szíreknek még az Oroszok ellenében is. Akkor viszont giga nagy szar lett volna hirtelen a palacsintában.
 

comandante

Well-Known Member
2010. május 11.
2 531
4 994
113
Nekem az az érzésem még mindíg hogy túl van dimenzionálva az F35 . Én szerintem ez egy világ méretű átverés. Egy korszak alkotó gépet egyetlen világhatalom még az USA sem engedne ki a kezéből. Lehet az 56 körzetben már faragják a következő generációt.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 161
60 892
113
Mind az 56 körzetben faragnak? Az nem semmi...

Nem az 51-es körzetre gondoltál? Amúgy a következő generáción már most dolgoznak és ez nem titok, elvégre a kutatás+fejlesztés soha nem áll meg. Az F-22-est se előtte levő hét péntek délben kezdték el kitalálni, már a nyolcvanas évek elejétől dolgoztak rajta.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 519
44 869
113
Az F-22 nem is volt eladó, senkinek sem. Én mindent értek, hogy már eltelt azóta jó sok év, nincs annyi pénz a világon hogy megint érdemes legyen beindítani újra a gyártósorát, meg az F-35 is már csak soknemzetes felállásban fér bele az USA-nak is, de valahogy akkor is azt érzem, hogy valahogy az F-35 nem olyan mérföldkő mint az F-22 volt a maga idejében. Tény hogy szenzorfúzió, DAS, EOTS és mindenféle betűszó játszik, meg nagy belső üa. tér, és stealth képesség egyben, az jó csomag, de hogy ez a gép repteljesítményben, fegyverzet mennyiségben, egyes aspektusokból(oldalról és főleg hátulról) nézve stealth képességben nem tud annyit mint a jóval régebbi F-22 tudott, azért egyre több helyen olvasni. Tudom én hogy ez nem az a kimondott Air Superiority fighter, de akkor is, ha kikopnak az F-22-k, ez lesz A GÉP az USA-ban, és úgy néz ki a nyugati világban még sokáig. Erre jelenleg szerintem rá lehet verni, akár Kínának, akár az Oroszoknak. A különbség annyi, hogy az Oroszok nyilván nem fognak tudni a mennyiségben versenyezni, de Kínában én simán benne látom a potenciált, hogy egy nagyobb harcértékű típusból tudnak eleget gyártani majd a közeljövőben.

S akkor ha nem lesz az USA-ban más a tarsolyban, egy korszak véget érhet...
 
T

Törölt tag 1526

Guest
Nekem az az érzésem még mindíg hogy túl van dimenzionálva az F35 . Én szerintem ez egy világ méretű átverés. Egy korszak alkotó gépet egyetlen világhatalom még az USA sem engedne ki a kezéből. Lehet az 56 körzetben már faragják a következő generációt.
A korszak alkotó az F-22 volt, azt nem is engedték ki a kezükből. Az F-35 eleve külföldiek bevonásával készült, világos volt, hogy exportálni fogják, különben miért ölne bárki milliárdokat a fejlesztésébe. A külföldi fejlesztők, beszállítók és megrendelők kimaxolják a benne rejlő potenciált és ezt sem engedik ki, csak a megbízható szövetségeseknek.

A következő generációval is így járhatnak majd el, először a titkos saját változat, aztán ha az kész jöhet a nagyobb volumenű közös verzió.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 783
80 929
113
Nekem erősen úgy tűnik hogy az üzlet egyik célja hogy megállítsák az Orosz haditechnika térnyerését az Öböl menti országokban.
Így van. A szankciók célja is az, hogy kiszorítsák az orosz fegyvereket a világpiacról. Nem a szabad verseny dominál.