1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Lockheed Martin F-35 Lightning II

Diskurzus a(z) '5. generációs, vagy afölötti vadászbombázók' témában - GrGLy által indítva @ 2013. január 6..

1. zsolti

zsolti Well-Known Member

Természetesen úgy, hogy nem kiragadjuk a száraz tényt, hanem kifejtve szépen hogy az odaküldött hatalmas túlerőben lévő NATO erő részeként, az 5 db repképes Mig-29 egyikét. Az egyik oldalon minden háttér adott volt, a másikon meg még a saját radarrendszereiket is csak szakaszosan merték üzemeltetni, állandóan fostak a HARM-tól, zavarták őket széles spektrumban, etc.

Nem tudom eldönteni, hogy direkt trollkodsz, vagy ezeket komolyan írod, hogy ebből kéne továbbgondolni egy pl. kínába ment orosz export Szu-35 vs holland export F-35öt, hogy mi volt 99-ben Szerbia felett?

borisz likes this.
  2. deze75

deze75 Well-Known Member

köszönöm...

3. Allesmor Obranna

Allesmor Obranna Well-Known Member

Az R-77 soha nem volt rendszerben se a szovjeteknél, se az oroszoknál. Exportra ment csak. Az R-77-1 az, amit az orosz rendszeresít, de csak most, napjainkban.
    Magát az R-77-est már 1986-ban mutogatták Kubinkán a jugoszláv küldottségnek, a kirakott 9.12-es előtt (a kubinka demo ezrednek akkor még csak 9.12-esei voltak), de ez nem volt valós, megrendelhető opció.

Az orosz MiG-29 9.13 és R-77 kombinációt egy fénykép miatt hitték valós képességnek nyugaton és sajnos ez a téveszme beragadt, köszönhetően a hullámot részben hazafias okokból meglovagoló orosz LockOn repülőszimulátornak is. Anno a fotó egy orosz 9.13-ast ábrázolt, amivel a rendszeresítési teszteket végezték. Viszont végül mégse ment végbe a folyamat, mert elvitte az egészet a 98-as államcsőd.
    Az pedig csak hab a tortán, hogy az azóta eltelt két évtized alatt az R-77-es megjelent a jemeni ex-szovjet 9.13-asok szárnyai alatt is. Márpedig - vélik sokan - ha ott megjelent, akkor kell, hogy legyen az oroszoknak is.
    Nincs.
    Az időközben sokadjára evolválódó DCS 2.5 szimulátor ellenére se.

nyugger, fishbed, fip7 and 3 others like this.
  4. molnibalage

molnibalage Well-Known Member

Pontosan erre gondoltam. Ebből volt a 10+ évig levő téveszme, hogy van Moskit a Su-33-on.

5. Hpasp

Hpasp Well-Known Member

Pont itt van a kutya elhantolva.
    Véleményem szerint a jelenlegi századnyi Kecskeméti JAS-39 megenné reggelire az ezrednyi Kecskeméti MiG-29-est.

Egyszerűen más hatékonyságú a BVR fegyverzet, az üzemeltetési kultúra (pedig ugyanazok üzemeltetik) - alkatrész ellátás logisztikája, és ezáltal más a hadrafoghatóság.

rudi likes this.
  6. zsolti

zsolti Well-Known Member

:D
    Nem akarok ünneprontó lenni, de erős a gyanúm hogy jelenleg pl. rakétánk nem sokkal több van mint anno Mig-29 ből volt amikor még repült mind a 28 db.

7. Hpasp

Hpasp Well-Known Member

Gyanúd ugyan lehet, de a bevethető rakétáink száma minősített adat, úgyhogy itt maradjunk annyiban hogy "nem tudhatjuk".
    :cool:

Pocok75 and zsolti like this.
  8. zsolti

zsolti Well-Known Member

Ez így van. Csak ami sejthető, hogy mivel az AMRAAM mocskos drága, nem fürdünk benne. Az IR rakéták meg beszerzésre várnak. Tehát minden tiszteletem mellett, és valóban "nem tudhatjuk", én arra tennék hogy amikor még repült 28 db Mig-29 mert nem kezdtük el felélni őket, olyan létszámfölény a 14 gripennel szemben, hogy ha itt sem ott sem játszik be AWACS, meg EW gépek, hanem pusztán ezek egy teoretikus elszeparált Mo-légtérben találkoznak, nagyon erősen kétesélyesnek gondolnám én ezt a mutatványt, hiába generációs ugrás van a Gripen javára. Gondolom azt nem kell magyarázzam, mert nem vagy tudatlan nekem eddig az jött le, ha közel ér a Mig, ott a Gripen már inkább hátrányban van, a 2:1 arány meg azért nem hülyeség.

Minden lenne ott, csak reggelire megevés nem.

fip7 likes this.
  9. Hpasp

Hpasp Well-Known Member

Természetesen ma már játszik AWACS, plusz a NATO teljesen integrált légvédelmi rendszere.
    Szerintem rosszul gondolod, megennék őket reggelire.

10. zsolti

zsolti Well-Known Member

Ha úgy nézzük hogy a NATO alánk ad hozzá mindent, mert nekünk nincs saját EW, sem AWACS/tanker, akkor ezekkel kiegészítve erősokszokszorozás miatt igen. Csak akkor már megint nem ott vagyunk hogy összehasonlítottuk pusztán a 28 miget a 14 gripennel.
    Tedd le Taivanra a holland export F35 öd, és üss be vele Kína ellen, meglátod mire fog menni a szar export Szu35 el...

11. Celebra

Celebra Well-Known Member

Megfeledkezel egy appró dologrol.Az AMRAAM ARH voltárol.Ez BVR harcban olyan előny,amit a MiG29 igencsak nehezzen tudna behozni

12. Hpasp

Hpasp Well-Known Member

Bocs, de 99-ben NEM HOLLAND AWACS vezette a Holland F-16AM-eket célra...
    ... a valódi háborúban nem pusztán (sterilen) összehasonlítunk fegyverrendszereket.

Fontos az üzemeltetési kultúra (logisztika) is, plusz a BVR fegyverzet találati aránya, plusz a háttérszervezet.

Python, rudi, Celebra and 1 other person like this.
  13. Hpasp

Hpasp Well-Known Member

A NATO pilóták tudták hogy A-10 + a Taszári helikopterek készen állnak ha leszedik őket (kimentési statisztika 2:0), addig a katapultált szerb srácot majdnem lehentelték a helyi pásztorok...

Python, fishbed and molnibalage like this.
  14. Fade

Fade Well-Known Member

Semmi kétesélyes nincs. 1:1ben gripen indít amraam Mig-29 leesik.
    A jobb elektronika+fegyverzet+képzés dönt.

@zsolti Su-35 egy 4gen gép sárkány pesaval. F-35 egy 5gen gép AESA+DAS+EOTS+vontatott csali+... kombó. Értem én a Su-35 iránti rajongást de ennyire már ne...

Celebra and Roni like this.
  15. zsolti

zsolti Well-Known Member

Természetesen. Ezért írtam azt, hogy a NATO volt szemben Szerbiával, nem azt kéne akkor levezetni a szituációból, hogy export orosz cucc vs export amerikai mennyit ér, mert ez nem ilyen egyszerű.

Szóval örülök, hogy megérkeztél néhány gondolatváltás után ^^ ebből a gondolatból oda, hogy lehet gondolkodni, hogy egy akármilyen export gép MILYEN rendszer részeként lesz bevetve, egy MILYEN rendszer részét képző másik export rendszer ellen, mert nem pusztán összehasonlítunk fegyverrendszereket...

fip7 likes this.
  16. Hpasp

Hpasp Well-Known Member

Ennek én is örülök, legalább akkor már más is érti miért volt annyira fontos ez;
    https://honvedelem.hu/cikk/113990_megujul_a_magyar_honvedseg_legtervedelmi_rendszere
    ;)

(Mac lassan jogosan toszhatna ki minket OFF-ért)

zsolti likes this.
  17. molnibalage

Még vicc is született belőle.

Légi csata közben a szerb MIG-29-es meghibásodik és a pilóta katapultál. Egy falu mellett ér földet, és a lakosok azt hiszik, hogy amerikai, ezért elkezdik vasvillával üldözni.
    -Mikor utolérik, így szól a pilóta:
    -Ne bántsatok, ne bántsatok, és is szerb vagyok!
    -Micsoda? Még szerbül is tudsz? Az anyád...

Python and fip7 like this.
  18. zsolti

zsolti Well-Known Member

Természetesen BVR-ben a Gripennél van az előny. Csak ha nincs hozzá AWACS, TANKER, EW elnyomás a túloldalon, az a fránya 2x létszámfölény az garantálta volna szerintem azt hogy NEM sima kacsalövészet lett volna, hanem nagyon szoros/húzós történet, ami szerintem bőven kétesélyes.

Az F-35 is egy csúcs szuper cucc, rengeteg dolog van rajta ami a csúcsok csúcsa. A Szu-35 egy 4 gen gép, csak van olyan fegyverterhelése, hatótávolsága, hogy az sem lebecsülendő. Egy rendszer részeként nézve ha az mögé is odateszik a jót, elég komoly fenyegetést tud jelenteni, főleg védekezőként, és nem rajongás van, csak nem becsülöm le úgy mint ti.

19. Hpasp

Hpasp Well-Known Member

Az a rettentően szomorú, hogy nem volt NATO létszámfölény.
    Hihetetlen? Olvasd el a pilóták beszámolóját.

http://www.mediafire.com/file/v7eb98xxh39583u/OAF_Dogfight_Debriefs.pdf

Eleinte a CAP 4db F-15A vadászgép volt északon, és 4db F-15A vadász délen.
    Néha a 4db F-15A vadász helyett 4db CAP+SEAD F-16CJ vagy F-16AM volt csak.

A Szerb MiG-29 század a légi-helyzet tudatában (végig mentek a szerb méteres radarok) választhatta ki, hogy mikor, és mit támadnak meg.
    Lásd felderítő Mirage elleni akció, vagy amikor kivárták hogy az F-16CJ CAP+SEAD kötelék üzemanyaga kifogyjon...

Python, fishbed, rudi and 1 other person like this.
  20. molnibalage

Az anyagodat úgy látom a többség cseszik elolvasni, de annak mantrázása megy gyökér OBB lista alapján, hogy 1000 NATO gép vs kb. tucatnyi MiG-29.

Ezen oldal megosztása