Lövedékálló mellények, lövedékálló felszerelések, borítások, sisakok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 188
13 468
113
A csőszájfék hatását nem vetted figyelembe.
Igaz. Teljesen jogos észrevétel. Viszont montjuk 600 méteren már lehet lecsökken annyira a lövedég energiája ami egyenértékű a csőszájfék kompenzálta visszarugással.
Ezzel mit is modellezünk?
Azt, hogy a golyóálló mellényre leadott energia "ütés" nem feltétlenül nagyobb mint az őt kilövő katonára.

Mindegy az egész amolyan gondolatébresző akart lenni. Nem biztos, hogy nem túlélhető a 12,7 mm lőszer okozta ütés. Az igaz, hogy nagyon spécin kell megcsinálni. Nagyon merev külső borítással ami lehetőleg minnél nagyobb felületen ossza el a becsapódás energiáját. Nagyon vastag energiaelnyelő réteg kell még a kemény réteg alá.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 439
113
Igaz. Teljesen jogos észrevétel. Viszont montjuk 600 méteren már lehet lecsökken annyira a lövedég energiája ami egyenértékű a csőszájfék kompenzálta visszarugással.

Azt, hogy a golyóálló mellényre leadott energia "ütés" nem feltétlenül nagyobb mint az őt kilövő katonára.

Mindegy az egész amolyan gondolatébresző akart lenni. Nem biztos, hogy nem túlélhető a 12,7 mm lőszer okozta ütés. Az igaz, hogy nagyon spécin kell megcsinálni. Nagyon merev külső borítással ami lehetőleg minnél nagyobb felületen ossza el a becsapódás energiáját. Nagyon vastag energiaelnyelő réteg kell még a kemény réteg alá.
Én ezzel eléggé szkeptikus vagyok.
Gondolj bele! A fenti videón ugyan elég kis távolságon belül adták le a lövést, ugyanakkor a mellény mögött volt egy egész vastag (kb.: 3-5) viszonylag nagy felületű (kb.: 25x25-ös) fadarab. Ez a való életben nincsen! A becsapódó golyó ereje olyan nagy volt, hogy a fa lap mögött darabokra törte a beton falazó elemet. Ne feledjük, hogy a beton "mindig feszít". Ha élő emberre adod le ugyan azt a lövést, akkor az nagy valószínűséggel laza izomtónusú állapotban fogja érni az áldozatot (ebben az esetben szerintem nyugodtan lehet ezt a kifejezést használni ;)). Szerintem még 600m-en is bőven 1.5 Mach felett van a lövedék sebessége. Pontos ballisztikai számítást ne várj tőlem, de az M107A1 torkolati sebessége 762m/s a gyengébbik rendszeresített lőszerével is.
Nagyjából így alakulhat a lövedék sebessége a távolság függvényében:
Graph-3-1.png


Tehát befeszíteni sincs esélye a szerencsétlen áldozatnak. Szerintem a becsapódás erejét elég jól szemlélteti az is (amellett, hogy a fát és a betont is eltörte), ahogy a keményfába belepréselte a szövet mintázatát... :eek::D
És akkor arról még nem is beszéltünk, hogy lényegesen kisebb felületen éri az áldozatot a lövedék ereje, mivel a beton a 25x25-ös keményfa lap mögött tört el. De a fa lapon a benyomódás egy ökölnél kisebb felületen látható.
Az elméleti példád pedig azért nem helytálló, mert az aki a lövést leadja sokkal kevésbé van kitéve az lövés erejének élettani hatásainak, mint aki állja.
Mert ugyan a tusa kb. akkora felületen üti meg a vállát mint a mellény mögött a felsőtestet, ugyanakkor a váll egy csontos izmos része az embernek, ráadásul a lövésnél meg is van támasztva. Továbbá a két karunknak is van igen jelentős abszorbens hatása.
Ha már mindenképpen modellezni szeretnéd a fiziológiai hatás/ellenhatást, akkor lövőnek a mellkasához kellene rögzíteni a fegyvert, úgy, hogy ne tartsa a kezével. A szemét bekötni, hogy ne tudja, hogy mikor sül el a fegyver....
Nem tűnik jó ötletnek! :rolleyes::p

De a srácok is elmondták a videóban, hogy bár biztosan szanaszét törné a mellkasodat a lövés, de nem ment át a mellényen! :p:D:D
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 188
13 468
113
Én ezzel eléggé szkeptikus vagyok.
Gondolj bele! A fenti videón ugyan elég kis távolságon belül adták le a lövést, ugyanakkor a mellény mögött volt egy egész vastag (kb.: 3-5) viszonylag nagy felületű (kb.: 25x25-ös) fadarab. Ez a való életben nincsen! A becsapódó golyó ereje olyan nagy volt, hogy a fa lap mögött darabokra törte a beton falazó elemet. Ne feledjük, hogy a beton "mindig feszít". Ha élő emberre adod le ugyan azt a lövést, akkor az nagy valószínűséggel laza izomtónusú állapotban fogja érni az áldozatot (ebben az esetben szerintem nyugodtan lehet ezt a kifejezést használni ;)). Szerintem még 600m-en is bőven 1.5 Mach felett van a lövedék sebessége. Pontos ballisztikai számítást ne várj tőlem, de az M107A1 torkolati sebessége 762m/s a gyengébbik rendszeresített lőszerével is.
Nagyjából így alakulhat a lövedék sebessége a távolság függvényében:
Graph-3-1.png


Tehát befeszíteni sincs esélye a szerencsétlen áldozatnak. Szerintem a becsapódás erejét elég jól szemlélteti az is (amellett, hogy a fát és a betont is eltörte), ahogy a keményfába belepréselte a szövet mintázatát... :eek::D
És akkor arról még nem is beszéltünk, hogy lényegesen kisebb felületen éri az áldozatot a lövedék ereje, mivel a beton a 25x25-ös keményfa lap mögött tört el. De a fa lapon a benyomódás egy ökölnél kisebb felületen látható.
Az elméleti példád pedig azért nem helytálló, mert az aki a lövést leadja sokkal kevésbé van kitéve az lövés erejének élettani hatásainak, mint aki állja.
Mert ugyan a tusa kb. akkora felületen üti meg a vállát mint a mellény mögött a felsőtestet, ugyanakkor a váll egy csontos izmos része az embernek, ráadásul a lövésnél meg is van támasztva. Továbbá a két karunknak is van igen jelentős abszorbens hatása.
Ha már mindenképpen modellezni szeretnéd a fiziológiai hatás/ellenhatást, akkor lövőnek a mellkasához kellene rögzíteni a fegyvert, úgy, hogy ne tartsa a kezével. A szemét bekötni, hogy ne tudja, hogy mikor sül el a fegyver....
Nem tűnik jó ötletnek! :rolleyes::p

De a srácok is elmondták a videóban, hogy bár biztosan szanaszét törné a mellkasodat a lövés, de nem ment át a mellényen! :p:D:D
Persze. Ez nagyon is benne van a pakliban.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 790
75 839
113
Én ezzel eléggé szkeptikus vagyok.
Gondolj bele! A fenti videón ugyan elég kis távolságon belül adták le a lövést, ugyanakkor a mellény mögött volt egy egész vastag (kb.: 3-5) viszonylag nagy felületű (kb.: 25x25-ös) fadarab. Ez a való életben nincsen! A becsapódó golyó ereje olyan nagy volt, hogy a fa lap mögött darabokra törte a beton falazó elemet. Ne feledjük, hogy a beton "mindig feszít". Ha élő emberre adod le ugyan azt a lövést, akkor az nagy valószínűséggel laza izomtónusú állapotban fogja érni az áldozatot (ebben az esetben szerintem nyugodtan lehet ezt a kifejezést használni ;)). Szerintem még 600m-en is bőven 1.5 Mach felett van a lövedék sebessége. Pontos ballisztikai számítást ne várj tőlem, de az M107A1 torkolati sebessége 762m/s a gyengébbik rendszeresített lőszerével is.
Nagyjából így alakulhat a lövedék sebessége a távolság függvényében:
Graph-3-1.png


Tehát befeszíteni sincs esélye a szerencsétlen áldozatnak. Szerintem a becsapódás erejét elég jól szemlélteti az is (amellett, hogy a fát és a betont is eltörte), ahogy a keményfába belepréselte a szövet mintázatát... :eek::D
És akkor arról még nem is beszéltünk, hogy lényegesen kisebb felületen éri az áldozatot a lövedék ereje, mivel a beton a 25x25-ös keményfa lap mögött tört el. De a fa lapon a benyomódás egy ökölnél kisebb felületen látható.
Az elméleti példád pedig azért nem helytálló, mert az aki a lövést leadja sokkal kevésbé van kitéve az lövés erejének élettani hatásainak, mint aki állja.
Mert ugyan a tusa kb. akkora felületen üti meg a vállát mint a mellény mögött a felsőtestet, ugyanakkor a váll egy csontos izmos része az embernek, ráadásul a lövésnél meg is van támasztva. Továbbá a két karunknak is van igen jelentős abszorbens hatása.
Ha már mindenképpen modellezni szeretnéd a fiziológiai hatás/ellenhatást, akkor lövőnek a mellkasához kellene rögzíteni a fegyvert, úgy, hogy ne tartsa a kezével. A szemét bekötni, hogy ne tudja, hogy mikor sül el a fegyver....
Nem tűnik jó ötletnek! :rolleyes::p

De a srácok is elmondták a videóban, hogy bár biztosan szanaszét törné a mellkasodat a lövés, de nem ment át a mellényen! :p:D:D

A fegyver nagyonsok energiat elnyel,ha nem tenné minden löves után mehetnél egy vállpalasztikára.
Nyugodjunk meg ha a mellény meg is fogja a .50 BGM-et az biztos,hogy a becsapódás öli meg a katonát.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 188
13 468
113
Szerintem kb ez a felső határ ahol még érdemes golyóálló mellényben gondollkodni.
A fegyver tömege, ami kilövi kb akkora mint a golyóálló mellényé.
Az eltalált ember életveszélyes sérülés határán fog mozogni, de lehet mázlija van és még idejében megmentik.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

skitnica

New Member
2020. május 25.
29
7
3
Nalunk anno 95-ben, löttek rá SZVD-vel 50m-röl kerámiabetétes mellényre..)állitolag csökkentett töltettel, de lehet nem igy volt)
fabábu, gyurma mellrész, rá a mellény..
Lövés utan a gyurmában ökölnyi bemélyedés, lövedéket megfogta ugyan, de bordatörés garantált+sokk
Egy évig hordtam, napi 12 orákat, dolgoztunk is benne, egyáltalán nem annyira kényelmetlen...
Itthon lehet fanyalogni hogy nehéz, stb, de ha olyan helyen vagy, ahol barmikor löhetnek rád, örülsz ha felveheted..
91-92-ben meg csak szerettünk volna ilyent....................
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 988
113
Nalunk anno 95-ben, löttek rá SZVD-vel 50m-röl kerámiabetétes mellényre..)állitolag csökkentett töltettel, de lehet nem igy volt)
fabábu, gyurma mellrész, rá a mellény..
Lövés utan a gyurmában ökölnyi bemélyedés, lövedéket megfogta ugyan, de bordatörés garantált+sokk
Egy évig hordtam, napi 12 orákat, dolgoztunk is benne, egyáltalán nem annyira kényelmetlen...
Itthon lehet fanyalogni hogy nehéz, stb, de ha olyan helyen vagy, ahol barmikor löhetnek rád, örülsz ha felveheted..
91-92-ben meg csak szerettünk volna ilyent....................
Azóta kissé javultak ezek a mellények súlyra és kényelemre, de még mindig fáj ha meglőnek benne :D
 
  • Tetszik
Reactions: skitnica
T

Törölt tag 1586

Guest
Szerintem kb ez a felső határ ahol még érdemes golyóálló mellényben gondollkodni.
A fegyver tömege, ami kilövi kb akkora mint a golyóálló mellényé.
Az eltalált ember életveszélyes sérülés határán fog mozogni, de lehet mázlija van és még idejében megmentik.
Csak kérdezem, mert nem tudom, de ezekben a mellényekben nincs a test és a páncél réteg között valamilyen "energia elnyelő hab" réteg?
Az ilyen habok ma már elég közönséges anyagok és igen jó energia elnyelő tulajdonságaik vannak (lsd.: youtube tojás ejtős kísérletek videók..)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 988
113
Csak kérdezem, mert nem tudom, de ezekben a mellényekben nincs a test és a páncél réteg között valamilyen "energia elnyelő hab" réteg?
Az ilyen habok ma már elég közönséges anyagok és igen jó energia elnyelő tulajdonságaik vannak (lsd.: youtube tojás ejtős kísérletek videók..)
valamennyi van, de nem sok. Hőszigetelő réteget képez ha sok a szivacs.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 188
13 468
113
Csak kérdezem, mert nem tudom, de ezekben a mellényekben nincs a test és a páncél réteg között valamilyen "energia elnyelő hab" réteg?
Az ilyen habok ma már elég közönséges anyagok és igen jó energia elnyelő tulajdonságaik vannak (lsd.: youtube tojás ejtős kísérletek videók..)
Mondjuk kevlár, amin a zseb van.
 

skitnica

New Member
2020. május 25.
29
7
3
Azóta kissé javultak ezek a mellények súlyra és kényelemre, de még mindig fáj ha meglőnek benne :D
Hááát.....ha benne van a betét elöl, hátul, az min,7-10 kg még ma is..
Kényelem?? hm..ha van herevédöd, nyakra fojtás elleni védelem ...kicsire nem adunk.Volt amerikai "repeszvédöm" , na az olyan volt mint egy zako..kb annyit is érhetett
Neztem ebay.en, Izraelböl lehet rendelni III/A mellényt, fekete, azt hiszem 3-400€....gondolkodom
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 790
75 839
113
Hááát.....ha benne van a betét elöl, hátul, az min,7-10 kg még ma is..
Kényelem?? hm..ha van herevédöd, nyakra fojtás elleni védelem ...kicsire nem adunk.Volt amerikai "repeszvédöm" , na az olyan volt mint egy zako..kb annyit is érhetett
Neztem ebay.en, Izraelböl lehet rendelni III/A mellényt, fekete, azt hiszem 3-400€....gondolkodom
Vannak már 2-3kg-s LvL IV standalone platek is.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 790
75 839
113
kis kételkedéssel nézem az adatokat, Ak ellen is??
néztem tesztet, ahol megfogta egy mellény az AK löszert, aztán kockázva a videot kiderölt, nem is panceltörö löszerrel löttek:))) szoval szo-szo

A páncéltörő puskalőszert is megfogja(akár 1 méterről is)egy LvL IV védelmi szintű plate.Ma már(meg vagy úgy 20 éve) gyakorlatilag minden katonai védőmellény tudja ezt.
 

skitnica

New Member
2020. május 25.
29
7
3
A páncéltörő puskalőszert is megfogja(akár 1 méterről is)egy LvL IV védelmi szintű plate.Ma már(meg vagy úgy 20 éve) gyakorlatilag minden katonai védőmellény tudja ezt.
OK..

és kik hasznalnak nagyszámban ilyen mellényt??? pl nekünk mennyi III/A van összesen?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 790
75 839
113
OK..

és kik hasznalnak nagyszámban ilyen mellényt??? pl nekünk mennyi III/A van összesen?

A mi mellényünk is ott ahol a plate van LvL IV védelmi képessegű.A haderőkben már vagy 20 éve alap,szóval európában meg a közepesen fejlett vagy fejlettebb nem európai országok már ilyeneket használnak.
LvL IV mellényeink vannak és van annyi mint amennyi harcoló katonának az állománytábla szerint lennie kellene.