Magyar Néphadsereg

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

LMzek

Well-Known Member
2017. szeptember 18.
610
523
93
Az akkori összes BM csak tömegpusztító fejjel ért valamit.


Igen, az.


És ez hol faktor 1990 táján...? Egyébként ki nem találd már azt a marhaságot, hogy te ma okostelóval PGM-et csinálnál egy BM-ből, mert elröhögöm magam...

Nem értem, hogy a britek és jenkik mit szórakoztak elektromechanikus számítgéppekel a II. vh alatt. Hát nem tudták azok a balfaszok, hogy 25 évvel később lesz IC, meg CPU és memória félvezető alapon? A hülyék...


Bevallom én a mostani alkalmazhatóságra gondoltam, ha "előrelátó/hosszúnyelvű" döntéshozóink, legalább "csak" M-zárolták/tárolták volna(ha jól emlékszem: feldarabolva/kivonva). :(

A HIMARS fenyegetéssel szemben olcsóbban lett volna pár-tíz eszköz.
A SEMMI-nél sokkal jobb.
Minden korlátjával együtt.
Tökéletes eszköz NINCS!
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113
és a sufniban gyártanánk hozzá a zatomtöltetet?
(még ha igen, sci-fi rulez- akkor mi is van az aláírt nemzetközi szerződéseinkkel?)
 

LMzek

Well-Known Member
2017. szeptember 18.
610
523
93
és a sufniban gyártanánk hozzá a zatomtöltetet?
(még ha igen, sci-fi rulez- akkor mi is van az aláírt nemzetközi szerződéseinkkel?)


Láttam már szétszedve hiper/szuper/hype-olt/... military-tech eszközt: 2-3 évvel korábbi civil szenzorok, hőstabilizálva-zavarvédve, sokszoros technikai túlbiztosítással garantálva a stabil üzemi feltételeket!

"Kicsit" túlléptem már az általad említett javaslatokon!
 
T

Törölt tag 1945

Guest
SCUD:


Miért nem merül/merült fel a továbbfejlesztés???

Pontatlan: 50-es évekbeli rendszer??? ...persze, hogy pontatlan!

Egy mai okostelefon gyorsulásérzékelőivel pontosabbat lehet csinálni!
Rádióadókkkal, (háromszögelés), méteres pontossaga lehet.
Előre válaszolok a kérdésre: a rádióadónak nem kell állandóan sugározni(zavarható), hanem csak a célravezetéskor, változó frekvenciákon!

U.i: rádióamatőr technika, kb. középfok...

Tán kevéssé ismert, de az amúgy erkölcsileg elavult folyékony hajtóanyagú R-300-as továbbfejlesztése helyett, a többi VSz tagállamhoz hasonlóan folyamatban volt az új korszerű 9K714 OKA (SS-23) rendszeresítésének előkészítése.
Tapolcán megalakult a 3. osztály előkészítő törzse 87-ben, de a rendszeresítésre (szerencsére) már nem került sor.

R-300/R-70 esetében az MN soha nem tervezett töpfe nélküli alkalmazást, mivel az hordozó eszköz erre katonai szempontból alkalmatlan volt.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 583
63 950
113
Leépítés helyett vehettek volna harci részt rá mondjuk...
Gondolom a felrobbantott eszközök értékéhez képest,homokszem ára lett volna az a pár harci rész a meglévő képesség elvesztéséhez képest.
Az volt az első és legfontosabb akkoriban hogy ezeket leszereljék. Erős nyugati ráhatással, az új keletű barátság jegyében. Emlékszem még az újságcikkekre akkorról micsoda ömlengéseket írtak. Még talán a Szu is létezett még...
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek
M

molnibalage

Guest
Az volt az első és legfontosabb akkoriban hogy ezeket leszereljék. Erős nyugati ráhatással, az új keletű barátság jegyében. Emlékszem még az újságcikkekre akkorról micsoda ömlengéseket írtak. Még talán a Szu is létezett még...

Tán kevéssé ismert, de az amúgy erkölcsileg elavult folyékony hajtóanyagú R-300-as továbbfejlesztése helyett, a többi VSz tagállamhoz hasonlóan folyamatban volt az új korszerű 9K714 OKA (SS-23) rendszeresítésének előkészítése.
Tapolcán megalakult a 3. osztály előkészítő törzse 87-ben, de a rendszeresítésre (szerencsére) már nem került sor.

R-300/R-70 esetében az MN soha nem tervezett töpfe nélküli alkalmazást, mivel az hordozó eszköz erre katonai szempontból alkalmatlan volt.

Melyik részét nem tetszik érteni fentieknek? Végletesen elavult volt és vegyi vagy nuki harci rész nélkül szart sem ért. Nagyon helyes, hogy kivontuk az egyetlen értelmes leépítés volt kb. amit normálisan és nem agyatlanul csináltak.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 583
63 950
113
Melyik részét nem tetszik érteni fentieknek? Végletesen elavult volt és vegyi vagy nuki harci rész nélkül szart sem ért. Nagyon helyes, hogy kivontuk az egyetlen értelmes leépítés volt kb. amit normálisan és nem agyatlanul csináltak.
Nem vitatom hogy helyes volt-e kivonni vagy sem. Más ettől hasznosabb dolgot is kivontak azóta. Viszont ahogy manapság is megy a para ha egy ország ilyen vagy ettől komolyabb teljesítményű fegyvereket fejleszt,vagy épp hadrendben tart, úgy akkoriban is fontos szempont volt hogy egy katonailag függetlenné váló kis ország ne birtokoljon ilyen fegyvereket, az elavultságtól függetlenül. Nincs időm utánakeresni már de olyan emlékeim vannak hogy a kivonásuk valami nyugati - magyar közös megegyezésen alapult amivel békés szándékainkat bizonyítottuk. Cserébe lehet valamit kaptunk, hitelátütemezést, vagy Gorenje mosógépet, vagy NDK hadsereg felszereléseket, passz így fejből.
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113
http://epa.oszk.hu/02700/02735/00011/pdf/EPA02735_katonai_logisztika_1995_3_182-188.pdf

más.

.....
1989 decemberében a magyar parlament honvédelmi, valamint külügyi bizottságának ülésén az akkori tapolcai rakétadandár országgyűlési képviselő parancsnoka javaslatára került napirendre immár a teljes csapatkivonás ügye, nemkülönben a Varsói Szerződés megszüntetésében való magyar közreműködés. A bizottsági ülések nyomására a magyar kormány felvette a kapcsolatot szovjet partnerével.
Az eredmény egy parlamentbeli miniszterelnöki bejelentés: „… A kivonás menetrendjének a kidolgozása és az üggyel kapcsolatos további kérdések rendezése céljából a közeli napokban szakértői szintű magyar–szovjet tárgyalások kezdődnek Budapesten. Tegnap kaptam meg a szovjet miniszterelnök üzenetét, amelyben már a tárgyaló delegáció összetételét is kijelölte…”

A Moszkvában aláírandó megállapodás időpontjául március 10-ét jelölték meg. A mátyásföldi parancsnokság tábornokaival úgyszólván az aláírás előtti pillanatokig tárgyaltak a részletekről. 1990. március 10-én Moszkvában Horn Gyula és Eduard Sevardnadze, a két ország külügyminiszterei írták alá a teljes szovjet csapatkivonás kormányközi egyezményét. Az előző napi parafálási eseményen ott volt a választásokra készülő, országos listát állító pártok képviseletében Demszky Gábor, Kósa Lajos és Raffay Ernő is. Az egyezmény értelmében 1990. március 12-én 13 órakor futott ki a hajmáskéri vasútállomásról az első 40 vagonos szerelvény. A Veszprémben állomásozó gépesített lövészhadosztály harckocsiezredének lövészzászlóalja távozott el.

....
kivonási menetrend: atom-robbanófejek hordozóeszközei – 1990. március–április harckocsi-hadosztályok – 1990. március–szeptember gépesített lövészhadosztályok – Székesfehérvár, 1990. szeptember–december; Kecskemét, 1991. január–március légierő – 1990. május–június biztosítóegységek, anyagi készletek – 1991. június 30. Érdekességként említsük meg, hogy a légierő Debrecenből távozott legelőször, mert akkor és ott a helyi MDF-vezetők voltak a legrámenősebbek…


A szovjet csapatok 27 146 különféle harcjárművel és gépjárművel rendelkeztek. A mintegy 560 ezer tonna különféle anyagból 230 ezer tonnát tett ki a lőszer, 100 ezer tonnát pedig az üzemanyag. Az irdatlan mennyiségű hadianyagot és harci eszközt csak vasúton szállíthatták el. A haditechnikai eszközök kiszállításához 950, az anyag szállításához 652, a személy¬szállításhoz 117 szerelvény volt szükséges

A null-szaldós megoldást – azaz hogy minden további szovjet követelés nélkül záruljon le végre a kivonás gazdasági története is – 1992 végén érhettük el. Akkor ugyanis – szól az anekdota – a Magyarországra látogató Jelcin elnök a megoldatlan helyzet hallatán „erősen” ránézett Gracsov védelmi miniszterre, aki csak annyit mondott: kérése parancs számomra… Ettől a megkésett „nemes” gesztustól a függetlenné vált Magyarországon persze senkinek sem lábadt könnybe a szeme…
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
16 933
53 496
113
Nem kéne becsajoznotok végre,és rájönnétek,hogy mindenki a köralakú mellekre gondol,hmm?
:D
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Reggelitornához felkészülni. Nekem ilyen melegítőm volt.

10660092_935840639846185_8089851829843686519_n.jpg
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 583
63 950
113
Reggelitornához felkészülni. Nekem ilyen melegítőm volt.

10660092_935840639846185_8089851829843686519_n.jpg
Nekem most is van egy ilyen pulóverem. 300 ft-ért vettem még vagy 15 éve egy új garnitúrát. A gatyát eltüzeltem de a pulóver jó, igaz már elraktam mert sajnáltam otthon munkáspulcsinak. A fehér Tisza cipőket meg 150 ft-ért adták, abból is hoztam vagy 6-7 párat, évekig nyárra teljesen jók voltak otthonra.