1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Magyar Néphadsereg

Diskurzus a(z) 'Magyar hadtörténelem' témában - Terminator által indítva @ 2016. január 15..

1. Sharid

Sharid Well-Known Member

2. Hpasp

Hpasp Well-Known Member

Nagyon jó kis könyv, benne a hidegháborús magyar fegyverbeszerzések, illetve hadrendben álló szárazföldi eszközök ötéves terv szintű lebontásban.
    (mikor, miből, honnan, és mennyit állítottunk rendszerbe)

danielblack, endre, fishbed and 5 others like this.
  3. Sharid

Sharid Well-Known Member

sóhaj ...
    video 2018-as, kommnetek alapján meg agyrágóbogár járvány tombol az országban.

4. Terminator

Terminator Well-Known Member

antigonosz, fishbed and endre like this.
  5. Hpasp

Hpasp Well-Known Member

1 kis konkrétum...

endre, fishbed and honved like this.
  6. Sharid

Sharid Well-Known Member

Thx☺

7. molnibalage

molnibalage Well-Known Member

Bármi ilyen cuccot kérlek osszál meg a nagyközönséggel, mert hasznos, ha más is tudja ezeket a dolgokat.

Pocok75 and Sharid like this.
  8. Hpasp

Hpasp Well-Known Member

Hát az MN szervezete/technikája/stb manapság már jobbára nyitott könyv, így inkább csak a releváns kérdések kellenek, amikre válaszolni lehetne...
    ... a művedben a szervezet már szépen ki lett fejtve.

9. Robur

Robur Well-Known Member

Első alkalommal amikor lehúztam a cipzárját szétszakadt a picsába. Utána élvezet volt összehajtani.

10. honved

honved Well-Known Member

Az egykori katonai mentő, amit mai követelmények szerint nehéz lenne mentőnek hívni.

ZRÍNYI 20!026 likes this.
  11. honved

honved Well-Known Member

Fotók régről.

tonyo likes this.
  12. Terminator

Ez milyen jármű? Mire használták? Volt ez rendszeresítve a Néphadseregben?

13. tonyo

tonyo Well-Known Member

Sajnos volt szerencsém benne ébredni egy kisebb agyrázkódás után. A vesekövemet kirázta mire beértünk a kórházba. Az őrség felkészítésnél a jó rozsdás lépcső leszakadt alattam. Én meg szerencsére azzal a kisebb agyrázkódással megúsztam. Plusz egy két zúzodással.
    Hát egy szó mint száz aki ebbe bekerül mint sebesült nagyobb az esélye az elhalálozásnak mint a túlélésnek :)

honved likes this.
  14. ZRÍNYI 20!026

ZRÍNYI 20!026 Well-Known Member

Ha jól tudom, akkor ez a MAZ egyik típusa. Többféle változat létezett. Hadászati rakéták, sorozatvetők platformjául, tréler vontatóként és még jópár más változatban készült. Az MH-nak is volt, sőt tréleres kivitelben talán még mindig van egy-két darab használatban, valamelyik típusából.
    De javítsatok ki, ha tévedek!

15. honved

honved Well-Known Member

Mi halottszállítónak hívtuk. :)

tonyo likes this.
  16. Hpasp

Hpasp Well-Known Member

Ez a 9T29, az R-70 Luna (Frog-7) harcászati rakéta komplexum, rakéta szállító-töltő járműve.
    Nálunk rendszerben állt 67/77/82-től...
    ... Nagykanizsa (13.rak.o.), Tapolca (38.rak.o.), Tata (31.rak.o.), Szentes (28.rak.o.), Jászberény (92.rak.o.), Nyíregyháza (94.rak.o.), Kaposvár (MRTB), Nyírtelek (107.öszo)

szpg9, szuvorov, fishbed and 3 others like this.
  17. Hpasp

Hpasp Well-Known Member

MN képek...

oregbogaras and fishbed like this.
  18. ZRÍNYI 20!026

ZRÍNYI 20!026 Well-Known Member

Ezért hívták hullaszállítónak, mert aki csak megsérült, az tuti hogy nem élte túl a szállítást benne! :D
    A rugózás, komfortérzet elég szar volt benne, de cserébe egész jól lehetett vele terepen közlekedni. Csak arra kellett vigyázni, ha mélyebb, szélesebb nyomvájúkban közlekedtél, csúszkáltál a terepen, hogy ilyenkor fel ne borulj vele!
    Én elég sokat hajtottam. Amikor rendesen karban volt tartva, volt hozzá alkatrész, akkor azért használható volt. 60-70km/h körül volt az utazósebessége, de ha sürgős volt akkor küldtük neki jobban is. 3X voltam vele gyakorlaton, kétszer lábon. Bajáról és Marcaliból is lábon mentem vele, volt hogy egy kis kerülővel Badacsony felé. :rolleyes:
    Volt amelyik felcsernek az volt a mániája, hogy ha elhagytuk valamiért a tábort (betegszállítás, bevásárló körút, fürdeni járás), akkor oda-vissza kellett használni a szirénát-villogót, hogy előbb visszaérjünk, nehogy közben történjen ott valami. :rolleyes:

szpg9 and tonyo like this.
  19. Terminator

Köszönöm. Így már megtaláltam hogy ez egy ZiL-135 változat.

20. oregbogaras

oregbogaras Well-Known Member

Voltam benne "utas". Egy komolyabb sérült nem élte volna túl benne az utat a kórházig.

szpg9 likes this.

Ezen oldal megosztása