1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Magyar történelem

Diskurzus a(z) 'Kantin' témában - blitzkrieg által indítva @ 2016. február 25..

1. phaidros

phaidros Well-Known Member

Blogen. Egy a baj, hogy sem a katolikus egyház, sem a protestáns egyház, sem pedig az iszlámot nem ismered, így teljesen meddő, hogy az ember bármilyen értelmes vitát folyasson le.
    De azért, hogy ne csak a Te ömlengésed álljon itt:

A kősziklát, nem világi értelemben kell érteni, nem szervezeti, vagy utólag belemagyarázott formában, hanem hitbeli megerősödésnek. Jézus pásztorrá tette Simont, nem pápává, ez János 21-ben egyértelmű is.
    Jól láthatjuk Jézus működésében, hogy soha, sehol nem törekedett szervezeti formára, szervezeti merevségre, nem is rendelt vezetőt sem tanítványai közül a többi fölé.

Az iszlámmal sem tudod a reformációt összemosni, mert az iszlám az emberalak mindennemű ábrázolását tiltja, a reformáció, azon belül a református egyház pedig csak az istentiszteleti helyszíneken nem tartja jónak, mivel az emberi mivoltunk okán csábítana a szent képek tiszteletére, és az ige központúságot csökkentené, de ettől függetlenül igen szép példái vannak a grafikai művészeteknek -bár ha jól emlékszem, akkor te általános értelemben használtad a művészet szót- a templomokon belül is, lásd. kazettás mennyezetek, azon kívül meg abszolút nem szabályozza.
    Azon kívül, hogy csak még egyet említve. Az iszlámban a szent cselekedetek juttatják a menybe az embert, ami a katolikus felfogáshoz áll közel, szemben a református eleve elrendelés tanával.
    De ott van Jézus személye is, meg még sok egyéb más különbség is, de ez nem vallási fórum, így nem hiszem, hogy mélyebben bele kellene menni e témába.

2. blogen

blogen Well-Known Member

Valószínűleg én vagyok az egyetlen itt, aki mind a Bibliát, mind a Koránt olvasta és számos egyéb korabeli vallásos szöveget is. Éppen ezért tudom, hogy mit és hogyan kell érteni. Éppen hogy ezen írások megismerése vezetett rá a katolicizmus igazának felismerésére teológiai szempontból, amikor arra kerestem a választ, hogy történhetett, hogy a protestantizmusnak nevezett primitív északi barbárság kitörését nem tudta az egyház elfojtani mint korábban más pusztító eretnekségeket és ami független attól, hogy agnosztikus vagyok.

Mindez csak annyiban lényeges, hogy a protestáns vallás szellemisége mára Európa nemezisévé vált, hiszen az egykori protestáns országok a leginkább kitettek a liberalizmus tombolásának.

3. phaidros

Én is olvastam/tanultam én meg ez alapján jutottam el a református egyházhoz. Ilyen a világ. Bár én nem tartom a magam felekezetét kizárólagosnak és egyedül üdvözítőnek. Nagyon jó kapcsolatot ápolok számos hívő katolikussal és soha nem láttam ilyen nagyfokú rajongást, mint az esetedben ... de ha belegondolok, még a plébánosoknál sem, egyik sem volt nálam, vagy bármelyik protestánsnál kevésbé liberális, sőt... :)
    A liberalizmus meg nem egy gyökerű a protestantizmussal. Hol voltak pl. Kálvin kocsma bezárásai a mai liberális élethez képes, vagy ugye az egyházi elöljárók felügyelete a tiszta erkölcs mellett. Ezek nem épp a liberalizmus ismérvei.
    Szerintem a vallásos, Bibliát olvasó ember -felekezettől függetlenül- nem lehet liberális a szó mai értelmében.
    (Primitívnek azt titulálja az ember, amit nem ismer.)
    Ha meg a katolikus egyház akkora felsőbbrendű, és akkora bástya a liberalizmussal szemben, akkor nem tudom, hogy miért van tele az egyház nős papokkal -bocsánat paráznaságban élő papokkal, miért szed minden turisztikai helyen levő templomukban belépőt (pl. Tihany), amit ráadásul valószínűleg nem is maguk újítattak fel, miért van rászorulva zugkeresztelésekre, reverzálisra, kenőpénzekre, miért jár a püspök inkább meccsre, mint bérmál? Kezdje önmagán a liberalizmus elleni harcot az egyház, járjon jó példával elöl.
    Mindenkinek hasznára válik egy Biblikus hitben járó katolikus egyház -még a protestánsoknak is.

4. blogen

blogen Well-Known Member

Teljesen közönyös vagyok mindenfajta vallás és egyház iránt.

"Hol voltak pl. Kálvin kocsma bezárásai a mai liberális élethez képes"

A liberálisok betiltanak, bezáratnak, ellehetetlenítenek mindent, ami nem liberális. Ne hülyéskedjél már, hogy ez nem látod és ez ugyanaz az ideológia reflex: a pluralizmus megsemmisítése. Ez a protestantizmussal kezdődött az európai kultúrában.

5. phaidros

Tulajdonképpen Te olyan mellett érvelsz, amiben magad sem hiszel. A vallás irányában nem lehet közömbösnek lenni, "legyen a ti igenetek igen, és a nem nem; hogy kárhoztatás alá ne essetek."

A keresztyénség, legyen az katolikus, vagy protestáns nem demokratikus intézmény, így nem támogatja és nem tűrheti, pláne nem teheti alapértékké a pluralizmust.
    Egyszerre hogy lehet a pluralizmust és a katolicizmust propagálni?

6. blitzkrieg

blitzkrieg Well-Known Member

Nem a protestáns vallású országok lettek ilyen liberalisták, hanem a nyugatiak. Ott van Franciaország, katolikus ország és mégis a liberalizmus fellegvára.

7. blitzkrieg

Mással nem lehet. A megmásított, elferdített, kiszelektált keresztény szövegre és a protestáns próféták tanítására alapozott vallási fanatizmus, kultúrapusztítás, puritán és totalitárius reflexek, stb. Ez az ISIS tiszta képlete, a protestantizmus egy embertelen borzalom.

Elég megismerkedni azzal a felmérhetetlen pusztítással, amit a protestantizmus véghezvitt az európai kultúrában, a lerombolt és kipucolt templomok tízezreivel és kijelenthetjük, hogy gyakorlatilag az iszlámmal összemérhető egyedül ez a pusztítással, azzal az iszlám pusztítással, amit véghezvittek Észak-Afrikától a Közel-Keletig a kereszténységben! A katolicizmus mindvégig az európai kultúrának a védelmezője volt ezzel a barbársággal szemben. A katolicizmus gótika, reneszánsz és barokk, a művészet és közélet szabadsága, míg a protestantizmus a társadalmi és egyéni elnyomatás különféle fokozatain szenvedő fanatikus és gyilkos állatokkal megtömött, kimeszelt hodályok borzalma.</blockquote>

Pont, hogy a protestantizmus hatására jutott el az átlagemberekhez is a kultúra, a tudás. Nézz már utána, hogy hány egyetemet, iskolát alapítottak a protestáns fejedelmeink. Lefordították a Bibliát és egyéb könyveket magyarra, hogy mindenki (még te is) el tudja olvasni.
    Azt nem nevezném kultúra védelmének, amit a világtól elzárva a szerzetesek műveltek. Egyszerűen nem jutott ki a nép közé semmi tőlük. Minden amit megjelentettek, latinul jelent meg, miközben a lakosság elenyésző hányada tudott latinul.
    A barbárságról meg annyit, hogy Erdélyben amint protestáns fejedelem lett, ez a "barbár" fejedelem egyből bevezette a vallási toleranciát, míg a katolikus osztrákok, a kultúra bajnokai tűzzel-vassal írtották a protestánsokat. Talán az is véletlen, hogy a protestáns országok lehagyták a tudományos fejlődésben a katolikusokat? Biztos azért mert a protestánsok annyira a kultúra ellen voltak.
    Galileit is a barbár protestánsok ítélték el, mert nyíltan hírdette, hogy a Föld kering a Nap körül és nem fordítva?

8. blitzkrieg

Jah és ott van Orbán, aki református és mégis unortodox politikát folytat. :)

9. tarzaan

tarzaan Well-Known Member

Mással nem lehet. A megmásított, elferdített, kiszelektált keresztény szövegre és a protestáns próféták tanítására alapozott vallási fanatizmus, kultúrapusztítás, puritán és totalitárius reflexek, stb. Ez az ISIS tiszta képlete, a protestantizmus egy embertelen borzalom.

Elég megismerkedni azzal a felmérhetetlen pusztítással, amit a protestantizmus véghezvitt az európai kultúrában, a lerombolt és kipucolt templomok tízezreivel és kijelenthetjük, hogy gyakorlatilag az iszlámmal összemérhető egyedül ez a pusztítással, azzal az iszlám pusztítással, amit véghezvittek Észak-Afrikától a Közel-Keletig a kereszténységben! A katolicizmus mindvégig az európai kultúrának a védelmezője volt ezzel a barbársággal szemben. A katolicizmus gótika, reneszánsz és barokk, a művészet és közélet szabadsága, míg a protestantizmus a társadalmi és egyéni elnyomatás különféle fokozatain szenvedő fanatikus és gyilkos állatokkal megtömött, kimeszelt hodályok borzalma.</blockquote>

Pont, hogy a protestantizmus hatására jutott el az átlagemberekhez is a kultúra, a tudás. Nézz már utána, hogy hány egyetemet, iskolát alapítottak a protestáns fejedelmeink. Lefordították a Bibliát és egyéb könyveket magyarra, hogy mindenki (még te is) el tudja olvasni.
    Azt nem nevezném kultúra védelmének, amit a világtól elzárva a szerzetesek műveltek. Egyszerűen nem jutott ki a nép közé semmi tőlük. Minden amit megjelentettek, latinul jelent meg, miközben a lakosság elenyésző hányada tudott latinul.
    A barbárságról meg annyit, hogy Erdélyben amint protestáns fejedelem lett, ez a "barbár" fejedelem egyből bevezette a vallási toleranciát, míg a katolikus osztrákok, a kultúra bajnokai tűzzel-vassal írtották a protestánsokat. Talán az is véletlen, hogy a protestáns országok lehagyták a tudományos fejlődésben a katolikusokat? Biztos azért mert a protestánsok annyira a kultúra ellen voltak.
    Galileit is a barbár protestánsok ítélték el, mert nyíltan hírdette, hogy a Föld kering a Nap körül és nem fordítva?
    </blockquote>

A Biblia lefordításának és a tudás terítésének azután lett értelme, hogy feltalálták a könyvnyomtatást.

Addig bizony a kolostorokban másolt kódexek terjesztették a tudást - és bizony előtte a legkomolyabb katolikus fellegvárakban voltak leginkább egyetemek.

A protestáns országok azután hagyták le tudományos fejlődésben a katolikusokat, hogy - részben földrajzi elhelyezkedésük okán - hogy jobban jöttek ki a gyarmatosításból és több pénz halmozódott fel az ilyesmire.

Ezt a Galilei dolgot szerintem ne hangoztasd, mert az egy nagyon korrekt jogi eljárás volt, még talán mai szemmel is, nemhogy a kor viszonyai szerint.

http://www.rubicon.hu/magyar/oldalak/1593_januar_27_kezdetet_veszi_giordano_bruno_romai_pere

http://mandiner.blog.hu/2011/06/06/az_inkvizicio_vedelmeben

http://mandiner.blog.hu/2011/06/10/a_spanyol_es_a_romai_inkvizicio

http://index.hu/tudomany/tortenelem/2009/08/25/majdnem_maglyan_vegezte_galilei/

10. tarzaan

<b>Dobzse Laci, és a budai pecsenyesütők</b>

http://www.origo.hu/tudomany/tortenelem/20160301-ii-ulaszlo-feudalis-anarchia-kiralyvalasztas-hunyadi-matyas-iii-frigyes-dozsa-parasztfelkeles.html

11. blitzkrieg

"A Biblia lefordításának és a tudás terítésének azután lett értelme, hogy feltalálták a könyvnyomtatást."

A könyvnyomtatást már 100 évvel a nagyobb protestáns mozgalmak előtt feltalálták, a katolikus egyház mégsem terítette a tudást. A protestánsoknak meg rögtön elkezdték lefordítani a könyveket. A protestáns vallások pont azért lettek népszerűek, mert végre megértették az emberek Isten szavát.

"A protestáns országok azután hagyták le tudományos fejlődésben a katolikusokat, hogy - részben földrajzi elhelyezkedésük okán - hogy jobban jöttek ki a gyarmatosításból és több pénz halmozódott fel az ilyesmire."

Hát ez pont nem igaz. Portugália és Spanyolország 100 évvel korábban kezdte a gyarmatosítást, mégsem vitte sokra, mint a későbbi Hollandia és Anglia. Ráadásul közelebb is helyezkedtek a gyarmatokhoz. Hollandia meg a lehető legrosszabb földrajzi elhelyezkedésű, hisz két nagyhatalom között (Angliát is számolva már 3) helyezkedett el.

"Ezt a Galilei dolgot szerintem ne hangoztasd, mert az egy nagyon korrekt jogi eljárás volt, még talán mai szemmel is, nemhogy a kor viszonyai szerint."

Gondolom a többi, talán milliós nagyságú inkvizíciós eljárás is korrekt volt. Persze utólag próbálja szépíteni a számokat a Vatikán, dehát sokan a Holokausztot is próbálják szépíteni.

12. blitzkrieg

Az origon mostanában meglepően jó cikkek jelennek meg történelmi témakörben.
    Akkor, hogy abbahagyjuk ezt a hitvitát inkább erről a cikkről beszéljünk. :)
    Én még mindig nem értem, hogy egy olyan teljhatalmú király, mint Mátyás, fekete sereggel az oldalán, hogy nem tudta elrendezni a fia örökössé tételét?
    Amikor eldöntötte, hogy Corvin János lesz a fia, nem lehetett volna már akkor megkoronázni?
    Mátyást is úgy koronázták meg annak idején, hogy a főnemesek beleegyezését igazából a Duna partján álló hadsereggel vívták ki.
    A fekete sereg támogatásával Corvin is megkoronázhatta volna magát. Jah, meg persze az is rejtély számomra, hogy Beatrixet miért a francért nem tüntette el Mátyás az udvarból? Még Mátyás életében is azon dolgozott, hogy Corvin ne lehessen király.

13. tarzaan

Az inkvizíció egy több mint fél évezreden át elnyúló, egy egész kontinensre kiterjedő intézmény volt, melynek jelentős része nem is egyházi hatáskörben folyt. Ennyi idő alatt ennyi eljárás minden, csak nem sok.

A legvéresebbnek tartott spanyol inkvizíció a történészek szerint 5 és 15 ezer közötti embert ítélt halálra (fél évszázad alatt).

Ne a mai standardokkal hasonlítsd össze, hanem a kor nem katolikus területein uralkodó standardokkal, esetleg a korábbi római módszerekkel (mint pl. rabszolgák szórakoztatási célú megetetése oroszlánokkal és egyéb vadállatokkal)

A spanyolok voltak a világtenger és Európa legnagyobb hatalma, amíg az armada oda nem lett egyetlen nap alatt.

Az a 100 év az legyen inkább 70, de a tömeges elterjedéshez azért évtizedek kellettek.

https://hu.wikipedia.org/wiki/K%C3%B6nyvnyomtat%C3%A1s

14. blitzkrieg

A fekete sereggel kapcsolatban. Ugyebár zsold nélkül hagyták őket és fosztogatásba kezdtek. Miért nem indultak meg velük inkább a török ellen, ha veszítenek, nem kell őket fizetni többet, ha nyernek, területet szereznek a töröktől. :)
    Akkoriban előre még a felfogadáskor fizették a zsoldosokat?

15. blitzkrieg

Ez a zsoldos rész azért érdekes, mert ugyebár Nagy Lajosnak volt a Nápolyi hadjárata, amit 2000 katonával indított meg Magyarországról és útközben szedte össze a zsoldosokat. Nem tudom, hogyan gondolkodtak az akkori emberek, de csak nekem fordul meg a fejemben, hogy felfogadhatták volna hitelre Európa összes zsoldosát és nekimenni velük a töröknek. Ha felszabadítjuk a Balkánt, lett volna miből kifizetni a zsoldot.

16. loki

loki New Member

Lehet, de ez most kb. az áltsulis olvasókönyvem évtizedekkel ezelőtt elavult nézeteit tükrözi, röviden szemét, ami tele van súlyos tárgyi tévedésekkel :) Ulászlót manapság - belpolitikai és gazdasági téren - egészen jó uralkodónak tartják.
    Mátyás megpróbált mindent, feleskette a híveit, hatalmas birtokokat és vagyont hagyott a fiára, nemzetközi szerződéseket is tervezett kötni, de úgy tűnik Corvin János képességei elég korlátozottak voltak. A király halála után Ulászló hívei gyorsabbak voltak, 100 ezer arannyal megvették a fekete sereget, C. Jánost meg leverték és kifosztották.
    A zsoldosok felfogadása egyébként a vezéreik útján történt, akik előre kaptak x összeget a megbeszélt számú zsoldos kiállítására, szóval hitelbe nem jöttek :)
    Mire 1492-re lekerültek a Délvidékre, már a fél országot lerabolták a fizetetlenség miatt, bár valóban rá akarták küldeni őket a törökre, a hátralékok kifizetéséig nem voltak hajlandóak harcolni, ellenben dúltak és raboltak. Az hogy Kinizsi pár ezres sebtiben összeszedett banderiális és határvédő erőivel szétverte őket, a harcértékükre sem vet túl jó fényt.

17. tarzaan

Ebben van egy jó fejtegetés - van több is - ami kapcsolódik egy előzőekben fejtegetett vonalhoz:

http://mno.hu/kulfold/a-konzervativok-vedik-meg-europat-1331968

<i>Amikor az emberek megkérdezik tőlem, hogy a kulturális marxista liberális baloldal hogy válhatott ilyen sikeressé Svédországban, gyakran mondom, hogy a jelenség szerintem visszavezethető a protestantizmus bevezetéséhez, amely kinyitotta Pandora szelencéjét azzal, hogy normálissá tette a tekintély és a hagyomány megkérdőjelezését. Az eredetileg jogos követelések után ez a fajta kritikai álláspont nemzedékről nemzedékre tovább csúszott ezen a lejtőn, míg az 1968-as „forradalom” mindent elsöpört, ami még maradt a tradíciókból</i>.

18. tarzaan

<b>Magyar őstörténet</b>

http://tortenelemszoba.lapunk.hu/?modul=oldal&tartalom=1150307

19. tarzaan

<b>Amikor magyar huszároktól rémüldözött Berlin</b>

http://www.origo.hu/tudomany/tortenelem/20160312-hadik-andras-heteves-haboru-konnyulovassag-huszarok-habsburg-birodalom-maria-terezia-nagy.html

20. antigonosz

antigonosz Well-Known Member

Kedvenc fiatalkori regényem volt Ordas Ivántól a Hadik András. Teljesen rongyosra olvastam.

Ezen oldal megosztása