Magyarország légvédelme

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 482
4 980
113
Mert azt mutatja, hogy nagyon kevés lőszer fogyott a kiképzéseken.
Egy jól képzett lövész manapság mennyi lőszert lő el egy évben? És menni egy fegyver élettartama?

Ha csak 1500 lőszer / évvel számolok, meg 20 000 lövés fegyver élettartammal, akkor az 13 év. Ez alapján az 50-es években gyártott lőszernek mikor kellett volna elfogynia? Nagy ráhagyással valamikor a 80-as években.
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 834
113
Mert azt mutatja, hogy nagyon kevés lőszer fogyott a kiképzéseken.
Egy jól képzett lövész manapság mennyi lőszert lő el egy évben? És menni egy fegyver élettartama?

Ha csak 1500 lőszer / évvel számolok, meg 20 000 lövés fegyver élettartammal, akkor az 13 év. Ez alapján az 50-es években gyártott lőszernek mikor kellett volna elfogynia? Nagy ráhagyással valamikor a 80-as években.

Igen kb nem létezett lőkiképzés a Néphadseregben.Amúgy pl az 50-es években a Mosin-Nagant puskákbelövését a század legjobb lövészei végezték el mindenkinek lőszerspórolás célzattal.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Wilson

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 482
4 980
113
Igen kb nem létezett lőkiképzés a Néphadseregben.Amúgy pl az 50-es években a Mosin-Nagant puskákbelövését a század legjobb lövészei végezték el mindenkinek lőszerspórolás célzattal.
Én kb. 1000 -1500 lőszert lőttem el egy év alatt. A lőkiképzés meg kb. annyi volt, hogy az alsó széle- közepe. De azért valamennyire megtanultunk lőni.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 596
3 814
113
Ez alapján az 50-es években gyártott lőszernek mikor kellett volna elfogynia? Nagy ráhagyással valamikor a 80-as években.

Ezt pont megvalaszoltam oktoberben, a link 17/121. oldalan a lenyeg:
...
itt azt irjak, mar 2000-ben lejart a gyujtojanak szavatossaga.

Egyebkent ebben nagy sok megdobbento adat van, pl:
-a 90-es evekben semmilyen loszer sem lett beszerezve
-a 80-as evekben lett beszerezve a hk. loszer 25%-a
-a 70-as evekben lett beszerezve a hk. loszer 34%-a
-a 60-as evekben lett beszerezve a hk. loszer 43%-a
-az osszes hk loszer 79%-a volt 100 mm-es
-a legvedelmi loszerek 73%-a 57 mm-es
-a fentivel ellentetben a loveszloszerek 62%-a a 80-as evekben lett beszerezve!
-RPG raketak tobb mint felenek a szavatossaga lejart es nem hosszabbithato/javithato, ezert a tipust le kell cserelni (igen, ezt is 20 evvel ezelott irtak).

Bel
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74
K

kamm

Guest
Igen kb nem létezett lőkiképzés a Néphadseregben.Amúgy pl az 50-es években a Mosin-Nagant puskákbelövését a század legjobb lövészei végezték el mindenkinek lőszerspórolás célzattal.

Emlekszem, az en peldamra is mondtad par hete, hogy az inkabb kiveteles volt, csak kiemelt alakulatokat kepeztek ki normalisan loni meg szakasz-/szazadszinten mozogni es harcaszkodni. Egyebkent anno rengeteg szar loszert kaptunk, gyakran rozsdasakat, ha jol remlik a 60-as evekbol szarmaztak (91-92-ben), hogy lojuk el azt (=rank verte a szemetet a MH... :D)
Mondjuk ha kiszamolom, akkor egy-egy ilyen napon fenn a Zengoben siman sokezer loszer ment el csak a mi kis szazadunknal, az mar eves szinten is tobb tizezres mennyiseg lehetett csak nekunk...
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 612
113
Persze nem elképzelhetetlen,hogy volt gépi is de nekem arról nincs tudomásom.
automatizálni nem nehéz, de szerintem terepviszonyok között felesleges
7,62x51 gyárilag hevederezve full automata, terepen kézi
Konzervből meg ideje lenne átállni a gyors záras megoldásra, szerintem megoldható lenne.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 612
113
Azt írtad nem láttál még automata hevederezőt, erre íertam, hogy nem nehéz automatizálni, de terepre felesleges, a villamos hajtás nehéz (súlyilag) és áram se feltétlen lenne, így nem csinálják.
Gyári körülmények között full automata a hevederezés.
Utoljára meg a gyors záras konzervekről beszéltem, hogy jobb lenne mint a konzervnyitós.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 834
113
Azt írtad nem láttál még automata hevederezőt, erre íertam, hogy nem nehéz automatizálni, de terepre felesleges, a villamos hajtás nehéz (súlyilag) és áram se feltétlen lenne, így nem csinálják.
Gyári körülmények között full automata a hevederezés.
Utoljára meg a gyors záras konzervekről beszéltem, hogy jobb lenne mint a konzervnyitós.

Kicsit sem lenne felesleges mert nem mind1 mennyi idő alatt lesz újra harcra kész a rendszer.Áram pedig van,hisz ott a Shilka.

Konzervnyitásra pedig igen kitalalhattak volna valamit de inkább maradtak az olcsó megoldásnál.
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 289
10 337
113
M

molnibalage

Guest

Egy légvédelmi rakétaosztály születése - MN 2067


Kapásból az elején egy vaskos tévedés. Az U-2-őt egy Sz-75 Gyeszna lőtte le, nem Dvina...
 

gepard145

Member
2018. szeptember 23.
54
99
18
Tekintve,hogy így csinaljak vagy 60-70 eve szerintem a műanyagokat kivehetjük a listáról, ráadasul milyen vastag lenne a hasonlóan erős műanyag?



A katonai lőszereket a világon mindenhol fém tárolóban tartják Az oroszok fa ládába raknak ilyen fém konzerveket,amiben papirba csomagolva van a lőszer.Nyugaton pedig szintén fa ladába raknak fem ládát és abban is papír dobozban van a lőszer(még a hevederezett is).*

*Olyanok szoktak lenni nyugaton,hogy pl a MINIMI lőszer a fém ladában már eleve a 200 lőszeres rakaszba van készletezve,így ott nincs papírdooz.
Meg dán 5,56-os lőszert láttam papírdoboz helyett műanyag zacskóban.
59220-DEFAULT-l.jpg

Ez is egy megoldás
 

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 395
3 632
113
Szerinted így hány százaléka lesz selejt?
Szerinted mitől lesz selejt?

(feedback: kicsit zavaró, hogy sokszor úgy kérdezel vissza, hogy látszik, hogy megvan a határozott véleményed valamiről, de nem mondod el. Kérdés helyett sztem jobb, ha rögtön érvelsz, pl itt ez a megoldás ezért meg azért nem jó. Én pl. érdekességeket olvasni járok ide, ha leírod érvekkel a véleményed, akkor te is hozzáteszel az élményhez, ha mindig csak visszakérdezel mint egy tanár, akkor sosem leszünk okosabbak. Nem bántásból írom, ne vedd annak.)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 834
113
Szerinted mitől lesz selejt?

(feedback: kicsit zavaró, hogy sokszor úgy kérdezel vissza, hogy látszik, hogy megvan a határozott véleményed valamiről, de nem mondod el. Kérdés helyett sztem jobb, ha rögtön érvelsz, pl itt ez a megoldás ezért meg azért nem jó. Én pl. érdekességeket olvasni járok ide, ha leírod érvekkel a véleményed, akkor te is hozzáteszel az élményhez, ha mindig csak visszakérdezel mint egy tanár, akkor sosem leszünk okosabbak. Nem bántásból írom, ne vedd annak.)
Hogy a teteje szétnyomja az alját?Deformálódik a hüvely a lövedék stb.
 
  • Tetszik
Reactions: szzsolt81 and endre

gepard145

Member
2018. szeptember 23.
54
99
18
Szerinted így hány százaléka lesz selejt?

Szerinted így hány százaléka lesz selejt?
Használtam zacskós lőszert, pár kuka volt benne, de messze a legolcsóbb volt. Persze a fenti módszer nem is katonai felhasználásra lett kitalálva. De nem tudtam, hogy itt olyan felkent profik kommentelhetnek csak, akik mellett nem fér meg egy-egy könnyedebb komment.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 834
113
Használtam zacskós lőszert, pár kuka volt benne, de messze a legolcsóbb volt. Persze a fenti módszer nem is katonai felhasználásra lett kitalálva. De nem tudtam, hogy itt olyan felkent profik kommentelhetnek csak, akik mellett nem fér meg egy-egy könnyedebb komment.
Attól még nem lesz jó az így tárolt,pláne szállított lőszer.
 
  • Tetszik
Reactions: megazez
Status
Not open for further replies.