Magyarország légvédelme

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 326
76 964
113
Az azért elég jól látszik.hogy mit akartak nagyon védeni és mik azok a helyek amiknek csak jutott védelem.
 
M

molnibalage

Guest
Az azért elég jól látszik.hogy mit akartak nagyon védeni és mik azok a helyek amiknek csak jutott védelem.
A térkép értelmezéséhez. Lényegében az összse kör Bp-t leszámítva a csapatlégvédelem Kurg és Kub-jai meg a szovjet Buk dandár és a szovjet reptereknél 1 db Nyeva. (Emiatt a tököli Nyeva viccesen úgy néz ki, mintha a fővárosi öv része lenne.)

A csapatlévédelemnél a SAM-el laktanya helyekre lettek berajzolva. Honi légvédelem Bp, Mikolc és Dunaúj-Paks-nál volt Nyevákkal és Volhovokkal. Tehát a térkép ebből a szempontból csalóka. Én nem tettem volna rá azokat, hanem a laktanya helyeket rajzoltam volna be.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 814
305
83
A térkép értelmezéséhez. Lényegében az összse kör Bp-t leszámítva a csapatlégvédelem Kurg és Kub-jai meg a szovjet Buk dandár és a szovjet reptereknél 1 db Nyeva. (Emiatt a tököli Nyeva viccesen úgy néz ki, mintha a fővárosi öv része lenne.)

A csapatlévédelemnél a SAM-el laktanya helyekre lettek berajzolva. Honi légvédelem Bp, Mikolc és Dunaúj-Paks-nál volt Nyevákkal és Volhovokkal. Tehát a térkép ebből a szempontból csalóka. Én nem tettem volna rá azokat, hanem a laktanya helyeket rajzoltam volna be.
Balázs!
"
5N35E Vektor-2VE
40 légicél (kötelék) követése, 14 lérak komplexum tüzének vezetése (Sz-75/125/200), 6 saját elfogó (kötelék) műszeres célravezetése (MiG-21/23/25).
Elvileg kabinba épített mobil komplexum, de nálunk védett objektumba telepítették.

exportja:
Lengyelország 1979-1, 1981-1, 1982-1
NDK 1979-1
Magyarország 1980-1 (Érd "20"-as objektum)
Csehszlovákia 1980-1
Bulgária 1980-1
Szíria 1982-5
Kuba 1983-1

5Sz99E Szenyezs-E
50 légicél (kötelék) követése, 17 lérak komplexum tüzének vezetése (Sz-75/125/200/300), 6 saját elfogó (kötelék) műszeres célravezetése (MiG-21/23/25). Zavaró célok automatikus kiháromszögelése.
Elvileg kabinba épített mobil komplexum, de nálunk védett objektumba telepítették."
Ennek nézzetek már utána HPAPS-sel, mert Mogyoródon, már 1973-ban üzemelt a "kupola" alatt! Sőt! Készült a Vasvári kp.Igaz, fényképem nincs róla, se internet hozzáférés...
 
M

molnibalage

Guest
Elvileg kabinba épített mobil komplexum, de nálunk védett objektumba telepítették."
Ennek nézzetek már utána HPAPS-sel, mert Mogyoródon, már 1973-ban üzemelt a "kupola" alatt! Sőt! Készült a Vasvári kp.Igaz, fényképem nincs róla, se internet hozzáférés...
Az nem AVR volt.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 901
8 178
113
Más kommunikáció lehetett. Vagy, ha szerinted AVR volt, akkor jó lenne, ha megneveznéd a típusát....
Szia Molni
Nem kekeckedés, vagy személyeskedés végett. de ha megkérdezik tőled a legnagyobb tisztelettel, hogy mi volt, és Nem tudod (Én sem tudom), akkor azt írom vissza, hogy nem tudom, nem pedig, hogy ha szerinted AVR volt nevezd meg a típusát. Éppen azt kérdezik tőled, hogy az volt-e és milyen típusú lehetett..
Nem szégyen a nem tudás, itt mindenki egymástól is tanul..információkat ad, kap ... :)
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 814
305
83
Más kommunikáció lehetett. Vagy, ha szerinted AVR volt, akkor jó lenne, ha megneveznéd a típusát....
Könyörgöm írtam, hogy akkor készült a Vasvári digitális központja! Kezdődött a kőrgyűrű alagút kiépítése.Típusról nem tudok semmit, mert a hírközlés területén vagyok nagyobb "ász", ha így kikényszerítetted belőlem! De, a Herceghalmi Állatkísérleti Állomásról mit tudsz? Nem sokat! Elárulom! Csak egy hírközlési gyűjtő kp. volt. Ezért kértelek, hogy konzultálj HPAPS-sel, talán Ő jobban tisztában van a dolgokkal! (Tényleg, ennél normálisabban már nem tudok fogalmazni!)
 
M

molnibalage

Guest
Szia Molni
Nem kekeckedés, vagy személyeskedés végett. de ha megkérdezik tőled a legnagyobb tisztelettel, hogy mi volt, és Nem tudod (Én sem tudom), akkor azt írom vissza, hogy nem tudom, nem pedig, hogy ha szerinted AVR volt nevezd meg a típusát. Éppen azt kérdezik tőled, hogy az volt-e és milyen típusú lehetett..
Nem szégyen a nem tudás, itt mindenki egymástól is tanul..információkat ad, kap ... :)
Én azt állítom, hogy akkor semmféle AVR nem volt itthon. Ha valaki szerint igen, akkor ő mondja meg, hogy mi volt ott... Az ex légvédelmisekből és régi anyagokból ismert, hogy itthon hol voltak AVR rendszerek. Itt nem volt. Legalábbis Volt Tüzértől Hpasp-on és a többi légvédelmis szaki szerint ott nem volt. Most akkor ki emlékszik rosszul...?
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 814
305
83
Én azt állítom, hogy akkor semmféle AVR nem volt itthon. Ha valaki szerint igen, akkor ő mondja meg, hogy mi volt ott... Az ex légvédelmisekből és régi anyagokból ismert, hogy itthon hol voltak AVR rendszerek. Itt nem volt. Legalábbis Volt Tüzértől Hpasp-on és a többi légvédelmis szaki szerint ott nem volt. Most akkor ki emlékszik rosszul...?
Finoman: Nem vagy igaz!
Te nem is éltél akkor, de piszkosul jártatod a szád! Te akarsz kikényszeríteni valamit, amiről semmi halvány lila fingod sincs!
Ezért viselkedek veled így!
Na, jó napot!
 
M

molnibalage

Guest
Figyu, minden tudományban valaminek a létezését kell bizonyítani. Ha nem tudsz semmiféle forrást adni arra, hogy ott milyem AVR volt, akkor most mit mondjak...???? :confused:
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 814
305
83
Figyu, minden tudományban valaminek a létezését kell bizonyítani. Ha nem tudsz semmiféle forrást adni arra, hogy ott milyem AVR volt, akkor most mit mondjak...???? :confused:
Ha, arra nem vagy képes, amire kértelek!
De, válaszoltam, talán még sikerült olvasnod, mielőtt valamelyik modi törölte! Ha, a feltett kérdéseimre talán tudnál érdemben reagálni?!
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Balázs!
"
5N35E Vektor-2VE
40 légicél (kötelék) követése, 14 lérak komplexum tüzének vezetése (Sz-75/125/200), 6 saját elfogó (kötelék) műszeres célravezetése (MiG-21/23/25).
Elvileg kabinba épített mobil komplexum, de nálunk védett objektumba telepítették.

exportja:
Lengyelország 1979-1, 1981-1, 1982-1
NDK 1979-1
Magyarország 1980-1 (Érd "20"-as objektum)
Csehszlovákia 1980-1
Bulgária 1980-1
Szíria 1982-5
Kuba 1983-1

5Sz99E Szenyezs-E
50 légicél (kötelék) követése, 17 lérak komplexum tüzének vezetése (Sz-75/125/200/300), 6 saját elfogó (kötelék) műszeres célravezetése (MiG-21/23/25). Zavaró célok automatikus kiháromszögelése.
Elvileg kabinba épített mobil komplexum, de nálunk védett objektumba telepítették."
Ennek nézzetek már utána HPAPS-sel, mert Mogyoródon, már 1973-ban üzemelt a "kupola" alatt! Sőt! Készült a Vasvári kp.Igaz, fényképem nincs róla, se internet hozzáférés...
akagi
Nem tudom te mit láttál vagy miről tudsz, de a magyar légvédelmi rendszerbe 1964-től bekerültek a MiG-21PF-ek, 71-től pedig az MF-ek. Mindkét típuson volt egy LAZUR-rendszer, amely rádiós szövegelés nélkül, kódolt rádiójelekkel a fedélzeti műszereken kijelezve vezethette célra ezeket a gépeket, ennek a földi része volt a VOZDUH-rendszer. Ez nem tudom hogy mikortól volt és hol települt a földön, és tudomásom szerint nem volt (teljesen) automatizált rendszer. Én ennek a repülős oldalát ismerem, a földi részről csak hallomásból és egy-két filmrészletből - ott viszont konkrét magyarázat nélkül - vannak információim. A rendszer működését ha jól emlékszem a MiG-31 topikban írtam le évekkel ezelőtt.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 814
305
83
akagi
Nem tudom te mit láttál vagy miről tudsz, de a magyar légvédelmi rendszerbe 1964-től bekerültek a MiG-21PF-ek, 71-től pedig az MF-ek. Mindkét típuson volt egy LAZUR-rendszer, amely rádiós szövegelés nélkül, kódolt rádiójelekkel a fedélzeti műszereken kijelezve vezethette célra ezeket a gépeket, ennek a földi része volt a VOZDUH-rendszer. Ez nem tudom hogy mikortól volt és hol települt a földön, és tudomásom szerint nem volt (teljesen) automatizált rendszer. Én ennek a repülős oldalát ismerem, a földi részről csak hallomásból és egy-két filmrészletből - ott viszont konkrét magyarázat nélkül - vannak információim. A rendszer működését ha jól emlékszem a MiG-31 topikban írtam le évekkel ezelőtt.
Ezt a részét én sem tudom! ezért kértem, hogy ebben a témában HPAPS "szaktekintéllyel, konzultáljon (mivel itt nem fórum tag)!
Én leírtam, hogy mit láttam, és miben voltam érdekelt (hírközlés), de sem erre, sem a feltett kérdésre nem kaptam érdemi választ, csak vagdalkozást!
Hölgyek, Urak!
Most, már közölhetem: A hetvenes évektől a kétezres évek elejéig működtettem (nem csak én!) a HM analóg és digitális légvédelmi hálózatát.
 
M

molnibalage

Guest
Ezt a részét én sem tudom! ezért kértem, hogy ebben a témában HPAPS "szaktekintéllyel, konzultáljon (mivel itt nem fórum tag)!
Én leírtam, hogy mit láttam, és miben voltam érdekelt (hírközlés), de sem erre, sem a feltett kérdésre nem kaptam érdemi választ, csak vagdalkozást!
Hölgyek, Urak!
Most, már közölhetem: A hetvenes évektől a kétezres évek elejéig működtettem (nem csak én!) a HM analóg és digitális légvédelmi hálózatát.
Most sem sikerült egy árva konkrétumot sem mondanod. Hpaps szerint is legfeljebb Vozduh lehetett ott. Csak az meg nem AVR, ahol emel is írta. Az ő rövid summázata van a HT összefoglalóban is a Lauzrról.

Na, ennyit a "vagdalkozásró". Itteni teljesítményed továbbra is a fing hámozását meríti ki...
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 814
305
83
Most sem sikerült egy árva konkrétumot sem mondanod. Hpaps szerint is legfeljebb Vozduh lehetett ott. Csak az meg nem AVR, ahol emel is írta. Az ő rövid summázata van a HT összefoglalóban is a Lauzrról.

Na, ennyit a "vagdalkozásró". Itteni teljesítményed továbbra is a fing hámozását meríti ki...
Ember!
Te közöltél egy Bp. körüli légvédelmi pajzsot(bocsika, nem csak Bp.), ami nem a te szellemi tulajdonod (HPAPS)! Én rákérdeztem, (hogy lehetséges-e?) rögtön elkezdtél vagdalkozni, hogy az nem AVR volt! Még egyszer szépen kérdezem, hogy akkor mi a búbánatos Isten haragja volt? Én szépen kérdeztelek, de te indulatból válaszoltál!
Akkor, mit vársz? Lódobogást?
PS.:
Azért én valamivel közelebb voltam a "tűzhöz", mint te a messze távolból... A HT összefoglalódat (ami, nem doktori disszertáció) már lassan két éve ígérgeted!
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 006
53 979
113
Nekem akkor is tetszik :D ,bosszantana nagyon ha lenne vagy 160darabunk,a rakétás verzióból. ;)
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 921
13 097
113
Nekem akkor is tetszik :D ,bosszantana nagyon ha lenne vagy 160darabunk,a rakétás verzióból. ;)

Ha már álmodozol, álmodj nagyot! Inkább kérj Pancir-t! Már amennyiben a pénz nem számít.
Bármikor elcserélném a teljes légierőnket 2 tucat Pancir-ra.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 985
113
Üdv!
Ha jól tudom nálunk is rendszerben volt.Volt bármilyen indok hogy miért selejteztük ki őket?
Teljesen eldobáltuk az összeset,vagy lehet még eldugva valahova?
Azt hallottam,hogy Csecsenföldön és Szíriában is beváltak a gyalogság tűztámogatásában.Lehetséges hogy Shilkán levont tapasztalatokat használták fel a BMPT kifejlesztésekor?Vagy az teljesen különálló dolog?

Igen, volt nálunk rendszerben, s egy nagy harcértékű rendszerről van szó, helyes használattal - álcázással/áttelepülésekkel a mai napig tud meglepetést okozni helikoptereknek, alacsonyan támadó repülőgépeknek, de napjainkban a gyalogság tűztámogatására használják előszeretettel inkább. Városi környezetben és/vagy puha célpontok ellen ér annyit mint egy harckocsi, nagy tűzgyorsaság, és tűzerő jellemzi, a gépágyúja a II. vh-s legendás IL-2 sturmovik gépek gépágyújának a leszármazottja.
 
M

molnibalage

Guest
Üdv!
Ha jól tudom nálunk is rendszerben volt.Volt bármilyen indok hogy miért selejteztük ki őket?
Teljesen eldobáltuk az összeset,vagy lehet még eldugva valahova?
Azt hallottam,hogy Csecsenföldön és Szíriában is beváltak a gyalogság tűztámogatásában.Lehetséges hogy Shilkán levont tapasztalatokat használták fel a BMPT kifejlesztésekor?Vagy az teljesen különálló dolog?
Anno azzal a felkiáltással dobtuk ki őket 1988 (?) magasságában, hogy a korszerű pct. eszközökkel szemben hasznossága kicsi. Ez idalizált esetekben igaz, amikor tudod, hogy hol van a cucc, mert a 2-2,5 km-es effektív lőtávval még az akkor már nem éppen legfrissebb AGM és ATGM-ek ellen sem igen tudott volna vitézkedni. A TOW 4 km tájáig jó, az AGM-114 meg akár 8 km-ig is.
 
  • Tetszik
Reactions: endre
Status
Not open for further replies.