[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 346
35 194
113
Erről beszélek, gyerekek, ne mordorisztánozzunk itt, a Románok ezzel zárójelbe rakják a HuAF-ot. Ennyi. Nem még Gripen kéne, hanem ASTER.
Aster kevésbé valószínű: az izraeli hadipart "szeretik" MG-ék (a német és a török mellett) és Dávidcsúzli radarját már meg is vettük - jön is idén legalább egy ELTA radar elvileg...
Amúgy meg kell még egy század Gripen, mert a mostani légi rendőrködésre is épp hogy elég. A mostanihoz hasonló kedvező lízinggel nem reccsenne bele a büzsé.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 416
44 028
113
Aster kevésbé valószínű: az izraeli hadipart "szeretik" MG-ék (a német és a török mellett) és Dávidcsúzli radarját már meg is vettük - jön is idén legalább egy ELTA radar elvileg...
Amúgy meg kell még egy század Gripen, mert a mostani légi rendőrködésre is épp hogy elég. A mostanihoz hasonló kedvező lízinggel nem reccsenne bele a büzsé.
Legyen így!

Nekem a tököm se bánja ha több repülőnk lesz! Csak ne annak a rovására, hogy lesz 24 + 32/48 ?! tüzérségi csövünk, nem sikerül ABM képes légvédelmet beszerezni, megállunk NASAMS szinten, ami egy BUK szint kb., és nem lesz valós Manpads, tömeges ATGM beszerzés.

Egy jó légvédelmi ernyő nekünk védelem céljából szerintem többet ér mint a légierő, statikus célpontok támadásra meg szintén a szűkös forrásaink miatt én tüzérséget használnék a légierő helyett. Amikor érzékeny - mozgó vagy pontcélt - kell leküzdeni, akkor meg prec tüzérségi gránátot, MLRS-t.

Ez a realitás, nem vagyunk USA, hogy mindent megoldjunk a levegőből, a fő cél a szárazföld felgyúrása kell legyen.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 346
35 194
113
Legyen így!

Nekem a tököm se bánja ha több repülőnk lesz! Csak ne annak a rovására, hogy lesz 24 + 32/48 ?! tüzérségi csövünk, nem sikerül ABM képes légvédelmet beszerezni, megállunk NASAMS szinten, ami egy BUK szint kb., és nem lesz valós Manpads, tömeges ATGM beszerzés.

Egy jó légvédelmi ernyő nekünk védelem céljából szerintem többet ér mint a légierő, statikus célpontok támadásra meg szintén a szűkös forrásaink miatt én tüzérséget használnék a légierő helyett. Amikor érzékeny - mozgó vagy pontcélt - kell leküzdeni, akkor meg prec tüzérségi gránátot, MLRS-t.

Ez a realitás, nem vagyunk USA, hogy mindent megoldjunk a levegőből, a fő cél a szárazföld felgyúrása kell legyen.
Valóban nem vagyunk USA, nem is hiszem hogy 24-28 géppel sokat tudnánk önállóan tenni földi célok ellen komolyabb légvédelemmel rendelkező ellenfél ellen. (Mondjuk a környékünkön nem sok izmos légvédelem van...)
Most az az irány, hogy 3 gépesített lövész dandárunk lesz, ami feltételez legalább 2x24 önjáró löveget a PZH-kon felül. Ezek szinte biztosan HX3-asok lesznek. Vagyis az összesen "72 önjáró cső" eléggé biztosra vehető - egyébként a hasonló méretű Csehország is ennyi CAESAR-t rendelt. Egy rakétaosztály is várható (PULS / MARS II / HIMARS). Emellett még lehet vontatott löveg is bár a hivatlos közlések szerint ezzel nem számolnak...
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 416
44 028
113

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 346
35 194
113
Én azt látom az egyik fixen telepített, a másik meg valamilyen platformon van. De pontvédelemre értettem, az ATACMS szemben.
Az ellen esélytelen - max egy Grad vagy Smerch rakétát tudnának elelőni, azt is csak akkor ha nem százával jönnek egyszerre...
ATACMS vagy Iszkander ellen a Dávidcsúzli vagy Aster, esetleg Patriot kell. Az izraeli rendszerrel már lőttek le élesben SRBM-et:
"2018. július 23-án az Izraeli Védelmi Erők (IDF) először alkalmazták élesben a Dávid Parittyája rakétarendszerüket: két szíriai OTR–21 Tocska (NATO-kód: SS–21 Scarab), rövid hatótávolságú ballisztikus rakétát lőttek le a rendszerrel"
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 346
35 194
113
A többi hol van teljesítményben hozzá képest?
Az Arrow-3 ICBM-ek ellen van - nem a mi "súlycsoportunk". A németek elvileg vesznek ilyet és egész Európát lefedik vele - így minket is. K. sok autógyárukvan itt szóval, még el is hiszem ezt nekik... :D
Arrow 2 és Barak 8 hatótávja kisebb mint a Dávidcsúzlié.

A Davidcsúzli hatótávja 250-300 km, a végfázisban a Stunner nevezetű elfogórakétája infravörös képalkotó rávezetést alkalmaz az aktív radar mellett, hogy megkülönböztesse a robbanófejet a zavaró töltetektől és biztosan azt találja el. A többi rakéta tudtommal nem tud ilyet. Rakéták mellett "hagyományos légi célok" ellen is jó.
Érdekesség ,hogy finnek nagy hatótávolságú légvédelmi rendszer tenderén a Davidcsúzli és Barak MX a két végső versenyző. Emellett nekik is NASAMS van még rendszerben. 2023-ban lesz döntés, remélem addigra nálunk is eldől.

"In addition to the David's Sling system, which is designed to intercept medium- and long-range rockets, the Iron Dome system, a separate system with which it will be used in conjunction, designed to intercept short-range rockets (4–70 km), and the Arrow missile, a separate system designed to intercept ballistic missiles, are already in use."
 
K

kamm

Guest
A nemetek az Arrow 3-at valasztottak:


Jelkepes, hogy a meregdraga TLVS csendes amerikai kisiklatasa utan a nemetek dafke inkabb nativ izraeli rendszert vesznek, csakazertse' amerikait. :D
Hat, ha ebbe bele tudunk keveredni, mondjuk €500M-1B korul, es abbol lesz 2-3 battery Magyarorszagon is, azzal megoldanank az ABM vedelmet mondjuk 20-30 evre...
 
K

kamm

Guest
Na akkor meg is van nekünk milyen elhárítónk lesz ezen a fronton. ;)
Ezzel nincs is bajom. Biztosan olcsobb, mint a multi-layered amerikai rendszerek egyutt, viszont amire kell (ABM), azt tudja, minden masra (legvedelemben) meg ott a Mastercard (NASAMS 3, netan kesobb ISI-T SLM stb.)
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 346
35 194
113
A nemetek az Arrow 3-at valasztottak:


Jelkepes, hogy a meregdraga TLVS csendes amerikai kisiklatasa utan a nemetek dafke inkabb nativ izraeli rendszert vesznek, csakazertse' amerikait. :D
Hat, ha ebbe bele tudunk keveredni, mondjuk €500M-1B korul, es abbol lesz 2-3 battery Magyarorszagon is, azzal megoldanank az ABM vedelmet mondjuk 20-30 evre...
Nem kell Magyarországra belőle - max radar, de lehet hogy az is jobb helyen van máshol például a Tátra vagy az Alpok egyik csúcsán. Az Arrow3 rakétájának 2,400 km a hatótávolsága: Egész közép és kelet-Európát simán lefedik vele ICBM-ek ellen - ez is deklarált céljuk a németeknek.
Nekünk a NASAMS mellé kellene még egy kis hatótávolságú ballisztikus rakéták (pl. Iskander, ATACMS) ellen rendszer, mert az ellen nem jó az Arrow-3.
"Dávid parittyája" pl. jó lenne erre - a radarját már megvettük (ELM-2084), Kongsberg FDC-hez is illeszthető lehet. Szerintem előbb utóbb lesz is ilyenünk, mert deklarált cél a "teljes légvédelem".
Mistral, Skyranger, NASAMS és David parittyája (esetleg Barak MX) rendszerekkel kellően rétegelt légvédelmünk lenne. Talán valamilyen fix C-RAM rendszer kellhet még illetve MANPADS-ból valamennyi.

Amúgy korábban rosszul mondtad valamelyik légvédelmi topikban: nincs integrálva az IRIS-T a NASAMS indítójába. Az IRIS-T saját indítóit integrálták a NASAMS FDC-jéhez. Vagyis a "vezérlés" közös, nem az indító.
Eddig csak Sidewinder X indítás történt csak NASAMS kilövőből infravörös kategóriában.
 
  • Tetszik
Reactions: bel
K

kamm

Guest
Nem kell Magyarországra belőle - max radar, de lehet hogy az is jobb helyen van máshol például a Tátra vagy az Alpok egyik csúcsán. Az Arrow3 rakétájának 2,400 km a hatótávolsága: Egész közép és kelet-Európát simán lefedik vele ICBM-ek ellen - ez is deklarált céljuk a németeknek.
Nekünk a NASAMS mellé kellene még egy kis hatótávolságú ballisztikus rakéták (pl. Iskander, ATACMS) ellen rendszer, mert az ellen nem jó az Arrow-3.
"Dávid parittyája" pl. jó lenne erre - a radarját már megvettük (ELM-2084), Kongsberg FDC-hez is illeszthető lehet. Szerintem előbb utóbb lesz is ilyenünk, mert deklarált cél a "teljes légvédelem".
Mistral, Skyranger, NASAMS és David parittyája (esetleg Barak MX) rendszerekkel kellően rétegelt légvédelmünk lenne. Talán valamilyen fix C-RAM rendszer kellhet még illetve MANPADS-ból valamennyi.


Mindig olyan fura erzes, amikor olvasom, ahogy eloadod, sot, elmagyarazod a sajat kommentjeimet nekem, mint sajat velemenyedet...

Amúgy korábban rosszul mondtad valamelyik légvédelmi topikban: nincs integrálva az IRIS-T a NASAMS indítójába. Az IRIS-T saját indítóit integrálták a NASAMS FDC-jéhez. Vagyis a "vezérlés" közös, nem az indító.
Egyreszt errol sehol nem irtak, link vagy megint valamit tenykent adsz elo, masreszt a kommentem lenyege az volt, hogy a meglevo NASAMS 3 rendszerhez barmikor hozza elhet majd adni az SLMet (igy is-, ugy is extra canistereket vennenek hozza)...

Eddig csak Sidewinder X indítás történt csak NASAMS kilövőből infravörös kategóriában.
...harmadreszt eszerint meg kifejezetten logikus is lenne a NASAMS canisterbol inditas ti. az IRIS-T eleve a Sidewinder utodjanak volt meretezve a fighterekre, es a NASAMS 2 mar kepes volt Sidewindert is inditani.