[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 355
46 163
113
De, maximálisan. Az ilyen politikai megszólalások olyanoknak való, mint amilyen Te is vagy. Tapsikoljatok hozzá!
Nyilván fingod nincs róla, hogy mi a különbség aközött, hogy a teljes légtér ellenőrzés alatt áll, és az így rendelkezésre álló adatokat megosztjuk a szövetségeseinkkel, vagy hogy a SAJÁT légtér egyes részeiről fingunk sincs, hogy mi zajlik ott, és csak a NATO partnerek hasonlóan megosztott adataira kell hagyatkoznunk.
De fröcsögjél csak a szokásos anti-NATO stílusban - így Vasárnap délelőt -, ahelyett, hogy használnád a fejed! :cool::D
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 920
13 909
113
Ebből kiindulva még addig se jutottál el, hogy rákeress arra, hogy ELM-2083. Tessék: https://www.iai.co.il/p/elm-2083
Tömören: 4,5 km magasról egy kicsit jobb a kilátás, mint mondjuk a Zengőről vagy a Kánya-hegyről, úgyhogy a határtól hátrébb lehet húzni a radarokat és a továbbiakban nem függsz a földrajzi adottságoktól sem annyira.
Védettebb, mert gyak. mélyen repülő légi célt kellene támadni, ha ki akarják iktatni.
Ezek mellé berakod valahova még hátrébb az erősebb földi telepítésű verziókat és kényelmesen le van fedve az egész légtér.

Az már csak bónusz, hogy az MH-nak nem kellene a betont hordania számolatlanul a természetvédelmi területek közepére vagy mobil radaroknak előkészíteni a terepet ugyanott.. de azért látom, sikerült megfogni a lényeget.

Btw, tényleg annyira hülyének gondolod bármelyik szomszédos ország katonai hírszerzését, hogy nem mérik fel hova települnének a mobil radarok?

Es egy atmenet a ballonos rdar e a repulogep kozott nem felelne meg szamunkra?
A helikopteres legter ellenorzok ha jol tudom joval olcsobbak a merevszarnyasnal. /mert ugye merevszarnyasbol se lenne eleg az egy db./

A mihuk állítólag nem kaptak fegyverzetet. Nem is tervezik.
Erre a feladatra --akár külső függesztésként kialakított formában-- "lazán" alkalmas.
Ha eddig nem volt a "Fiúknak" ilyen hátsó ötlete, akkor most lehetne, egy kisebb ilyesmi radarral, "unortodox alkalmazásban" --milyen szokatlan tőlünk ;) -- meglepetést okozni az "ellen-nek".

Van sok helink, amiknek a klasszikus a harci alkalmazása egyre inkább kamikaze kategória, de "semmi gond": ITT AZ ALKALOM AZ ÚJJÁÉPÜLŐ MAGYAR HADI-IPARNAK ÚJ TERÜLETEKEN ALKOTNI!

Helikopter, "tömeges" NLOS fegyver-, drón-hordozó feladatkörben.
Ha ezt függesztett külső teherként teszi, nem "ugrabugrálhat" (fúrhatja meg) a gyártó, újabb csillió-millió €/$ reményében.
Hasonló módon szerintem nagy lehetőség van a légtérfigyelő változatban is, akár drón, csali, megtévesztő alkalmazásokban, ahogy a szerbek is csinálták mig-21 radarokkal a háború idején.
Drón verzióban pedig :hadonaszos:
Az is elképzelhető, hogy ilyen üzemmódban "papíron" kisebb gond, hogy a mihuk üzemideje lejár, stb....
Csali(drón) üzemmódban főleg. ;)
Van ezek közül ár/érték arányban nyertes kombináció bőven: kivéve ha a lobby-érdek(pénz) a döntő. :rolleyes:
Ezek a nem szokásos dolgok --jól kitalálva/megvalósítva-- azért is jók mert nincs ellenük kidolgozott("gazdaságos") eljárás, a szerb háború idején rögtönzött csalik ellen a bevetett fegyverek ára a többszöröse volt, mint a csalié.
Ha csak az Eu lett volna az ellenfél, belerokkant volna Európa!!!
A mi környezetünkben ez is egy fontos szempont, figyelembe véve az általánosan alultervezett/méretezett mennyiségi mutatókat és a beszerzési árakat azok pótlásakor!!!


A lehetőségét --szerintem-- meg kellene teremteni az ilyen alkalmazásnak, minden fellépő nehézség ellenére, mert komoly előnyei lennének!
Azt nevetséges érvnek tartom, hogy "...miért nem csinálta meg más?", az izraelieknek számos "elsőként" fejlesztése van, ami után később "rohan a szakma"!!!
 

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 328
13 662
113
A mihuk állítólag nem kaptak fegyverzetet. Nem is tervezik.
Erre a feladatra --akár külső függesztésként kialakított formában-- "lazán" alkalmas.
Ha eddig nem volt a "Fiúknak" ilyen hátsó ötlete, akkor most lehetne, egy kisebb ilyesmi radarral, "unortodox alkalmazásban" --milyen szokatlan tőlünk ;) -- meglepetést okozni az "ellen-nek".

Van sok helink, amiknek a klasszikus a harci alkalmazása egyre inkább kamikaze kategória, de "semmi gond": ITT AZ ALKALOM AZ ÚJJÁÉPÜLŐ MAGYAR HADI-IPARNAK ÚJ TERÜLETEKEN ALKOTNI!

Helikopter, "tömeges" NLOS fegyver-, drón-hordozó feladatkörben.
Ha ezt függesztett külső teherként teszi, nem "ugrabugrálhat" (fúrhatja meg) a gyártó, újabb csillió-millió €/$ reményében.
Hasonló módon szerintem nagy lehetőség van a légtérfigyelő változatban is, akár drón, csali, megtévesztő alkalmazásokban, ahogy a szerbek is csinálták mig-21 radarokkal a háború idején.
Drón verzióban pedig :hadonaszos:
Az is elképzelhető, hogy ilyen üzemmódban "papíron" kisebb gond, hogy a mihuk üzemideje lejár, stb....
Csali(drón) üzemmódban főleg. ;)
Van ezek közül ár/érték arányban nyertes kombináció bőven: kivéve ha a lobby-érdek(pénz) a döntő. :rolleyes:
Ezek a nem szokásos dolgok --jól kitalálva/megvalósítva-- azért is jók mert nincs ellenük kidolgozott("gazdaságos") eljárás, a szerb háború idején rögtönzött csalik ellen a bevetett fegyverek ára a többszöröse volt, mint a csalié.
Ha csak az Eu lett volna az ellenfél, belerokkant volna Európa!!!
A mi környezetünkben ez is egy fontos szempont, figyelembe véve az általánosan alultervezett/méretezett mennyiségi mutatókat és a beszerzési árakat azok pótlásakor!!!


A lehetőségét --szerintem-- meg kellene teremteni az ilyen alkalmazásnak, minden fellépő nehézség ellenére, mert komoly előnyei lennének!
Azt nevetséges érvnek tartom, hogy "...miért nem csinálta meg más?", az izraelieknek számos "elsőként" fejlesztése van, ami után később "rohan a szakma"!!!

Komolyan gondolkoztam rajta, hogy ezt az egész kommentet cakkumpakk átteszem az olvasó aranyköpésekbe...
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 920
13 909
113
A mihuk állítólag nem kaptak fegyverzetet. Nem is tervezik.
Erre a feladatra --akár külső függesztésként kialakított formában-- "lazán" alkalmas.
Ha eddig nem volt a "Fiúknak" ilyen hátsó ötlete, akkor most lehetne, egy kisebb ilyesmi radarral, "unortodox alkalmazásban" --milyen szokatlan tőlünk ;) -- meglepetést okozni az "ellen-nek".

Van sok helink, amiknek a klasszikus a harci alkalmazása egyre inkább kamikaze kategória, de "semmi gond": ITT AZ ALKALOM AZ ÚJJÁÉPÜLŐ MAGYAR HADI-IPARNAK ÚJ TERÜLETEKEN ALKOTNI!

Helikopter, "tömeges" NLOS fegyver-, drón-hordozó feladatkörben.
Ha ezt függesztett külső teherként teszi, nem "ugrabugrálhat" (fúrhatja meg) a gyártó, újabb csillió-millió €/$ reményében.
Hasonló módon szerintem nagy lehetőség van a légtérfigyelő változatban is, akár drón, csali, megtévesztő alkalmazásokban, ahogy a szerbek is csinálták mig-21 radarokkal a háború idején.
Drón verzióban pedig :hadonaszos:
Az is elképzelhető, hogy ilyen üzemmódban "papíron" kisebb gond, hogy a mihuk üzemideje lejár, stb....
Csali(drón) üzemmódban főleg. ;)
Van ezek közül ár/érték arányban nyertes kombináció bőven: kivéve ha a lobby-érdek(pénz) a döntő. :rolleyes:
Ezek a nem szokásos dolgok --jól kitalálva/megvalósítva-- azért is jók mert nincs ellenük kidolgozott("gazdaságos") eljárás, a szerb háború idején rögtönzött csalik ellen a bevetett fegyverek ára a többszöröse volt, mint a csalié.
Ha csak az Eu lett volna az ellenfél, belerokkant volna Európa!!!
A mi környezetünkben ez is egy fontos szempont, figyelembe véve az általánosan alultervezett/méretezett mennyiségi mutatókat és a beszerzési árakat azok pótlásakor!!!


A lehetőségét --szerintem-- meg kellene teremteni az ilyen alkalmazásnak, minden fellépő nehézség ellenére, mert komoly előnyei lennének!
Azt nevetséges érvnek tartom, hogy "...miért nem csinálta meg más?", az izraelieknek számos "elsőként" fejlesztése van, ami után később "rohan a szakma"!!!

Komolyan gondolkoztam rajta, hogy ezt az egész kommentet cakkumpakk átteszem az olvasó aranyköpésekbe...

Sok lekicsinylő vélemény volt a németek 30-as évekbeli fejlesztéseivel kapcsolatban.
Ezek utána változtak.
Mi is "faragtunk" egy Juhász-Gamma-t.

U. i: A véleményt dicséretnek veszem(az ötlet --továbbra is védve azt-- nem csak az enyém : )
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 088
24 996
113
Nyilván fingod nincs róla, hogy mi a különbség aközött, hogy a teljes légtér ellenőrzés alatt áll, és az így rendelkezésre álló adatokat megosztjuk a szövetségeseinkkel, vagy hogy a SAJÁT légtér egyes részeiről fingunk sincs, hogy mi zajlik ott, és csak a NATO partnerek hasonlóan megosztott adataira kell hagyatkoznunk.
De fröcsögjél csak a szokásos anti-NATO stílusban - így Vasárnap délelőt -, ahelyett, hogy használnád a fejed! :cool::D

Egy kicsivel többet tudok a légvédelemről, mint Te, okostojás, NATO bérenc.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
A mihuk állítólag nem kaptak fegyverzetet. Nem is tervezik.
Erre a feladatra --akár külső függesztésként kialakított formában-- "lazán" alkalmas.
Ha eddig nem volt a "Fiúknak" ilyen hátsó ötlete, akkor most lehetne, egy kisebb ilyesmi radarral, "unortodox alkalmazásban" --milyen szokatlan tőlünk ;) -- meglepetést okozni az "ellen-nek".

Van sok helink, amiknek a klasszikus a harci alkalmazása egyre inkább kamikaze kategória, de "semmi gond": ITT AZ ALKALOM AZ ÚJJÁÉPÜLŐ MAGYAR HADI-IPARNAK ÚJ TERÜLETEKEN ALKOTNI!

Helikopter, "tömeges" NLOS fegyver-, drón-hordozó feladatkörben.
Ha ezt függesztett külső teherként teszi, nem "ugrabugrálhat" (fúrhatja meg) a gyártó, újabb csillió-millió €/$ reményében.
Hasonló módon szerintem nagy lehetőség van a légtérfigyelő változatban is, akár drón, csali, megtévesztő alkalmazásokban, ahogy a szerbek is csinálták mig-21 radarokkal a háború idején.
Drón verzióban pedig :hadonaszos:
Az is elképzelhető, hogy ilyen üzemmódban "papíron" kisebb gond, hogy a mihuk üzemideje lejár, stb....
Csali(drón) üzemmódban főleg. ;)
Van ezek közül ár/érték arányban nyertes kombináció bőven: kivéve ha a lobby-érdek(pénz) a döntő. :rolleyes:
Ezek a nem szokásos dolgok --jól kitalálva/megvalósítva-- azért is jók mert nincs ellenük kidolgozott("gazdaságos") eljárás, a szerb háború idején rögtönzött csalik ellen a bevetett fegyverek ára a többszöröse volt, mint a csalié.
Ha csak az Eu lett volna az ellenfél, belerokkant volna Európa!!!
A mi környezetünkben ez is egy fontos szempont, figyelembe véve az általánosan alultervezett/méretezett mennyiségi mutatókat és a beszerzési árakat azok pótlásakor!!!


A lehetőségét --szerintem-- meg kellene teremteni az ilyen alkalmazásnak, minden fellépő nehézség ellenére, mert komoly előnyei lennének!
Azt nevetséges érvnek tartom, hogy "...miért nem csinálta meg más?", az izraelieknek számos "elsőként" fejlesztése van, ami után később "rohan a szakma"!!!
A ballonos radar ötlete nekem is nagyon tetszik, ha jól emléxen a Rayteon kínálatában van is ilyen, de baromi veszélyesnek tűnik. A drót évente leszedne egy repülőt. A kisgépek rendszeresen eltévdenek.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Sok lekicsinylő vélemény volt a németek 30-as évekbeli fejlesztéseivel kapcsolatban.
Ezek utána változtak.
Mi is "faragtunk" egy Juhász-Gamma-t.

U. i: A véleményt dicséretnek veszem(az ötlet --továbbra is védve azt-- nem csak az enyém : )
Azt hiszem, drón helikoptert készíteni sokkal nehezebb, mint merevszárnyú repülőgépet.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0
T

Törölt tag 1586

Guest
Mindenképp kellene AWACS, a földi telepítésű radarok mellé. A brazil Embraer R-99 a svéd Erieye radarral lenne a kézenfekvő választás.
Ha lehet kérni akkor inkább a korszerûsített új E-99M AEW+C kéne.
Ez:
Embraer-E99-M.jpg

Persze azért jöhet néhány SIGINT R-99 Alchetron is...:)
embraer-r-99-61791ce2-ea29-424b-b941-8ff84619cdb-resize-750.jpeg
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113
Ha lehet kérni akkor inkább a korszerûsített új E-99M AEW+C kéne.
Ez:
Embraer-E99-M.jpg

Persze azért jöhet néhány SIGINT R-99 Alchetron is...:)
embraer-r-99-61791ce2-ea29-424b-b941-8ff84619cdb-resize-750.jpeg

Rögtön meglestem a Globaleye-t a SAAB honlapján és azóta is töröm a fejem, hogy mintha lett volna AEW&C és SIGINT platform egy gépen. Csak nem tudom hol találtam és, hogy 737 méretnél kisebb gépen is meg lehet e valósítani a kettőt? Egyébként nagyon bízom benne én is, hogy ezt az amúgy drága képességet is megveszik.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 920
13 909
113
Azt hiszem, drón helikoptert készíteni sokkal nehezebb, mint merevszárnyú repülőgépet.

Láttam --nem ebben a feladatkörben-- egy ballon, +emelő/menethajtóműves (4 db) kombinációt (+vészernyő) az elég nyugis/biztonságosnak tűnik.

Csak ahogy a viccben is szokott lenni: a két dolog előnyeit kell kombinálni, nem a hátrányait :)

Az ilyen eszközök fejlesztésének/bevezetésének a halálát sokszor nem az alkalmatlanság, hanem a pici ellenfelek aknamunkája okozza!


OFF
(a Vicc röviden: ha lehet az anekdotabeli lehetséges utód ne a filozófus Voltaire szépségét örökölje és a butuska de gyönyörű hölgy eszét, hanem fordítva! ...de ez nem a szülők akaratán, hanem e természet "szerencsejátékán" múlik !!! )

ON


Figyelemre méltó lenne szerintem az is, hogy nem egy pár-tíz-méteres oszlora tenni egy radart, hanem egy akár száz méterre felengedhető ballonra.
Ezek relatíve kis eszközök, nem bonyolult feladat műszakilag megoldani.("dróton")
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 088
24 996
113
Olvasd el talán, amit leírtam legelőször. Elég világosan fogalmaztam.
Abban röviden leírtam, amit akartam. Nincs szuverenitásunk, amíg NATO tagok vagyunk. Semmi sem változott, csak mások a szövetségeseink, mint a VSZ alatt.
Egy fórumozót minősítettem, aki azt írta, hogy fogalmam sincs az egészről.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 284
76 867
113
Olvasd el talán, amit leírtam legelőször. Elég világosan fogalmaztam.
Abban röviden leírtam, amit akartam. Nincs szuverenitásunk, amíg NATO tagok vagyunk. Semmi sem változott, csak mások a szövetségeseink, mint a VSZ alatt.
Egy fórumozót minősítettem, aki azt írta, hogy fogalmam sincs az egészről.

Milyen szuverenitásban gátol minket a NATO?
 

subsonic

Well-Known Member
2016. január 13.
521
1 013
93
Engedjétek már el,ezt a légtérellenőrző dolgot nem lesz! Ez olyan, mint a T72 felújítást és harci helikopter beszerzésről álmodozók el van döntve nem lesz! Amiben gondolkozzatok a ABM elhárító képesség az realitás a harmadik fázisban a csöves légvédelemmel együtt! Marha erős elektronikai hadviseléssel!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 284
76 867
113
Pl orosz fegyverrendszerek vásárlásában az embergo. (lévén mi nem vagyunk olyan fontosak nekik és erősek katonailag mint a törökök, hogy leszarjuk.)

Szeretem az orosz fegyvereket és nem gondolom róluk,hogy szarok de reálisan nézve azért a nyugatiak döntő része jobb mint az orosz.Emiatt olyan hű se sokat nem vesztünk ezzel.
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 312
8 004
113
Amúgy, hogy van ez manapság, egy időben mintha Olaszországból kellet engedélyt kérni a griffek emelésére.. ma ez már nem így van?