[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
Javítottam is ott a tévedésedet...
:D
Probalod, de nem igazan sikerul... :p Annyiban itt igaz, amit irtal, hogy a PAC hatotavjanak teteje esik max egybe a TWISTER raketajanak az also hatotavjaval a tervek szerint, de szerintem ezt meg maguk a franciak sem tudjak, tekintve hogy 2030-ra all hadrendbe. :) Amugy a TWISTER ala beviszik majd az egesz meglevo miskulanciat, ez mar most is deklaraltan cel, igy valoszinuleg az Aster is a TWISTER resze lesz.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Probalod, de nem igazan sikerul... :p Annyiban itt igaz, amit irtal, hogy a PAC hatotavjanak teteje esik max egybe a TWISTER raketajanak az also hatotavjaval a tervek szerint, de szerintem ezt meg maguk a franciak sem tudjak, tekintve hogy 2030-ra all hadrendbe. :) Amugy a TWISTER ala beviszik majd az egesz meglevo miskulanciat, ez mar most is deklaraltan cel, igy valoszinuleg az Aster is a TWISTER resze lesz.
Igazán csak remélni merem, hogy a TWISTER általad vízionált ICBM elhárító képességével kapcsolatban nem megint egy kongresszusi megszólalást hozol majd fel...
:p:p:p
 
  • Tetszik
Reactions: angelsoul
K

kamm

Guest
Igazán csak remélni merem, hogy a TWISTER általad vízionált ICBM elhárító képességével kapcsolatban nem megint egy kongresszusi megszólalást hozol majd fel...
:p:p:p
Acronymfinder, csodalatos, micsoda "szakmai" hozzaszolas. :)
Azt mivel fogod megmagyarazni, hogy total felreertetted a TWISTERnem nem csak a lenyeget-nevet stb, de meg a funkciojat is a kommentedben? Megint kozlod, hogy "es te ezt elhiszed?" vagy hasonlo...? :D
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Acronymfinder, csodalatos, micsoda "szakmai" hozzaszolas. :)
Azt mivel fogod megmagyarazni, hogy total felreertetted a TWISTERnem nem csak a lenyeget-nevet stb, de meg a funkciojat is a kommentedben? Megint kozlod, hogy "es te ezt elhiszed?" vagy hasonlo...? :D

Szerintem személyeskedés helyett technikai részletekről kellene szólnia ennek a haditechnika fórumnak.
Ha valaki marhaságot ír egy technikai részletről, akkor azt kijavítjuk, és ettől kár megsértődve vagdalkozni.
Szerintem hagy abba az offot, és térj vissza a topichoz.
;)
 
K

kamm

Guest
Szerintem személyeskedés helyett technikai részletekről kellene szólnia ennek a haditechnika fórumnak.
Ha valaki marhaságot ír egy technikai részletről, akkor azt kijavítjuk, és ettől kár megsértődve vagdalkozni.
En is igy erzem, ezert is voltam kenytelen a 'javitasod' kijavitani. :p
 
T

Törölt tag 1945

Guest
En is igy erzem, ezert is voltam kenytelen a 'javitasod' kijavitani. :p

Egen, a megközelítés beli különbség megmaradt közöttünk.
Megpróbálom összefoglalni a vita lényegét, ahogy én látom (amúgy keresni kellene neki egy jobb topicot mer Patriot komplexumot nem akarunk venni).

Kijelentetted egy kongresszusi meghallgatásra alapozva, hogy az USA nem rendelkezik olyan fegyverrel, amivel egy hiperszonikus célt le lehetne lőni.

Erre én ezt az ábrát közöltem:

S-300-VM-Envelope-1.jpg


Lásd: PAC3 - Vmax=3000m/s

Természetesen lehet a PAC3-nál jobb/drágább/nagyobb hatótávolságú új rendszert kifejleszteni sokpénzért, de technikai szempontból a Kongresszusban marhaságot beszéltek. (nem először, és nem utoljára)

A vita feloldása az én szempontomból az lenne, ha technikai szempontból tudnád cáfolni a fenti ábrát. (forrással)
 
K

kamm

Guest
Egen, a megközelítés beli különbség megmaradt közöttünk.
Megpróbálom összefoglalni a vita lényegét, ahogy én látom (amúgy keresni kellene neki egy jobb topicot mer Patriot komplexumot nem akarunk venni).

Kijelentetted egy kongresszusi meghallgatásra alapozva, hogy az USA nem rendelkezik olyan fegyverrel, amivel egy hiperszonikus célt le lehetne lőni.

Nem, ezt a teljes amerikai hadvezetes allitja, beleertve az osszes fegyvernemet es a Pentagont, valamint az osszes civil szakertot.

Azaz nem en.

Erre én ezt az ábrát közöltem:

S-300-VM-Envelope-1.jpg


Lásd: PAC3 - Vmax=3000m/s

Természetesen lehet a PAC3-nál jobb/drágább/nagyobb hatótávolságú új rendszert kifejleszteni sokpénzért, de technikai szempontból a Kongresszusban marhaságot beszéltek. (nem először, és nem utoljára)

A vita feloldása az én szempontomból az lenne, ha technikai szempontból tudnád cáfolni a fenti ábrát. (forrással)

Nincs mit cafolnom, ez megint onmagaert beszelt. :D
Szerinted mindenki hulye a Patriot kapcsan, hiszen te Kobanya-Alsorol logikusan (!) jobban tudod az amugy titkositott Patriot kepessegeket, mint a US DoD, az osszes military es civil szakertojuk, az itteni szakkiadvanyok meg ugy altalaban mindenkinel (ti. soha senki nem allitja, hogy a Patriot jo lenne ilyesmire, meg a gyartoja sem.)
Felolem jol van ez igy. :) En nagyon regen elek itt, engem semmi ilyesmi nem izgat tulsagosan, felolem akar zeppelinnek is gondolhatod magadat, ha az tesz boldogga, addig amig nem zargatsz vele engem, addig hajra. :)
 
  • Vicces
Reactions: molnibalage

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 527
8 080
113
Szlovák adatok izraeli radarra

On March 25, the Israeli concern Israel Aerospace Industries announced the signing of a contract for the supply of seventeen radar stations of various types to Slovakia, which will cost the government in Bratislava around EUR 148 million.



Under the agreement, mediated by the Israeli Ministry of Defense, IAI Elta will provide Slovakia with seventeen airborne target detection radars of three types: six ELM-2084MS, five ELM-2084S and six ELM-2138M. They will replace 24 currently used Soviet and Czechoslovak radar devices (P-37MSK, ST-68MSK, PRW-17, RL-4AM), which required urgent replacement due to the impossibility of further extending their service life. The equipment will be delivered in 2023-2025. Importantly, the Israeli side will establish industrial cooperation with the Slovak Letecké opravovne Trenčín, as (LOTN) plant. They will provide components for the ordered radar stations, and will also implement the process of integration with the Slovak command system.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
K

kamm

Guest
Erdekes osszefoglalo a cseheknel: https://www.armadninoviny.cz/modernizace-nemecke-protivzdusne-obrany-2030.html

Ugyan a BW ujra kiepulo foldi legvedelmerol szol, a nemetek altal szorgalmazott paneuropai (GBAD) programot csak megemlitik, de belemegy a Diehl IRIS SLS/SLM, sot, a MkIII protoba is, mert alapvetoen ebben plusz a PAC-3-ban latja egyelore a raketavedelmet Nemetorszag.
A a szoros nemet-magyar katonai kotelekek miatt ill a RM nyilatkozat utan mi is szoba kerulunk, mar minket is leendo klubtagnak tippel... utobbi erdekes kerdes, en nem hinnem, hogy a NASAMS mellett IRISnak barmifele szerepe lehetne nalunk.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 527
8 080
113
Erdekes osszefoglalo a cseheknel: https://www.armadninoviny.cz/modernizace-nemecke-protivzdusne-obrany-2030.html

Ugyan a BW ujra kiepulo foldi legvedelmerol szol, a nemetek altal szorgalmazott paneuropai (GBAD) programot csak megemlitik, de belemegy a Diehl IRIS SLS/SLM, sot, a MkIII protoba is, mert alapvetoen ebben plusz a PAC-3-ban latja egyelore a raketavedelmet Nemetorszag.
A a szoros nemet-magyar katonai kotelekek miatt ill a RM nyilatkozat utan mi is szoba kerulunk, mar minket is leendo klubtagnak tippel... utobbi erdekes kerdes, en nem hinnem, hogy a NASAMS mellett IRISnak barmifele szerepe lehetne nalunk.
A NASAMS kapcsán nem azt mondták, hogy az amerikai rakéták mellett az IRIS-t is lehet belőle indítani? Lehet, hogy emiatt említettek meg. Vagy szimplán rosszul emlékszem.
 

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 315
13 366
113
Nincs mit cafolnom, ez megint onmagaert beszelt. :D
Szerinted mindenki hulye a Patriot kapcsan, hiszen te Kobanya-Alsorol logikusan (!) jobban tudod az amugy titkositott Patriot kepessegeket, mint a US DoD, az osszes military es civil szakertojuk, az itteni szakkiadvanyok meg ugy altalaban mindenkinel (ti. soha senki nem allitja, hogy a Patriot jo lene ilyesmire, meg a gyartoja sem.)
Te meg a szakma...
Azért vágod mekkora faszságot írtál le?
"jobban tudod az amugy titkositott Patriot kepessegeket, mint a US DoD, az osszes military es civil szakertojuk, az itteni szakkiadvanyok meg ugy altalaban mindenkinel"

Szakkiadványok...
Szóval akkor az USA szakkidaványokat csak az USA területén lehet elolvasni... azok nyilván katonai titkok, mert azt írod ezek egy szinten vannak az US DoD SC-vel... apám, nem semmi :D
 
K

kamm

Guest
Te meg a szakma...
Azért vágod mekkora faszságot írtál le?
"jobban tudod az amugy titkositott Patriot kepessegeket, mint a US DoD, az osszes military es civil szakertojuk, az itteni szakkiadvanyok meg ugy altalaban mindenkinel"

Szakkiadványok...
Szóval akkor az USA szakkidaványokat csak az USA területén lehet elolvasni... azok nyilván katonai titkok, mert azt írod ezek egy szinten vannak az US DoD SC-vel... apám, nem semmi :D

Mit szeretnél mondani? :) Smileykkal nem tudod kipotolni az értelmet, a fentieknek meg se fule, se farka... vagy csak a magad suta modjan probalsz sertegetni? Ahhoz is kellene nemi ertelem bele. :p


Arra celoztam, hogy anyagilag, azaz ha mindkettőre vmifele IRIS (=Diehl-fele) raketta kerulne.
 
R

Ruby de Puteaux

Guest
A NASAMS kapcsán nem azt mondták, hogy az amerikai rakéták mellett az IRIS-t is lehet belőle indítani? Lehet, hogy emiatt említettek meg. Vagy szimplán rosszul emlékszem.
Integrálták hozzá de feleslegesnek tartom a Sidewinderek cseréjét, csak rendelni kell a legújabb, X változatból.

Sokkal fontosabb lenne csöves légvédelem beszerzése, a Mistralokat távirányított toronyba rakni, esetleg venni a Gripenekre Meteort. Nem az AMRAAM helyett, hanem a mellé, azt kiegészítve. Pár éve Ostravaban egy spanyol pilótától kérdeztem hogy melyiket tartja jobbnak, azt válaszolta hogy a kettő együtt alkalmazva nagyobb taktikai rugalmasságot biztosít, mindkettőnek vannak előnyei adott esetben.
 
K

kamm

Guest
Integrálták hozzá de feleslegesnek tartom a Sidewinderek cseréjét, csak rendelni kell a legújabb, X változatból.

Sokkal fontosabb lenne csöves légvédelem beszerzése, a Mistralokat távirányított toronyba rakni, esetleg venni a Gripenekre Meteort.
Hear, here! :)

En ugyanezen puffogok, amikor feljon a Mistral, ezen a rohejes mid-80s francia szokason, hogy platon acsorog a katona es minden loves utan ujratolt. Total nevetseges volt mar 5-10 eve is, hat meg 2021-ben.
Van abbol mar remote controlled verzio, de meg az is csak 2 raketas; van hajokon 6 raketas inditojuk - a kettobol kellene valamit hekkelni es ugy, hogy a harom loves utan azt a hat rakettat is belulrol tudjak ujratolteni (max. tetonyilason kinyulva.)

A Meteor az egyertelmu, szerintem abbol az E/F kapcsolva majd jon is.

Nem az AMRAAM helyett, hanem a mellé, azt kiegészítve. Pár éve Ostravaban egy spanyol pilótától kérdeztem hogy melyiket tartja jobbnak, azt válaszolta hogy a kettő együtt alkalmazva nagyobb taktikai rugalmasságot biztosít, mindkettőnek vannak előnyei adott esetben.
Erdekes. A a ramjeten kivul a Meternak mar az a tulajdonsaga is verhetetlen nalam, hogy a mid-course update nemcsak az inditotol johet, de mashonnan is, amit egy sokszereplos legiharcban zsenialisan lehet automatizalni egy intelligens szoftverrel, ami akar lehet local, distributed/p2p a gepek kozott is (pl az E/F ilyesmi upgradere van konkretan tervezve, nem veletlen a compartmentalized sw designt.)
 
  • Tetszik
Reactions: Ruby de Puteaux