1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Magyarosítandó szakszavak

Diskurzus a(z) 'Kantin' témában - Phoenix által indítva @ 2013. március 19..

1. silurusglanis

silurusglanis Well-Known Member

Miért kéne mindenképpen pejoratív értelemben használnunk?

2. HindTheBest

HindTheBest Member

Gyakran előforduló kifejezés angol szövegben az engine speed. Ez a hajtómű fordulatszámra utalna?

Másik kérdésem hogy a tailplane az oké hogy farok vezérsík de a függőleges vagy a vízszintes?

3. ambasa

ambasa Member

engine speed - igen a hajtómű fordulatszáma

tailplane: vízszintes vezérsík (a szótár szerint, de nem egyértelmű, mert külön írva már farokfelületnek nevezi. Sajnos a repülőgépgyárak versenyeznek azon, hogy ugyan annak a berendezésnek, szerkezeti elemnek más-más elnevezést adjanak), de az egyértelműség kedvéért itt a a wikipedia leírása, ami szerint is vízszintes vezérsík/stabilizátor:

http://en.wikipedia.org/wiki/Tailplane

TG

4. HindTheBest

HindTheBest Member

Köszönöm!

5. HindTheBest

HindTheBest Member

Szerintetek a lokátor és radar kifejezések között tartalmilag van különbség vagy egymás szinonimái? Lehet hülye kérdés, de én a mesterlövész orvlövész fogalmon sem gondolkodtam soha....

6. Phoenix

Phoenix Well-Known Member Szerkesztőségi tag Moderátor

Ez már felmerül korábban is (asszem nem itt, hanem a fórum másik részében, vagy még a régebben, a hírek alatt).

Egymás szinonímái

A radar az amerikai részről átvett, a lokátor az orosz irányból érkező szó.

7. altx

altx Guest

Nekem volna par kerdesem..

Amikor beszelunk pl. a Patriot raketarol, es angolul igy van leirva h:

6 batteries

48 fire units

192 missiles

Ti ezt hogy forditanatok le magyara?

8. GrGLy

GrGLy Active Member Szerkesztőségi tag Moderátor

6 üteg, 48 kilövő egység, 192 rakéta

9. altx

altx Guest

Koszonom !!!

10. HindTheBest

HindTheBest Member

Sziasztok!

Elkezdtem egy szöveggel foglalkozni amely a lokátorokkal foglalkozik, de sok az értelmetlen szótári alak így kérdezem hogy az alábbi kifejezésekre valami értelmes fordítást tud-e eszközölni?

Master Caution

Bore Sight Mode

Radar in range

radar lock

Radar acquisition mode

11. Terminator

Terminator Well-Known Member

fly by wire ?

Most néztem egy doku filmet ahol "dróton vezetett repülőgépnek" fordították, erről jutott eszembe :)

12. dudi

dudi Well-Known Member

<a title="Profile" rel="nofollow">altx</a>

Inkább indítóállás a fire units mert irányított rakétákat indítanak nem pedig kilőnek.

<a title="Profile" rel="nofollow">HindTheBest</a>

A radar lock elvileg azt jelenti,hogy befogta a radar a célt a radar in range pedig azt,hogy a radar érzékelési távolságán belül van a cél.

13. Phoenix

Phoenix Well-Known Member Szerkesztőségi tag Moderátor

Digitális repülésvezérlő rendszernek használja a szakma, helyesen.

14. GrGLy

GrGLy Active Member Szerkesztőségi tag Moderátor

fly by wire - szerintem a "dróttal repülés" tökéletes kifejezés erre :D

15. HindTheBest

HindTheBest Member

Kösz Dudi!

A master caution-nel kapcsolatban arra tudok gondolni hogy esetleg a rendszer éles vagy valami figyelmeztető jelzés lehet...

16. ambasa

ambasa Member

Master Caution = központi figyelmeztető jelzés (a Boeingon, pl ha valamelyik rendszer hibajelzést ad akkor a saját jelzésétől függetlenül ag Master caution gomb is világítani kezd, ami a pilóták látóterében van, vagyis, ha az eredeti jelzést a perifériás látás miatt, nem látná, ez a jelzés felhívja a figyelmét, hogy keresnie kell valamit)

Bore Sight Mode = A boresight az irányított sugárnyaláb középvonala, nem értek hozzá, de akkor talán egy irányított sugárnyaláb üzemmódot jelenthet, ami gondolom a rávezetéshez kell

Radar in range = gondolom, megtörtént a cél érzékelése?

radar lock = gondolom, megtörtént a befogás, vagyis a radar és a tűzvezető rendszer ráállt a célra

Radar acquisition mode = ez valamilyen automatikus keresési és befogási üzemmód lehet

Igazából szerintem ebben Molni tudna neked segíteni neked.

Talán ez segít:

http://www.combatsim.com/htm/nov98/radar1.htm

17. HindTheBest

HindTheBest Member

Köszönöm! Akkor ha jól értem pl. a félaktív radaros rakéták rávezetésénél vált a pilóta ebbe az üzemmódba.

18. HindTheBest

HindTheBest Member

sorry ez a bore sight mode-hoz lenne....

19. honvedelem.hu

honvedelem.hu New Member

<p class="new-blogpost-notice">Új, a topic témájához kapcsolódó híranyag került publikálásra:
    Szótár született

20. emel

emel Well-Known Member

Szerintem nem, mert akkor hogy kéne hívni a drótköteles vezérlő rendszert?

FBW  = elektronikus kormányvezérlő rendszer (ami ma már digitális, de pl. a Szu-27-ről az első nyilvános párizsi bemutatkozás során azt írta a szaksajtó, hogy analóg FBW-rendszerrel repül, ennyi erővel kezdetben lehetett más tipuson is ilyen rendszer). Azért el ne felejtsük, hogy a FBW-nél is csak a vezérlési parancsok elektronikusak (akár a pilótától, akár a robotpilótától jönnek), a végrehajtás már hidraulikus munkahengerrel történik!

Üdv ML

Ezen oldal megosztása