Mbombe 4x4 , 6x6 , 8×8 / Barys 8x8

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 172
113
Még a saját gyártó országának sem - semennyi sem (Dél-Afrika Patria -kat licenszgyárt)
Mire a protó elkészült,addigra már rendszerben volt a dél afrikai Pátria.Nem is létezett a kivállasztási procedúra idején,még rajzasztalon se.Mbombe 6ost különben a sereg rendszeresitené a Casspir helyére,de nem kaptak rá pénzt.
Persze ez saját vélemény, de egy olyan járműcsalád, ahol a 6x6 lényegesen drágább
Ezt honnan veszed?Én nem találtam rá semmilyen árat.
Jordánia megvette a 6 leggyengébb PSZJ változatát,és gyanusan hasonló változat jelent meg Libiában.Abbol 1db-ot kilőttek,több infó nincsen.Légalábbis én nem találtam,
Maraduerröl igen.Azzal minden felhasználó nagyon elégedett.
Nálunk reálisan Tatra platformon tudna lenni - legalábbis a 6x6
Bocs,de ez úgy hülyeség,ahogy van.Mi a pékért használnánk mi Tatra fődarabokat,mikor MAN teherautóink vannak?
Namost, ha pl. Boxer 6x6/8x8 vagy éppen Fuchs helyett kellene ilyen "mocsárprojektbe" belevágni - hát előbb vágnának eret saját magukon az biztos (akkora "no-go" árat kapnánk, hogy arról koldulnánk). Meg igen vicces lenne elképzelni, ahogyan a Rheinmetall teljes mellszélességgel beleállna azzal a Nexter -el egy ilyen közös projektbe, akik gyakorlatilag a KMW -vel összebútorozva kitúrták
????.Ez meg tiszta zűrzavar.MAN egyedül a motort adná.És nyugogy bele,hogy adná.Kamionos dolog,de a török Ford kamiont lehet kapni IVECO és MAN motorral is.Agilis meg csak papiron létezik.PH szerint ráadásul román jogtulajdon.
Nexter meg hogy a pékbe kerül bele az egyenletbe?
Minden más is messziről tudna jönni - nulla közös logisztikai áthallással a leendő cuccokkal.
Hát,szerintem ezt már párszor megcáfoltam,de ha nem akarod meghallani,nem is fogod.Pont.


Naszóval mégegyszer.NEM szeretném a Mbombe 8 rendszeresitését.De felhasználnám némely megoldását a szerintem nekünk ideális Patria XP-hez.
Mbombe 6nak már tudnék helyet találni,de inkább a Patria XA220 6x6 igényeinkre szabott változatait használnám.
A tornyok nem Paramuth gyártmányok.Eddig a protok orosz tornyokat kaptak,illetve török tornyokat fejlesztenek hozzájuk.És azokat a tornyokat rá lehet rakni a Pátria XP-re is.Ahogy pl az arabok rátették a Pátria XP testre a BMP-3 tornyot,és elnevezték Enigmának.
amv.jpg

De Rabdan néven ugyanezt megcsinálták török alvázon
rabdan-8x8-ifv-infantry-fighting-vehicle-2.jpg

De ami azt illeti,a törökök meg a licencgyártot AIFV-jükre rakták rá a BMP-3 tornyot
m113gavinwithbmp3turret2tn.jpg

És van lehetőség különben a Mbombe 8 alvázra is tenni,ha valakinek ez lenne a vágy.http://www.paramountgroup.com/media/1348/paramount-mbombe-8-no-turret.pdf
Hogy mi az előnye,ha a saját járműveknek erősebb,meg messzebb ható fegyverzete van mint az ellennek,szerintem elég könnyen belátható.
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 388
8 957
113
Tehát még mindig fogalmad sincs, hogy mennyibe kerül.o_O
Nem mondom, hogy ilyet kell venni. Sőt!
De azt, hogy kategorikusan a Boxer árához hasonlítgasd, kicsit erős.

Melyik részéből következtetted ki, hogy "fogalmam sincs", hogy mennyibe kerül? Avagy korábbi hsz -eimből következtettél erre?

Erős, hogy a Boxer árához hasonlítgatom? Na ebben egyetértünk. Kb. a topik létezése kvázi értelmetlen ...

Mire a protó elkészült,addigra már rendszerben volt a dél afrikai Pátria.Nem is létezett a kivállasztási procedúra idején,még rajzasztalon se.Mbombe 6ost különben a sereg rendszeresitené a Casspir helyére,de nem kaptak rá pénzt.

Ja hogy "nem kaptak rá pénzt"? Akkor pont. :)

Ezt honnan veszed?Én nem találtam rá semmilyen árat.
Jordánia megvette a 6 leggyengébb PSZJ változatát,és gyanusan hasonló változat jelent meg Libiában.Abbol 1db-ot kilőttek,több infó nincsen.Légalábbis én nem találtam,
Maraduerröl igen.Azzal minden felhasználó nagyon elégedett.

Pontosan. Írtam, hogy eme Líbia "mintaprojekt" -ben csak az ár meg a mennyiség "szupertitkos". Biztos, azért, mert annyira "húdejó". Az egyetlen dolog amiből itt a mi fertályunkon ki lehet indulni az a cseh projekt lehet ...

Úgy egyébként meg, ha Neked is van árad - akkor jöhet. Akár az is, hogy logikailag mitől lehetne olcsó ...

Bocs,de ez úgy hülyeség,ahogy van.Mi a pékért használnánk mi Tatra fődarabokat,mikor MAN teherautóink vannak.

Azért, mert itt nálunk legközelebb ez van készen (az is csak 6x6 -ból). A MAN -t írtam, hogy miért nem elképzelhető.

????.Ez meg tiszta zűrzavar.MAN egyedül a motort adná.És nyugogy bele,hogy adná.Kamionos dolog,de a török Ford kamiont lehet kapni IVECO és MAN motorral is.Agilis meg csak papiron létezik.PH szerint ráadásul román jogtulajdon.
Nexter meg hogy a pékbe kerül bele az egyenletbe?

Hát,szerintem ezt már párszor megcáfoltam,de ha nem akarod meghallani,nem is fogod.Pont.

??? Tehát a Rheinmetall (MAN) adná a motort meg az alapplatformot. Itt is ugye meg kell említeni, hogy nem annyiból állna a projekt, hogy rádaruzzuk a felépítményt és készen is vagyunk. A tervezéssel és kivitelezéssel meg kéne bíznunk Őket. Őket, akiknek a termékei (Boxer/Fuchs) helyett akarnánk ezt. Ráadásul együttműködve a Nexter -el?

Miért a Nexter? Mert Nekik van itt egyedül referenciájuk a felépítményre és az is csak a 6x6 -ra. Avagy kivel kellene összeállni, hogy egy műszaki alapon kvázi nulláról induló projektet összerakjon erre a Rheinmetall -al (MAN) közösen. Meg mennyiért?


Naszóval mégegyszer.NEM szeretném a Mbombe 8 rendszeresitését.De felhasználnám némely megoldását a szerintem nekünk ideális Patria XP-hez.
Mbombe 6nak már tudnék helyet találni,de inkább a Patria XA220 6x6 igényeinkre szabott változatait használnám.
A tornyok nem Paramuth gyártmányok.Eddig a protok orosz tornyokat kaptak,illetve török tornyokat fejlesztenek hozzájuk.És azokat a tornyokat rá lehet rakni a Pátria XP-re is.Ahogy pl az arabok rátették a Pátria XP testre a BMP-3 tornyot,és elnevezték Enigmának.
amv.jpg

De Rabdan néven ugyanezt megcsinálták török alvázon
rabdan-8x8-ifv-infantry-fighting-vehicle-2.jpg

De ami azt illeti,a törökök meg a licencgyártot AIFV-jükre rakták rá a BMP-3 tornyot
m113gavinwithbmp3turret2tn.jpg

És van lehetőség különben a Mbombe 8 alvázra is tenni,ha valakinek ez lenne a vágy.http://www.paramountgroup.com/media/1348/paramount-mbombe-8-no-turret.pdf
Hogy mi az előnye,ha a saját járműveknek erősebb,meg messzebb ható fegyverzete van mint az ellennek,szerintem elég könnyen belátható.

Az orosz tornyokat meg egyebeket szerintem élből vegyük ki a képletből - nekünk nem járható út. Amennyiben az (kerekes) APC vonalat Patria -ra (és azok egyes verzióira) képzeljük - akkor az legyen az, minden elemében. A "csak alvázat" meg a világvégéről ideszállítva biztos olcsó(bb) lenne ... Különösen annak logisztikájával és üzemeltetésével. Kisszériára ... Nincs több kérdésem.

Itt megint felhívnám arra a figyelmet, hogy a mellett, hogy ezek a vasak gyakorlatilag a "senkinek nem kellenek" kategória e mellett mind a katonák és mind a műszaki orientációjú emberek látványosan távol tartják magukat a topiktól. Ennek lehet valami oka?
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 388
8 957
113
Némá.Thaijok is összedobtak egy APC-ét a tengerészgyalogságuknak
Royal%2BThai%2Barmy%2Btakes%2Bdelivery%2Bof%2Bnew%2BBlack%2BWidow%2BSpider%2B8%25C3%25978%2Barmored%2Bvehicle%2Bfor%2Btrial%2Btests%2B925%2B001.jpg

Igen, ez már létezik prototípus szintjén. A saját hadiiparukat próbálják egy Szingapúrral közös projektben "életre lehelni". Egyébként tömegesen rendeltek BTR-3E1 -t az ukránoktól meg "egy raklap" használt/felújított ("refurbished") Stryker -t az USA -tól azért ...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 172
113
Tehát a Rheinmetall (MAN) adná a motort meg az alapplatformot
Csak a motort.Ezek a járgányok nem teherautó alvázasak.Ugyanűgy önhordó karosszériásak,mint a többi modern PSZH.A többi alkatrész meg nem MAN gyártmány,a MAN is beszállitóktol vásárolja.
Ja hogy "nem kaptak rá pénzt"? Akkor pont
Ez azt jelzi,hogy maga a járgány megfelel az igényeiknek.Hogy a politika nem ad rá pénzt,az nem a sereg/jármű hibája.
Miért a Nexter? Mert Nekik van itt egyedül referenciájuk a felépítményre és az is csak a 6x6 -ra.
Hogy a pékbe kerül neked folyton elő a Nexter?Semmi köze az egészhez.
Ahogy a Tatra sem érdekel minket,semmi nem kell tőlük.
Az orosz tornyokat meg egyebeket szerintem élből vegyük ki a képletből - nekünk nem járható út
Megintcsak lényegtelen.Török tornyokrol van hir,hogy beszerzünk.Az orosz BMP-3 torony csak arra példa,hogy nincs semmiféle megkötés,szándék kérdése,hogy egy PSZH milyen tornyot kap.Fizesd ki,és a mérnökök megoldják.Annyi van,hogy egy eleve rugalmasnak tervezett konstrukcióba nyilván könnyebb és olcsóbb megoldani a dolgot.Szimpla logika.Mbombe 8bol volt eddig orosz,belorusz,és most török tornyos protó.Pátria XP meg a sima gp állványtol a BMP-3 tornyon át a 120milis hk-ágyús toronyig mindenféle kialakitással megjelent már
Open2.1024_0_1.png

Ez a török Anszar torony elég igéretes.57milis változat szerintem nem fog összejönni (ebben a méretkategóriában még az oroszok sem tudták megoldani a lőszerváltás problémáját),de ha a 35/50milis belemegy,nekünk már az is jó.
De azt hozzátenném,hogy az oroszk nem habokbol eröltetik az 57milis fejlesztést.Ha sikeresen befejezik,akkor eszement túzfölényük lesz a kategóriában.
A "csak alvázat" meg a világvégéről ideszállítva biztos olcsó(bb) lenne ...
Továbbra sem figyelsz.Hazai összeszerelés,európai,döntően német beszállitókra (amennyire lehet,magyar,ZF példul megvette az Egri Sebességváltógyárat) alapozva,Meg ha török tornyot vállasztjuk,török is.Paramunth/Pátria (ami lesz) mérnöki tudását,meg a gyártásszervezésben vehetne részt.
Boxer nagyon impozáns.És marha nehéz,speciálisan számára fejlesztett alkatrészbázissal.Elöbbi a mozgékonyságot,utóbbi az árat,és az üzemeltetés költségét befolyásolja károsan.
 
K

kamm

Guest
Mire a protó elkészült,addigra már rendszerben volt a dél afrikai Pátria.Nem is létezett a kivállasztási procedúra idején,még rajzasztalon se.Mbombe 6ost különben a sereg rendszeresitené a Casspir helyére,de nem kaptak rá pénzt.

Ezt honnan veszed?Én nem találtam rá semmilyen árat.
Jordánia megvette a 6 leggyengébb PSZJ változatát,és gyanusan hasonló változat jelent meg Libiában.Abbol 1db-ot kilőttek,több infó nincsen.Légalábbis én nem találtam,
Maraduerröl igen.Azzal minden felhasználó nagyon elégedett.

Bocs,de ez úgy hülyeség,ahogy van.Mi a pékért használnánk mi Tatra fődarabokat,mikor MAN teherautóink vannak?

????.Ez meg tiszta zűrzavar.MAN egyedül a motort adná.És nyugogy bele,hogy adná.Kamionos dolog,de a török Ford kamiont lehet kapni IVECO és MAN motorral is.Agilis meg csak papiron létezik.PH szerint ráadásul román jogtulajdon.
Nexter meg hogy a pékbe kerül bele az egyenletbe?

Hát,szerintem ezt már párszor megcáfoltam,de ha nem akarod meghallani,nem is fogod.Pont.


Naszóval mégegyszer.NEM szeretném a Mbombe 8 rendszeresitését.De felhasználnám némely megoldását a szerintem nekünk ideális Patria XP-hez.
Mbombe 6nak már tudnék helyet találni,de inkább a Patria XA220 6x6 igényeinkre szabott változatait használnám.
A tornyok nem Paramuth gyártmányok.Eddig a protok orosz tornyokat kaptak,illetve török tornyokat fejlesztenek hozzájuk.És azokat a tornyokat rá lehet rakni a Pátria XP-re is.Ahogy pl az arabok rátették a Pátria XP testre a BMP-3 tornyot,és elnevezték Enigmának.
amv.jpg

De Rabdan néven ugyanezt megcsinálták török alvázon
rabdan-8x8-ifv-infantry-fighting-vehicle-2.jpg

De ami azt illeti,a törökök meg a licencgyártot AIFV-jükre rakták rá a BMP-3 tornyot
m113gavinwithbmp3turret2tn.jpg

És van lehetőség különben a Mbombe 8 alvázra is tenni,ha valakinek ez lenne a vágy.http://www.paramountgroup.com/media/1348/paramount-mbombe-8-no-turret.pdf
Hogy mi az előnye,ha a saját járműveknek erősebb,meg messzebb ható fegyverzete van mint az ellennek,szerintem elég könnyen belátható.

Ennek az egész holdkoros agymenesnek semmi értelme, a Patria mellé meg végképp semmi értelme, hiszen van 6x6 a Patrianal, kozos rendszerekkel a 8x8 AMVbol.
 
  • Tetszik
Reactions: dkes

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 388
8 957
113
Csak a motort.Ezek a járgányok nem teherautó alvázasak.Ugyanűgy önhordó karosszériásak,mint a többi modern PSZH.A többi alkatrész meg nem MAN gyártmány,a MAN is beszállitóktol vásárolja.

Ez azt jelzi,hogy maga a járgány megfelel az igényeiknek.Hogy a politika nem ad rá pénzt,az nem a sereg/jármű hibája.

Igen, érdekes hogy a saját seregének nem kellett avagy nem volt rá pénz. Még a több, mint 30 éves Casspir MRAP leváltására is ezt gondolják. Van egy olyan sanda gyanúm, hogy Patria 6x6 lesz majd, ha mégis lesz pénz a váltásra - gyakorlatilag ugyanazon indokok miatt melyeket folyamatosan emlegetek (közös logisztika illetve support).

Nem csak motor kell, hanem erőátvitel, felfüggesztés, alváz miegymás. Valamint a felépítmény. Ezt megtervezve, összerakva, tesztelve, protókkal, csapatpróbázva, sorozatgyártás előkészítése és annak abszolválása - kisszériában. Úgy hogy szorít a határidő. Nagyon. Ugyanis Boxer vagy Patria (meg a kebaboskocsik mellé) külön meg egy logisztikai rémálom lenne. Persze ahogy később írod, mindent (a mérnököt is) meg lehet fizetni. Hogyne - legfeljebb nem éri meg.

Mindezt úgy, hogy a Tatra/Nexter -t kipöcköljük a képből. Akkor ki is marad, akit említettél is? Iveco. Ők sem lennének olcsóbbak. Meg persze akkor tényleg nulla "közösködés" lenne a csehekkel például.

A MAN Military üzletág az Rheinmetall tulajdon. Namost a MAN és Rheinmetall közötti szerződésben az utolsó betűig le van fektetve, hogy mi kinek a térfele illetve játszótere. Ugye nekünk nem csak az van, hogy alkatrészek kellenek (már akkor se menne), hanem kellene minden amit a kettővel előbbi bekezdésben írtam. Azaz, hogy mi (mondjuk a Currus) összeboronálódna a MAN cilivil ágával egy hadsereg részére olyan harcjármű fejlesztésére és kissszériás gyártására mely a Rheinmetall ilyen jellegű járműveinek direkt konkurencia (Boxer 6x6/8x8 , Fuchs) ... Nem érzem a realitását. Továbbá akkor még mindig nincs felépítményünk - azaz ugye még mással is közösködni kell (aki szintén nem ingyen tenné) és akkor még a dél-afrikaiak is keresni akarnak rajta (licensz). És akkor még a Rheinmetall a Nexter -hez fűződő ambivalens érzéseit illetve üzleti érdekeiről nem is szólva. Amennyiben más (pl. Iveco) lenne bevonva a felépítmény terén, akkor sem másznának a falra örömükben.

Hogy a pékbe kerül neked folyton elő a Nexter?Semmi köze az egészhez.
Ahogy a Tatra sem érdekel minket,semmi nem kell tőlük.

Leírtam hogy jön képbe a Tatra/Nexter. Európában csak Ők foglalkoznak ezzel a témakörben (igaz csak a 6x6 -al). Ráadásul a V4 -es cseheknél is ez a 6x6 van rendszeresítve 62 db -al. Igen, a MAN teherautós seregünkben nem ideális. Azonban más szempontok alapján sem (ezt is leírtam korábban). Igazából a cseheknek sem - de ez az Ő dolguk ...

Megintcsak lényegtelen.Török tornyokrol van hir,hogy beszerzünk.Az orosz BMP-3 torony csak arra példa,hogy nincs semmiféle megkötés,szándék kérdése,hogy egy PSZH milyen tornyot kap.Fizesd ki,és a mérnökök megoldják.Annyi van,hogy egy eleve rugalmasnak tervezett konstrukcióba nyilván könnyebb és olcsóbb megoldani a dolgot.Szimpla logika.Mbombe 8bol volt eddig orosz,belorusz,és most török tornyos protó.Pátria XP meg a sima gp állványtol a BMP-3 tornyon át a 120milis hk-ágyús toronyig mindenféle kialakitással megjelent már
Open2.1024_0_1.png

Ez a török Anszar torony elég igéretes.57milis változat szerintem nem fog összejönni (ebben a méretkategóriában még az oroszok sem tudták megoldani a lőszerváltás problémáját),de ha a 35/50milis belemegy,nekünk már az is jó.
De azt hozzátenném,hogy az oroszk nem habokbol eröltetik az 57milis fejlesztést.Ha sikeresen befejezik,akkor eszement túzfölényük lesz a kategóriában.

Az orosz tornyot vegyük ki továbbra is - sajnos ez nemcsak "mérnök kérdés". Ezt nekünk senki nem engedné. A Kazah protón vagy ilyesmin elmenne, de nálunk nem engednék.

A török torony ilyen jellegű vashoz nem lesz amennyire jól tudom. A sima gpu -s távírányított tornyaik kebaboskocsira mennek. Ami ennél komolyabb az már nem is biztos (nem valószínű), hogy török lenne.

Általánosságban a dél-afrikai, kazah meg egyéb protókról. Szuper hogy vannak. Erre (csak protóra) ne húzzunk fel egy gyárat. Amennyiben hoznak protót kipróbálásra, akkor udvariasságból kipróbálhatjuk, meghallgathatjuk az ajánlatot meg elképzelést, de kb. ennyi a max. Ez nekünk sem időbe - se pénzbe nem fér bele.

Elérhető nyugati (nem orosz) torony, amit APC -re fabrikáltak (pl. Marder -re) - az 105 mm -es. Ezzel kapcsolatban vannak viták másik topikokban, hogy mennyire jó vagy nem jó akár harcászatilag akár egyéb szempontból. Ezt nagyon érdemes meggondolni, mert egy újabb lőszertípus a logisztikában, amit a környéken sem használnak már (azaz akár a VJTF -ben is külön megoldandó kérdés).

Az utolsó mondat persze vonatkozik a 57 mm -re is. Ugyanakkor ezt mégis izgalmasabb kérdésnek tartom. Ezt majd a hozzáértők meg döntéshozók megrágják és eldöntik. Ugyanakkor ehhez sem kell dél-afrikai vas alá feltétlenül. Itt is az lehet game-changer, hogy az oroszok (vagy mások) meglépik-e végül tömegesen és mikor. Amennyiben nem, akkor inkább azt oldjuk meg, hogy "+2 ATGM" minden IFV -re illetve APC -re ... :)

Továbbra sem figyelsz.Hazai összeszerelés,európai,döntően német beszállitókra (amennyire lehet,magyar,ZF példul megvette az Egri Sebességváltógyárat) alapozva,Meg ha török tornyot vállasztjuk,török is.Paramunth/Pátria (ami lesz) mérnöki tudását,meg a gyártásszervezésben vehetne részt.
Boxer nagyon impozáns.És marha nehéz,speciálisan számára fejlesztett alkatrészbázissal.Elöbbi a mozgékonyságot,utóbbi az árat,és az üzemeltetés költségét befolyásolja károsan.

A német-finn a saját portékát (APC terén) fogja tolni - akár járműcsalád szinten. Akár helyi gyártással - akár nem, ahogy majd megéri mindenkinek. Én bármelyikkel ki lennék békülve, de akkor csak az legyen meg a deriváltjai ... A minden más meg nem tudna összerakni ilyen projektben rentábilisen ezt a dolgot - ideértve a Tatra-Nexter tandemet is.

Amíg az IFV kérdés nyitott volt (Puma vagy Lynx), addig én is úgy voltam, hogy APC terén "lehet bármi" (jó annyira nem bármi, de Boxer vagy Patria szinten biztos).

Így, hogy ez eldőlt, hogy Lynx ráadásul helyi Rheinmetall gyárral szerintem egyértelműen látszik a koncepció (és kb. az nem lenne meglepő, ha nem Boxer lenne a befutó). Ez a koncepció pont a logisztika. A PzH-2000 - Lynx - Boxer (most a Leo 2 -ket hagyjuk is) olyan járműcsaládokon is átívelő cross-platform logisztikát biztosít, mellyel mind a költségek terén, mind a rendelkezésre állás terén magasabb szintet fogunk tudni elérni, mint pl. a csehek (hogy tényleg egy másik 10 millió környéki lakossággal bíró V4 országot említsek példaként a környékről). Ráadásul magasabb harcértékkel ... Most abba a részébe nem is érdemes belemenni, hogy a Boxer -nek is komoly modularitása van, rengeteg felépítménnyel illetve toronnyal (akár 155 mm -es löveg is :)) - mindez rendszeresítve, harcmezőn (is) kipróbálva, készen, akár helyi gyártással (részben vagy egészben) stb. 6x6 és 8x8 platformon is.

Én a Patria -nak is örülnék (de akkor minden legyen Patria). Ugyanakkor Boxer esetén is azt mondanám - megérkeztünk ...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 172
113
Igen, érdekes hogy a saját seregének nem kellett avagy nem volt rá pénz. Még a több, mint 30 éves Casspir MRAP leváltására is ezt gondolják. Van egy olyan sanda gyanúm, hogy Patria 6x6 lesz majd, ha mégis lesz pénz a váltásra - gyakorlatilag ugyanazon indokok miatt melyeket folyamatosan emlegetek (közös logisztika illetve support).

Nem csak motor kell, hanem erőátvitel, felfüggesztés, alváz miegymás. Valamint a felépítmény. Ezt megtervezve, összerakva, tesztelve, protókkal, csapatpróbázva, sorozatgyártás előkészítése és annak abszolválása - kisszériában. Úgy hogy szorít a határidő. Nagyon. Ugyanis Boxer vagy Patria (meg a kebaboskocsik mellé) külön meg egy logisztikai rémálom lenne. Persze ahogy később írod, mindent (a mérnököt is) meg lehet fizetni. Hogyne - legfeljebb nem éri meg.

Mindezt úgy, hogy a Tatra/Nexter -t kipöcköljük a képből. Akkor ki is marad, akit említettél is? Iveco. Ők sem lennének olcsóbbak. Meg persze akkor tényleg nulla "közösködés" lenne a csehekkel például.

A MAN Military üzletág az Rheinmetall tulajdon. Namost a MAN és Rheinmetall közötti szerződésben az utolsó betűig le van fektetve, hogy mi kinek a térfele illetve játszótere. Ugye nekünk nem csak az van, hogy alkatrészek kellenek (már akkor se menne), hanem kellene minden amit a kettővel előbbi bekezdésben írtam. Azaz, hogy mi (mondjuk a Currus) összeboronálódna a MAN cilivil ágával egy hadsereg részére olyan harcjármű fejlesztésére és kissszériás gyártására mely a Rheinmetall ilyen jellegű járműveinek direkt konkurencia (Boxer 6x6/8x8 , Fuchs) ... Nem érzem a realitását. Továbbá akkor még mindig nincs felépítményünk - azaz ugye még mással is közösködni kell (aki szintén nem ingyen tenné) és akkor még a dél-afrikaiak is keresni akarnak rajta (licensz). És akkor még a Rheinmetall a Nexter -hez fűződő ambivalens érzéseit illetve üzleti érdekeiről nem is szólva. Amennyiben más (pl. Iveco) lenne bevonva a felépítmény terén, akkor sem másznának a falra örömükben.



Leírtam hogy jön képbe a Tatra/Nexter. Európában csak Ők foglalkoznak ezzel a témakörben (igaz csak a 6x6 -al). Ráadásul a V4 -es cseheknél is ez a 6x6 van rendszeresítve 62 db -al. Igen, a MAN teherautós seregünkben nem ideális. Azonban más szempontok alapján sem (ezt is leírtam korábban). Igazából a cseheknek sem - de ez az Ő dolguk ...



Az orosz tornyot vegyük ki továbbra is - sajnos ez nemcsak "mérnök kérdés". Ezt nekünk senki nem engedné. A Kazah protón vagy ilyesmin elmenne, de nálunk nem engednék.

A török torony ilyen jellegű vashoz nem lesz amennyire jól tudom. A sima gpu -s távírányított tornyaik kebaboskocsira mennek. Ami ennél komolyabb az már nem is biztos (nem valószínű), hogy török lenne.

Általánosságban a dél-afrikai, kazah meg egyéb protókról. Szuper hogy vannak. Erre (csak protóra) ne húzzunk fel egy gyárat. Amennyiben hoznak protót kipróbálásra, akkor udvariasságból kipróbálhatjuk, meghallgathatjuk az ajánlatot meg elképzelést, de kb. ennyi a max. Ez nekünk sem időbe - se pénzbe nem fér bele.

Elérhető nyugati (nem orosz) torony, amit APC -re fabrikáltak (pl. Marder -re) - az 105 mm -es. Ezzel kapcsolatban vannak viták másik topikokban, hogy mennyire jó vagy nem jó akár harcászatilag akár egyéb szempontból. Ezt nagyon érdemes meggondolni, mert egy újabb lőszertípus a logisztikában, amit a környéken sem használnak már (azaz akár a VJTF -ben is külön megoldandó kérdés).

Az utolsó mondat persze vonatkozik a 57 mm -re is. Ugyanakkor ezt mégis izgalmasabb kérdésnek tartom. Ezt majd a hozzáértők meg döntéshozók megrágják és eldöntik. Ugyanakkor ehhez sem kell dél-afrikai vas alá feltétlenül. Itt is az lehet game-changer, hogy az oroszok (vagy mások) meglépik-e végül tömegesen és mikor. Amennyiben nem, akkor inkább azt oldjuk meg, hogy "+2 ATGM" minden IFV -re illetve APC -re ... :)



A német-finn a saját portékát (APC terén) fogja tolni - akár járműcsalád szinten. Akár helyi gyártással - akár nem, ahogy majd megéri mindenkinek. Én bármelyikkel ki lennék békülve, de akkor csak az legyen meg a deriváltjai ... A minden más meg nem tudna összerakni ilyen projektben rentábilisen ezt a dolgot - ideértve a Tatra-Nexter tandemet is.

Amíg az IFV kérdés nyitott volt (Puma vagy Lynx), addig én is úgy voltam, hogy APC terén "lehet bármi" (jó annyira nem bármi, de Boxer vagy Patria szinten biztos).

Így, hogy ez eldőlt, hogy Lynx ráadásul helyi Rheinmetall gyárral szerintem egyértelműen látszik a koncepció (és kb. az nem lenne meglepő, ha nem Boxer lenne a befutó). Ez a koncepció pont a logisztika. A PzH-2000 - Lynx - Boxer (most a Leo 2 -ket hagyjuk is) olyan járműcsaládokon is átívelő cross-platform logisztikát biztosít, mellyel mind a költségek terén, mind a rendelkezésre állás terén magasabb szintet fogunk tudni elérni, mint pl. a csehek (hogy tényleg egy másik 10 millió környéki lakossággal bíró V4 országot említsek példaként a környékről). Ráadásul magasabb harcértékkel ... Most abba a részébe nem is érdemes belemenni, hogy a Boxer -nek is komoly modularitása van, rengeteg felépítménnyel illetve toronnyal (akár 155 mm -es löveg is :)) - mindez rendszeresítve, harcmezőn (is) kipróbálva, készen, akár helyi gyártással (részben vagy egészben) stb. 6x6 és 8x8 platformon is.

Én a Patria -nak is örülnék (de akkor minden legyen Patria). Ugyanakkor Boxer esetén is azt mondanám - megérkeztünk ...
Bocs,de szerintem egy szót nem értettél meg abbol,amit irtam...
 
R

Ruby de Puteaux

Guest
Hááát, azért amin 300 gépágyú vagy, az nálam már nem APC. Inkább valami szerencsétlen szükség szülte öszvér - mármint ha a 30 mm-es gépágyúhoz nincs meg a megfelelő páncélzat.
Pedig ez a tendencia, APC-nél már kevés a nehézgéppuska, a jövőben inkább a 30mm lesz az alap.
Mondjuk a Fuchs-nak a 6x6-os Patria meg a Pasinak is ilyen nagy üvegfelülete van,ha jól tudom, ja és még a Parsnak is.
Az azért még eszembe jutott hogy némelyiknek van felhajtható páncéllemeze az üvegfelület védelmére.
Az ebben a topikban felsorolt 6x6 járművek vagy hidegháborúsak vagy olyan országokba szánják ahol a könnyebb technika is elég. Én továbbra is a 8x8 APC-ket preferálom ha a közepesnek nevezett dandárunk felszereléséről beszélünk.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 020
12 899
113
Nem tudom mi tartja ezt a topicot kb 1 hete az első oldalon, de ez a fórum színvonalára nézve, lassan már több mint kínos...:eek:

Kepzeld el az ellent ahogy tavcsoben meglat egy zaszloalj Leo-ot, Lynx-et, Pzh-t meg ezt a made in Zimbabwe-t. Tobbet nem fog hinni a sajat szemenek az biztos. Ez lenne a strategia szerintem.
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 710
12 729
113
Kepzeld el az ellent ahogy tavcsoben meglat egy zaszloalj Leo-ot, Lynx-et, Pzh-t meg ezt a made in Zimbabwe-t. Tobbet nem fog hinni a sajat szemenek az biztos. Ez lenne a strategia szerintem.
Az nem lehet stratégia, hogy halálra röhögtetjük az ellenséget...
 
  • Tetszik
Reactions: dudi

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 172
113
Kepzeld el az ellent ahogy tavcsoben meglat egy zaszloalj Leo-ot, Lynx-et, Pzh-t meg ezt a made in Zimbabwe-t. Tobbet nem fog hinni a sajat szemenek az biztos. Ez lenne a strategia szerintem.
Ügye azért az tudod,hogy a PzH max diszszemlén fog együt menni a Leoval?
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 649
15 043
113
Nem tudom mi tartja ezt a topicot kb 1 hete az első oldalon, de ez a fórum színvonalára nézve, lassan már több mint kínos...:eek:

Most amikor nézem a 8 témából az első oldalon 4/humor/románok/nyugat európa/usa;kanada/ szorosan nem kapcsolódik a haditechnikáról.
Ez igen. ;)
Úgyhogy miért is baj? :D

Ez legalább újdonság. Nem 17szer átbeszélt //ússzon,ne ússzon/tudjuk gyártani, nem tudjuk/ 6 vagy 8 fő legyen a desszant/ szar mer prototipus még az se de az csak demó nem is gurul de gurul /stbstbstb // fél év alatt. :D
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 553
113
Kepzeld el az ellent ahogy tavcsoben meglat egy zaszloalj Leo-ot, Lynx-et, Pzh-t meg ezt a made in Zimbabwe-t. Tobbet nem fog hinni a sajat szemenek az biztos. Ez lenne a strategia szerintem.
Azért ennyire nem tragikus ez a gép, egy normál régi vágású APC, ahhoz való képességekkel, de megint elmentünk az utóbbi évben a szar se elég büdös irányba.
Ha tavalyelőtt azt mondták volna, hogy erre lesz akkor lecserélve a BTR pezsgőt bontottatok volna szóval lehetne egy kicsit szerényebben?
 
T

Törölt tag 467

Guest
Azért ennyire nem tragikus ez a gép, egy normál régi vágású APC, ahhoz való képességekkel, de megint elmentünk az utóbbi évben a szar se elég büdös irányba.
Ha tavalyelőtt azt mondták volna, hogy erre lesz akkor lecserélve a BTR pezsgőt bontottatok volna szóval lehetne egy kicsit szerényebben?

Hát... Celebra talán tényleg örült volna.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 553
113
Hát... Celebra talán tényleg örült volna.

Hát figyelj amikor arról volt szó, hogy eléggé limitált a költségvetés APC alkalmazásban ez is megtette volna. A páncélja jobb mint a BTR-nek, ergonómiában, szenzorosan, tűzerőben mindenhogy felülmúlja. Ár érték arányban lehetett volna egy használható megoldás ez a gép a BTR leváltására a közepes dandárban. Nem a legoptimálisabb megoldás természetesen, de ha arról lenne szó, hogy gyerekek nincs sok pénz de kaptok új technikát akkor ez nem lenne rossz választás. A szerbeknél a Lazar III többet tud talán mint ez? Vagy a román Piranha-knak több a páncélja? Vagy akár a sima torony nélküli és alap páncélzatú Patriákkal előbbre vannak a horvátok? A pandur 2-es miben is tud többet? Annyi az egész, hogy hasonlót a hasonlóval kéne hasonlítani akkor nem irkálna senki hülyeséget. Mert kezdjük kimeríteni a szarrágás fogalmát elég mélyen mostanában.