Mbombe 4x4 , 6x6 , 8×8 / Barys 8x8

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
A lenyeg en nem partolom ezt a vasat de azt el kell ismernem ha egy patria aran 2-3 ilyen jargany beszerezheto es uzembentartasa is olcsobb a sok teheruto komponensnek koszonhetoen. Akkor mar el lehet gondolkozni rajta... Mert agyrem kulonben hogy egy apc ert annyi penzt kernek el amiert egy kissebb falu felvasarolhato... Abbol a tomegek nem lessznek felszerelve mert nem birna el a honvedsegi keret. /megjegyzem ha 2-3 eve azt mondta volna valaki ez lessz a btr ek helyett kicsit huzott szajjal de mimdenki elfogadta volna./
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 175
113
Van némi igazad, engem meggyőztél abból a szempontból, hogy szerintem a tartalékos csapatoknál háború esetén op lenne ez a gép szabadcsapatok vagy diverzáns egységek ellen. Ehhez a feladathoz ráadásul alap felszereltségben is jók. Érdekes, hogy ezekre az eshetőségekre senki sem gondol.
Nem csak arra lennének jók.Én átvenném a dél afrikai mobilis harcászat azon részét is,ahogy a szabályos seregekkel szemben is harcolni akartak.Számitottak rá,hogy az ellen számbeli fölényben lesz.De arra is,hogy az ellen se fog tudni szabályos folyamatos frontvonalakat kialakitani-mert túl nagy a hadszintér.Mobilis gépesitett portyázó csapatokkal megkerűlték az ellen fóerejének csoportositásait,és az utánpótlási körleteiket és vonalaikat támadták.A fö csoportositásokat eközben halogató harcokkal kivánták kifárasztani,és a már kifáradt,szétzilált fóerókre csapást mérni.És ezt nem is csak nyilt csatával gondolták végrehajtani,hanem a légerő és a tüzérség igénybevételével.
Különben a harcmodoruk harcászati szinten bevált,de hadászati szinten nem tudták végigvinni.Egyszerűen nem tudtak annyi kárt okozni,amennyivel ki tudták volna meriteni az angolai/kubai csapatok szovjet utánpótlását.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
Nem csak arra lennének jók.Én átvenném a dél afrikai mobilis harcászat azon részét is,ahogy a szabályos seregekkel szemben is harcolni akartak.Számitottak rá,hogy az ellen számbeli fölényben lesz.De arra is,hogy az ellen se fog tudni szabályos folyamatos frontvonalakat kialakitani-mert túl nagy a hadszintér.Mobilis gépesitett portyázó csapatokkal megkerűlték az ellen fóerejének csoportositásait,és az utánpótlási körleteiket és vonalaikat támadták.A fö csoportositásokat eközben halogató harcokkal kivánták kifárasztani,és a már kifáradt,szétzilált fóerókre csapást mérni.És ezt nem is csak nyilt csatával gondolták végrehajtani,hanem a légerő és a tüzérség igénybevételével.
Különben a harcmodoruk harcászati szinten bevált,de hadászati szinten nem tudták végigvinni.Egyszerűen nem tudtak annyi kárt okozni,amennyivel ki tudták volna meriteni az angolai/kubai csapatok szovjet utánpótlását.
Ehhez nallunk lancos kell es profik. /kozepes dd./ esetleg kissebb mertekben a 88. Kissebb melysegbe. De ez pipa a kepessg meg lessz ra.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 175
113
Ehhez nallunk lancos kell es profik. /kozepes dd./ esetleg kissebb mertekben a 88. Kissebb melysegbe. De ez pipa a kepessg meg lessz ra.
Pénz.Ember.Mennyiség.Fentartás.Az MH nem az IDF,és mégcsak nem is az MN.
Hogy akarsz,főleg miből,kiállitani a szükséges láncos IFV mennyiséget?Nincs rá erőforrás.
Szerintem nekünk is mozgékonysággal és tűzerővel kell pótolnink a létszámot.És fel kell készülnünk az irreguláris elemekkel való harcra is.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
Pénz.Ember.Mennyiség.Fentartás.Az MH nem az IDF,és mégcsak nem is az MN.
Hogy akarsz,főleg miből,kiállitani a szükséges láncos IFV mennyiséget?Nincs rá erőforrás.
Szerintem nekünk is mozgékonysággal és tűzerővel kell pótolnink a létszámot.És fel kell készülnünk az irreguláris elemekkel való harcra is.
Lynxbol az aktiv allomamynak.
Es mint fenntebb jopar hsz ben ecseteltem a tartalekos /sorozott allomamynak valami olcso kerekest de azt semmifelekeppen sem rajjarmukent alkalmazmi a manovererok reszekent hanem azoktamogatasara oldalszarnyak es a front biztositasara.
 
R

Ruby de Puteaux

Guest
Nálunk eleve olyan kevés a hk,hogy forditva lesz a dolog,a hk-k fogják támogatni a lövészpáncélosokat.És még ahoz is kevés lesz a hk mennyiség.
Miért lenne kevés? A nehéznek becézett dandárban lesz 2 gépesített lövész zászlóalj és 1 harckocsi zászlóalj. A fő ütőerő támadásban és ellenlökéseknél is a harckocsi, ezeket támogatja esetünkben a Lynxel felszerelt gyalogság.

Mind az oroszok,mind a németek tervezték kerekes járművekkel is kisérni a hk-kat.
Dél afrikaiaknak soha nem volt kerekes láncos lövészjárművűk,franciáknak meg már nincs.Kerekesekkel kisérik a hk-kat.
A kerekes technikával bíró lövészdandárok mellé szoktak támogatásképp harckocsikat szervezni(pl oroszoknál jellemzően régebbi típusokat), de van ahol az alapjármű támogató/páncélvadász változatával oldják meg a dolgot, 90 vagy 105(újabban akár 120)mm-es löveggel.
A franciák inkább kivételek itt Európában, ők leginkább a volt gyarmatokon vívott harcokra készülnek. Azért van náluk annyi kerekes cucc.

Valójában 3 teljesen más kialakitású,és nem egyező feladatkörű járgány.8-as ugyanarra a feladatkörre épült mint a Boxer,vagy a francia VBCI.4-es a kebabos kocsik megfelelője.6-os meg a Fuchs II,VAB Mk2/3,XA220 környéke.Vagyis Európában ugyanúgy megvan mindháromnak a párhuzama,hasonló feladatkörökre.
Védetségük bizonyos szempontbol jobb,más szempontbol rosszabb,mint az európai megfelelőik.(tipustol is függ,pl a Pandúrnál,VABoknál,XA sorozatnál minden tekintetben védettebbek,Boxernél viszont gyengébbek).A 70es évektöl folyamatosan harcoltak (az utóbbi időkben is részt vettek a közép-afrikai háborúkban),75-89ig a VSZ mintájú kubai összfegyvernemi kubai hadsereggel vivott angolai háború is beletartozik.ezek tapasztalatai is benne vannak a járgányokban.Megjegyzem,a Boxerban és a Pátriában is,mert azok aknavédelme is dél afrikai terveken alapulnak.MRAP is búr találmány(igazábol rodéziai),már a 70es évektől gyártanak olyanokat-mindenki tőlük vette át.
Az Mbombe 6x6 a kisebb, 4x4 meghosszabbított változata. Én APC-nek azért nem nevezném, pl a nagy üvegfelületek miatt. Nálam ez nem fér bele, Afrikában is csak azért mert jellemzően régebbi fegyverek ellen kell helytállnia.
A Honvédség közepesnek becézett lövészdandárja számára inkább a komolyabb védelmű, 8x8 APC-t preferálom, az aknavetős vagy műszaki mentő változatokat ezek alapjain kell kialakítani.
Szerintem felesleges egy 6x6 verziót is rendszeresíteni pusztán azért mert elvileg olcsóbb. Ha egy teljesen másik típusról van szó akkor meg pláne.

A tartalékosokat továbbra is egyelőre csak terepjárókkal/pichkupokkal és kézifegyverekkel látnám el.

Nem felelnek meg.4x4 hajtásképletük eleve rosszabb terepjáróvá teszi öket,mint egy 6x6,pláne 8x8as járgány.
Te is tudod hogy ez nem ennyire egyszerű, különben lenne 10x10 verzió is. :)
A fentebb említett variánsok(aknavetős, műszaki) mellett egy felderítő vagy kommunikációs esetleg drónirányító jármű elég ha a Yalcin/NMS valamelyikén van, ezekhez a feladatokhoz megfelelő terepjáró képességűek.

Amúgy valaki tudja, hogy a Currus miért pont ezt az Mbombe csodafegyver nevű gépet szemelte ki áldozatául?
Szerintem a sose látott pénzeső alá szeretne beállni a Currus, hátha fennakad az esernyőjén néhány csepp vagy akár még több.
Én mondjuk hidegrázást kapok már az ötlettől is.

Erre a szerepre továbbra is azt gondolom hogy az RM-el együtt kéne egy saját Agilis nem pedig ez a búr csoda...
Az Agilis a román SAUR protók és a Boxer egyes elemeinek összeházasítása. Ha kicsit rosszindulatú akarok lenni velük azt mondanám hogy megkérték a Rheinmetallt hogy csináljanak belőle valami használhatót amit le is tudnak gyártani. :)

A Honvédség részére nem tartanám jó ötletnek, én a Patriat preferálom, de a Lynx gyárral a Boxer orrhosszal vezet szerintem(hozzáteszem: sajnos).

Ha egy járműre gépágyút teszel, amivel az képes harcolni, az a nemzetközi jog szerint már IFV lesz. Ezért az APC max nehézgéppuska.
Ezek a papírok valójában nem sokat érnek. Egyrészt évtizedekkel ezelőtt születtek, másrészt a fegyverzetkorlátozásokat kellett valahogy keretbe foglalni.

A gyalogsági harcjármű(IFV) a harckocsik kísérésére, azok támogatására való, elvárás tőlük hogy képesek legyenek a gyalogság- és az ellenséges járművek leküzdésére(IFV szintig gépágyúval, MBT-t páncéltörő rakétával), a páncélzatuk meg főirányból ellenálljon a hasonló járművek főfegyverének. Ez minimum 30mm-es, a jövőben inkább ennél nagyobb gépágyút jelent.
Az általuk szállított lövészdeszant támogatja a járművet illetve pl. a német gyakorlat szerint akár abból harcol.

A páncélozott szállító harcjárművek(APC) a lövészek szállítására való, illetve a jármű elhagyása után azok fedezésére a főfegyverükkel, illetve az ellenség hasonló kategóriájú járművei ellen.Páncélzatukat is erre méretezik.
Régebben géppuskával, ma már inkább 30mm-es gépágyúval látják el, én a Honvédség esetében is ez utóbbit remélem.
 
  • Tetszik
Reactions: tarzaan and therob
K

kamm

Guest
Erre a szerepre továbbra is azt gondolom hogy az RM-el együtt kéne egy saját Agilis nem pedig ez a búr csoda... nem tudom a román Agilisből lesz-e valami de nem gondolom hogy RM-nek gondot okozna ránk szabni egy hasonló ajánlatot. Ott 87% lett volna saját gyártás én a mi esetünkben már 60%-nak is örülnék.

Felejtsetek mar el azt az Agilist. Egyreszt maga a design a romanoke, masreszt kell a kutyanak a romanok barmije, amikor van Patria avagy Boxer.
 
K

kamm

Guest
Nem csak arra lennének jók.Én átvenném a dél afrikai mobilis harcászat azon részét is,ahogy a szabályos seregekkel szemben is harcolni akartak.Számitottak rá,hogy az ellen számbeli fölényben lesz.De arra is,hogy az ellen se fog tudni szabályos folyamatos frontvonalakat kialakitani-mert túl nagy a hadszintér.Mobilis gépesitett portyázó csapatokkal megkerűlték az ellen fóerejének csoportositásait,és az utánpótlási körleteiket és vonalaikat támadták.A fö csoportositásokat eközben halogató harcokkal kivánták kifárasztani,és a már kifáradt,szétzilált fóerókre csapást mérni.És ezt nem is csak nyilt csatával gondolták végrehajtani,hanem a légerő és a tüzérség igénybevételével.
Különben a harcmodoruk harcászati szinten bevált,de hadászati szinten nem tudták végigvinni.Egyszerűen nem tudtak annyi kárt okozni,amennyivel ki tudták volna meriteni az angolai/kubai csapatok szovjet utánpótlását.

Itt meg pont az ellentete van, minimalis a hadszinter es sajat teruleten van, tehat semmi nem stimmelne, azaz atvenni is ertelmetlen.

Szerintem hagyjuk ezt az egesz agyament afrikai marhasagot, burostol, mbobestol, mindenestul.
A Currust tegyek ra valami masra es felejtsuk el ezt a vilagvegi ocskavasat.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 165
15 838
113
Ezek a papírok valójában nem sokat érnek. Egyrészt évtizedekkel ezelőtt születtek, másrészt a fegyverzetkorlátozásokat kellett valahogy keretbe foglalni.

A gyalogsági harcjármű(IFV) a harckocsik kísérésére, azok támogatására való, elvárás tőlük hogy képesek legyenek a gyalogság- és az ellenséges járművek leküzdésére(IFV szintig gépágyúval, MBT-t páncéltörő rakétával), a páncélzatuk meg főirányból ellenálljon a hasonló járművek főfegyverének. Ez minimum 30mm-es, a jövőben inkább ennél nagyobb gépágyút jelent.
Az általuk szállított lövészdeszant támogatja a járművet illetve pl. a német gyakorlat szerint akár abból harcol.

A páncélozott szállító harcjárművek(APC) a lövészek szállítására való, illetve a jármű elhagyása után azok fedezésére a főfegyverükkel, illetve az ellenség hasonló kategóriájú járművei ellen.Páncélzatukat is erre méretezik.
Régebben géppuskával, ma már inkább 30mm-es gépágyúval látják el, én a Honvédség esetében is ez utóbbit remélem.

Hááát, azért amin 300 gépágyú vagy, az nálam már nem APC. Inkább valami szerencsétlen szükség szülte öszvér - mármint ha a 30 mm-es gépágyúhoz nincs meg a megfelelő páncélzat.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 175
113
Itt meg pont az ellentete van, minimalis a hadszinter es sajat teruleten van, tehat semmi nem stimmelne, azaz atvenni is ertelmetlen.

Szerintem hagyjuk ezt az egesz agyament afrikai marhasagot, burostol, mbobestol, mindenestul.
A Currust tegyek ra valami masra es felejtsuk el ezt a vilagvegi ocskavasat.
Tévedsz.Nekünk ugyanúgy probléma a harcoló csapatok és a hadszintér nagysága.Ugyan úgy probléma,hogy a potenciális ellenfelek várhatóan létszámfölényben lennének.Ugyanúgy probléma,hogy egy esetleges konfliktus nem csak konvencionális hadviselési formábol,sőt,elsősorban nem abbol fog állni.És bár ez most nem úgy tűnik,de problémás a források szűkössége.
Ez nem jelenti azt,hogy feltétlen dél afrikai járgány kéne nekünk.De azt igen,hogy a tapasztalataikat,és akár technikai megoldásaik számunkra hasznositható részét átvehetnénk.Ez különben a Patria XP és XA220 rendszeresitésével meg is tennénk.De ezt még lehetne kiegésziteni,hogy rugalmasabb legyen.És a nagyobb XP mellet szükség van egy olyan kisebb,mozgékony tipusra,is,ami azonban alkalmas PSZH-ként konvencionális és nem konvenconális harcra is-vagyis komolyabb,mint a kebaboskocsik.Ugyancsak szempont,hogy olcsó,és olcsón fentartható,"önállóan",csekély logisztikai támogatással képes legyen működni.
Különben,sokadszorra leirva,szerintem nekünk a finn járgányok helyi,igényeinkre módositott változatait kéne választanunk.De ha államunk és pártunk ragaszkodik kazak testvéreinkel való üzlethez,akkor a Mbombe 6 egy "Hu" változata jol beilleszthető a hadszervezetünkbe (bár szerintem az úszóképesség hiánya gond).A "kisháború",határháború,hibridháború viszonyait biztosan jol birja (mivel kifejezetten arra tervezték),de konvencionális hadviselésben is jol megtalálná a helyét.De ott a szerepe nem a Lynx klasszikus IFV szerepe lenne.Viszont az a biztositó,portyázó-harcfelderitő szerep,mit elláthatna,meg a Lynx számára nem ideális.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 175
113
Miért lenne kevés?
3 gépesitett zl harccsoport.Még ha vastagon számolunk is,és egylépcsós széthúzot harcrendet (amit csak nagyon gyenge ellenséggel szemben lehet),akkor max 20km-es frontot tud kialakitani.Hát nem valami vastag.
Te is tudod hogy ez nem ennyire egyszerű, különben lenne 10x10 verzió is.
Piranhjábol készült 10x10es változat..:) De nem lett sikeres.
A hk/ifv kiséretre a 4x4 kevésbé alkalmas.Csak érdekességként irom.A búrok eredetileg az AML90 (4x4,Eland90) helyi változatával kivánták megoldani a Ratel PSZH-ák támogató kiséretét.De már a csapatpróbán kiderűlt,hogy nem tudnak terepen lépést tartani a 6x6-os Ratelekkel.Gyorsan megoldották a problémát,az AML90 tornyát ráépitették a nagyobb járgányra,és kialakitották igy a Ratel90-est.Nagyon sikeres lett.Ki tudta lőni a kubaiak T55/62 hk-kat.(mai hk-k ellen már hatástalan a páncélrepesztő löszere,elavult).Vagyis a 4x4 a 6x6 kerekessel nem tudott lépést tartani terepen.Viszont a Ratel lépést tudott tartani az Olifan(Centurion) hk-kal
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
Itt meg pont az ellentete van, minimalis a hadszinter es sajat teruleten van, tehat semmi nem stimmelne, azaz atvenni is ertelmetlen.

Szerintem hagyjuk ezt az egesz agyament afrikai marhasagot, burostol, mbobestol, mindenestul.
A Currust tegyek ra valami masra es felejtsuk el ezt a vilagvegi ocskavasat.

Azért kb.vagy 2 éve nagyot változott a világ,mert 2026-ig csak 3 szállítógép-beszerzés volt betervezve, igaz azok még sehol sincsenek. Azért az utóbbi beszerzések,főleg az utolsó 2 óta nagyon megváltozott minden. Azért ezt a járgányt,mind 6x6-ban , mind 8x8-ban összehasonlítanám Pars, Arma ,Pandur , a Piranhat kizárom,mert azt tuti, hogy nem fogunk venni. Sajnos ugyanez vonatkozik a Patriara,a lengyelek a saját igényeiket sem tudják kielégíteni a Rozsmakkal. Na, már most ha beszerzünk egy egészséges mennyiségű Lynuxot, pl 200 db egyelőre, akkor ebből nem tudom, hogy lesz minőségi APC,mert szerintem nincs az a pénz,hogy mindenből a legeslegjobbat vegyük. Például ha ránézek erre a járgányra meg a BTR-re, hát azért ég és föld. Ha jól tudom, a BTR-ből közel 600 van és azt nem kis pénz lecserélni. Szerintem egyelőre jelképes mennyiségű Boxer lesz beszerezve, ahogy már írták itt a fórumban, már csak a Lynux végett is, na de azért APC-nek elég drága mulatság.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
Miért lenne kevés? A nehéznek becézett dandárban lesz 2 gépesített lövész zászlóalj és 1 harckocsi zászlóalj. A fő ütőerő támadásban és ellenlökéseknél is a harckocsi, ezeket támogatja esetünkben a Lynxel felszerelt gyalogság.


A kerekes technikával bíró lövészdandárok mellé szoktak támogatásképp harckocsikat szervezni(pl oroszoknál jellemzően régebbi típusokat), de van ahol az alapjármű támogató/páncélvadász változatával oldják meg a dolgot, 90 vagy 105(újabban akár 120)mm-es löveggel.
A franciák inkább kivételek itt Európában, ők leginkább a volt gyarmatokon vívott harcokra készülnek. Azért van náluk annyi kerekes cucc.


Az Mbombe 6x6 a kisebb, 4x4 meghosszabbított változata. Én APC-nek azért nem nevezném, pl a nagy üvegfelületek miatt. Nálam ez nem fér bele, Afrikában is csak azért mert jellemzően régebbi fegyverek ellen kell helytállnia.
A Honvédség közepesnek becézett lövészdandárja számára inkább a komolyabb védelmű, 8x8 APC-t preferálom, az aknavetős vagy műszaki mentő változatokat ezek alapjain kell kialakítani.
Szerintem felesleges egy 6x6 verziót is rendszeresíteni pusztán azért mert elvileg olcsóbb. Ha egy teljesen másik típusról van szó akkor meg pláne.

A tartalékosokat továbbra is egyelőre csak terepjárókkal/pichkupokkal és kézifegyverekkel látnám el.


Te is tudod hogy ez nem ennyire egyszerű, különben lenne 10x10 verzió is. :)
A fentebb említett variánsok(aknavetős, műszaki) mellett egy felderítő vagy kommunikációs esetleg drónirányító jármű elég ha a Yalcin/NMS valamelyikén van, ezekhez a feladatokhoz megfelelő terepjáró képességűek.


Szerintem a sose látott pénzeső alá szeretne beállni a Currus, hátha fennakad az esernyőjén néhány csepp vagy akár még több.
Én mondjuk hidegrázást kapok már az ötlettől is.


Az Agilis a román SAUR protók és a Boxer egyes elemeinek összeházasítása. Ha kicsit rosszindulatú akarok lenni velük azt mondanám hogy megkérték a Rheinmetallt hogy csináljanak belőle valami használhatót amit le is tudnak gyártani. :)

A Honvédség részére nem tartanám jó ötletnek, én a Patriat preferálom, de a Lynx gyárral a Boxer orrhosszal vezet szerintem(hozzáteszem: sajnos).


Ezek a papírok valójában nem sokat érnek. Egyrészt évtizedekkel ezelőtt születtek, másrészt a fegyverzetkorlátozásokat kellett valahogy keretbe foglalni.

A gyalogsági harcjármű(IFV) a harckocsik kísérésére, azok támogatására való, elvárás tőlük hogy képesek legyenek a gyalogság- és az ellenséges járművek leküzdésére(IFV szintig gépágyúval, MBT-t páncéltörő rakétával), a páncélzatuk meg főirányból ellenálljon a hasonló járművek főfegyverének. Ez minimum 30mm-es, a jövőben inkább ennél nagyobb gépágyút jelent.
Az általuk szállított lövészdeszant támogatja a járművet illetve pl. a német gyakorlat szerint akár abból harcol.

A páncélozott szállító harcjárművek(APC) a lövészek szállítására való, illetve a jármű elhagyása után azok fedezésére a főfegyverükkel, illetve az ellenség hasonló kategóriájú járművei ellen.Páncélzatukat is erre méretezik.
Régebben géppuskával, ma már inkább 30mm-es gépágyúval látják el, én a Honvédség esetében is ez utóbbit remélem.



Mondjuk a Fuchs-nak a 6x6-os Patria meg a Pasinak is ilyen nagy üvegfelülete van,ha jól tudom, ja és még a Parsnak is.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 175
113
Szexi ez a torony.
Ansar a neve,és török fejlesztés.Jelenleg 30milis,de készül az 57milis végleges változa
.
25.jpg

232.jpg

Dehogy hogy a pérába akarnak beleszuszakolni egy 57milis gá-t,arrol lövésem sincs.35milis viszont szerintem beleférne.Az érzékelő toronyba meg még egy picike radart is terveznek.
 
  • Tetszik
Reactions: Terminator

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 953
123 557
113
Ansar a neve,és török fejlesztés.Jelenleg 30milis,de készül az 57milis végleges változa
.
25.jpg

232.jpg

Dehogy hogy a pérába akarnak beleszuszakolni egy 57milis gá-t,arrol lövésem sincs.35milis viszont szerintem beleférne.Az érzékelő toronyba meg még egy picike radart is terveznek.
Tetszik a formavilága.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 175
113
Egy igazi klasszikus.
De a Bradley végülis sikeres lett.

Utánaolvastam,orosz oldalakon irnak erről a kazak-búr csodárol.
A gyár működik,egyenlőre 4x4 Maraduer helyi változatát csinálják,A Baryx 6 és 8 továbbfejlesztés alatt áll,a szekszi tornyos 8-as már a sorozatgyártott verzió protója.Kb igy fog a végén kinézni
24.jpg

A torony török,és családelvű.Jelenleg 30milis,de a törökök szerint simán lehet 35milis is.A felderitó-célzó rendszer egy kis földi mozgócél felderitó lokátort is tartalmazni fog,ami korlátozottan állitólag légi célokra való tűzvezetésre is jó lesz(nincs még kész).Kazakok szeretnének egy 57milis változatot is,a toronycsalád haditengerészeti változatában már van is 57milis,de a harcjárműfedélzeti változattal küzdenek.(jelenleg tervezési szakaszban)A Barys(Mobombe) 6 is fejlesztés alatt van,szintén meg fogja kapni az Anszar tornyot,30milis már létező változatban.Pontosan arra a felderitő-portyázó-határvédő-gerillavadász szerepre szánják,amire én is szánnám,és tartalékosoknak/eszközhordozónak (8asbol is lehet többféle változatot csinálni,ha valaki megrendeli).De úszni egyik se fog.Kazakoknak ez nem gond,de nekünk szerintem kéne a képesség.Árat viszont nem találtam.De általános vélemény szerint nem lesz tul drága,és olcsó lesz fentartani.A 8ast lényegében egy könnyebb,mozgékonyabb Boxernek lehet mondani.IED,akna és RPG-k elleni védelme nagyon jó,kinetikailag viszont kb 12,7-14,5milis ngp-k ellen fognak védeni.álitólag felmerűlt a kinetikai védelem fokozása,de elvetették.Akkor olyan nehéz lenne,mint a Boxer,és úgy rossz lenne a mozgékonysága (elsűllyedne a tavaszi sztyeppe mpcsarában-ahogy szerintem a Boxer is el fog nálunk a szántáson,ha azt választjuk).Orosz oldalakrol vannak az infók (nem értek oroszul,de a Chromenak van beépitett forditója).A kazak gyár honlapján csak reklám promót találtam.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 953
123 557
113
De a Bradley végülis sikeres lett.

Utánaolvastam,orosz oldalakon irnak erről a kazak-búr csodárol.
A gyár működik,egyenlőre 4x4 Maraduer helyi változatát,A Baryx 6 és 8 továbbfejlesztés alatt áll,a szekszi tornyos 8-as már a sorozatgyártott verzió protója.Kb igy fog a végén kinézni
24.jpg

A torony török,és családelvű.Jelenleg 30milis,de a törökök szerint simán lehet 35milis is.A felderitó-célzó rendszer egy kis földi mozgócél felderitó lokátort is tartalmazni fog,ami korlátozottan állitólag légi célokra való tűzvezetésre is jó lesz(nincs még kész).Kazakok szeretnének egy 57milis változatot is,a toronycsalád haditengerészeti változatában már van is 57milis,de a harcjárműfedélzeti változattal küzdenek.(jelenleg tervezési szakaszban)A Barys(Mobombe) 6 is fejlesztés alatt van,szintén meg fogja kapni az Anszar tornyot,30milis már létező változatban.Pontosan arra a felderitő-portyázó-határvédő-gerillavadász szerepre szánják,amire én is szánnám,és tartalékosoknak/eszközhordozónak (8asbol is lehet többféle változatot csinálni,ha valaki megrendeli).De úszni egyik se fog.Kazakoknak ez nem gond,de nekünk szerintem kéne a képesség.Árat viszont nem találtam.De általános vélemény szerint nem lesz tul drága,és olcsó lesz fentartani.A 8ast lényegében egy könnyebb,mozgékonyabb Boxernek lehet mondani.IED,akna és RPG-k elleni védelme nagyon jó,kinetikailag viszont kb 12,7-14,5milis ngp-k ellen fognak védeni.álitólag felmerűlt a kinetikai védelem fokozása,de elvetették.Akkor olyan nehéz lenne,mint a Boxer,és úgy rossz lenne a mozgékonysága (elsűllyedne a tavaszi sztyeppe mpcsarában-ahogy szerintem a Boxer is el fog nálunk a szántáson,ha azt választjuk).Orosz oldalakrol vannak az infók (nem értek oroszul,de a Chromenak van beépitett forditója).A kazak gyár honlapján csak reklám promót találtam.
Sikeres nem lett a Bradley, csak az arcvesztés és a beleölt milliárdok és a lobbi miatt nem engedhették meg maguknak az amcsik, hogy újrakezdjék a programot.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 175
113
Sikeres nem lett a Bradley, csak az arcvesztés és a beleölt milliárdok és a lobbi miatt nem engedhették meg maguknak az amcsik, hogy újrakezdjék a programot.
91 után eléggé el voltak telve vele,hogy milyen jol bevált.Csak a deszantraj létszámát keveselték végig.2003 után,a városi harcokban már gyengének találták a páncélzatát.Dehát eredetileg egy úszóképes járgány volt,és nem városi COIN harcra szánták.Már a korai lövészszállitó is az volt,itt hibás a film,nem közben tervezték át úszóvá.Ahogy a lórések is rajta voltak eredetileg is,nem utólag fabrikálták rájuk.