F-15 Eagle (McDonell Douglas/Boeing)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
Miért ne engedhetné közelebb az ellenséget? Ha egyszer adott távon kívül úgy sem látják, akkor teljesen mindegy. Ha közelebbről nagyobb eséllyel lelövi a célt, akkor egyáltalán nem értelmetlen. A géppuskás példa teljesen fals, mert azzal tüzelés után kb. rögtön kiszúrják a helyzetedet. Ez a vadászgépre egyáltalán nem biztos, hogy igaz lesz..
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
Ki mondta, hogy a közel az WVR távolságot jelent? Legyen már egy kis képzelőerő..
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 316
54 796
113
Itt igazából nem a Raptor a kérdés, hanem az F-15 és a 16 db AIM-120. Nem értem ezt a koncepciót.

Meg úgy vettem észre, hogy néhány hozzászólásban az AIM-120 elkezdett a csoda fegyver irányába elmozdulni, amely n+1 módon mindig célba talál :)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 302
76 888
113
Én sem azt írtam,hogy azt jelenti.De ha a radarra támogatott indítási távolságnak csak harmadáról tudsz így indítani akkor az közel van(tolni kedvéért nem írok számot).
 
T

Törölt tag 1586

Guest
rudi: Rengeteg harceljárás van 4+5gen összedolgozására, ha pakfa/j20 rendszerbe áll azok se egymagukba fognak tevékenykedni...

...Mellesleg meglepne ha USAF új F-15öket rendelni, kvázi küszöbön az F-35 megjelenése...

Még visszatérve egy gondolat erejéig erre a 4+ és 5 gen összedolgozásra, figyelembe véve az F-35-öt is...

A NAVY már elég világosan deklarálta hogy hogy képzeli el ezt az együttműködést. Ez a "Naval Integrated Fire Control-Counter Air" (NIFC-CA) terv. (link: https://news.usni.org/2014/01/23/navys-next-air-war)

(a terv hangsúlyozottan nem ISIS és taliban bombazas scenario alapján készült hanem a NAVY "anti-access/area denial” (A2/AD) viszonyok közötti alkalmazását figyelembe véve)

Ebben a tervben elég világosan kifejtik hogyan képzelik el az együttműködést és milyen szerepet szánnak az F35-nek.

NAAD_1_14_Legend_2.jpg


A terv a gépek közötti információ cserére és az F35 fejlett szenzoraira épül.
Elég világosak a szerepek: az F35 a vadászkutya aki felhajtja a célt, az F18 a vadász a puskával, a Hawkeye pedig a főnök aki irányít (a Growler és a többiek pedig a support).

Szerintem az USAF-nál is valami hasonló megoldáson törik a fejüket az F-15 2040C-vel és lehet hogy ott sem elsősorban az F15 - F22 pároson van a hangsúly hanem az F15-F35 kooperáción.
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
Én sem azt írtam,hogy azt jelenti.De ha a radarra támogatott indítási távolságnak csak harmadáról tudsz így indítani akkor az közel van(tolni kedvéért nem írok számot).

Az AMRAAM 8 mérföldön belül aktív, kb általánosan elfogadott tény, hogy 10 mérföld körüli indítás a nagyon kis magasságot leszámítva (?) már NEZ-en belül van. Nagy magasságban ez sanszosan nagyobb, főleg ha gyorsan repül az indító gép. Szerintem egyáltalán nem irreális elképzelés olyan 15-20 mérföldes indítás ami passzív érzékelés alapján megy. Számomra az egyetlen problémája a passzív dolognak, hogy ez azon alapul, hogy a cél radarja feléd néz megfelelő időközönként. Ez egyáltalán nem törvényszeű, főleg ha az ellenség nem is tudja, hogy ott vagy.

Mondjuk az szerintem várható, hogy extrém manővereket ilyen esetben az ellenfél nem fog végrehajtani, ha egyszer se besugárzást nem kap és a radarján se lát semmit.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
<blockquote rel="dudi">Én sem azt írtam,hogy azt jelenti.De ha a radarra támogatott indítási távolságnak csak harmadáról tudsz így indítani akkor az közel van(tolni kedvéért nem írok számot).
Számomra az egyetlen problémája a passzív dolognak, hogy ez azon alapul, hogy a cél radarja feléd néz megfelelő időközönként. Ez egyáltalán nem törvényszeű, főleg ha az ellenség nem is tudja, hogy ott vagy.

Mondjuk az szerintem várható, hogy extrém manővereket ilyen esetben az ellenfél nem fog végrehajtani, ha egyszer se besugárzást nem kap és a radarján se lát semmit.
</blockquote>

De biza, ha az ellenség nincs tudatában, hogy ott vagy vele szemben X távolságra, akkor a radarja felderítő üzemmódban pásztázva fog működni, tehát pár másodpercenként feléd fog "nézni", csak éppen ha te stealth-géppel repülsz akkor bizonyos távolságnál messzebbről még nem fog detektálni, éppen ezért keres célt, pásztáz a radarja.
A második megállapítás viszont igaz, max időnként csinál egy kis S-manővert, hogy a radarja szélesebb légteret tudjon lefedni, pásztázni.
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
De biza, ha az ellenség nincs tudatában, hogy ott vagy vele szemben X távolságra, akkor a radarja felderítő üzemmódban pásztázva fog működni, tehát pár másodpercenként feléd fog "nézni", csak éppen ha te stealth-géppel repülsz akkor bizonyos távolságnál messzebbről még nem fog detektálni, éppen ezért keres célt, pásztáz a radarja.
A második megállapítás viszont igaz, max időnként csinál egy kis S-manővert, hogy a radarja szélesebb légteret tudjon lefedni, pásztázni.

Szerintem ez azért többmindentől függ. Ha egy régebbi mechanikus radarról beszélünk akkor ott egyáltalán nem biztos, hogy az akárhány bar-os scanben épp te benne vagy, vagy nem. Ahogy az sem biztos, hogy nagy szögtartományban keresteti éppen a radart, mert az ugye kevésbé hatékony és lassú is. Ha benne vagy akkor tényleg meglesz a periodikus ismétlés.

AESA ellen nemtudom mivan, mert az ugye elég szabadon üzemel egy mechanikushoz képest. Meg ugye itt ha játszik a frekivel akkor valószínűleg nehezebb észlelni is, hogy mi a helyzet.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 302
76 888
113
Nem vitték túlzásbanA kérdés csak az,hogy ezzel a minimal stílussal megoldódott-e az a probléma,hogy a kijelzők hiánya miatt csak korlátozottan lehetett kihasználni a gép elektronikájának képességeit.
 
M

molnibalage

Guest
Bőven. A data linknek kellett meg sanszosan HSD/moving mapnak egy display, amin persze bármit meg lehet jeleníteni. A régi bal oldai a fegyverzeteti és system display maradhat. A CRT radar szkóp helyén nem látszik ebből a szögből, hogy mi van. AA üzemmódban lehet, hogy egyesek szemét sérti, de a naprásütést leszámítva tudja azt, amit meg kell jeleníteni. Az F-15C bár az új radarral sanszosan tud SAR képet is csinálni, egy ASF-nek erre nincs igénye.
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
Nem vitték túlzásbanA kérdés csak az,hogy ezzel a minimal stílussal megoldódott-e az a probléma,hogy a kijelzők hiánya miatt csak korlátozottan lehetett kihasználni a gép elektronikájának képességeit.

A bal oldalt ki van takarva a (?) VSD amin ugye a radar adatokat szokták kijelezni illetve alatta az MFD amin lehetett a navigációt datalinket stb váltogatni, kérdés ezeket cserélték-e, de ha nem akkor is az új nagy kijelzővel együtt ez bőven elég kell, hogy legyen.
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
A (?)-el arra akartam utalni, hogy azoknak kéne ott lennie, de nem tudjuk, hogy lettek-e cserélve. :)
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 931
73 369
113
F-15E Strike Eagles unable to shoot down the F-35s in 8 dogfights during simulated deployment

https://theaviationist.com/2016/06/27/f-15e-strike-eagles-unable-to-shoot-down-the-f-35s-in-8-dogfights-during-simulated-deployment/
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 797
81 011
113
Boeing - Advanced F-15 2040C Stealth Fighter
https://www.youtube.com/watch?v=ciKigA6RRh4