Megérkeztek a német Tigerek Afganisztánba

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 597
19 652
113
Szerintem talán valami kísérleti verzió lehetett, mert most így utánanézve sem saját jegyzetben, sem könyvben,  sem neten nem találok rá utalást.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 346
77 006
113
molni

Ez szép meg jó de mi egy harchelikopterről beszélünk nem csapásmérő gépről.Meg amúgy is,nem zseblámpával kell célra vezetni a Hellfire-t hanem speciális eszközökkel ami csak előretolt légi irányítónak van azok meg nincsenek minden fűszálon vagy kő alatt(azaz ez egy olyan képesség amit az esetek 90%nem tudsz kihasználni).Ráadásul náluk sincs végtelen mennyiségű ilyen eszköz azaz max 1 gépet tudnak így "ellátni" a többinek még mindig saját magában kell boldogulnia.

Megkérdeztem arról egy ERICS-t,hogy ez hogy működik és ő azt mondta,hogy elmondja a pilótának,hogy mi a célpont(harckocsi,gyalogság,tüzérség stb)és ennek fényében dönt a pilóta arról,hogy mi a legoptimálisabb fegyver a cél pusztítására.Javasolhat az ERICS de ők nincsenek arra kiképezve,hogy milyen fegyvernek milyen hatása van melyik fegyver a legoptimálisabb az adott feladathoz ráadásul nem is tudja mi van az adott repülőn,helikopteren UCAV-on.

Iraknak és Afganisztánnak az volt a tapasztalata,hogy hibás az a harceljárás amikor  lebegésből háborúzik a helikopter.Folyamatos nagy sebességű mozgás,ez jelent védelmet nem pedig egy tereptárgy ami mögül elő-elő bújsz.Ez utóbbit próbálták Irakban az lett a vége,hogy Aliék egy valag RPG-vel meg légvédelmi géppuskával kukára vágtak egy Apache századot(úgy rémlik század volt).

"Ööööö, az alap – ez azt jelenti, hogy első…?"

Nem nem azt jelenti csak rosszul fogalmaztam.De a mondandó lényegén nem változtat.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 346
77 006
113
Összességében ez a majd a földiek célra vezetik a rakétámat dolognak kb annyi az esélye mint annak,hogy AMRAMM-al leszedj valamit 100km-ről.Elvileg lehet de nem valószínű és erre alapozni meg butaság mert egyszerűen nincs ilyen képessége a szárazföldi földi alakulatoknak csak az előretolt repülésirányítóknak akik meg olyanok mint a fehér holló(ahhoz képest,hogy az Apache-ok mennyit járnak bevetésre).
 
M

molnibalage

Guest
Ez szép meg jó de mi egy harchelikopterről beszélünk nem csapásmérő gépről.

Szerintem meg tökminegy. Egyik se repüljön le a LOS-ba. Pont.

Az AGM-114 ezek szerint tényleg lézeresm, ami viszont nálam lezúzza a respektjét, nem is kicsit. Lehet, hogy célravezetés szempontjából megbízhatóbb, de a VSZ/SZU idejében olyan masszív csapatlégvédelem volt, hogy világítson meg célt sokáig az, akinek 9 élete és két keresztanyja van...
 

F1End

Member
2010. július 17.
92
1
6
"a szovjet fejlesztők nagyrészt a nyugati fejlesztéseket reagálták le"

Szerintem ez egy olyan dolog, hogy melyik volt előbb, a tyúk, vagy a tojás?

T-55 miatt kifejlesztették az M48 -at, ami miatt a T-62 -t, amiatt az M60 -at, ami a T-64 és T-72 -höz vezetett ....

Mellesleg én úgy látom, hogy a szovjetek igenis rendszerben gondolkodtak, inkább csak az elmélet megvalósítása nem sikerült néha teljes mértékben.

Mellesleg nem véletlen, hogy a Sturm/Ataka eltér a Hellfiretől. Az AGM-114 tulajdonképpen azért jött létre, hogy legyen mivel megállítani a VSZ harckocsitengerét, ha esetleg megindulnak nyugat felé, illetve az Apache elsősorban páncélvadásznak készült. Ezzel szemben a szovjet doktrínában a Mi-24 inkább egyfajta repülő BMP -ként szerepel, a feladata nem is elsősorban a páncéloselhárítás, hanem az előre nyomuló páncélosok és gépesített egységek támogatása.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 346
77 006
113
molni

"Szerintem meg tökminegy. Egyik se repüljön le a LOS-ba. Pont."

 

Honnan tudod hol van a LOS???Az említett iraki esetben is azt hitték,hogy LOS-on kívül vannak aztán kiderült,hogy még sem.
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 597
19 652
113
molni szerintem másik LOS-ra célzott.

A megvilágítónak nem kell a földön lennie az lehet akár egy repülőgép vagy UAV is. A lényeg az benne hogy a hordozóplatformot ne tegyék ki felesleges veszélynek. Amúgy arról hallottam már hogy egy két Apache-ot levadásztak de egy századot??, ez számomra kicsit UL-esen hangzik.
 

F1End

Member
2010. július 17.
92
1
6
"A megvilágítónak nem kell a földön lennie az lehet akár egy repülőgép vagy UAV is."

http://en.wikipedia.org/wiki/Bell_OH-58_Kiowa
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 346
77 006
113
<a title="duckdodgers profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/duckdodgers/">duckdodgers</a>

Kukára vágták nem lelőtték nem ugyan az!Amúgy 2003.03.24-én volt Kerbala közelében.

31 Apache volt az nem egy század.

 

molni

"A FAC megmondja."

Vagy nem...Lásd egyel fentebb.
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 597
19 652
113
F1End? nem igazán értem :)  Persze hogy lehet Kiowa, de akár Little Bird is. A lényeg az hogy más is adhat célmegvilágítást nem csak az indító.

"Laser guidance can be provided either from the launcher, such as the nose-mounted opto-electronics of the AH-64 attack helicopter, other airborne target designators or from ground based observers, the latter two options allowing the launcher to break line of sight with the target and seek cover."

dudi ne a hazai viszonyokat vedd alapul sztem, mert az sajnos vicc kategória. Azért az amcsi alakulatoknál előfordul ilyesmi, kb úgy mint ahogy náluk egy mezei "niggernél"  is akad optikai irányzék vagy éppen éjjellátó.
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 597
19 652
113
A lekukázás (legalábbis nálam) azt jelenti hogy a gép nem javítható, azt selejtezni kell. De maga az eset elég speciális mivel ott egy város fölé repültek be ( ami taktikai hiba volt így utólag) , viszont  a gépek egy kivétellel hazaértek és meg lettek javítva. Szerintem ez azért nem rossz.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 346
77 006
113
<a title="duckdodgers profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/duckdodgers/">duckdodgers</a>

Nincs ott sem olyan sok dedikált előretolt légi irányító(főleg mert a légierő állományában vannak tudtommal).

De az!Gondolj bele,31 AH-64-est visszavertek RPG-vel meg légvédelmi géppuskával...

Annak nincs értelme,hogy a Kiowa vagy UAV vezeti célra a rakétát a nulla páncélvédettségével miközben a páncélozott Apache elbújik...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 346
77 006
113
Mi az,hogy taktikai hiba volt?Egy harci helikopternek a város fölé is be kell menni,ha ott az ellenség...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 713
113
Szovjet csapatoknak valóban komoly csapatlégvédelmük volt, de:

1. az alapfelállás az let volna, hogy két hagyományos hadsereg szemtől szembe vívja meg a háborúját, így az Apacsk nem repülnek be (vagy csak nagyon kevés ideig) az ellenséges légtérbe.

2. Föld felett lebegve, tereptárgyak takarásában lévő célpontot a szovjetek szinte kizárólag a csöves légvédelmükkel tudtak volna lekűzdeni. Csakhogy ez 8 km-ről tudott tüzelni rájuk. Még a TOW/HOT rakétákat tüzelő többi helikopter is 4 km lett volna tőlük.

3. Egy lézeres célmegjelölő nem egy akkora valami (legalábbis ami a tömegét és hordozzhatóságot illeti)

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Laser_designator
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 346
77 006
113
Mackensen

Az atombomba sem olyan nagy ennyi erővel  http://en.wikipedia.org/wiki/W48

A 80-as években pont az Apache-ok és az A-10-esek miatt fejlesztették ki a Tor M1 és Tonguska komplexumokat.Ezek képesek az Apache és az A-10 fegyvereinek maximális hatótávolságánál nagyobb távolságról megsemmisíteni a két gépet.
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 597
19 652
113
Az adott helyzetben volt taktikai hiba. Én aláírom hogy jól megcsinálták, de attól még a helik 1 kivétellel hazaértek. A megjelölő jármű pedig bőven lehet a "légvédelem" hatókörén vagy hatómagasságán kívül is.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 346
77 006
113
<a title="duckdodgers profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/duckdodgers/">duckdodgers</a>

" A megjelölő jármű pedig bőven lehet a “légvédelem” hatókörén vagy hatómagasságán kívül is."

Ezt nem értem magyarázd meg.

 
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 597
19 652
113
Az a Heli , repülő egy UAV lehet 5 km magasan is vagy 10 km távolságban ahol nemhogy lelőni nem nagyon fogják kézifegyverekkel de még látni is alig.  De amúgy részletekbe kötsz bele és szavakon lovagolsz miközben sztem egyértelmű hogy a HF ilyen téren rugalmasabb rendszer.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 346
77 006
113
<a title="duckdodgers profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/duckdodgers/">duckdodgers</a>

 

Ez egy alig-alig kihasználható rugalmasság.Olyan mint az AMRAAM-nak a 100km-es hatótávolság,létezik csak kb az kell hozzá,hogy 20.000 méter magasan maximális sebességgel közeledjen egymáshoz(pont szemből)egy Raptor meg egy MIG-31 és a rakéta becsapódásáig egyik se változtasson irányt vagy sebességet.