Mezőgazdaság, vízgazdálkodás, éghajlatváltozás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 841
29 066
113
Alig van ország a Nyugati és Ázsia régión kívül mely ebben a globalizált világban a lakosságát önállóan fenn tudná tartani.
Nem a globalizált a kulcsszó, hanem az ipari civilizáció. Nagyjából 1910 környékén volt ott az emberiség, hogy a tradícionális mezőgazdaság tartotta el. A maximum amit a tradícionális mezőgazdaság minden művelhető terület kimaxolásával el tudna tartani, az talán kétmilliárd lenne, de akkor nagyon billegne a léc, egy rossz év és éhínségek söpörnének végig a kétmilliárdos világ kevésbé fejlett részén, olyanok, mint Indiában, amikor a brit gyarmatosítás infrastrukturális következményei miatt megindult a túlnépesedése. Nyolcmilliárdan élünk most az ipari civilizációkban, pontosabban hárommilliárdan ipari civilizációkban és ötmilliárdan a harmadik világban. Az előbbi hárommilliárd állítja elő azokat az indusztriális termékeket és az előállításukhoz szükséges tőkét, amit együttesen fogyasztanak el.

E történetben a lényeg az indusztrializáció, mint az emberi élet alapja. Hatmilliárd ember kizárólag ezért létezhet, kizárólag ezért tudott száz év alatt egymilliárdról nyolcmilliárdra növekedni az emberiség. Ennek a többletnek akkor kampó, ha az ipari civilzációk termékeit többé nem állítják elő, nem tudják előállítani, ha azok a globális kereskedelmi csatornák, amelyeken keresztül a bolygó nyersanyagai, energiahordozói és késztermékei gazdát cserélnek sérülnek, vagy egyenesen összeomlanak, akkor az emberiség létszáma drasztikus sebességgel csökkeni kezd. Nincs olyan opció, hogy nem, az indusztriális infrastruktúra tartja életben az emberiséget. Ráadásul hárommilliárd ember indusztrializmusának ötmilliárd egyenesen ki van szolgáltatva, mert az előbbi hárommilliárdon múlik az utóbbi öt puszta létezése is.

Nem nehéz megérteni -ha ezt értjük- hogy mi történik Kína és Afrika relációjában. A fokozódó ütemű nyugati deindusztrializáció miatt Kína (és kisebb részben Oroszország), mint alapvető ipari exportőr elfoglalja a Nyugat helyét a harmadik világban. Ebből a szempontból -a más szempontból a vazallussá tevés és kirablás szempontjából érhető- az amerikai Európa-politika az USA legnagyobb baklövése, mert Európa gyengítésével Kínát erősíti a világ háromnegyedében. Nem a csúnya Kína gyarmatosít, hanem az afrikaiaknak nincs más választásuk. Ha Kína tud nekik elérhető áron exportálni, akkor Kínán múlik az életbenmaradásuk. Bár ezt ilyen drasztikusan max a fejlettebb afrikai országok kormányzatának mélyebb berkeiben fogalmazzák meg, de attól még ez van. A Nyugat deindusztrializációja az egyik legfontosabb tényezője a Nyugat egyre durvább ütemű térvesztésének.

Ha a világot uralni akarod, akkor nem kevés, de drága csúcstechnológiát, hanem egyszerű, de nélkülözhetetlen ipari termékeket kell tudnod hatalmas mennyiségben exportálni. Annyira nincs tisztában ezzel a Nyugat, hogy amikor kirobbantotta az ukrán-háborút, akkor nem is gondolt rá, hogy szankciós politikával nem fogja tudni az ipari exportőr Oroszországot megingatni, mert az imporfüggő harmadik világbeli országok katasztrofális szankcióin (Irak ugye) nevelkedett és rasszista gőgjében ugyanúgy lenézte az oroszokat, mint az arabokat, csak azt nem vette észre, hogy az oroszoknak exportfüggő ipari civilizációjuk van, az araboknak meg nem, mert a létezésük importfüggő indusztriális fejlettség hiányában. Azért nem tudta megingatni se az oroszokat, a saját befolyását a szankciókkal egyre növekvő mértékben elvesztő Nyugat, mert nem számolt a globális gazdaság ezen összefüggésével, ami itt most a Nyugat álltal egyre inkább forszírozott globális atomháború kapcsán került elő és ami lényeges annak megértésében, miért szakadt le a Nyugat a világ négyötödéről a globális ellátási láncokat súlyosan felszaggatni próbáló oroszellenes szankciós politikájával kiváltot, létérdekeket sértő ellenszenv miatt. Iphone és Audi limó nélkül megvan a világ népességének fele, de orosz nitrogénműtrágya és kínai traktor nélkül nincs.
 

gerimaster

Well-Known Member
2022. február 24.
701
8 484
93
Argentína teljes kivitelének mindössze 1,25 %-a megy Oroszországba és 6,62 % az USA irányába.
A pozitív külkereskedelmi mérleg miatt az import aránya sem számottevő, sőt, Oroszország vonatkozásában elhanyagolható, mindössze 0,74 %-át teszi ki a teljes, Argentínába irányuló behozatalnak. Az USA lényegesebb 10,6 %-kal, de kétlem, hogy ettől függene az argentinok léte vagy nemléte.
Ettől függ, nem az anyagi értéke fontos a szállítmányoknak, hanem a nélkülözhetetlensége.
Technológia minden értelemben, termelő és gyártó gépek, vegyszerek a mezőgazdasághoz(pl.: műtrágya), gyógyszerek, orvosi műszerek felszerelések, szállítójárművek a vasúttól a civil szféráig. Egyéb ásványkincsek. Fémipari termékek. A szénhidrogénekhez se tudnak saját erőből hozzáférni, nyugat függőek teljesen. Egyébként GDP arányosan 32%-os a import-export egyenlegük.

"Piaci alapú, mozgó átváltási árfolyamok mellett az ország újraiparosításba kezdett, importkorlátozással, exportszubvenciókkal, összehangolt kereskedelmi és pénzügyi lépésekkel. 2002 végén a gazdaság kezdett talpra állni, főleg a napraforgó és más gabonamagvak kedvező piacának köszönhetően."

A jegybanki alapkamat 27-40% között van évek óta.:)
A munkaerő 26%-át foglalkoztatja a mezőgazdaság innen származik az export 85%-a.
Ha az exportjuk összeomlik, és nem lesz import sem, akkor gyakorlatilag ez a "koldus" szintjén járó ország azonnal összeomlik.

Nem képesek egy 45 milliós lakosság fenntartására, nem tudnak elegendő mennyiségű állattenyésztést, mezőgazdaságot végezni ha nincs import, nem lesznek képesek az amúgy is rossz betegellátásra, nincs lesz elegendő élelmiszer termelés. Egy teljes katasztrófa lenne.
 

ZeiG

Well-Known Member
2017. április 4.
886
5 056
93
Ettől függ, nem az anyagi értéke fontos a szállítmányoknak, hanem a nélkülözhetetlensége.
Technológia minden értelemben, termelő és gyártó gépek, vegyszerek a mezőgazdasághoz(pl.: műtrágya), gyógyszerek, orvosi műszerek felszerelések, szállítójárművek a vasúttól a civil szféráig.
Oroszországgal kapcsolatban is ez volt a narratíva a szankciók bevezetésével kapcsolatban, de megoldották összeomlás nélkül.
Persze az oroszok kereskednek a nem NATO-rendszer államaival, de a szóban forgó hipotetikus helyzetben Argentínának is ott maradna potenciális partnerként teljes Dél-Amerika, Afrika, Kína, stb.

A jegybanki alapkamat 27-40% között van évek óta.:)
Nekem úgy tűnik, hogy a nemzetközi bankrendszer és a nemzetközi tőke módszeresen zsákmányolja ki, teszi függővé és gyarmatosítja gazdaságilag, pénzügyileg a világ összes országát, ahonnan bármilyen formában kellő profitot szipolyozhat ki.
A new york-i, londoni bankok elhamvadása után, a Világbank, az IMF, a FED, a dollár, az euro, a karvalytőke nélkül a nemzetgazdaságok szerintem nem összeomlanának, hanem felszabadulnának és egészségesebb, természetesebb, fenntarthatóbb módon épülnének újra.

Nem képesek egy 45 milliós lakosság fenntartására, nem tudnak elegendő mennyiségű állattenyésztést, mezőgazdaságot végezni ha nincs import, nem lesznek képesek az amúgy is rossz betegellátásra, nincs lesz elegendő élelmiszer termelés. Egy teljes katasztrófa lenne.
Élelmezni, ruházni gond nélkül tudnák a lakosságot, alapvető szükségleteiket ki tudnák elégíteni, csupán néhány évre, max. évtizedre visszaesnének a 80-as évek színvonalára a (mikro)elektronikai összetevőket tartalmazó import kiesése miatt.

 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
21 707
72 042
113
De arra rászorul amivel Észak-Amerika és Európa hozzájárul a mezőgazdaságához. Ott is jelentős visszaesés lenne a mezőgazdasági termelésben, ha eltűnne a világ iparának jelentős része néhány atomvillanásban. Meg abban sem vagyok biztos, hogy 1 hét múlva nem jelenne meg Kína, hogy figyu jöttünk a kajáért, mert akiktől eddig vettük épp világítanak (bár kifejtettem, hogy véleményem szerint, mindent elpusztítanának egy atomháborúben, nem csak a konkrét harcoló államokat).
Nem hiszem, hogy Argentínában borzasztó hatásaal lenne a lakosságra ha a fdeken megint magának termelne kaját a nyomorék szójaexport helyett és ez még sok helyen visszaállna így a természetes formára.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 525
16 436
113
Azt hittem elkaptam valami enyhe megfázást mert napok óta folyik az orrom. Mivel nem múlt, beteg se letten, kiderult simán csak magas a fák pollen koncentrációja, ami elég dúrva így februárban. Minimum egy hónappal a szokásos virágzás előtt vagyunk.

ilyenkor pár hétig szedek bogyót az alergiára, de ennyire korán eszembe se jutott. Nagyon enyhe volt eddig a tél, csak aztán nehogy az legyen, hogy áprilisban meg befagy a valagunk.

 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 837
12 177
113
Konkrét falvakat kéne kitelepíteni és nem keveset.
Nem igaz. Az időszakosan vagy állandóan elárasztandó területek 90%-a minden további nélkül bevonható lenne bármikor. A mélyvágású csatornák kiigazítása, az áradáskor üresen hagyott csatornákban való visszatartás szintén azonnal kezdhető lenne.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
22 154
36 293
113
Konkrét falvakat kéne kitelepíteni és nem keveset.
nem egészen. 1 lépésként a meglévő csatornahálózatot kellene végi kotorni. a csatornák 1/3 1/2 el mélyülnének mert annyira fel vannak töltődve. plusz olyan csatornák is újra születnének amik évtizedek óta szárazak. új szabályzó műtárgyak telepítése szükséges lenne hogy a víz levezetés helyett a megtartás vagy duzzasztás lehetségessé válljon. (zsilipek)

a holtágak kotrása színtén időszerű a duna menti holtágak 6-8 m iszaptöltöttséggel rendelkeznek ez rengeteg. a vízmegtartó képessége és a vízszínt ezeknek a holtágaknak töredéke a korábbiakhoz képest. (ez főképp a rossz szenyvízkezelésnek köszönhető hogy évtizedekig engedték a szenyvízet amin algák szaporodtk stb...)

a csatornák mentén több kisebb tavat kellene létrehozni tározót. 1 hektár területen pl ha kiszednek 1 métert a felső termőréteget ha el is hordják máshova talajjavítás címszóval egy több méteres töltés létesíthető ezzel ideiglenes öntözővíz tárolók létesúlnek annyit kellene csinálni hogy ha teszem azt 1 ha a tároló abból 0,5 ha t ne 1 m er földet termeljenek ki belőlle hanem 3 at amivel egy halastó is keletkezne ami gazdságilag már hasznosítható így nem vész el a föld csak szántőhelyett halasó keletkezik...

amikor a vízügynél dolgoztam állandóan téma volt a vízügyi mérnökök körében ez és hasonló... Kalocsa környékén részben meg is valósították (kis részben egyenlőre de a tevrek megvannak további lépésekre. anyagi forrás meg amég a markolók rendelkezésre állnak addig van.)

körkanalas kotrógépre lenne szükség a komoly munkákhoz (lövészárok ásó gép itt talákozika a hadsereg és a vízügy igénye... a vízügynek több tucatos gépparkra lenne igénye ami akár egy kikönnyített olcsósított katonai alváz cívíl változatának is megfelelhetne.)
 

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 837
12 177
113
1 lépésként a meglévő csatornahálózatot kellene végi kotorni. a csatornák 1/3 1/2 el mélyülnének mert annyira fel vannak töltődve.
Pont az az egyik baj, hogy kotorják. Az alján megjelenik a talajvíz, amire mutogatnak, hogy a terület töltődik vele, holott pont elhagyja azt.

Pont ez a kotrós mérnöki szemlélet okozza a bajt.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
22 154
36 293
113
Pont az az egyik baj, hogy kotorják. Az alján megjelenik a talajvíz, amire mutogatnak, hogy a terület töltődik vele, holott pont elhagyja azt.

Pont ez a kotrós mérnöki szemlélet okozza a bajt.
nagyon nem így van ha a csatornába vízet engednek az a közlekedő edélyek elve miatt sem szívhat fel több vízet a talajból mint a talaj vízszíntje....

a probléma az hogy kevés a zsilip és ezért lecsapoló csatorna. a zsilipek száma határozza meg hogy vízmegtartó vagy víz levezető nem a csatorna mélysége.
több műtárgy kell.

VÍZÜGYBE DOLGOZTAM olyan helyen ahol az ország eggyik legjobban kiépített öntőzőrendszere van KALOCSA és környéke... a paprika vízigényes jószág

volt hogy napi 8 zsilipet tekertem
 

agronomus

Well-Known Member
2020. augusztus 5.
222
1 253
93
Konkrét falvakat kéne kitelepíteni és nem keveset.
Nem lenne gond, mert a jelen falvak, sajnos zsugorodnak ("hála" a nyugatosodásnak és az ezzel járó esztelen urbanizációnak), kisebb helyen is elférnek.
A lényeg, hogy előbb meg kellene tartanunk bár ezt a kicsi területet, amit a nyugatiak kényszeredetten meghagytak nekünk. Aztán lehetne víz meg egyéb gazdálkodni.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
22 154
36 293
113
itt az eggyik házam mit csináltak anno a vajassal csináltak egy horgásztavat...

vízszabájzás tekintetében ez a halastó egy aranybánya és nem kelett sok hozzá. és hasznot hoz. (egy kobolyát régi ág átmetszésével keletkező félig holtág kb) nem messze tőlle ott egy másik kisebb az alatt megint alatta dusnoknál egy keskenyebb de jóval hosszabb... a vajas végig van műtárgyazva (még elbírna vagy 50 et. a nagyrésze tavakat hoz létre.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
22 154
36 293
113
figyelembe ajánlóm a duna túlsó felét pl ezt a holtágat... teljesen el van iszaposodva a csatornája kanálisa annyira eliszapolódott hogy onnan való tőltése nehézkes (nincs vízhozam hiába az áradás a feltöltődés miatt nincs meg a kellő vízhozam)

https://www.google.com/maps/@46.4259212,18.799891,2013m/data=!3m1!1e3?entry=ttu melette levő tolnai holtág detto színte kiszáradt...

https://www.google.com/maps/@46.3366301,18.8487192,2016m/data=!3m1!1e3?entry=ttu itt van ellenpéldának gemenc nem messze... csak mert kap elég vízet és elég mély annak megtartásához