MiG-31 Foxhound (Mikojan-Gurjevics)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

cinikus

Well-Known Member
2010. május 7.
2 315
4 655
113
boki:
A linkeden valóban egy vörös 07-es látható, ami kétségtelenül nem BM, de amit én linkeltem fentebb, az szintén vörös, szintén 07, viszont egyértelműen BM. Az nem zárható ki, hogy "a te vörös 07-esedből" lett később "az én 07-es BM-em", de kétlem. Szerintem (legalább) két vörös 07 van: az egyik egy BM, a másik meg nem az.
A B kapcsán szerintem az 1999 nem stimmel, 1990 lesz az inkább. A típusváltozatok bevallom, zavarosak némileg a számomra, de amennyire sejtem, a helyzet kb. a következő: alaptípus -> B verzió megjelenése -Tolkacsov-> B verzió átalakítása BS-re -> DZ verzió megjelenése.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 797
81 006
113
Én is arra gondoltam, hogy a te 31-BM-esed egy  sima Mig-31 - es modernizácio BM-re , az enyém B-és , így ketto van belole.:)

1990 végén kezdték szériában gyártani a MIG-31 B-t, de hivatalosan (nem hivatalosan 1991-ben) 1999-ben állátották hadrendbe az orosz légieronél.  " МиГ-31Б официально принят на вооружение ВВС России 25 октября 1999"

Végul kozos nevezore jutottunk a voros 07-sel kapcsolatban. :))
 

cinikus

Well-Known Member
2010. május 7.
2 315
4 655
113
sf-laugh.gif


Az így totál stimmel már szerintem is, mert a gyártás kb. 1993-ig tartott. Utánanézve a dolognak valójában így fest a gyártás lényegében: alaptípus (utántöltés nélkül) -> DZ (alap+utántöltés) -Tolkacsov-> B verzió (utántölthető) -> BS (modernizált B, de utántöltés nélkül - ez érdekes
sf-surprised.gif
).
Viszont az még mindig nagyon jó kérdés, hogy ha a 36 db stimmel, akkor mégis hogyan hozták össze ezt a mennyiséget "sunyiban"?
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 797
81 006
113
Ami  darabszámot illeti :  A honvédelmi minisztérium kozlése szerint eddig 25 darab MIG-31BM van átadva.

Most néztem az orosz Wiki-t ott 16 darbrol írnak.  !!????
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 797
81 006
113
cinikus, ha van idod probáld repuloterek szerint a mennyiséget megállapítani.

Én most megyek , dolgom van.

udv.

<table border="0">
<tbody>
<tr>
<td><span>Air base</span></td>
<td><span>The type and number of </span>
<span>(late 2011)</span></td>
<td><span>Note</span></td>
<td><span>2013</span></td>
</tr>
<tr>
<td><span>Arkhangelsk / Talagi (Ulaan)</span></td>
<td><span>MiG-31</span></td>
<td> </td>
<td> </td>
</tr>
<tr>
<td><span>Akhtubinsk (RVH)</span></td>
<td><span>MiG-31</span></td>
<td> </td>
<td> </td>
</tr>
<tr>
<td><span>Kansk / Far (NKG)</span></td>
<td><span>MiG-31</span></td>
<td> </td>
<td><span>January 2013 - only the MiG-31BM, at least 10-12 aircraft</span></td>
</tr>
<tr>
<td><span>Monchegorsk / Sealing wax (LMG)</span></td>
<td><span>MiG-31, MiG-31B, MiG-31BM</span></td>
<td> </td>
<td> </td>
</tr>
<tr>
<td><span>Norilsk / Alykel (UOOO)</span></td>
<td><span>MiG-31B</span></td>
<td><span>57th Red Guards Fighter Aviation Regiment was transferred to Norilsk in 1990, disbanded in 1993</span></td>
<td> </td>
</tr>
<tr>
<td><span>Perm / Big Savino (USPP)</span></td>
<td><span>MiG-31, MiG-31B, MiG-31BM</span></td>
<td> </td>
<td><span>January 2013 - with the Rzhev repair plant received three MiG-31B, for 2013 will commence receipt of the MiG-31BM ( </span><span>source</span><span> )</span></td>
</tr>
<tr>
<td><span>Petropavlovsk-Kamchatsky / Elizovo (UHPP)</span></td>
<td><span>MiG-31</span></td>
<td><span>Navy aircraft</span></td>
<td> </td>
</tr>
<tr>
<td><span>Pravdinsk (UDP)</span></td>
<td><span>MiG-31</span></td>
<td><span>?</span></td>
<td> </td>
</tr>
<tr>
<td><span>Savasleyka (UDE)</span></td>
<td><span>MiG-31</span></td>
<td> </td>
<td> </td>
</tr>
<tr>
<td><span>Savvaty (Oulx)</span></td>
<td><span>MiG-31</span></td>
<td><span>?</span></td>
<td> </td>
</tr>
<tr>
<td><span>Sokolovka</span></td>
<td><span>MiG-31</span></td>
<td><span>530 IAP</span></td>
<td> </td>
</tr>
<tr>
<td><span>Khotilovo</span></td>
<td><span>MiG-31</span></td>
<td><span>?</span></td>
<td> </td>
</tr>
<tr>
<td><span>Central Angle / Artem (HIU)</span></td>
<td><span>MiG-31</span></td>
<td><span>22th Guards. IAP</span></td>
<td> </td>
</tr>
<tr>
<td><span>Chuguevka</span></td>
<td><span>MiG-31</span></td>
<td><span>530 IAP, airport disbanded 01.09.2009</span></td>
<td>
 

 

</td>
</tr>
</tbody>
</table>
 

cinikus

Well-Known Member
2010. május 7.
2 315
4 655
113
Hmm. Mi számít náluk átadottnak? Mert akár az is lehet, hogy 36 db van készen, de ebből csak 25 db-ot adtak át a légierőnek hivatalosan.
sf-kiss.gif
 

cinikus

Well-Known Member
2010. május 7.
2 315
4 655
113
boki said
cinikus, ha van idod probáld repuloterek szerint a mennyiséget megállapítani.
Jól feladtad a leckét, ez elég komoly melónak tűnik.
"Jöttömre 5 nap múlva számítsatok, pirkadatkor, kelet felől, négykézláb."
sf-kiss.gif
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 144
10 861
113
cinikus said
<p class="new-blogpost-comment-notice">Komment ehhez a hírhez: Újra dübörögnek az utánégetők Novoszibirszkben - FRISSÍTVE

Belülről elég ritkán látni fotókat a típusról (vannak képek ettől függetlenül), de a pilótafülkében a kijelzők mindenképpen magukért beszélnek (bár itt több változat is elképzelhető azért):
http://paralay.com/t05/35%20%2810%29.JPG (pilóta)
http://www.fyjs.cn/bbs/attachments/Mon_1303/27_161510_8659dd014d7f03b.jpg?498 (WSO)
Miért baj az, hogy vannak hagyományos műszerek?
Nem olcsóbbak, egyszerűbbek azok?
Kb. minden alkatrészük szerelhető, vagy cserélhető. Ha csal a műszer, arrébb kell csak írni a beosztásokat pl. Vagy egy sönt ellenállást, egy berepedt üveget sem nagy dolog kicserélni. Ha megmurdel az LCD, akkor mi van?
Amúgy a futók állapotát jelző tabló már a Mig-21esekben is ez volt. :D
 
M

molnibalage

Guest
cinikus said
<blockquote>boki said
cinikus, ha van idod probáld repuloterek szerint a mennyiséget megállapítani.
Jól feladtad a leckét, ez elég komoly melónak tűnik.
"Jöttömre 5 nap múlva számítsatok, pirkadatkor, kelet felől, négykézláb."
sf-kiss.gif
</blockquote>
Úgy is megfelel. :)
 

cinikus

Well-Known Member
2010. május 7.
2 315
4 655
113
A repterek guberálása közben kiderült, hogy a háromszög alakú "csetresz" a pilóta kabinjának tetején - nem túl nagy meglepetésre - egy hátrafelé néző periszkóp/tükör:

3pxTi.jpg



A 31BM-ek bázisairól eddig ennyi derült ki (korántsem 100%-os bizonyosságról van szó):

kék
01              Novoszibirszk
03
04
05              Moncsegorszk
06
07              Moncsegorszk
08 RF92388 Moncsegorszk
09
10
11 RF92440 megsemmisült
12
16
19              Novoszibirszk
21
27
52
57
60
76
91              Szavaszlejka
92 RF92380 Szavaszlejka
93 RF92379 Szavaszlejka
94 RF92378 Szavaszlejka
95 RF90892 Szavaszlejka

vörös
01 RF92330
03              Kanszk
07              Perm
09              Perm
10
11              Perm
17 RF95458
18              Perm
20              Perm
21              Perm
22 RF95453 Perm
23 RF90889
24              Perm
27 RF90887 Perm

Az még érdekes, hogy egyes források szerint a BM-ek (a kék 90-es sorozat tagjai) Szavaszlejkán 2008-ban jelentek meg, ráadásul úgy, hogy előtte Lipeckben, a harckiképző bázison repültek velük. Lehetséges magyarázat, hogy valójában van egy korábbi BM verzió (pár darabos sorozat) is, nevezetesen az, amiben a WSO részére még 3 kijelzőt terveztek. Mi viszont a 2011-ben megrendelt verzióra gondolunk alapvetően (két kijelző hátul). Így a számolt mennyiség is stimmel és a hivatalos adatok is rendben vannak - azt persze nem állítom, hogy ez biztos, de megmagyarázna pár dolgot.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 797
81 006
113
cinikus,

látom megkerested a gépeket.....:)) Tulajdonképpen megvan a hivatalos szám, csak még nem ulnek a gépszámok és a repuloterek szerinti BM-gépek(hivatalos adatok szerint). 2013-as adatok szerint a Kanszki légibázison 12 drb BM-nek kell lenni, a Permi légibázisra idén kell érkeznie 10 BMváltozatnak....

Egy mai cikk szerint ma megvitatja az orosz parlament a MI-31-esek gyártásának újrabeindítását...

http://www.lenta.ru/news/2013/04/10/mig31/
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
 Úgy tudom, a BM ügynek kétszer futottak neki. Egyszer, úgy 100 éve, csináltak 1 darabot, de nem jött hozzá a lóvé, mire meg lett lóvé, addigra az is elavult.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Az oroszok nagy átszámozgatók. Régebben a flotta hajóit is időről időre átszámozgatták.
 

cinikus

Well-Known Member
2010. május 7.
2 315
4 655
113
gacsat said
 Úgy tudom, a BM ügynek kétszer futottak neki. Egyszer, úgy 100 éve, csináltak 1 darabot, de nem jött hozzá a lóvé, mire meg lett lóvé, addigra az is elavult.
Az első nekifutásról szól a cikk, amit linkeltél, itt látható is a WSO három kijelzője. A jelenlegi programban viszont csak két MFD van hátul, nagyjából ennyiből különböztethető meg a két változat, a többi nem ilyen látványos. Ezen "első verzió" 1 db-os mennyisége kizárt, ugyanis ezután kezdtek a lipeckiek repülni a BM-ekkel és dolgozták ki hozzájuk a harceljárásokat, márpedig erre a feladatra legalább 4 gépet használtak.

gacsat said
Az oroszok nagy átszámozgatók. Régebben a flotta hajóit is időről időre átszámozgatták.
Ez mit bizonyít azon kívül, hogy a hajóikat időnként átszámozták? Gyakorlatilag semmit, lévén pl. a kék 90-es gépek hosszú évek óta viselik ugyanazt a számot, amit eredetileg kaptak...
 

maxim

Active Member
2011. március 8.
138
222
43
gacsat said
Az oroszok nagy átszámozgatók. Régebben a flotta hajóit is időről időre átszámozgatták.
Tengeralattjaroknal ket szam szokott lenni, ami azonositja a hajot, egyiket az elejen kapja meg es ez valtozatlan, a masikat pedig bizonyos idoszak utan valtoztatjak, ezt valamelyik cikkben olvastam, ahol arrol volt szo, hogy a mostani orosz tegnokrol leszedik az osszes cimert es jelolest.
 

cinikus

Well-Known Member
2010. május 7.
2 315
4 655
113
boki said
cinikus,

látom megkerested a gépeket.....:)) Tulajdonképpen megvan a hivatalos szám, csak még nem ulnek a gépszámok és a repuloterek szerinti BM-gépek(hivatalos adatok szerint). 2013-as adatok szerint a Kanszki légibázison 12 drb BM-nek kell lenni, a Permi légibázisra idén kell érkeznie 10 BMváltozatnak....

Egy mai cikk szerint ma megvitatja az orosz parlament a MI-31-esek gyártásának újrabeindítását...

http://www.lenta.ru/news/2013/04/10/mig31/
Rengeteg kép van, ahol nincs semmi információ arról, hogy hol készült, illetve nincs olyan helyi jellegzetesség a képen, ami alapján az adott reptér számomra is 
sf-laugh.gif
beazonosítható lenne. Kérdés persze az is, hogy mennyire időszerű a lista...
Permben valószínű, hogy kb. 12 gép lehet, így a még érkező 10 darabbal lényegében teljesen átfegyverzik őket a BM-re. Moncsegorszkban, Szavaszlejkán meg úgy saccolom, hogy néhány gép lehet, amolyan "ismerkedési" céllal.
A gyártás újraindítása nem egy elvetendő ötlet szerintem, főleg, ha egyúttal egy nagyobb átalakítással-korszerűsítéssel is összekötik (pl. törzs alatt hely 6 rakétának), de én a helyükben a hajtóművekkel is csinálnék valamit, mert az új gépek kivedelik őket az olajtartalékaikból is.
sf-laugh.gif
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 797
81 006
113
A gyártás újraindítása nem egy elvetendő ötlet szerintem, főleg, ha egyúttal egy nagyobb átalakítással-korszerűsítéssel is összekötik (pl. törzs alatt hely 6 rakétának), de én a helyükben a hajtóművekkel is csinálnék valamit, mert az új gépek kivedelik őket az olajtartalékaikból is

Sok fog fuggeni az árszinttol, mennyibe jonne a gyártás újraindítása, új modernizácios csomag kidolgozása, a hajtomuveket nem hiszem, hogy újat terveznének- mivel rengeteg pénzt és idot venne igénybe- , mert van nekik raktáron 1000 darab ami 300 darab MiG-31-re elegendo lenne..