MiG-31 Foxhound (Mikojan-Gurjevics)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 146
10 861
113
A gyártás újraindítása nem egy elvetendő ötlet szerintem, főleg, ha egyúttal egy nagyobb átalakítással-korszerűsítéssel is összekötik (pl. törzs alatt hely 6 rakétának), de én a helyükben a hajtóművekkel is csinálnék valamit, mert az új gépek kivedelik őket az olajtartalékaikból is

Sok fog fuggeni az árszinttol, mennyibe jonne a gyártás újraindítása, új modernizácios csomag kidolgozása, a hajtomuveket nem hiszem, hogy újat terveznének- mivel rengeteg pénzt és idot venne igénybe- , mert van nekik raktáron 1000 darab ami 300 darab MiG-31-re elegendo lenne..
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 146
10 861
113
de jó, hogy csak az nem ment el, amit én írtam...

molnibalage said
Egyikről sem vagyok meggyőződve. Számomra mindig a legmélyebb csodálat az, hogy ezekkel a műszereket hogyan tudták megvalósítani.
Örülök, hogy ennyire leköt, én rohadtul untam, hogy fél évig ezzel szopattak.

molnibalage said

Ennél a résznél kezdtem lefordulni a székről...
 

Annyiszor nekikezdtél, egyszer befejezhetnéd, és ott is maradhatnál.
Mit gondolsz, mit csinál az ohmbúvár, ha hitelesítésnél nem jó helyre mutat a műszer? Nem csinál hozzá egy új számlapot, hanem jól kidobja az egészet...

 

boki said
Sok fog fuggeni az árszinttol, mennyibe jonne a gyártás újraindítása, új modernizácios csomag kidolgozása, a hajtomuveket nem hiszem, hogy újat terveznének- mivel rengeteg pénzt és idot venne igénybe- , mert van nekik raktáron 1000 darab ami 300 darab MiG-31-re elegendo lenne..
Számszerüleg ezer, vagy rohadt sok?
Egyébként nem kell az egész hajtóművet áttervezni, elég, ha a komp. és a turbinalapátokat megpiszkálják. ...és a sorozatgyártás is tudja azt produkálni. Esetleg egy jobb befecskendező rendszer.
 
M

molnibalage

Guest
Mit gondolsz, mit csinál az ohmbúvár, ha hitelesítésnél nem jó helyre mutat a műszer? Nem csinál hozzá egy új számlapot, hanem jól kidobja az egészet…
Nem a mérőműszer kijelzőjét "javítod" - módosítod - ha szar értéket mutat, hanem a mérőműszert kell megjavítani. Te pl. az F-111 TFR kijelzőjén megjelenő hibás adatnál a TFR kijelzőt buherálnád és nem a TFR-t javítanád? Bár ez nem mechanikus, de remélem érthető a példa... Igen, a mérőműszer is lehet hibás, de ha az tökéletes, akkor nyilvánvalóan nem skálázol újra semmit.
 

cinikus

Well-Known Member
2010. május 7.
2 315
4 655
113
boki said
A gyártás újraindítása nem egy elvetendő ötlet szerintem, főleg, ha egyúttal egy nagyobb átalakítással-korszerűsítéssel is összekötik (pl. törzs alatt hely 6 rakétának), de én a helyükben a hajtóművekkel is csinálnék valamit, mert az új gépek kivedelik őket az olajtartalékaikból is

Sok fog fuggeni az árszinttol, mennyibe jonne a gyártás újraindítása, új modernizácios csomag kidolgozása, a hajtomuveket nem hiszem, hogy újat terveznének- mivel rengeteg pénzt és idot venne igénybe- , mert van nekik raktáron 1000 darab ami 300 darab MiG-31-re elegendo lenne..
Nem új hajtóművekre gondoltam, hanem a meglévők megpiszkálására: ha a fogyasztásukat sikerülne némileg csökkenteni, már megérné. De ennyi tartalék hajtómű mellett egyértelműen felesleges újat tervezni/gyártani, ráadásul a meglévők teljesítményére sem lehet panasz.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 797
81 010
113
Nem lesz MIG-31 újragyártás. A parlamenti meghallgatáson jelenlevo orosz légiero parancsnoka szerint a MIG-31 már technikailag és morálisan is elavult gép, a gyártosor újra beindítására 50 milliárd rubelre (kb.1,7 mlrd.USD) lenne szukség, mely osszeget cé lszerubb egy uj gép fejlesztésébe belefektetni (amit már elkezdtek) a MIG-31-es leváltására tervezett gép prototípusa 2020-ra készulne el és 2028-tol szeretnék rendszeresíteni a hadseregben. De addig is a jelenleg 122 darab aktív állományban lévo gépekbol 50-et surgosen modernizálni kell , a MIG korporácio igazgatója szerint év végéig aláírhatják a szerzodést az orosz honvédelmi minisztériummal.

A 2011-es szerzodés szerint 60 darab MiG-31 -est modernizálnak  BM szintre, Ha + 50 modernizálnak akkor egy ideig még szolgálatban lehet 100+ darab.
 
M

molnibalage

Guest
Én még soha nem hallottam olyat, hogy egy harcigép gyártását valaha újraindították volna. Tud valaki ilyenről? Anno az OV-10-ez újragyártás felmerült, semmi sem lett belőle.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 797
81 010
113
molnibalage said
Én még soha nem hallottam olyat, hogy egy harcigép gyártását valaha újraindították volna. Tud valaki ilyenről? Anno az OV-10-ez újragyártás felmerült, semmi sem lett belőle.
Ezt laikusok (politikusok) vetették fol, de a katonák (helyesen) elvetették....
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 929
73 362
113
Russia to Field MiG-31 Replacement by 2020

 

http://en.rian.ru/military_news/20130411/180584483/Russia-to-Field-MiG-31-Replacement-by-2020---Commander.html
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 468
19 042
113
Mig-31 utóda? jézusom !minek annak utód? nem egyszerűbb  lenne elfelejteni ?

Az  csökkentett észlelhetőségű lesz ? mert ha nem akkor teljesen fölösleges  úgy is jönnek majd a jobbnál jobb sz-xx légvédelmi rendszerek .
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
611
113
@Roni

Egy, a hazai légtér védelmére és nagy sebességű célok levadászására kifejlesztett gépnek már miért kéne "lopakodónak" lennie? Valószínűleg némileg csökkentett észlelhetőségű lenne a kor szintjén elérhető anyagok és a már alkalmazott tervezési módszerek által, de felesleges még egy, akár csak a PAK-FA radarkeresztmetszetét is megközelítő elfogóvadászt kifejlesztenie az oroszoknak. Nem baj, ha világít a radaron, ha Mach 2 felett képes ott-teremni mindenhol, majd a tajga másik végéből is leszedni mondjuk egy cirkálórakétát.

A légvédelmi rendszerek meg a földön vannak, statikus célpontok, nem tudnak elugrani egy beérkező rakéta elöl...
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 468
19 042
113
Az már biztos hogy ha 4 mach sebességet akarnának márpedig váltótípusnak főleg a jövőben kell ilyen sebesség .

Viszont a hatékonyságot tovább növelné hogy nem csak církáló rakéták vagy bombázók ellen vessék be hanem a vadászok ellen is alkalmas rakétákat fejlesszenek ki hozzá, ami nagyobb lenne mint  a PAKFA  nagy hatótávú rakétája .

 

Így olyan lenne mint egy repülő sz-400 rendszer .
 

bczozo

Member
2010. április 22.
94
0
6
Roni

 

Szerintem a sebesség nem fog novekedni, ugyanazon a szinten 2,8 M körül lesz, föleg optikai -lektronikai, radar, navigációs és új fegyverrendszerek irányába fog haladni  a fejlesztés.
 
M

molnibalage

Guest
Mig-31 utóda? jézusom !minek annak utód? nem egyszerűbb  lenne elfelejteni ?
Ha nem kapnak R-33/R-37 rakétát akkor tényleg megfontolandó, mert R-77-tel annyira rövid karjuk lenne, hogy platformot sok értelme nincs megtartani. A Szu-35 is képes átvenni feladatkörét. Persze ez azzal jár, hogy több Szu-35 kell és az bizonyos szempontból overkill lesz hiszen képességeinek többségére nincs szükség ahhoz, hogy alacsonyan közeledő "crusie missile" kategóriájú fegyverek után szimatoljon. Az persze megint értekes kérdés, hogy a MiG-31BM feladatköre az upgrade után mi lenne...

Az  csökkentett észlelhetőségű lesz ? mert ha nem akkor teljesen fölösleges  úgy is jönnek majd a jobbnál jobb sz-xx légvédelmi rendszerek
Honi légvédelmi feladatra minek alacsony észlelhetőség...? Az Sz-xxx rendszereket említését nem értem, mert nem azok ellen repülne a kicsike, kiváltani meg nam tudja egyetlen SAM sem, mert azok alacsonyan repülő célok ellen olyan röhejesen kicsi HMZ-vel rendelkeznek, hogy a hasát fogja a behatoló a röhögéstől... Ezen felül a semmi közepére nem képesek kitelepülni egy MiG-31 meg arra rohangál a sarrköri tájak felett is, ameddig a keró és személyzet bírja.

Az már biztos hogy ha 4 mach sebességet akarnának márpedig váltótípusnak főleg a jövőben kell ilyen sebesség
Miért is kellene ekkora sebesség? Annak ellenére, hogy a MiG-31 szuperszonikus élettartama nagy részét szubszonikus tartományban tölti és az őrjáratozás során is ebben a sebességtartományban mozog.

Viszont a hatékonyságot tovább növelné hogy nem csak církáló rakéták vagy bombázók ellen vessék be hanem a vadászok ellen is alkalmas rakétákat fejlesszenek ki hozzá, ami nagyobb lenne mint  a PAKFA  nagy hatótávú rakétája .
Az R-77 és annak utódja az szerinted micsoda...? Szerinted mennyi ellenséges vadásszal találkozna honi légvédelmi feladatkörben? Oroszország határait nézve a legtöbb esetben ennek esélye közelít a zéróhoz...

No offense Roni, de a szokásos marhaságokat hordod itten össze...
 

Vitya

Member
2010. április 22.
89
0
6
Roni said
Mig-31 utóda? jézusom !minek annak utód? nem egyszerűbb  lenne elfelejteni ?
 

Én csak annyit tudok, hogy bár igen öreg platform a Mig-31, de ettől még nagyon egyedi, és sok mindenben még mindig igen modernnek számít, és egyedinek (főleg oroszországban)

Egy speciális feladatra lett kifejlesztve, ráadásul ez a feladat szinte csak és kizárólag oroszországban fordul elő. Ezért szinte esélytelen is volt az exportja. Ellenben a nagy üres terület (szibéria, orosz távol-kelet) feletti járőrözés, óriási terület mobil radarernyővel lefedése a mai akár US gépekkel is csak egy teljes rendszerrel lehetne lefedni, ami magában foglalná a vadászgépeken felül a légi utántöltő és AEW gépeket is, ezekhez kellő spec felszerelést, személyzetet stb. Az oroszok ezt megoldották a Mig31-el, szerintem okos húzás. Szóval Roni, nem értelek, miért kéne elfelejteni? Azért mert máshova nem jó, ide, erre a területre, ilyen bázis sűrűségre, és infrastruktúrára igenis pontosan megfelelő gép a Mig31. Ezért is van értelme felújítani. ÉS a fentiek miatt van az, hoyg nem is tudják 1-1-ben lecserélni mondjuk pak-fára... Szóval magyarázd már meg, hogy miért írtad amit írtál!
 
M

molnibalage

Guest
Telepített SAM rendszerekkel lehetetlen a feladat megvalósítása.

A MiG-31-re vonatkozó kommentet nem értem. A MiG-31 egy speciális feladatkörű vadászgép ami elsőként rendelkezett digitális adatátviteli rendszerrel a szovjet gépek közül, hogy egy 4 gépes kötelék képes legyen megosztani egymással az információkat. (Lehet, hogy több gép között is lehetett adatkapcsolat és 4-ről tudok.) A-50-nel is elvileg képesnek kellett volna lenni az adatkapcsolatra, de  hogy ebből mi valósult meg, lövésem sincs.*

A "mini AWACS" kifejezést az F-14-re használják néha Irán kapcsán, de ez a szegény ember vízzel főz esete. Attól képességek terén közelében sincs a gép egy AWACS-hez, hiszen nem körkörösen figyel, operátor egy szem van, stb. Attól, hogy a MiG-31 Zaszlon radarja kisebbfajta csoda volt a '70-es évek végén, attól szintnén nem volt köze semimféle AWACS-hez, hiszen akkor PESA elven működő AWACS radar nem volt, ahogy egy AWACS számára értelmetlen a gyors pásztázással kombinált SARH rakétás szimultán céllkeüzdés.

*Ilyenkor lenne jó, ha menne az orosz, talán 5 év múlva eljutok. :)
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 797
81 010
113
Kanszki légibázis 2012 december. 6 BM  érkezése:

https://www.youtube.com/watch?v=Le-8aoWovhc
 

Wolfrick

New Member
2010. április 19.
27
1
1
<p class="new-blogpost-comment-notice">Komment ehhez a hírhez: Az Orosz Légierő 2020-ra MiG-31 utódot remél
Molni (2013. április 14. 15:53)

Pont e miatt nem értem, miért akarod kukázni az elgondolást.
Jó a 31-es öregecske (bár van BM), a rakéták lassan elöregednek és elavulnak, de észak felől muszáj egy mobilis AA platform. Mivel a távolságok hatalmasak, utak nincsenek, marad a víz (télen egyenlőre befagy) vagy a levegő.

ps.: a mini-awacsot a (kategóriájában) nagyteljesítményű radar+adatmegosztásra értettem.