MiG-31 Foxhound (Mikojan-Gurjevics)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
4nic1.jpg
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Szerintem Dinamó téved a rakéták rávezetését illetően. Szerintem vígan ráküldhetik az éppen nem látott célokra. Ez nem változtat a rakéták korlátos számán. Azért is küldték oda a két légvédelmi hajót. Ez viszont már olyan, hogy ha tudom, hogy elesek, leülök.


Latnod kell a celt hogy a raketat elindisd. Mielott kilovod a raketat meg kell neki mondani hogy a cel milyen messze van milyen magassagba milyen iranyba sebesseggel repul. Egyszerubben kap egy utvonal parancsot de enelkul nem is tudod elinditani.

Amugy Diudi olvtars a Sziria repternel mondta hogy szerinte egy S-300 uteg osztaly tokmindegy megenne a 59 CM-et, es nem a Krimnel.


Azota is varom valaszat a "hogyan-ra"
 
M

molnibalage

Guest
S-300
The command post compares the data received from the targeting radars up to 80 km apart, filtering false targets, a difficult task at such great distances.[6] The central command post features both active and passive target detection modes.[7][8]

Már az elsőknek is aktív radaros rakétáik voltak. Egy PMU2rendszernek három különböző radarja is van. A reptér és környéke teljesen sík terep. Ha így se látják, dobják ki.
Szeritnem jobban tennéd, ha a hasonló téveszmék terjesztésével leállnál...
Még a wiki elolvasása is elég lenne, hogy ne írják ekkora sületlenségeket...

Az Sz-400-nál lesz majd ARH-s rakéta (meg a Vityaznál), csapatoknál fotót róla vagy éleslövészeti fotót/videót még nem láttunk.
  • A legelső 5V55K rakéta tisztán rádió-parancsközlő volt, emiatt csak 47 km-es HMZ volt, PT változat, 1978.
  • A második 5V55R 75 km-es (PSz, PT-A1, 1982/83 táján) már SAGG és az utána következő összes is. 48N6 (150 km, PM/PMU1, 1993), 48N6D (200 km, PMU2, 2004), 48N6DM (250 km, PMU3 = Sz-400, 2007?)
  • 9M96, 9M96D ARH, ezek a PAC-3 szerű ABM rakéták (50 és 120 km-es HMZ Sz-400-hoz a 8 indítón túl lesz 4 db ilyenm, jelenleg ezért csak 8 db indítós a normál 12 db helyett). 1 db nagy rakéta helyett itt is 4 db kisebb fér el.
  • Az igazi long range aktív radaros a 40N6 lesz, de ilyen élesben még senki nem látott itt, ez a 380 km-es HMZ-vel bíró az Sz-400-hoz.
Az, hogy hány radarja van egy ezrednak/dandárnak és osztálynak azt miért is releváns? Ezeknek mind funkciója van és nem redundánsak.

  • Az export Sz-300PMU (Psz export) működik AVR-ről és önálló osztályként SzT-68 körkörös felderítő radarral és Clam Shell (NVO) kismagassáú CW radarral és a RPN (tűzvezetővel.) Nincs vezetési pont.
  • Minden más Sz-300/400 úgy működik, hogy a Big Bird egy változata az ezred/dandár szintű körkörös felderítő radar és 1 db van az ezred/dandár veszetési osztályban (+1 vezetési pont mellé) és a harci osztályok (max 6 db/dandár) csak RPN-nel és kismagasságú körökörössel bírnak (kezdetben Clam Shell Sz-400-nál Grave Stone)

Egy ilyan low level CM támadásnál a Big Bird az, ami irreleváns, mert nem az osztálok mellett van. Ilyen kismagasságú céloknál az esetek 99,999%-ban az osztályok csak saját kismagassáú radarjukra támaszkodhatnak a horizont miatt.

Az egész történtet ott lesz a HT összefoglalóban ennél pontosabban, szebben letisztázva, HMZ ábrákkal, stb.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed
M

molnibalage

Guest
Latnod kell a celt hogy a raketat elindisd. Mielott kilovod a raketat meg kell neki mondani hogy a cel milyen messze van milyen magassagba milyen iranyba sebesseggel repul. Egyszerubben kap egy utvonal parancsot de enelkul nem is tudod elinditani.

Amugy Diudi olvtars a Sziria repternel mondta hogy szerinte egy S-300 uteg osztaly tokmindegy megenne a 59 CM-et, es nem a Krimnel.


Azota is varom valaszat a "hogyan-ra"
Egyetlen Sz-300/400 osztály biztosan nem tud mit kezdeni 59 db CM-mel, tekintve, hogy összesen van 48 db indításra kész rakéta hozzá a 12 db indítóba. Úratöltésre idő nincs.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Ezt mégis holyan képzeled el egy félaktív rendszernél...? A SAGG egy elfajzott SARH vezérlés. Horizonz alatti célokkal nem tud mit kezdeni.

A feltevése ott téved, hogy nem 1 perc alatt érkezik 59 CM, ennyire azért nincsenek az összehangolva és safe distance is lehet közöttük.
Kulonbozo iranyokbol erkezhetnek meg akkor is ha az kulonbozo irany teszem azt egy 60 fokos ivet jelent. Raadasul maguk a celok is tavol vannak egymastol. Az az akar 5 CM is robbanhat egyszerre ugy hogy nem zavarjak sem egymast sem a tobbi CM-et.

A bevetestervez szamitogepen ezeket pontosan megadhatod . Visszafele mukodik a rendszer. Adva van a cel a celok. Kijellod mit akarsz megsemmisiteni es mikor milyen idointervallumon belul majd innen a rendszer felajanlja neked a fegyver es harciresz lehetosgekeket. Majd innen a rendszer mindent megtervez a rendelkeesre allo platformok alapjan hogy mikor mit csinaljon.
Olyan mint egy videojatek csak kicsit dragabb.

:)
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat
M

molnibalage

Guest
Szerintem Dinamó téved a rakéták rávezetését illetően. Szerintem vígan ráküldhetik az éppen nem látott célokra. Ez nem változtat a rakéták korlátos számán. Azért is küldték oda a két légvédelmi hajót. Ez viszont már olyan, hogy ha tudom, hogy elesek, leülök.
Nem, te tévedsz, de orbitálisan nagyot...
A világon ma az egyetlen biztosan horizont alá is dolgozni képes rendszerek az SM6 + E-2D vagy SM6 + E-7 Wedgetail és SM6 + F-35. Ehhez is ARH-s rakéta kell.

Az oroszoknál, még az 40N6 a 380 km-es HMZ is igen elméleti, inkább péniszméricskélés a horizont miatt. Horizont alatti megsemmisítési képesség még a legvadabb PR anyagokban sincs, ez a távlati cél lenne. Az ezred/dandár vezetési pont elvileg képes A-50-től helyzetképet kapni, de ettől az A-50 nem képes a rakétának MCG-t adni. Sehol nincs erre a legapróbb nyilatkozat sem, pedig az oroszok marketing túlzásai eléggé ismertek...
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
I
Egyetlen Sz-300/400 osztály biztosan nem tud mit kezdeni 59 db CM-mel, tekintve, hogy összesen van 48 db indításra kész rakéta hozzá a 12 db indítóba. Úratöltésre idő nincs.
lyen magas labdat nem is akartam lecsapni. Dudi allitotta hogy az S-300 ( nem a S-400 ) "megeszi" az 59 CM -et es ez nagyon nagyon erdekelt hogy mikent gondolja.

:)
 
M

molnibalage

Guest
Kulonbozo iranyokbol erkezhetnek meg akkor is ha az kulonbozo irany teszem azt egy 60 fokos ivet jelent. Raadasul maguk a celok is tavol vannak egymastol. Az az akar 5 CM is robbanhat egyszerre ugy hogy nem zavarjak sem egymast sem a tobbi CM-et.

A bevetestervez szamitogepen ezeket pontosan megadhatod . Visszafele mukodik a rendszer. Adva van a cel a celok. Kijellod mit akarsz megsemmisiteni es mikor milyen idointervallumon belul majd innen a rendszer felajanlja neked a fegyver es harciresz lehetosgekeket. Majd innen a rendszer mindent megtervez a rendelkeesre allo platformok alapjan hogy mikor mit csinaljon.
Olyan mint egy videojatek csak kicsit dragabb.

:)
Ez a másik fele...
Ha csak két eltérő irányból érkezik 105 fokos íven a sok CM, akkor az egyik salvo eleve kiesik a HMZ-ból egy szem osztálynak... Ezt kellene megérteni sokaknak, hogy 1-2 Sz-300 osztály egy jenki szintű ellenfél ellen az nudli. Semmi. Két "koszos" romboló megfekteti őket még akkor is, ha van mellettük 2-3 db Pantsir is.

És ez csak standalone CM salvo volt. Tessék elképzelni azt, hogy komolyan gondolják és megindul 1,5 ezred gép fullos EW bazárral, SEAD-del (a jövőben F-35-tel...), B-52 és B-1-gyel meg ennél nagyobb CM salvoval.

Az Sz-300/400-azok tényleg fantasztikusak, de képességeik akkor is végesek. A mennyiség ás minőség ilyen szorzatával szemben kell mennyiség is, de nagyon.
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Engem igazan az a kerdes foglalkoztat a sziriai CM szalvoval kapcsolatban hogy az oroszok nem mertek vagy nem tudtak egyetlen CM-et sem leloni???
 
M

molnibalage

Guest
I

lyen magas labdat nem is akartam lecsapni. Dudi allitotta hogy az S-300 ( nem a S-400 ) "megeszi" az 59 CM -et es ez nagyon nagyon erdekelt hogy mikent gondolja.

:)
Gcsat ahhoz képest, hogy mennyire rajong az orosz rendszerekért még nálam is kevesebbet tud azokró, pedig én sem vagyok avatott szakértője, csak meghallgattam azokat, akik értenek is hozzá...
Engem igazan az a kerdes foglalkoztat a sziriai CM szalvoval kapcsolatban hogy az oroszok nem mertek vagy nem tudtak egyetlen CM-et sem leloni???
Ehhez kéne egy pontos települési hely magassággal és mellé rajzolva CM útonal. Azután lehetne számolgatni.
 
M

molnibalage

Guest
I

lyen magas labdat nem is akartam lecsapni. Dudi allitotta hogy az S-300 ( nem a S-400 ) "megeszi" az 59 CM -et es ez nagyon nagyon erdekelt hogy mikent gondolja.

:)
Gcsat ahhoz képest, hogy mennyire rajong az orosz rendszerekért még nálam is kevesebbet tud azokról, pedig én sem vagyok avatott szakértője azoknak, csak meghallgattam azokat, akik értenek is hozzá és körüljártam őket felmérve alapvető képességeiket, hogy mi az, ami legalább elvi szinten kisakkoztható képességük.
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Gcsat ahhoz képest, hogy mennyire rajong az orosz rendszerekért még nálam is kevesebbet tud azokról, pedig én sem vagyok avatott szakértője azoknak, csak meghallgattam azokat, akik értenek is hozzá és körüljártam őket felmérve alapvető képességeiket, hogy mi az, ami legalább elvi szinten kisakkoztható képességük.

Nem Gacsat volt az aki ezt allitotta hanem Dudi ! De azota hogy rakerdeztem hogy gondolja konkretan nem lattam itt.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 144
113
Gcsat ahhoz képest, hogy mennyire rajong az orosz rendszerekért még nálam is kevesebbet tud azokró, pedig én sem vagyok avatott szakértője, csak meghallgattam azokat, akik értenek is hozzá...

Ehhez kéne egy pontos települési hely magassággal és mellé rajzolva CM útonal. Azután lehetne számolgatni.
Azt sem tudom hogy mennyi talált VALÓBAN az indított 59 ből. Az egy eddig minden oldal által elfogadott szám, hogy 59 lett indítva. Aztán Trump mondott olyan, hogy MIND talált(mondjuk tény, hogy ott azt is benézte hogy Irakra lőtték őket, láthatóan a süti jobban érdekelte a MESTERT, mint az hogy kire lövette a rakétát), láttam leírva olyat is, US. katonai nyilatkozatot, hogy 57, és van a másik oldal, amely ragaszkodik konzekvensen a 23 találathoz. Szírek elmondása szerint még a célpont reptéren levő NYEVA rendszer is a találat előtt szedett le több tomahawk-ot is. Láttam olyat, hogy 6 db Mig-23 lett a veszteség, olyat is hogy 6 db Szu-22 ÉS 3 db Mig-23, + az "apró". Kinek higgyünk? A képek amiket láttam, műholdfelvételek, kivehetetlenek, én legalább is nem tudom eldönteni, hogy hova talált több rakéta, illetve hova egy kazettás töltet, ami sok kis töltetet szórt szét, és ezért területre dolgozott, de attól még az 1 Tomahawk volt. Nekem semmi sem tiszta itt, pedig videófelvétel részlet a támadásról, műholdfelvétel a bázisról támadás utáni napon fényes nappal, mind a rendelkezésemre állt. Még sem mernék állítani fixre SEMMIT. Egy biztos, a reptér másnap üzemelt, és gyanúsan 59 et indítottak két US Arleigh Burke oszt. rombolóról.
Kiváncsi vagyok, TE hogy látod, mennyi talált, és milyen károkat okozott ez a Tomahawk salvo, mennyire volt effektív?
 
M

molnibalage

Guest
Azt sem tudom hogy mennyi talált VALÓBAN az indított 59 ből. Az egy eddig minden oldal által elfogadott szám, hogy 59 lett indítva. Aztán Trump mondott olyan, hogy MIND talált(mondjuk tény, hogy ott azt is benézte hogy Irakra lőtték őket, láthatóan a süti jobban érdekelte a MESTERT, mint az hogy kire lövette a rakétát), láttam leírva olyat is, US. katonai nyilatkozatot, hogy 57, és van a másik oldal, amely ragaszkodik konzekvensen a 23 találathoz. Szírek elmondása szerint még a célpont reptéren levő NYEVA rendszer is a találat előtt szedett le több tomahawk-ot is. Láttam olyat, hogy 6 db Mig-23 lett a veszteség, olyat is hogy 6 db Szu-22 ÉS 3 db Mig-23, + az "apró". Kinek higgyünk? A képek amiket láttam, műholdfelvételek, kivehetetlenek, én legalább is nem tudom eldönteni, hogy hova talált több rakéta, illetve hova egy kazettás töltet, ami sok kis töltetet szórt szét, és ezért területre dolgozott, de attól még az 1 Tomahawk volt. Nekem semmi sem tiszta itt, pedig videófelvétel részlet a támadásról, műholdfelvétel a bázisról támadás utáni napon fényes nappal, mind a rendelkezésemre állt. Még sem mernék állítani fixre SEMMIT. Egy biztos, a reptér másnap üzemelt, és gyanúsan 59 et indítottak két US Arleigh Burke oszt. rombolóról.
Kiváncsi vagyok, TE hogy látod, mennyi talált, és milyen károkat okozott ez a Tomahawk salvo, mennyire volt effektív?
A több Tomahawk leszedés Nyevával a fizikai képtelenség. határán van Kb. akkor van rá esély, ha a max. HMZ-nél már tudtak dolgozni - honnan volt infó arról, hogy mi és honna jön ? - és a salvo több percig tartott. Más esetben román népmese. Ez egyszerű műszaki tény.

A Tomahawk támadás képeit egyszer gyorsan végigpörgettem, de többre nem volt időm. Amit láttam az, hogy messze több becsapódás pont volt, mint 23 db. Volt olyan cél, ami körül 2-3 db is volt és abból egy telitalálat volt.

A fenti kommentjeim nem erről, hanem alapvetően arról szóltak, hogy gcsat félelmetes téveszméket írt le az Sz-300-ról...
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Azt sem tudom hogy mennyi talált VALÓBAN az indított 59 ből. Az egy eddig minden oldal által elfogadott szám, hogy 59 lett indítva. Aztán Trump mondott olyan, hogy MIND talált(mondjuk tény, hogy ott azt is benézte hogy Irakra lőtték őket, láthatóan a süti jobban érdekelte a MESTERT, mint az hogy kire lövette a rakétát), láttam leírva olyat is, US. katonai nyilatkozatot, hogy 57, és van a másik oldal, amely ragaszkodik konzekvensen a 23 találathoz. Szírek elmondása szerint még a célpont reptéren levő NYEVA rendszer is a találat előtt szedett le több tomahawk-ot is. Láttam olyat, hogy 6 db Mig-23 lett a veszteség, olyat is hogy 6 db Szu-22 ÉS 3 db Mig-23, + az "apró". Kinek higgyünk? A képek amiket láttam, műholdfelvételek, kivehetetlenek, én legalább is nem tudom eldönteni, hogy hova talált több rakéta, illetve hova egy kazettás töltet, ami sok kis töltetet szórt szét, és ezért területre dolgozott, de attól még az 1 Tomahawk volt. Nekem semmi sem tiszta itt, pedig videófelvétel részlet a támadásról, műholdfelvétel a bázisról támadás utáni napon fényes nappal, mind a rendelkezésemre állt. Még sem mernék állítani fixre SEMMIT. Egy biztos, a reptér másnap üzemelt, és gyanúsan 59 et indítottak két US Arleigh Burke oszt. rombolóról.
Kiváncsi vagyok, TE hogy látod, mennyi talált, és milyen károkat okozott ez a Tomahawk salvo, mennyire volt effektív?
Az RTn kommentben javítottam a 23as számot, fényképet mellékelve a 44 elpusztított célról. Vagy ötször törölték, tehát biztos igaz. Szánj rá egy negyed órát, és bogarászd végig a fényképet. Minden célról van előtte - utána fénykép.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Én az amik hivatalos véleményét osztom: 59ből egy hibát jelentett, a többi működött. Három - ki tudja miért - a szomszédos falvakba esett, a többi talált. Úgyhogy 55-58 találat. Egy db lelőtt Tomahawkot se mutattak.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 144
113
Az RTn kommentben javítottam a 23as számot, fényképet mellékelve a 44 elpusztított célról. Vagy ötször törölték, tehát biztos igaz. Szánj rá egy negyed órát, és bogarászd végig a fényképet. Minden célról van előtte - utána fénykép.
Tudom, ezt már akkor megbeszéltük. A 23 szerintem is kevés reális találatnak. Azzal együtt, komolyan azt gondolom, hogy sok olyan célterületen bekarikázott piros találati karika van/volt azon a fényképen, ami akár LEHETETT 1 db kazettás töltet is. Jellemzően a nem kazettás töltet a bunkerek rombolásához lett volna szükséges, azért volt ott bőven "puha célpont" is, szép nagy területen elszórva. Egy reptér és annak a kiszolgáló létesítményei, szabadban IS parkoló gépek ORDÍTANAK a kazettás harci részért. Biztos vagyok benne, hogy kaptak is. Ahogy lehetett látni még a szomszédos településről is olyan videót/képeket, hogy "tévedt" be CM az 59 ből, illetve lelőtt/balesetet szenvedett Tomahawk roncsot is mutattak, még videóval is. A 23 szerintem kevés, az hogy "mind" talált, kizárt, de én a hivatalos katonai 57 talált sztorit sem hiszem el az USA oldaláról. Az Orosz hírportálok meg tolják a 23-at. Komolyan mondom, FOGALMAM sincs hogy mennyi az annyi... Ha valaki azt állítja, hogy 44/59, arra azt mondom hogy hihető.