Mi-24 / Mi-35 Hind , Superhind (Mil, Szovjetunió)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Egy heli jobban ki tudja használni a földhátteret, domborzatot mint egy harci repcsi.
Ez ebben a formában generálisan nem igaz. Én úgy érzem, hogy te túlságosan összemosod a földhátteret a domborzat kitakaró hatásával. Ez a repcsiknél, ezt már igen sokszor linkeltem...

A heliknél a földháttér csak repcsik ellen játszik igazán, de a vadászoknak soha nem elsődleges feladata a helik vadászata, mert veszélyes n+1 ok miatt, pl, mert le kell jönni csapatlégvédelem magasságára.

Az elektronikai zavarást sem a helikre beépítve értettem. A légvédelmi rendszerek legtöbbször csapatösszevonások és fronthoz közeli táborok körül lebzselnek. A tényleges harcmezőn ahol megy az adok-kapok, szerintem ritkábbak. [/QUOTE]
Sürgősen javaslom elolvasni a HT összefoglaló csapatlégvédelem részét, mert akkor nem írnál le ennyire vad dolgokat. Ez még NATO-ban sem volt igaz nemhogy a VSz-bebn és szovjeteknél.

Eleve nem veti be épeszű hadvezetés olyan helyen a Harci heliket ahol komoly légvédelem várható, ara ott vannak a vadászgépek stand-off fegyverekkel, és a beszélgetés fő témája a géppuska VS Harci heli volt, amihez ennek már semmi köze. Zárjuk le!
Értem és emlékszem az eredeti témára, de ettől függetlenül totálisan vad dolgokat írz itt le. A NATO dedikált harci heli és könnyű ATGM helijinek sajnos bizony a VSz csapatlégvédelemnek kellett volna nekimennie. Silka, Sztrela-1/10, MANPAD, Osza. A TOW 4 km-je elég volt a Silka és a régi MANPAD ellen, ami szemből nem volt jó. Az Osza után már kellett az AGM-114 és AH-64, erre volt válasz a Tor és Tunguszka. Erről is volt már szó...
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Roni

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 938
113
Mi-8/17 vonalon volt is elektronikai hadviselésre átépített verzió, szóval nem csak te nem tartanád ezt hülyeségnek, de a szovjetek/oroszok sem tartották annak.
 

oregbogaras

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
1 433
4 786
113
Egy heli jobban ki tudja használni a földhátteret, domborzatot mint egy harci repcsi. Az elektronikai zavarást sem a helikre beépítve értettem. A légvédelmi rendszerek legtöbbször csapatösszevonások és fronthoz közeli táborok körül lebzselnek. A tényleges harcmezőn ahol megy az adok-kapok, szerintem ritkábbak. Ahol pedig a felderítés aktív légvédelemmel számol, eleve nem a HH kat vetik be hanem a nagyobb hatótávú cuccokkal rendelkező vadászokat, vagy támogatják a tevékenységüket zavarógépekkel, vagy járművekkel (tudtommal vannak elektronikai zavaró járműplatformok). Nem mondtam hogy helin aktív zavarás lenne, bár nem tartanám hülyeségnek egy Mi-17 szintű gépbe már be is férne, és az már tudná támogatni a rajokat a légvédelem zónáján kívül. Itt zavarásként az infracsapda, dipol, diszkólámpa kombót, a manőverezést, és még DIRCM-eket értem. ezek együttesen a kis magasságból, esetleg domborzat kihasználásával, mozgásban lecsapó módszerrel elég hatékonyak lehetnek.
Eleve nem veti be épeszű hadvezetés olyan helyen a Harci heliket ahol komoly légvédelem várható, ara ott vannak a vadászgépek stand-off fegyverekkel, és a beszélgetés fő témája a géppuska VS Harci heli volt, amihez ennek már semmi köze. Zárjuk le!

"Mi-17 szintű gépbe már be is férne"
Bele is fér!
Szovjet MI-8PP, amcsi EH-60
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and zsolti

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
Igen. Rémlett is vmi. De nem voltam biztos benne, így inkább nem írtam le.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 781
65 133
113
Azt kell mondjam hiányosak a tanulmánaid!
Luxemburg egyszer elment háborúzni és több katonával tért vissza mint amennyit elküldött(nem volt veszteségük de összehaverkodtak valami ottani katonával és hazavitték).;):)
Ez érdekelne mikor volt.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 282
76 858
113
ja, tankokon meg acélt, műanyagot, levegőt, etc:) :)

RHA érték ugye... gyk egy centi titán az hány centi zacél?

Ezt a kutya sem tudja főleg úgy nem,hogy nem jelölted meg,hogy milyen titánra és milyen acélra gondolsz.Mert páncélminőségű acélból van 1000 fajta mint ahogy páncél minőségű titánból is van pár.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and zsolti

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113
Ez a Mi-24 topic. A Mi-24-ről beszélek.
A Mi-28-ról meg a többiről a nekik megfelelő helyen..
A Mi-24-en a pilótafülke és az ülések környéke 4-5 mm-es páncél lemezekkel van védve (közel sem teljes mértékben)
A reduktort egy falat rombusz alakú 4-5 mm-es lemez védi.
Olvassátok el hogy maguk az Oroszok szerint is Afganisztánban a találatok 38-40%-a átütötte a páncélzatot...
https://topwar.ru/21468-vertushki-afganistan-mi-24.html

A mesékben...

A Mi-24 a hagyományos harcmodor szerint jellemzően 200-300 km/h sebességgel kis magasságon cirkált és emelkedést követően rácsapásból támadt.
Ilyenkor egyenesen a cél felé repült és pár száz méterre a céltól fordult ki. (nem véletlen hogy a Mi-24 leg erősebb páncélja a front páncél üveg! - az valóban megfog egy 12,7-est!)
Pár száz méterről nem kell mesterlövésznek lenni hogy eltalálj egy helikoptert...

Nem véletlen hogy Szíriában az Oroszok már más harceljárást (is) alkalmaztak. Ha megnézed a videókat látod hogy a Mi-35-ök a cél előtt legalább 1 km-rel emelkedésből indítotték a nem irányított rakétákat majd azonnal kifordultak és vad infracsapda szórás közepette angolosan távoztak....

A videón egy legalább 2 cm vastag rozsdamentes acéllemez van. A Mi-24-est oldalról ennek kb. negyede (5 mm) vastag páncél lemezek védik.

Ne legyenek kétségeid...egy olyan lőszer ami 100 m-ről átmegy egy 2 cm vastag nikkel ötvözetű rozsdamentes acél lemezen (amin a 7,62-es 5 mm-mély krátert hagyott!!) az simán át fog menni akár 500 m-ről is egy 5 mm-es páncél lemezen.

A Mi-24 nem képes éjszaka akciózni (különösen a magyar Mi-24)...Azt hiszem erről ennyit.

Máshová akrtam írni, de ha már szóba jött az ötven ,milli Barrett...

2003 ban rajtam kívül ki nézte a CNN-t... talán megvan még a kép a Bagdadba elsőnek berobog Humwee-ről a felvétel, és a Szaddam szobor ledöntése?
Na annak a tengerészgyalogos Humwee-nak az utasa volt Jack Coughlin őrmester az USMC mesterlövésze, Donald A. Davis írt róla egy könyvet, magyarul az Aquila adta ki a Mesterlövész címmel 2006-ban.

Az őrmester mesél a könyvben 1993-as mogadishui bevetéséről, pld amikor a "giliszták " -helyi milicia be akartak próbálkozni az amerikaiaknál többek között két Shilka támogatásával.
Az ötvenes SASR páncéltörő lőszerrel a lőszeradagolón keresztül -magyar fordítás - leszedte a tüzért, és "darabokra szedte lövedékeivel" a gépágyút. ill " a biztonság kedvéért beleeresztett három -három lövedéket a jármű sofőrje ill a tüzér helyén."
Másik Shilka detto.


Nem tudom, mennyire hasonlít a ZSU-23-4 páncélvédettsége a Hind-hez, aki akar elméletileg extraporálhat.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 282
76 858
113
Máshová akrtam írni, de ha már szóba jött az ötven ,milli Barrett...

2003 ban rajtam kívül ki nézte a CNN-t... talán megvan még a kép a Bagdadba elsőnek berobog Humwee-ről a felvétel, és a Szaddam szobor ledöntése?
Na annak a tengerészgyalogos Humwee-nak az utasa volt Jack Coughlin őrmester az USMC mesterlövésze, Donald A. Davis írt róla egy könyvet, magyarul az Aquila adta ki a Mesterlövész címmel 2006-ban.

Az őrmester mesél a könyvben 1993-as mogadishui bevetéséről, pld amikor a "giliszták " -helyi milicia be akartak próbálkozni az amerikaiaknál többek között két Shilka támogatásával.
Az ötvenes SASR páncéltörő lőszerrel a lőszeradagolón keresztül -magyar fordítás - leszedte a tüzért, és "darabokra szedte lövedékeivel" a gépágyút. ill " a biztonság kedvéért beleeresztett három -három lövedéket a jármű sofőrje ill a tüzér helyén."
Másik Shilka detto.


Nem tudom, mennyire hasonlít a ZSU-23-4 páncélvédettsége a Hind-hez, aki akar elméletileg extraporálhat.

Semennyire.A Shilka páncélzata géppuskától meg repeszektől véd.
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113
ha elolvasod amit fentebb írtak/írtam, hogy mi a valós pánválzat a Hind-en, meg mit utd egy .50 cal sniper...

(azért gyakorlatban nem alapoznám erre a légelhárítást. ) de lehet találgatni a visszaérkező "modernizált" magyar Hindek túlélőképességet illetően egy esetleges konfliktusban.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Nem tudom, mennyire hasonlít a ZSU-23-4 páncélvédettsége a Hind-hez, aki akar elméletileg extraporálhat.
Azért ne csak egy célpont páncélvédettségét hasonlítsd egy másikéhoz, hanem a mozgékonyságát is. Mennyi is egy Silka manőverezési sebessége és mennyi a Mi-24-é, ráadásul a Silka nem menetből, mozgás közben lő mint a harci helikopter, hanem meg kell neki állni a célzott tüzeléshez, tehát sokkal könnyebb puskavégre kapni!! Nemcsak az számít, hogy mi van találat esetén, hanem az is hogy milyen nehéz eltalálni a célpontot, vagyis mennyi a találat esélye?!!
Egyébként ha te így nézed, akkor mikor kérdezted meg az IDF főnökeit hogy mi a kórságnak vettek AH-64 Apache-okat, mikor egy mesterlövészpuska találatával azokat ugyanígy ki lehet lőni, semmivel se jobb a páncélvédelme mint a Mi-24-nek?!!