MIM-104 Patriot (USA)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 791
12 123
113
5, Szerinted amúgy mi a megoldás, az 54db Román ATACMS által nyújtott esetleges fenyegetésre?
Csak a Tiszántúlt adjuk, vagy a Duna-Tisza közét meg Budapestet is?
Szerinted az egy századnyi Gripen majd jól lelövi az ATACMS rakétát???
Mert szerintem 3 ezrednyi sem lenne rá képes.
:(

Szerinted ez ellen mi lenne a legjobb megoldás?
Mondjuk egy üteg PAC-3 meg saját ATACMS?
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 420
44 081
113
Imádom mikor valaki félrebeszél…
A 18 indításból 9 volt ami egy kicsit is veszélyt jelentett és egyáltalán indítottak rá Patriotot. minimum párossával de többször többet.
A többi iraki rakéta elrepült valahová a sivatagba és nem foglalkoztak velük.

Ehhez milyen erőket koncentráltak? Nem kevesebb mint 12 (!!) Patriot osztályt vontak össze Kuwait cityben és annak környékén.
aaa.jpg


Most kérlek gondolkodj el azon hogy a képen látható terület - ez kb. Pest megyéni méretű részt jelent - megvédéséhez kellet 12 Patriot osztály és ennek a gyümölcse 9 db lelőtt 250 kg-os robbanófejű rövid hatósugarú iraki ballisztikus rakéta.
Képzeld el hogy ezt a védelmi szintet valaki olyas valaki szeretné elérni akinek egy rakéta $20m-ba kerül és nem ócska iraki rakétákat akar vele lelőni hanem orosz Iskandereket.
Szerintem Te is átérzed a dolog teljesen reménytelen voltát.


Hát az érvelésed tényleg teljesen reménytelen.

1,kellet 12 Patriot osztály és ennek a gyümölcse 9 db lelőtt 250 kg-os robbanófejű rövid hatósugarú iraki ballisztikus rakéta.
Tévedés. Az összes TBM-et lelőtte, ami fenyegette a csapatokat. (egy sem jutott át :cool:)

2, Felsoroltam a rakétatípusokat, és azok árait.
20m$-ba a THAAD rakétája kerül, nem egy PAC2-es.

3, ...Orosz Iskandereket. Szerintem Te is átérzed a dolog teljesen reménytelen voltát.
Tökéletesen meggyőztél, az Orosz Iszkander eccerűen LELŐHETETLEN!!!
:D:rolleyes::D

4, kb. Pest megyéni méretű részt jelent - megvédéséhez kellet 12 Patriot osztály
Esetleg nézd meg mekkora támadó erőket védett a Patriot, és bizony (csakis ugye az Iraki) rakéták ellen tökéletesen hatékony volt.
(decsakmert nem az Orosz Iszkander ellen vetették be, ami ugyi lelőhetetlen :Do_O:D)
Nekünk egyenlőre még csak papíron létezik a harckocsi dandárunk, úgyhogy nem is szükséges egy Pest megyényi területet védenünk, amíg fel nem fejlődnek. (szerintem)

5, Szerinted amúgy mi a megoldás, az 54db Román ATACMS által nyújtott esetleges fenyegetésre?
Csak a Tiszántúlt adjuk, vagy a Duna-Tisza közét meg Budapestet is?
Szerinted az egy századnyi Gripen majd jól lelövi az ATACMS rakétát???
Mert szerintem 3 ezrednyi sem lenne rá képes.
:(

Lelőhető az Iszkander, de nem fog olyan hatékonysággal ellene dolgozni még a THAAD sem mint egy elavult jóval egyszerűbb(lassabb, nem manőverező és csalit nem tartalmazó) célpont.
Tegyük fel hogy mégis 100% a hatékonyság minden ellen, Iszkander, jövőbeni lehetséges román ATACMS.

Miért nem az az észerű válasz, hogy veszünk mi is 800.000 dodós ATACMS-ot, és már a léte is fenyegető, ha ŐK használják, akkor mi is? Már csak azért mert ez a több millió dolláros patriot, ez ön tökön rúgásnak tűnik nekem, ha mellé megy, nyertek, ha eltaláljuk a 800.000 es ATACMS-ot a sok millió dolláros patriottal, megint csak nyertek.

Én nem látom hogy hol éri ez meg nekünk, mert ami összegből vennénk X db Patriotot, annak az áráért veszünk 4-8X annyi ATACMS-ot, akkor SZERINTEM a második opció inkább elrettent mindenkit attól, hogy csapást mérjen ránk.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 420
44 081
113
Szerinted ez ellen mi lenne a legjobb megoldás?
Mondjuk egy üteg PAC-3 meg saját ATACMS?
Magyarázd már el nekem, hogy közel 10X annyiba kerülő védő rakéta az hol józan válasz egy olyan országtól egy ATACMS-ra, mint mi? Most ne a Szaudiakból induljunk ki, akik ötösével lövöldözik el manuálisan a picsába HMZ-n kívülre is az iráni szarra a drága Patriotot!
Nekünk amit elköltünk Patriotra, abból lehetne értelmes valós képességet is venni, és húzd meg - ereszd meg a haderőfejlesztésünk, mert a forrás véges!
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Szerinted ez ellen mi lenne a legjobb megoldás?
Mondjuk egy üteg PAC-3 meg saját ATACMS?

Különösebben amúgy nem vagyok oda a Patriot komplexumért, szerintem egy kis (és szegény) ország számára luxus nem 360 fokos komplexumot venni...
... magyar ATACMS azért nem megoldás, mert míg a Románok gyakorlatilag az egész országot fenyegethetik vele, addig mi csak max Erdélyt...
 
  • Tetszik
Reactions: Python and fip7

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 791
12 123
113
Különösebben nem vagyok oda a Patriot komplexumért, szerintem egy kis (és szegény) ország számára luxus nem 360 fokos komplexumot venni...

Akkor csak simán ATACMS vagy mondjuk még valamennyi Aster indító lenne az optimális?
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 546
4 690
113
Magyarázd már el nekem, hogy közel 10X annyiba kerülő védő rakéta az hol józan válasz egy olyan országtól egy ATACMS-ra, mint mi? Most ne a Szaudiakból induljunk ki, akik ötösével lövöldözik el manuálisan a picsába HMZ-n kívülre is az iráni szarra a drága Patriotot!
Nekünk amit elköltünk Patriotra, abból lehetne értelmes valós képességet is venni, és húzd meg - ereszd meg a haderőfejlesztésünk, mert a forrás véges!
Az egyik védekezni tud, a másik támadni. Mit nem értesz ezen?

Lehet ATACMS mint elrettentés, bár szerintem inkább a légierő lehet hatásos ellene. Viszonylag nagy távolság és a megtenni kívánt út miatt a válasz rakéta csapás sikeressége szerintem minimális. Amit kilőttek az ha veszélyes vagy leszeded, vagy becsapódik, értsd már meg! Mindegy mi az ára.
A válaszcsapásban igazad van, de a régi harcosoknak is volt páncélja, pajzsa, meg minden.
Amúgy azt az ATACMS dolog nincs kicsit túltolva? Mekkora ennek a rombolóereje? (tudom, hogy nagy rombolóerejűnek hívjuk, de mekkora végül is?)
 
S

speziale

Guest
Véleményemet a mostanában felmerült légvédelmi komplexumokról már megírtam itt...
... mindenképpen kompromisszum bármit is választunk a végén.
:cool:

Amellett, hogy szerintem ez az egész "román ATACMS"-tól félünk dolog eleve baromság....azt gondolom, hogy ha mégis szükségünk lenne ABM képes légvédelmi rakétára, akkor Aster-t kell venni vegyesen 15/30 rakétával, ami így olcsóbb lehet. Így a hagyományos fenyegetés ellen mehetne a 15-ös, ABM vagy egyéb high priority target ellen meg a 30-as. Ráadásul szerintem a jelenlegi Aster 30 upgrade-elhető lesz a block 1 NT verzióra (ha jl értettem az erről készült bemutatókat, akkor az "csak" egy új vezérlő rendszer lesz egy új radarral), ami már közép hatótávolságú ABM ellen is jó lesz
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and zsolti

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 420
44 081
113
Az egyik védekezni tud, a másik támadni. Mit nem értesz ezen?

Lehet ATACMS mint elrettentés, bár szerintem inkább a légierő lehet hatásos ellene. Viszonylag nagy távolság és a megtenni kívánt út miatt a válasz rakéta csapás sikeressége szerintem minimális. Amit kilőttek az ha veszélyes vagy leszeded, vagy becsapódik, értsd már meg! Mindegy mi az ára.
A válaszcsapásban igazad van, de a régi harcosoknak is volt páncélja, pajzsa, meg minden.
Amúgy azt az ATACMS dolog nincs kicsit túltolva? Mekkora ennek a rombolóereje? (tudom, hogy nagy rombolóerejűnek hívjuk, de mekkora végül is?)
Értek mindent amit írsz, hidd el. Amire ezt írtam az az, hogy X véges forrásból ha saccperkábé 800.000 dolláros támadó fegyverre 8 millióssal vadászol, hülye vagy. Akkor lenne ennek értelme, ha azon atomtöltet lenne, amúgy nincs.
Ennyi a lényeg faék egyszerűségre leegyszerűsítve.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Amúgy azt az ATACMS dolog nincs kicsit túltolva? Mekkora ennek a rombolóereje? (tudom, hogy nagy rombolóerejűnek hívjuk, de mekkora végül is?)

The ATACMS M57 unitary warhead has been designed to minimize collateral damage and to attack critical target points in all weather.
Its 300 km range allows it to attack targets far behind enemy lines and rapid reloading allows for sustained firing.
The small size of the missile and the mobility of launch vehicle system allow the missile to be positioned for maximum effectiveness.


Ha jól értem egy GPS irányított negyed tonnás harci részt képes 300km-en belül bárhová eljuttatni.
Gyakorlatilag mintha ledobhatnál nagy pontossággal 54db negyedtonnás bombát bárhová az országban úgy, hogy az agyon-hypeolt Griffeknek esélyük sincs azt megakadályozni...
- gondolom a 12 griff hangár,
- a Kecskeméti betonra legalább 2db
- Duna hidak (2db per híd hogy a Tatai dandár maradjon a Dunántúlon)
- erőművek (hogy az ország összeomoljon)
- fix lokátorok
... és még mindig marad az 54db-ból.

Nyilván a Románok a szövetségeseink...
...mint eddig a történelem során mindig is.
:rolleyes:
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 420
44 081
113
Szerintem nem a Griffek vannak agyon-hypeolva, hanem a 230kg harci része az ATACMS-nak.
Kell építeni nekik normális védett hangárt, és mondjuk ez a probléma meg is van oldva, egy 230kg-os harci rész azért nem világmegváltó...
Ha direktben megpróbáljuk ezt az 54 db román ATACMS-t levédekezni ABM képességű lérakkal, arra a gatyánk rámegy, nem kivitelezhető, mert nekünk sokszorosába kerül. Nekik meg csak annyi dolguk van, hogy berendelnek még és még, addig amíg már egyszerűen anyagilag MI nem tehetjük meg, hogy a 800.000 dolláros támadó fegyverzetüket darabszámban lekövetjük legalább 1:1 arányban(de legyünk őszinték, ha biztosra akarunk menni, inkább 2:1 lenne a megnyugtató, mivel a patriot sem 100%-os) 8 milliós védő fegyverzettel.

Ez hülyeség, és még nagyon okosnak sem kell lenni hozzá hogy valaki belássa...
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 1586

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
leegyszerűsítve , ez nem olyan rakéta amit pl a Grad-ba teszel , jó sokat aztán valamelyik eltalálja :D ezek elég komoly fegyverek , komoly elektronika van bennük, hozzá kell tenni ugyan hogy még így is az amik kettes szorzót használnak szerintem

Mondjuk a Smerch (jó az picit több mint a Grad) sem úgy működik, hogy "aztán valamelyik eltalálja", mert rohadtul piszok egy fegyver, ha megnézed a videón a működési elvét (2:10-től különösen):

 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 546
4 690
113
The ATACMS M57 unitary warhead has been designed to minimize collateral damage and to attack critical target points in all weather.
Its 300 km range allows it to attack targets far behind enemy lines and rapid reloading allows for sustained firing.
The small size of the missile and the mobility of launch vehicle system allow the missile to be positioned for maximum effectiveness.


Ha jól értem egy GPS irányított negyed tonnás harci részt képes 300km-en belül bárhová eljuttatni.
Gyakorlatilag mintha ledobhatnál nagy pontossággal 54db negyedtonnás bombát bárhová az országban úgy, hogy az agyon-hypeolt Griffeknek esélyük sincs azt megakadályozni...
- gondolom a 12 griff hangár,
- a Kecskeméti betonra legalább 2db
- Duna hidak (2db per híd hogy a Tatai dandár maradjon a Dunántúlon)
- erőművek (hogy az ország összeomoljon)
- fix lokátorok
... és még mindig marad az 54db-ból.

Nyilván a Románok a szövetségeseink...
...mint eddig a történelem során mindig is.
:rolleyes:
Én is szeretem őket! :rolleyes:
Eddig minden nagy háborút együtt kezdtünk és mindig Budapesten fejezték be.

Tehát akkor jól gondolom, hogy ez ellen csak valamilyen ballisztikus elfogó rendszer kell és kész.
Mintha egy Leónál csak egy mobil löveg lenne a lényeg, a páncél meg smafu.

Köszi a magyarázatot. :)
Bár amit olvastam ott pont a 250kg bombát nem értem. Egy Scud vitt 500kg-t ha jól tudom, de az brutál nagy volt.
Ezek a rakéták nem tűnnek olyan nagynak, vagy valami spéci robbanóanyag van benne...?
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 509
72 509
113
Szerintem nem a Griffek vannak agyon-hypeolva, hanem a 230kg harci része az ATACMS-nak.
Kell építeni nekik normális védett hangárt, és mondjuk ez a probléma meg is van oldva, egy 230kg-os harci rész azért nem világmegváltó...
Ha direktben megpróbáljuk ezt az 54 db román ATACMS-t levédekezni ABM képességű lérakkal, arra a gatyánk rámegy, nem kivitelezhető, mert nekünk sokszorosába kerül. Nekik meg csak annyi dolguk van, hogy berendelnek még és még, addig amíg már egyszerűen anyagilag MI nem tehetjük meg, hogy a 800.000 dolláros támadó fegyverzetüket darabszámban lekövetjük legalább 1:1 arányban(de legyünk őszinték, ha biztosra akarunk menni, inkább 2:1 lenne a megnyugtató, mivel a patriot sem 100%-os) 8 milliós védő fegyverzettel.

Ez hülyeség, és még nagyon okosnak sem kell lenni hozzá hogy valaki belássa...

Na, akkor te is rájöttél hogy a románok megnyerték a fegyverkezési versenyt. Pedig csak két dolgot rendeltek: Patriot és HIMARS rendszert...
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 1945

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
Értem. 16 raketa arán kapsz egy vadaszgépet. Amivel repülsz, fegyvereket hordozol. És többször is felhasznalható. Tehat egy raketa 8milla dollar? Több mint 2 milliard ft?

Csak azért ilyen drága, hogy ne tudja megvenni akármelyik maffiózó. Gondold el, ha 10 millió Ft lenne az ára, ki mindenki rendelkezne ilyenekkel.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 420
44 081
113
Na, akkor te is rájöttél hogy a románok megnyerték a fegyverkezési versenyt. Pedig csak két dolgot rendeltek: Patriot és HIMARS rendszert...
Nem nyertek meg semmit. Beszélnek össze vissza, majd ha kifizették és le is szállították nekik, mi meg közben nem tettünk semmit érdemben. Erről jelenleg szó nincs.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
Ez számunkra tarthatatlan lesz, hogy 8 millió dolláros rakétával próbálunk meg védekezni majd a 800.000 dolláros támadó BM ellen.
Értelmetlen, és teljesen hülyeség. Ugyan ez a véleményem akkor is, ha Mig-21 Lancer a célpont. Egyszerűen ide a Patriot sokba kerül, nincs neki értelmes célpont tömegesen.

Légvédelmi rakétákra szükség van, de jóval olcsóbb és szerényebb képességű is bőven megtenné.
Szerintem.

"Légvédelmi rakétákra szükség van, de jóval olcsóbb és szerényebb képességű is bőven megtenné."

Pancír? 200db? :D
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti
T

Törölt tag 1945

Guest
"Légvédelmi rakétákra szükség van, de jóval olcsóbb és szerényebb képességű is bőven megtenné."

Pancír? 200db? :D

THAAD + (a lelőhetetlen) Iszkander?
:D:rolleyes::D

Ehhh mégsemjó...
... a THAAD sem képes 360 fokban tüzelni.
;)

Csak azt az egyet nem értem, hogy egyáltalán mi a fenének lízingelünk 100m$/db áron 12db Gripent, ha egyszer 12x800k$-ért szét lehet őket még a földön számítógép bootolás közben ATACMS-ozni.
Ezt magyarázza meg nekem valaki.o_O
Lehet hogy fel kellene mondani a lízinget, és berendelni egy nagyobb adag fehér zászlót.
:confused:
 
Last edited by a moderator: