[HUN] Kerekes páncélozott harcjárművek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 425
10 236
113
Akkumulátorok (száma, kapacitása, helye) érdekelne. Van benne aggregátor (APU)? Üzemanyagrendszer (űrtartalma, tartályok helye), motor hűtőrendszer (hogy próbálják csökkenteni a kiáramló levegő hőmérsékletét?). Küzdő és deszanttér vészelhagyási lehetőségei szintén érdekelnének....
Na mindehhez egy technikai leírás kellene ami nekem nincs. Mint mondtam régebben használtam, újdonság volt aztán váltottam, azóta (4 éve) nem találkoztam vele. A tűzvezető/éjjellátó rendszer működik órákon át akksiról is az biztos. Jól kitalált tűzoltó rendszere is van. Ha jól emlékszem az akksik 24 voltosak a jármű elején a motortér mellett vannak, könnyen hozzáférhetőek a védőlemez lecsavarozásával. Semmiféle o'yan rendszerrel nem találkoztam ami infra álcázásra szolgálna. Vész elhagyási lehetőség, nem tudom mire gondolsz, van búvónyílás a tornyon, à sofőrnek, à parancsnokának, és 2 a deszanttérben.
4 év távlatából ennyit tudok. ;)
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Na mindehhez egy technikai leírás kellene ami nekem nincs. Mint mondtam régebben használtam, újdonság volt aztán váltottam, azóta (4 éve) nem találkoztam vele. A tűzvezető/éjjellátó rendszer működik órákon át akksiról is az biztos. Jól kitalált tűzoltó rendszere is van. Ha jól emlékszem az akksik 24 voltosak a jármű elején a motortér mellett vannak, könnyen hozzáférhetőek a védőlemez lecsavarozásával. Semmiféle o'yan rendszerrel nem találkoztam ami infra álcázásra szolgálna. Vész elhagyási lehetőség, nem tudom mire gondolsz, van búvónyílás a tornyon, à sofőrnek, à parancsnokának, és 2 a deszanttérben.
4 év távlatából ennyit tudok. ;)
Ok. Köszi. :)
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 893
4 396
113
Semmi szerintem. Egyszerűen az "új" baloldali spanyol kormány egyenlőre nem kíván pénzt áldozni rá. Valszeg kífogásokat keresve vissza lökték. Aki akar és keres az talál bárhol kifogást. Nekünk meg érdemes lenne elgondolkodni azzon hogy csapjunk e rá. Ekkora mennyiségnél már igencsak megéri alkudozni. Főleg úgy hogy a gyártónak "banknak" benne áll a pénze.
Nem rossz lehetőség. Én lecsapnék rá, mint gyöngytyúk a takonyra.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 893
4 396
113
Olcsóbban adnák?Mert nem hiszem.
Akár. Mivel tervezett és futó gyártású járműről van szó, ráadásul nagy mennyiségben, a várt haszonból muszáj engednie, ha nem akar veszteséget termelni. Érdeke, hogy eladja akár nyomott áron is. Persze ez attól függ, hányan jelentkeznének rá.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Nem tudjuk, hogy milyen másik alternatív lehetőségeinek vannak és mennyiért. Olcsóbb a Piranha, de lehet, hogy gyengébb páncélzatban, manőverezőképességben mint más, ami esetleg szóba jöhet. Most hirtelen csak a Litvánok Boxerje jut eszembe, meg a szlovákok Patria beszerzése. Ezeket kellene egymás mellé tenni, és akkor látnánk, hogy menyire kellene olcsónak lenni, az egyébként régebbi konstrukciójú Piranha-nak.
Vagy másként feltéve a kérdést, ha a katonáinknak a legmodernebb, legvédettebb járműveket akarjuk, van -e esélye a Piranha-nak?
Alkalmazáselméleti kérdés, hogy az új magyar haderőben milyen arányban és milyen feladatkörben szeretnénk 8x8-as harcjárműveket a lövészalegységeknek. Ha a láncos IFV kell a nehéz (gépesített lövész) dandárba, akkor a másik két dandárnak jó lesz-e a 8x8-as IFV vagy APC. Ha APC, akkor az a tankokkal már nehezebben alkalmazható, de békefenntartó melóra meg tök jók általában.
Szóval, kellene egy jó koncepció ahhoz, hogy tudjuk, érdemes-e lecsapni egy ilyen ajánlatra, ha egyáltalán létezik ez az ajánlat nekünk, vagy csak politikai huzakodás van mögötte, aztán mégiscsak megveszik, csak később, vagy hiányosan.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 823
113
Nem tudjuk, hogy milyen másik alternatív lehetőségeinek vannak és mennyiért. Olcsóbb a Piranha, de lehet, hogy gyengébb páncélzatban, manőverezőképességben mint más, ami esetleg szóba jöhet. Most hirtelen csak a Litvánok Boxerje jut eszembe, meg a szlovákok Patria beszerzése. Ezeket kellene egymás mellé tenni, és akkor látnánk, hogy menyire kellene olcsónak lenni, az egyébként régebbi konstrukciójú Piranha-nak.
Vagy másként feltéve a kérdést, ha a katonáinknak a legmodernebb, legvédettebb járműveket akarjuk, van -e esélye a Piranha-nak?
Alkalmazáselméleti kérdés, hogy az új magyar haderőben milyen arányban és milyen feladatkörben szeretnénk 8x8-as harcjárműveket a lövészalegységeknek. Ha a láncos IFV kell a nehéz (gépesített lövész) dandárba, akkor a másik két dandárnak jó lesz-e a 8x8-as IFV vagy APC. Ha APC, akkor az a tankokkal már nehezebben alkalmazható, de békefenntartó melóra meg tök jók általában.
Szóval, kellene egy jó koncepció ahhoz, hogy tudjuk, érdemes-e lecsapni egy ilyen ajánlatra, ha egyáltalán létezik ez az ajánlat nekünk, vagy csak politikai huzakodás van mögötte, aztán mégiscsak megveszik, csak később, vagy hiányosan.

Alapvetően a Piranha egy nagyon modern és jó APC hacsak nem valami ótvart rendeltek a spanyolok akkor nem hiszem,hogy ne felelne meg nekünk.Mit értek ótvar alatt?Nem minimum 30mm-es gépágyú van rajta hanem kisebb ne adj isten csak automata fegyverállványos amire lehet rakni 12,7-es nehéz-géppuskát,géppuskát meg automata gránátvetőt.A Páncélzata minden iránybó nem véd a 14,5-ös AP ellen vagy nem bővíthető a páncélzat igény szerint.Összességében ha valami olyan modifikációt rendeltek ami moduláris páncélzatú ne adj isten minimum 30mm-es gépágyús automata toronyal amire ha akarjuk lehet ATGM-et rakni akkor a Prianha nekünk tökéletes választás APC-nek.

Milyen másik két dandárnak APC?


Akár. Mivel tervezett és futó gyártású járműről van szó, ráadásul nagy mennyiségben, a várt haszonból muszáj engednie, ha nem akar veszteséget termelni. Érdeke, hogy eladja akár nyomott áron is. Persze ez attól függ, hányan jelentkeznének rá.

Logikus amit írsz,csak ott van ugye az,hogy nem tudjuk hányan csapnak le rá.Ami még kérdéses azaz,hogy ilyen konfigurációjúak ezek a Piranhák(nyilván lehetne változtatani de úgy nem biztos,hogy olcsóbb lesz hisz már megszervezték egy adott konfig gyártását).
 
R

rejsz felügyelő

Guest
Alapvetően a Piranha egy nagyon modern és jó APC hacsak nem valami ótvart rendeltek a spanyolok akkor nem hiszem,hogy ne felelne meg nekünk.Mit értek ótvar alatt?Nem minimum 30mm-es gépágyú van rajta hanem kisebb ne adj isten csak automata fegyverállványos amire lehet rakni 12,7-es nehéz-géppuskát,géppuskát meg automata gránátvetőt.A Páncélzata minden iránybó nem véd a 14,5-ös AP ellen vagy nem bővíthető a páncélzat igény szerint.Összességében ha valami olyan modifikációt rendeltek ami moduláris páncélzatú ne adj isten minimum 30mm-es gépágyús automata toronyal amire ha akarjuk lehet ATGM-et rakni akkor a Prianha nekünk tökéletes választás APC-nek.

Milyen másik két dandárnak APC?




Logikus amit írsz,csak ott van ugye az,hogy nem tudjuk hányan csapnak le rá.Ami még kérdéses azaz,hogy ilyen konfigurációjúak ezek a Piranhák(nyilván lehetne változtatani de úgy nem biztos,hogy olcsóbb lesz hisz már megszervezték egy adott konfig gyártását).
Tudtommal ezeket a verziókat rendelték.
https://www.snafu-solomon.com/2019/07/spains-council-of-ministers-today.html
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 704
113
Akár. Mivel tervezett és futó gyártású járműről van szó, ráadásul nagy mennyiségben, a várt haszonból muszáj engednie, ha nem akar veszteséget termelni. Érdeke, hogy eladja akár nyomott áron is. Persze ez attól függ, hányan jelentkeznének rá.


Ha megkötött szerződés lett visszamondva akkor valószínűleg olyan kötbért kell fizetni, hogy maga a cég nem jár rosszul anyagilag.

Ha csak szándéknyilatkozat volt akkor meg akkor még egy felelős cég nem számol a nyereséggel.

Nem tudom mikor kezdték volna ezeket a visszamondott darabokat gyártani. Ha nem a közeljövőben, mert még megy a többi gyártás, nincs döntéskényszerben a cég.

Na ha esetleg pár hónap múlva leáll a sor, az más kérdés. Akkor lehet jó alkupozícióban lennénk.
 
  • Tetszik
Reactions: ijasz

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 116
45 424
113
Akkor semmi probléma, a spanyolok nem faszságot rendeltek(bár nem gondolo,hogy nekünk 3 különböző tornyos verzióra van szükségünk)!

  • D1. VCR-Basis
  • D2. VCR- PC Cía.
  • D3. VCOAV – ACA (Field Artillery)
  • D4. VCR-VEC PC Sc (Cavalry)
  • D5. VCR-ZAP (Engineers)
VCR_Basis
61_vcr_linea.jpg








Tower: Remote control weapons' station UT-30 MK2 of Elbit Systems with a gun of 30mm.

VCR-VEC Section Command's Post
61_vcr_vec_puesto_mando_seccion.jpg








Manned tower Hitfist of Oto Melara with a gun of 30 mm.

VCR Company Command's Post
61_vcr_puesto_mando_compania.jpg








Armament platform of Samson remote control for a gun of 30mm.

VCR-ZAP (Engineers)
61_vcr_zapadores.jpg








Weapons' station Mini-Samson of control remote with a Rafael machine gun of 12,70 mm.

Vehicle of Artillery Advanced Observant (VCOAV)
61_vehiculo_oav.jpg








Weapons' system of remote control Guardian with a machine gun of 12,7 mm.

http://www.ejercito.mde.es/en/reportajes/2018/61_8x8_fin_espera.html?__locale=en
Háát nem tudom.
A Hitfist tornyot ugye most cserélik le a lengyelek a Rosomak-on. Szóval annyira nem vált be. Illetve náluk is átállnak a (szerintem is korszerűbb) távirányított megoldásra.
Az UT-30 tornyot kapják a románok is. És ha jól emlékszem azokkal is voltak gondok. Az UT-30-as torony nyitott verziója van (tudtommal) a cseh Pandurokon, és náluk nagyon nagy problémák vannak. Megbízhatósági és alkatrészellátási gondok.
Ezen kívül, a Samson és a Hitfist tornyok a 2 képen össze van keverve. :rolleyes:
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 823
113
Háát nem tudom.
A Hitfist tornyot ugye most cserélik le a lengyelek a Rosomak-on. Szóval annyira nem vált be. Illetve náluk is átállnak a (szerintem is korszerűbb) távirányított megoldásra.
Az UT-30 tornyot kapják a románok is. És ha jól emlékszem azokkal is voltak gondok. Az UT-30-as torony nyitott verziója van (tudtommal) a cseh Pandurokon, és náluk nagyon nagy problémák vannak. Megbízhatósági és alkatrészellátási gondok.
Ezen kívül, a Samson és a Hitfist tornyok a 2 képen össze van keverve. :rolleyes:

Írtam,hogy nekünk nem kell 3 féle torony.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 975
113
Hm..... Szoktak megjelenni a honvedelem hun csak úgy minket nem érintő hírek katonai együttműködésekről, fejlesztésekről?
Szoktak, igazából a honvédelem.hu részben úgy műküdik mint pl az armyrecognition.com vagyis nemzetközi híreket is jelent. Igaz szarul fordítva meg hetekkel elkésve, csak hogy valami tartalmat tudjanak még pluszban generálni.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár
K

kamm

Guest
Vagy lesz egy mix????
Az Észt Védelmi Ipar Szövetség szerint kétféle módon lehet elkészíteni a járműveket Észtországban. Az első lehetőség az, hogy engedélyt szerezzen a Patria Finland-től a járművek észtországi összeállításához és a szükséges módosítások megtervezéséhez.

Ezt csinaltak a lengyelek, sot, ok full licenszet vettek, ugy szuletett a Rozsomak - bizom benne, hogy hosszabb tavon mi is erre szavazunk, ha masnem, hat az elejen a lengyelekkel kozosen.
Ennek persze ellentmond a kb bejelentett teljes nemetesitese a hadseregnek, ami elvileg a Boxert jelentene (joval dragabban, hacsak vmi csoda folytan megkapnank egy ossszeszerelesi licenszet, amit ketlek.)

Anyagilag meg tapasztalatra is a Patria erne meg leginkabb, arrol mar nem is beszelve, hogy rendkivul flexibilis a finn platform, alapbol keteltu, de keverhetsz oda XP modelleket is egeszen druvara pancelozva avagy sajat verzio pl a (CV90-rol ismeros) 35mm Bushmasterrel szerelt AMV35 koncepciot a BAE-val kozosen (lasd a failed kozos bidjuket az ausztral tenderen.)
Kozep-Europaban sorba allitjak hadrendbe a Patriakat (szerte a Balkanon, szlovakok, lengyelek), egy ilyen 35-sel akar szembol is siman atlovod oket. :D

Egy biztos, a BTR-ekbol azt 160-170 (???) 80A-t egybol le tudnak valtani, azok meg mehetnenek levaltani a sima (14.5mm) BTReket. Az uj, szinten uszokepes 6x6 APC platform meg a kozos szervizhatter mar csak hab lenne a tortan, azzal akar a csak ide-oda mozgatasra hasznalt regieket vegkepp oplcso lehetne levaltani.

Ha jol remlik, papiron kb 600 BTR maradt, gondolom jo, ha fele mukodokepes szerintem... mar 300-400 30-35mm AMV meg kesobb 200 6x6 (14.5 a teton) mar egeszen turheto szintre hozna a mutatokat, valoszinuleg a Boxer aranak a felebol (plane ha valahogyan beszallna az orszag.)

Jogos kérdés. Ha beszáll a V4 (vagy akár V3: -Lengyelország), az már eléri a kritikus tömeget, hogy megéri belekezdeni.

A lengyelek regen benne vannak, konkretan az allami vedelmi konszern meg akarja venni a Patria Land Systemet tavaly ota.
Ha megtortenik, en remelem a kormanytulajdonu HDT Vedelmi Ipari is beszall(hat) mondjuk 30 szazalekig - vegul is hasonlo strategai okokbol vettek meg tavaly osszel az osztrak Hirtenberget (aknavetok + loszer) 100 szazalekban.