Nukleáris fegyverek elmélete és története

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
Hogy értsük miről beszélek(a nem katonaviseltek kedvéért).Ha van két közkatona(rendfokozattal nem rendelkező konyhanyelven közlegény)aki valamilyen feladatot hajt végre(leviszik a kukát) akkor is van köztük egy parancsnok és nem ők döntik el,hogy ki az hanem meg van a szabálya.
A mi esetünkben konkrétan első a rebdfokozat,ha megegyezik(itt ugye azonos hisz egyiküknek sincs)akkor jön az hogy ki viseli régebbóta az adott rendfokozatot,ha ez is egyezik akkor jön az,hogy ki régebbóta katona ha ez is megegyezik akkor jön az életkor.Jól látható,hogy a rendszerben benne van az,hogy ha szintek kiesnek sem áll meg a világ.
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55 and fishbed

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 746
113
dudi

Amikről én olvastam , mint nukleáris támadási "tervek" azokban még a megye székhelyek is kaptak volna atomot még hazánkban is!
Az összes reptérről és kicsit is komolyabb katonai bázisról nem is beszélve.
Én még mindig ott tartok, hogy egy ilyen esetben senki sem ment volna sehova. Még a helyi szintű kárelhárítás is komoly gondokat okozott volna, főleg itt Európában ahol nagyon sűrű lett volna az atomzápor.
 
  • Tetszik
Reactions: molnibalage
M

molnibalage

Guest
Meg azt se felejtsük el,hogy ezek a mozgósítási tervek kitértek volna atomháborúra is így biztosan megvolt az is egészen alacsony szintig,hogy egyes szintek részlegea vagy teljes kiesése esetén ki veszi át a feladatokat(annál is inkább mert katonáéknál ez alapvetően következik a rendszer alapvető felepítéséből kezdve azzal,hogy két katona köz mindig van egy parancsnok ha csak egy katona van akkor az az egy a parancsnok).
Hogy értsük miről beszélek(a nem katonaviseltek kedvéért).Ha van két közkatona(rendfokozattal nem rendelkező konyhanyelven közlegény)aki valamilyen feladatot hajt végre(leviszik a kukát) akkor is van köztük egy parancsnok és nem ők döntik el,hogy ki az hanem meg van a szabálya.
A mi esetünkben konkrétan első a rebdfokozat,ha megegyezik(itt ugye azonos hisz egyiküknek sincs)akkor jön az hogy ki viseli régebbóta az adott rendfokozatot,ha ez is egyezik akkor jön az,hogy ki régebbóta katona ha ez is megegyezik akkor jön az életkor.Jól látható,hogy a rendszerben benne van az,hogy ha szintek kiesnek sem áll meg a világ.
Az atomháború hagyományos fegyverekkel vívott harcként fejeződött volna be. Más kérdés, hogy akárki is nyeri a közép-európai tankcsatát, az utánpótlás lehetetlenné válásával és a főerők brutális leamortizálása miatt a háború vagy a Rajnánál, vagy valahol magyar-lengyel területen végkimerüléssel ért volna véget fegyverszünettel.
Nevetséges, realitásoktól elszakadt tervezgetés volt az egész. Egy korlátozott atomháború esetén is a logisztika és civil ellátás is kvázi megszűnik létezni.
Nem befejeződött volna, kb. el se kezdődik. Addig bírták volna legfeljebb az egységek, amíg a saját közvetlen logisztikával elmennek, aztán egy tapodtat sem tovább.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
Nevetséges, realitásoktól elszakadt tervezgetés volt az egész. Egy korlátozott atomháború esetén is a logisztika és civil ellátás is kvázi megszűnik létezni.
Nem befejeződött volna, kb. el se kezdődik. Addig bírták volna legfeljebb az egységek, amíg a saját közvetlen logisztikával elmennek, aztán egy tapodtat sem tovább.

Ne gondoljuk azt,hogy mi jobban átlátjuk ezt mint azok akik ezt tanulták,modellezték stb úgy keleten mint nyugaton.Eten kívül én egy ilyen mozgósítási tervet sem láttam még így azt sem tudom,hogy mennyire irreálisak.
 
M

molnibalage

Guest
Ne gondoljuk azt,hogy mi jobban átlátjuk ezt mint azok akik ezt tanulták,modellezték stb úgy keleten mint nyugaton.Eten kívül én egy ilyen mozgósítási tervet sem láttam még így azt sem tudom,hogy mennyire irreálisak.
Ez egész egyszerűen józan paraszti ész.
Nincs ép híd, nincs ép reptér, nincs ép vasúti átrakodó. A főváros atomsivatag, a kisebb logisztikai központok legyalulva, olajfinomító tartályparkokkal romokban.

Mo-n 1990-ben kb. 50 db bázistelep volt, ezek elvileg civileket szolgáltak ki, de én szerintem azért volt 50 db, mert ezek valójában katonai raktárak voltak háború esetén. Az 50 közül kb. 6 vagy 7 db-nak volt vasúti vagy távvezetéki kapcsolata. A többi csak közúti és 5000 t alatti raktárkészlet volt. 5000 t = lófasz mennyiség.

Ilyen peremfeltételek mellett orbitálisan be kell rúgni és szívni kell valami erős hallucinogént, aki szerint ilyen helyzetben a mozgósításnak bármiféle realitása van.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
Ez egész egyszerűen józan paraszti ész.
Nincs ép híd, nincs ép reptér, nincs ép vasúti átrakodó. A főváros atomsivatag, a kisebb logisztikai központok legyalulva, olajfinomító tartályparkokkal romokban.

Mo-n 1990-ben kb. 50 db bázistelep volt, ezek elvileg civileket szolgáltak ki, de én szerintem azért volt 50 db, mert ezek valójában katonai raktárak voltak háború esetén. Az 50 közül kb. 6 vagy 7 db-nak volt vasúti vagy távvezetéki kapcsolata. A többi csak közúti és 5000 t alatti raktárkészlet volt. 5000 t = lófasz mennyiség.

Ilyen peremfeltételek mellett orbitálisan be kell rúgni és szívni kell valami erős hallucinogént, aki szerint ilyen helyzetben a mozgósításnak bármiféle realitása van.

Sehová nincs az leírva,hogy a hadműveleti tempó csökkenésécel nem számoltak volna egy ilyen helyzetben és én konkrétan azt sem tudom,hogy a csapatoknál hány napra elegendő tartalék volt.Ami tudok az az,hogy békeidőben 2-3 napi az ellátmány de egy vh-ra készülő hadseregnél ez biztosan többszörös mennyiséget jelentett.
 
M

molnibalage

Guest
Sehová nincs az leírva,hogy a hadműveleti tempó csökkenésécel nem számoltak volna egy ilyen helyzetben és én konkrétan azt sem tudom,hogy a csapatoknál hány napra elegendő tartalék volt.Ami tudok az az,hogy békeidőben 2-3 napi az ellátmány de egy vh-ra készülő hadseregnél ez biztosan többszörös mennyiséget jelentett.
Ez nem csökkenés. Egyetlen koszos hk. egy töltéssel 250 km-nél nemigen megy messzebb, ha harcolni is kell. (Ne gyere kérlek a papír hatótávval, ami úton végig ideális fogyasztással van megadva.) Egy hk-ban van kb. 600 liter, tehát kb. 500 kg gázolaj.

Ennek fényében kérlek vizsgált már meg, hogy 5000 tonna mire elég és azt, hogy mivel és mennyi idő alatt mozgatják előre.

Egy atomháború esetén egy dolgot tehetsz, elindulsz időben a temető felé, de ha kíváncsi vagy, akkor kitartasz ameddig bírsz, hogy lásd a civilizáció végét...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 746
113
A harckocsiknak általában köbméteres az üzemanyag tankja. De van aminek jóval nagyobb (pl.: Leo2, T-80)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
Ez nem csökkenés. Egyetlen koszos hk. egy töltéssel 250 km-nél nemigen megy messzebb, ha harcolni is kell. (Ne gyere kérlek a papír hatótávval, ami úton végig ideális fogyasztással van megadva.) Egy hk-ban van kb. 600 liter, tehát kb. 500 kg gázolaj.

Ennek fényében kérlek vizsgált már meg, hogy 5000 tonna mire elég és azt, hogy mivel és mennyi idő alatt mozgatják előre.

Egy atomháború esetén egy dolgot tehetsz, elindulsz időben a temető felé, de ha kíváncsi vagy, akkor kitartasz ameddig bírsz, hogy lásd a civilizáció végét...

Ezért mondtam azt,hogy a csapatoknál is van raktárkészlet nem csak az ami be van málházva a harcoló alegységeknél.
 
M

molnibalage

Guest
Ezért mondtam azt,hogy a csapatoknál is van raktárkészlet nem csak az ami be van málházva a harcoló alegységeknél.
FM 100-2-3-at megkérhetném, hogy nyissad ki? Hányszor kell még megkérnem, hogy használd, amit megírtak és összegereblyéztek mások?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
Ez nem csökkenés. Egyetlen koszos hk. egy töltéssel 250 km-nél nemigen megy messzebb, ha harcolni is kell. (Ne gyere kérlek a papír hatótávval, ami úton végig ideális fogyasztással van megadva.) Egy hk-ban van kb. 600 liter, tehát kb. 500 kg gázolaj.

Ennek fényében kérlek vizsgált már meg, hogy 5000 tonna mire elég és azt, hogy mivel és mennyi idő alatt mozgatják előre.

Egy atomháború esetén egy dolgot tehetsz, elindulsz időben a temető felé, de ha kíváncsi vagy, akkor kitartasz ameddig bírsz, hogy lásd a civilizáció végét...

Ezért mondtam azt,hogy a csapatoknál is van raktárkészlet nem csak az ami be van málházva a harcoló alegységeknél.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
FM 100-2-3-at megkérhetném, hogy nyissad ki? Hányszor kell még megkérnem, hogy használd, amit megírtak és összegereblyéztek mások?

Az ennek az átlátásához édeskevés tekintve,hogy az még véletlen sem logisztikai szakterület.A hadsereg nem csak FM 100-2-3-ból áll sőt az csaka csúcsa ennek az egésznwk.Pl hová is van abba leírva,hogy a század ellátóaltisztje milyen készleteket kell magával vigyen ha a század megkapja a menetparancsot?És ugyan ez zászlóalj ezred dandár stb szinten.Egyáltalán kölönbséget tesz önálló és nem önálló zászlóalj/ezred közt ilyen téren?
 
M

molnibalage

Guest
Az ennek az átlátásához édeskevés tekintve,hogy az még véletlen sem logisztikai szakterület.A hadsereg nem csak FM 100-2-3-ból áll sőt az csaka csúcsa ennek az egésznwk.Pl hová is van abba leírva,hogy a század ellátóaltisztje milyen készleteket kell magával vigyen ha a század megkapja a menetparancsot?És ugyan ez zászlóalj ezred dandár stb szinten.Egyáltalán kölönbséget tesz önálló és nem önálló zászlóalj/ezred közt ilyen téren?
Század szinttől felfelé ott van az összes alakulat logisztikai egységének eszközállománya egészen front szintig. Akkor ez alapján kérlek válaszold meg, hogy milyen egység esik ki a szórásból, aminek szállítási kapacitása nem kalkulálható...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
Század szinttől felfelé ott van az összes alakulat logisztikai egységének eszközállománya egészen front szintig. Akkor ez alapján kérlek válaszold meg, hogy milyen egység esik ki a szórásból, aminek szállítási kapacitása nem kalkulálható...

Arról esetleg hallottál hogy még ma is minden civil kisterherautónál nagyobb(tehát már a 3,5 tinnás kisbuszok is) szémélyes tulajdonban lévő civil jármű hadállapot esetén elkobozható és a haderő el is kobozza.Gondolom ezzel is számolsz mintahogy azzal is,hogy a békeidős létszámok hadiállapot idején alaposan megnőnek.
 
  • Tetszik
Reactions: rappali_

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
68-ban pl a mozgósításhoz és magához a műveletekhez is a Néphadsereg szépszámmal vett igénybe civil gépjárműveket.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
Pl amíg volt 88-as zászlóalj addig abban a századok békeidős létszáma 120 körül volt teljes feltöltottség esetén.Hadiállapotban ugyan ez felkúszott volna 190 körülire...
 
M

molnibalage

Guest
68-ban pl a mozgósításhoz és magához a műveletekhez is a Néphadsereg szépszámmal vett igénybe civil gépjárműveket.
Atomháború esetén ezen járművek hogyan kelnek át a Dunán és Tiszán? Híd semmi... Atomháború esetén finomító 0, Bp leatomozva...
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
molnibalage

Egyet értek!
Nem kellet volna az SZU tengóknak konvojokra vadászniuk, mert a konvojok el sem indultak volna. Ugyanis nem lett volna honnan, hová és mivel meg miért....
A csúcs időben 10,000-s nagyságrendben volt a nukleáris töltetek száma mind két oldalon, ha csak a tizedét ellövik instant halál.
Ezért nem is értettem soha, hogy miért halmozott fel mind két fél ilyen mennyiségű konvencionális fegyvert, ráadásul sok esetben ős régi cuccokat is rendszerben tartottak. Ennyi atomtöltet árnyékában ez teljesen fölösleges volt.
Az USA vagy az SZU konvencionális fegyverek terén is fényévekkel erősebb volt, mint az összes többi ország együtt véve :D
Én mai ésszel nem látom be, hogy mi szükség volt erre. o_O
Senki sem készült első csapásra.
Az elrettentés úgy működik, hogy ha az esetleges első csapás el is pusztítja a meglevő atomfegyverek 90%át, és a maradék 90%át lelövöldözik, akkor is becsapódjon 50db. Úgy számoltak, ez már elviselhetetlen csapás.
A plutónium pedig legjobb helyen az atomfegyverekben van. Legalább rendesen őrzik.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
Atomháború esetén ezen járművek hogyan kelnek át a Dunán és Tiszán? Híd semmi... Atomháború esetén finomító 0, Bp leatomozva...

Nincs háború hétfőről keddre mindenféle előzmény nélkül.Akkoriban olyan szintű készenlét volt,hogy komplett alegységek többnapi málhával 6-8 óra alatt elhagyták a laktanyát és összpontosítási körlwtekben lettek volna az év mind a 365 napjának minden pillanatában.És ugyan ez igaz volt a mozgósítási rendszerre is ha hazaértem leírom,hogy mennyire gyors volt ez 68-ban.
 
  • Tetszik
Reactions: rappali_

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 746
113
dudi

Magas légköri atomrobbantásokkal kezdték volna az atomcsapást. Azok után a civil járművek nagy része nem ment volna sehova. De egyéb közmű és kommunikációs szolgáltatások sem.
Az SZU-nak volt erre a célra 25 MT-s fejjel szerelt R-36-osa például.

gacsat

Szerintem meg csak szimplán olyan erős volt a katonai "lobbi" mind a két oldalon, hogy totál fölösleges mértékű volt a fegyverkezés.
A tengókra tett, vagy az SZU mobil ICBM indítóit semmi esély sem volt első csapással kiiktatni. A kilőtt ICBM-ek ellen védekezni szintén nem igazán lehetett.
Szerintem túlzó volt az 10,000+ robbanófej.
De elsősorban az e mellet fenntartott brutális méretű hagyományos haderő volt csak igazán komoly pénzkidobás. Szerintem.