Összefoglaló a légvédelmi eszközök működéséről...

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 515
113
belgorod üzemanyagtárolók elleni Ukrán légicsapás helikopterrel

@molnibalage A fentiről vélemény? Két Ukrán helikopter a háború 35.napján berepül Oroszoba és az üzemanyag tárolókat, üzemanyag logisztikai központot? megsorozza nem irányított rakétával.

És ide esett le már két Tocska is amik hadianyag raktárakat/logisztikát kaptak ki.

Ez hogy a fenébe amikor ha akor ezt védeni kéne S400al, BuKM3al, kéne fentlegyen környéken vadász, A50...

Értem én bénáznak de namár....
 
  • Tetszik
Reactions: bel
M

molnibalage

Guest
belgorod üzemanyagtárolók elleni Ukrán légicsapás helikopterrel

@molnibalage A fentiről vélemény? Két Ukrán helikopter a háború 35.napján berepül Oroszoba és az üzemanyag tárolókat, üzemanyag logisztikai központot? megsorozza nem irányított rakétával.

És ide esett le már két Tocska is amik hadianyag raktárakat/logisztikát kaptak ki.

Ez hogy a fenébe amikor ha akor ezt védeni kéne S400al, BuKM3al, kéne fentlegyen környéken vadász, A50...

Értem én bénáznak de namár....
Én is pislogok, hogy ez mégis hogyan. Meg mivel.
 
M

molnibalage

Guest

1:59-nél kockázzátok ki. A szélső érték a két becsapódási pont az átlagos fakorona méret alapján 100 méter+.
Fogalmazzunk úgy, hogy ez tüzijátéknak szép, de odacsapásnak nem túl effektív....
 

grabo112

Well-Known Member
2011. október 15.
1 377
3 505
113
Azért neem
avsu24_5.png
Az UPAZ-os Szu-24 teljes - nem az átadható - üzemanyag kapacitása (belső + 2x 3000 liter pótos) összesen 16 tonna.
Egy Il-78 átadható üzemanyag menyisége 1000km-re a bázisától 42 tonna, az Il-78M esetén ez 74 tonna.
Azért érzed a különbséget...
 
M

molnibalage

Guest
Nem értem ezt a légitankolás rugózást. Sehova nem kell. Végig 60 méteren repülve is lazán támadható Ukrajna nyugati fele is, ami nem célpont.
Nézzétek már meg, hogy itthon volt volt a Szu-24. Debrecen. Mit támadott volt? Pó síkság tája? 750 km+.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 851
15 198
113

1:59-nél kockázzátok ki. A szélső érték a két becsapódási pont az átlagos fakorona méret alapján 100 méter+.
Fogalmazzunk úgy, hogy ez tüzijátéknak szép, de odacsapásnak nem túl effektív....

Ha 0 m szórás lenne annak nem volna értelme. Nem úgy nézd egy pontméretű célt támadsz, hanem 100 méteres körben aki ott volt, meg az összes kiserdőben sunnyogó haverja most tele van tűzdelve repesszel..
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 930
19 182
113
Nem értem ezt a légitankolás rugózást. Sehova nem kell. Végig 60 méteren repülve is lazán támadható Ukrajna nyugati fele is, ami nem célpont.
Nézzétek már meg, hogy itthon volt volt a Szu-24. Debrecen. Mit támadott volt? Pó síkság tája? 750 km+.
Szerintem a folyamatos készenlétben őrjáratozás és "azonnali" hadszíntéri jelenlét illetve beavatkozási képességre gondolnak akik ezt hangsúlyozzák.
 
M

molnibalage

Guest
Ha 0 m szórás lenne annak nem volna értelme. Nem úgy nézd egy pontméretű célt támadsz, hanem 100 méteres körben aki ott volt, meg az összes kiserdőben sunnyogó haverja most tele van tűzdelve repesszel..
Persze hogy nem. De 100 méter feletti oldalirányban? Hát távolságban?
Ezek a rakéták pár kilós harci résszel bírnak. Akkor ez alapján saccold meg, hogy ezzel olyan célt, ami részben fedezékben van és szétszórva hogyan találsz el és mekkora a várható kár. Amikor a normál eljárás szerint is területtűznek definiálta mindneki.

A Grad terül szét ekkora területen, csak az nem 57 mm-es rakéta...
 
  • Tetszik
Reactions: cirqle

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 306
113
belgorod üzemanyagtárolók elleni Ukrán légicsapás helikopterrel

@molnibalage A fentiről vélemény? Két Ukrán helikopter a háború 35.napján berepül Oroszoba és az üzemanyag tárolókat, üzemanyag logisztikai központot? megsorozza nem irányított rakétával.

És ide esett le már két Tocska is amik hadianyag raktárakat/logisztikát kaptak ki.

Ez hogy a fenébe amikor ha akor ezt védeni kéne S400al, BuKM3al, kéne fentlegyen környéken vadász, A50...

Értem én bénáznak de namár....
Yemenből indított kályhacsövek is megcsapkodják a Szaudi olajlétesítményeket gond nélkül.
Pedig ott Patriot-ok vannak, és van US személyzet is, és nem is manővereznek a küldemények.
Ha meg nyugati elektronikával pimpelt gépek voltak, éjjellátó, terepkövető stb, vagy / illetve a lelőtt gépekből át tudtak rakni működő saját-ellenség megkülönböztetőt, simán végigrepülhették gond nélkül.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 949
30 816
113
Negan én szerintem sem a platformmal van a gond...

Részlet az orosz elemzésből amit ebbe a topikba raktam be....Kiemeltem a lényeget.....2022-ben ez szerintem már elég nagy probléma......

"Sajnos március 5-én az ellenséges hordozható légvédelmi rendszerek szó szerint véres kaszabolást hajtottak végre az orosz légierő repülőgépein és helikopterein. Mint általában, minden katasztrófának több oka van. Valójában a legfontosabb az, hogy a légi erő alacsony magasságban, a MANPAD-ok hatósugarában kezdte meg működését. Ugyanakkor azt látjuk, hogy a legtöbb repülőgépen és helikopteren a MANPAD-ok elleni hatékony elhárítás problémája nem megoldott, és a legtöbb repülőgépet és helikoptert hőérzékelős MANPAD-rakéták találják el.

És míg a helikopterek, valamint a Szu-25-ös támadó repülőgépek esetében az alacsony és lassú repülés elkerülhetetlen, a modern Szu-30-as és Szu-34-esek elvesztése kissé vadnak tűnik, bár az okok valójában egyértelműek. Az orosz légierő felszereltségében egyes nyugati országokhoz képest nagy hiányosságot jelent a minden időjárási körülmények között működő optronikus felderítő és célzókonténerek hiánya, amelyek segítségével közepes magasságból (a MANPAD-ok hatótávolságán kívülről) fel lehet fedezni a harcmezőn lévő kisebb célpontokat, és precíziós lőszerekkel, például irányított bombákkal és rakétákkal lehet eltalálni őket. A televíziós vagy lézeres irányítás nagy pontossága lehetővé teszi a lőszer súlyának csökkentését közvetlen találat révén, és a kisebb súly lehetővé teszi 16 kisebb, nagy pontosságú lőszert, mondjuk hat 500 kg-os bomba helyett. Ezt a problémát még nem sikerült megoldani"
Amit én irtam,csak nagyon körülményesen,hogy vagy korszerű platform kell,mi képes hagyományos buta eszközöket pontosan és védetten célbajuttatni,vagy arra alkalmas korszerű eszközök kellenek a hagyományos platformra.És mindkét esetben kellenek a korszerű harcrendszerek.
Oroszoknak viszont hagyományos platformukvan,nem megfelelő harcrendszerekkel,és mindezt buta/nem megfelelő PGM fegyverzettel.
F35 képes lenne ebben a helyzetben nagyobb magasságbol jó pontossággal buta Mk sorozatú bombákkal csapást mérni (prsze a fizikai korlátok között,CEP az CEP,jó bombacélzó sem képes megszüntetni-viszont fel lehet használni a feladatvégrehajtásban a jelenséget,persze nem minden helyzetben-szóval bonyorult,könyveket irtak erről-akkor,ha,meg amakkor,meg stb),mert a lokátorok korlátozottan érzékelik,MANPADok hatómagassága fölött is viszonylag biztonsággal repülhetnek,és megvan a szükséges harcrendszere.
Kolumbiai KfirC10P (most direkt ezt az éktelenül elavult platformot irom,mert nagyon érzékletes) meg ugyan nagyon elavult platform,de rendelkezik mind a megfelelő harcrendszerekkel és fegyverzettel,hogy a légvédelem hatókörén kivülről mérjen preciziós csapást,illetve harcrendszerei tartalmazzák a megfelelő önvédelmi és harcvezetési,felderitő rendszereket is.És megfelelő minőségben.
Szu34 viszont nagy teljesitményű,de nem lopakodó platform,és nem rendelkezik se megfelelő hardcrendszerekkel,sem fegyverzettel,hogy biztonsággal végrehajtsa a feladatát.Hiába nagyobb teljesitményű és persze korszerűbb harcrendszerekkel rendelkezik,harcászati feladatvégrehajtó képessége kb az SAAF Mirage F1AZ szintjén van-mindössze a mérete miatt nagyobb teherbirással és harcászati hatósugárral.Hiába korszerűbb,harcászati feladatvégrehajtó képessége,és feladatvégrehejtás közbeni esendősége is ugyan az.Csak az SAAF Mirágeait a S75/125 rakéták és járöröző MiG23 gépek kényszeritették alacsony magasságba a Sztrelák elé,mig most a S300P teszi ezt a Szu34el.A harcászati helyzet ugyan az.
Ami most az oroszoknak a legjobban hiányzik,az egy jol működő BMS.Megfelelő real time információkkal a rendelkezésre álló eszközökböl is képesek lennének többet kihozni,védetebben,pusztán a harceljárások megfelelőbb megválasztásával.
Hogy a francba kéne ezt röviden és jol érthetően megfogalmazni?!?
 
  • Tetszik
Reactions: Gungnir (F1End)

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 949
30 816
113
Namármost a RuAF viszont nem haladhat a klasszikus sorrend alapján egy nagyon egyszerű oknál fogva - vezetési és radarpontokon NATO csillag van, név szerint E-3 AWACS. Kvázi sebezhetetlen, támadhatatlan, így kiiktathatatlan. Az ultimate istenszem felderítés az ukránok oldalán áll. Iszonyat előny, de legalábbis kiegyenlítő.
Ez azért csak Ukrajna nyugati felére igaz.Ott meg nincsenek harcok.Harkov felett már nem látnak lényegében semmit se az E3-ok sem.
 

grabo112

Well-Known Member
2011. október 15.
1 377
3 505
113
Nem értem ezt a légitankolás rugózást. Sehova nem kell. Végig 60 méteren repülve is lazán támadható Ukrajna nyugati fele is, ami nem célpont.
Nézzétek már meg, hogy itthon volt volt a Szu-24. Debrecen. Mit támadott volt? Pó síkság tája? 750 km+.
Ha Ukrajna egésze fölött nem csak időlegesen kivívni, hanem 24/7-ben fenn is szeretnéd tartani a légi fölényt, akkor gépeket folyamatosan járőröztetni kell, itt nem arról van szó, hogy odarepülsz, lősz egyet aztán fordulsz is vissza és repülsz haza. A szárazföldiek által bármikor lehívható légi támogatás dettó, a mélységi csapásméréssel ellentétben az nem egy jövök-megyek műfaj.

Persze lehet tanker nélkül is, de akkor ahhoz több géppárt kell forgatni váltásokban, a járőrözési körzet megközelítése illetve a hazarepülés a járőrözés szempontjából extra kiesett idő. Ukrajna kelet-nyugati kiterjedése 1300km, területileg másfélszer akkora mint Irak.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Amit én irtam,csak nagyon körülményesen,hogy vagy korszerű platform kell,mi képes hagyományos buta eszközöket pontosan és védetten célbajuttatni,vagy arra alkalmas korszerű eszközök kellenek a hagyományos platformra.És mindkét esetben kellenek a korszerű harcrendszerek.
Oroszoknak viszont hagyományos platformukvan,nem megfelelő harcrendszerekkel,és mindezt buta/nem megfelelő PGM fegyverzettel.
F35 képes lenne ebben a helyzetben nagyobb magasságbol jó pontossággal buta Mk sorozatú bombákkal csapást mérni (prsze a fizikai korlátok között,CEP az CEP,jó bombacélzó sem képes megszüntetni-viszont fel lehet használni a feladatvégrehajtásban a jelenséget,persze nem minden helyzetben-szóval bonyorult,könyveket irtak erről-akkor,ha,meg amakkor,meg stb),mert a lokátorok korlátozottan érzékelik,MANPADok hatómagassága fölött is viszonylag biztonsággal repülhetnek,és megvan a szükséges harcrendszere.
Kolumbiai KfirC10P (most direkt ezt az éktelenül elavult platformot irom,mert nagyon érzékletes) meg ugyan nagyon elavult platform,de rendelkezik mind a megfelelő harcrendszerekkel és fegyverzettel,hogy a légvédelem hatókörén kivülről mérjen preciziós csapást,illetve harcrendszerei tartalmazzák a megfelelő önvédelmi és harcvezetési,felderitő rendszereket is.És megfelelő minőségben.
Szu34 viszont nagy teljesitményű,de nem lopakodó platform,és nem rendelkezik se megfelelő hardcrendszerekkel,sem fegyverzettel,hogy biztonsággal végrehajtsa a feladatát.Hiába nagyobb teljesitményű és persze korszerűbb harcrendszerekkel rendelkezik,harcászati feladatvégrehajtó képessége kb az SAAF Mirage F1AZ szintjén van-mindössze a mérete miatt nagyobb teherbirással és harcászati hatósugárral.Hiába korszerűbb,harcászati feladatvégrehajtó képessége,és feladatvégrehejtás közbeni esendősége is ugyan az.Csak az SAAF Mirágeait a S75/125 rakéták és járöröző MiG23 gépek kényszeritették alacsony magasságba a Sztrelák elé,mig most a S300P teszi ezt a Szu34el.A harcászati helyzet ugyan az.
Ami most az oroszoknak a legjobban hiányzik,az egy jol működő BMS.Megfelelő real time információkkal a rendelkezésre álló eszközökböl is képesek lennének többet kihozni,védetebben,pusztán a harceljárások megfelelőbb megválasztásával.
Hogy a francba kéne ezt röviden és jol érthetően megfogalmazni?!?
Ahogy Roni szokta: Célzókonténer? Sisakcélzó?
 
M

molnibalage

Guest
Ha Ukrajna egésze fölött nem csak időlegesen kivívni, hanem 24/7-ben fenn is szeretnéd tartani a légi fölényt, akkor gépeket folyamatosan járőröztetni kell, itt nem arról van szó, hogy odarepülsz, lősz egyet aztán fordulsz is vissza és repülsz haza. A szárazföldiek által bármikor lehívható légi támogatás dettó, a mélységi csapásméréssel ellentétben az nem egy jövök-megyek műfaj.

Persze lehet tanker nélkül is, de akkor ahhoz több géppárt kell forgatni váltásokban, a járőrözési körzet megközelítése illetve a hazarepülés a járőrözés szempontjából extra kiesett idő. Ukrajna kelet-nyugati kiterjedése 1300km, területileg másfélszer akkora mint Irak.
  1. Most tényleg nekem magyarázod a harcászati 2x2-őt...?
  2. Senkit nem érdekel az ország max. K-NY-i mérete, amikor nem akkora területen zajlik a hacacáré és három oldalról tud orosz gép belépni a légtérbe, amit senki által nem zavartatva lehet gazdaságos sebességen és magasságon megközelíteni. Odafent már elmnodtam, megmutattam.

Hol kell itt átrepülni teljes Ukrajnán, amikor a fehérorosz légtér is nyitva van és LVOV-nál semmféle harc nincs?

INTERACTIVE-Russia-Ukraine-map-Who-controls-what-in-Ukraine-DAY-8.png
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson and Filter

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 949
30 816
113
Ahogy Roni szokta: Célzókonténer? Sisakcélzó?
Például,de nem csak ezek.
Elég problémás,hogy itt kiragadunk egy-egy dolgot,holott a harceszközök egy összetett rendszerek,a hadviselés meg egy komplex dolog.Célzókonténer is pótolható egy (elektronikailag) őskori Power Pennyvel,meg egy földi lézeres célkijelölővel.Vagy modern módra pontos navigációval és BMS rendszerrel.És önmagában egyik sem csodaszer,és nem teszi feleslegessé a többi eszközt,módszert.Sőt,harcászatilag a minnél többféle módszer,eszköz párhuzamos/rugalmas alkalmazása a jobb,ezzel is megosztva,elbizonytalanitva a védelmet.És ezt összfegyver/haderőnemi komplexitással csinálva-na ide kell nagyon az a nyamvadt BMS.Jobban,mint bármi más.
Csak egy fiktiv példa.Tüzérség füstel kijelölhet célt a légierőnek,és ez a föst vakithatja is a célpont légvédelmét is egyuttal.A legszuperebb MANPAD sem inditható,ha a kezelő nem látja a célt.Persze ez esetben preciziós csapás modern értelemben nem kivitelezhető,de egy szabvány védelmi támpont szétbonbázható igy raktáron lévő occsó butabombával is,területcélként.
De ha egyszer nincs meg a modern preciziós képesség,akkor a harceljárásokat ahoz kell igazitani,ami technikai képesség megvan.
Avagy,ha rövid a kardod,told meg egy lépéssel-de ne akarj úgy harcolni vele,mintha hosszú kardod lenne.
És minden helyzetnek van többféle megoldása.Ezek többnyire már ki is vannak dolgozva,kismillió variációban.Na persze,a pk-nak képesnek kell lennie felismerni az adott helyzetben alkalmazandó helyes eljárást,illetve az állománynak ismernie és alkalmaznia kell tudnia.Kiképzés,kiképzés,kiképzés....Amin egy csóró sereg meg pont sporolni szokott.Mennyit repült évente egy átlag orosz pilóta?Hányféle harceljárást,és milyen mélységben gyakorolt be?Stb.
Szerintem nem csak a célzókonténer hiányzik nekik.