Összefoglaló a légvédelmi eszközök működéséről...

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
A hajtómű csere,sarkanymodositasok és a kibővített üzemanyag rendszer miatt a gép súlypontja megváltozik, ezért elektronikus kormanyvezerlest kap.Ez jelentősen javítja a manőver jellemzőket.
Nem, jelentősen javítani nem lehet a manőverjellemzőek. A gép felhajtóerő termelő képessége sehogy nem változikmeg.
Az, amit te említesz csak a vezethetőség, semmi több.
 
M

molnibalage

Guest
Nem, jelentősen javítani nem lehet a manőverjellemzőek. A gép felhajtóerő termelő képessége sehogy nem változikmeg.
Az, amit te említesz csak a vezethetőség, semmi több.
Nem értem mi a vicces ezen Negan.
Te rakhatsz végtelen tolóerőt egy téglára, az nem fog több felhajtóerőt termelni attól.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 341
76 986
113
Tehát ezen az 50 km-es távon olyan kicsi a radar horizont, hogy biztonságosan nem kivitelezhető. Köszönöm, erre voltam kíváncsi. :)
Vígan repkednek az oroszok helikopterekkel anélkül, hogy folyamatosan potyognának az égről. Tehát helikopterrel biztonságoa a repülés. A merevszárnyú gépekkel más a helyzet, azoknak azért kell magasság.
 

sidewinder12

Well-Known Member
2016. október 11.
1 616
8 894
113
Igen. De ez mióta terror? Mivel egyes kettős célú intézmények azonos gridről mennek, sok szerencsés a szétválasztásról.
Amúgy hogyan is volt 2 hónapja a CM támadás egy trafóállomás ellen Ukrajnában? (Amúgy pár napig blokkolta a villamos hajtású vonatokat csak.)
Bovcsánat, de egészen durva kettős mérce van már megint.

Amúgy az AF célkijelölése elég ostoba volt sokszor, de hát nem is nagyon tudták egy ideig, hogy mit és hogyan akarnak.

Melyik külügyminiszer?

Az teljesen szándékos volt, az állami propigépzete blokkolása volt a cél.
Ma is szerinted mivel kezdődne egy háború? A CCC része volt mindig is "civil" infra.

Mi számít civilnek? Amúgy lehet, hogy volt ilyen lehet, hogy nem. Bár erről sem prezentáltak nekem soha semmit.
A problémám az, hogy szellemlovas barátunk úgy írta, hogy az orosz kerek perec elkerüli ezeket az eseteket.
Egy francokat.

"Melyik külügyminiszter?"
Az akkori szerb külügyminiszter.
A TV-k elleni támadásról: világos, érthető amit írsz. Miért tartom szándékos, civilek elleni támadásnak? Mert a TV-ben a bemondók, operatőrök, rendezők, mérnökök, stb, mind civilek. Ha megnézed, akkor az oroszok lőttek szét még Kijevben is személyzet, nélküli TV átjátszó tornyot. Viszont egyetlenegy TV- studiót sem bombáztak le, direkt kerülték az ilyesmit. Pedig Ukrajnában nem maradt olyan TV csatorna, ami ne őket bírálná. Korábban volt, de azt Zelenszkij bezáratta, nyilván a demokrácia és a több irányú,pártatlan tájékoztatás jegyében...

Az elektromos hálózat elleni támadás: annak idején azért tartották terrornak mert ugye a kórházakban is rögtön elment az áram, és mire bekapcsolták a tartalék generátorokat, addigra lehet, hogy az intenzív osztályon lévők közül többen meghaltak.

A jelenlegi műveletben én azt látom, hogy, amennyire lehet, kerülik az oroszok a civil célpontok elleni támadást. Persze, ha berakják az ukránok a katonáikat az iskolákba, kórházakba, lakóházakba, és azok onnan támadják az oroszokat, akkor az épület már bukta is a civil objektum státuszt. Ennek egy nagyon durva példája volt még februárban, egy közelről szét GRAD-ozott panelház. A panelből lődözték az arrafelé vonuló orosz konvojt. Köztük egy GRAD-ot is. A GRAD ezután megállt és lebontotta a fél épületet. Valaki képet is rakott be róla.

Ki a civil?
Az aki nem tagja fegyveres testületnek, vagy olyan fegyveres fél-katonai csoportnak ami a háború valamelyik részt vevő fele mellett harcol. Nincs felfegyverkezve bár ez alól lehet kivétel, pl: vadőr,halőr és főként nem lövöldözi egyik oldal katonáit sem.
A civil épület: lakóépületek, kórházak, szállodák, iskolák, idős otthonok, esetleg ÖNkormányzati épületek,TV-rádió stúdiók, gyógyszergyárakat is ide sorolnám . Mindaddig, amíg oda valamilyen fegyveres alakulat nem települ. Utána már nem civil épület.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and boki
M

molnibalage

Guest
"Melyik külügyminiszter?"
Az akkori szerb külügyminiszter.
A TV-k elleni támadásról: világos, érthető amit írsz. Miért tartom szándékos, civilek elleni támadásnak? Mert a TV-ben a bemondók, operatőrök, rendezők, mérnökök, stb, mind civilek. Ha megnézed, akkor az oroszok lőttek szét még Kijevben is személyzet, nélküli TV átjátszó tornyot. Viszont egyetlenegy TV- studiót sem bombáztak le, direkt kerülték az ilyesmit. Pedig Ukrajnában nem maradt olyan TV csatorna, ami ne őket bírálná. Korábban volt, de azt Zelenszkij bezáratta, nyilván a demokrácia és a több irányú,pártatlan tájékoztatás jegyében...

Az elektromos hálózat elleni támadás: annak idején azért tartották terrornak mert ugye a kórházakban is rögtön elment az áram, és mire bekapcsolták a tartalék generátorokat, addigra lehet, hogy az intenzív osztályon lévők közül többen meghaltak.

A jelenlegi műveletben én azt látom, hogy, amennyire lehet, kerülik az oroszok a civil célpontok elleni támadást. Persze, ha berakják az ukránok a katonáikat az iskolákba, kórházakba, lakóházakba, és azok onnan támadják az oroszokat, akkor az épület már bukta is a civil objektum státuszt. Ennek egy nagyon durva példája volt még februárban, egy közelről szét GRAD-ozott panelház. A panelből lődözték az arrafelé vonuló orosz konvojt. Köztük egy GRAD-ot is. A GRAD ezután megállt és lebontotta a fél épületet. Valaki képet is rakott be róla.

Ki a civil?
Az aki nem tagja fegyveres testületnek, vagy olyan fegyveres fél-katonai csoportnak ami a háború valamelyik részt vevő fele mellett harcol. Nincs felfegyverkezve bár ez alól lehet kivétel, pl: vadőr,halőr és főként nem lövöldözi egyik oldal katonáit sem.
A civil épület: lakóépületek, kórházak, szállodák, iskolák, idős otthonok, esetleg ÖNkormányzati épületek,TV-rádió stúdiók, gyógyszergyárakat is ide sorolnám . Mindaddig, amíg oda valamilyen fegyveres alakulat nem települ. Utána már nem civil épület.
Én úgy emlékszem, hogy ott is TV adókat támadtak. Nem stúdiókat.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 063
30 999
113
Nem értem mi a vicces ezen Negan.
Te rakhatsz végtelen tolóerőt egy téglára, az nem fog több felhajtóerőt termelni attól.
Mirage F1 M53/RD33 hajtóművel,F4 PW,F14 az F110 hajtóművel nem javult manoverezhetosegben?MiG 23 R35 hAjtomuvel nem lett jobb,amit aztán az MLD aerodinamika finomításai nem javították tovább?JF17 meg eredetileg mechanikus kormanyvezerlest,ami FBWra csereltek a sorozatgyartott változaton.Pakik szerint javított a gép agilitasan.
Biztos,hogy javulnanak a jellemzők, Kérdés az,hogy mennyivel? Elegendő lenne e a javulás,hogy azzal már labdába rughason a 4, generációs mezőnybe?HALVANYLILAGOZOMSINCS.IAI állítja,hogy igen,de bizonyítani csak egy repülő és kipróbálható géppel lehetne.Azt viszont nem prezentált.
Szerintem az F35 az egyetlen valóban korszerű gép,amit rendszeresithetnenk.Minden más potmegoldas.Egy potmegoldas meg ne legyen drága.
Számunkra a logikus megoldás a Gripen C+ De nem 60-90 millióért.30 milkaer viszont egyértelműen azt kell(ene) venni,bővítve az állományt.De ha túl drágán adják,más megoldás után kell(ene) nézni.Maga a gép típusa tulajdonképpen lényegtelen,az alkalmasság és megfelelése számít.Ha a svédek reális áron adják a gépeket,az a kézenfekvő, és légegyszerűbb megoldás.
Amit elutasítók,az a Gripen E.Annyi pénzért inkább tegyünk még hozzá lóvét, és ugorjunk néki az F35nek.Nagysagrenddel nagyobb harcerteket kapnánk vele,30 évre élvonalba tartva a légierőt.
Forráshiány,ami fillerbaszasra kényszerít,ez a mi nagy problémánk.
 
M

molnibalage

Guest
Kapott az RTS (a szerb állami TV) stúdiója is. 16 halottja volt a támadásnak:
Mondjuk ha antenna volt (?) felette, akkor nincs mit tenni.

Ha ezt akarnák elcsapni, akkor csak amiatt kéne aggódni, hogy merre dől.
De ez nem a TV székház, gondolom ide is felsugározzák. Tehát itthon 1999-ben a Szabadság téren levő épület támadásával egyenértékű a dolog.
A_Sz%C3%A9chenyi-hegyi_ad%C3%B3torony%2C_2010_Budapest.jpg
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 928
48 635
113
Kapott az RTS (a szerb állami TV) stúdiója is. 16 halottja volt a támadásnak:
A stúdió épülete Belgrád belvárosában van, a most használt épület mellett, továbbra is romokban (ahogy egyéb más, akkor lebombázott épületek is, mementóként).
Voltam ott, mesélt is egy RTS dolgozó a támadásról, illetve arról is, hogy az amerikaiak pontosan tudták, hogy civilek épp műsort gyártanak.

Más - Elsősorban @molnibalage -tól kérdem, de természetesen bárki más is válaszolhat :) :
Arról milyen publikus infó érhető el, hogy a rendszeresített 5. generációs vadászok stealth képességei praktikusan hogy szolgálnak? Arra gondolok, hogy mondjuk valamilyen DACT repülés után hallottunk-e, olvastunk-e pilótáktól erről?
Nagyon érdekelne, hogy tipikusnak mondható szituációkban (őrjáratozó ellenséges vadászok, bekapcsolt radarral, nagy magasságban) milyen messziről derítenek fel mondjuk egy közeledő F-22 vagy F-35 rajt.
Nyilván tisztában vagyok vele, hogy a pontos információk erről még sokáig titkosak maradnak, de sokszor össze lehet legózni valamilyen képet elszólásokból, a gyakorlatok profiljából, stb.

Ehhez részben kapcsolódó kérdés, hogy DCS-ben a radarszimuláció mennyire pontos modellel dolgozik? Van mondjuk egy predefiniált RCS karakterisztikája egy objektumnak, és akkor ebből számolnak reflexiót a radaregyenlettel?
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 633
3 913
113
Arról milyen publikus infó érhető el, hogy a rendszeresített 5. generációs vadászok stealth képességei praktikusan hogy szolgálnak?
Szia,

Szerintem kizarolag F-117-rol, Dani Zoltantol van "hivatalos" info.

Civil repiranyitok SEM tudnak errol sztorizni, mivel szandekosan megnovelt reflexiot latnak (pl. repulonapokon).
 
  • Tetszik
Reactions: cirqle
M

molnibalage

Guest
Arról milyen publikus infó érhető el, hogy a rendszeresített 5. generációs vadászok stealth képességei praktikusan hogy szolgálnak?

“They’re running away at Mach 1 I have Mach one of closure”

One of my favorite 4 v 12's was where we got cocky and arrogant, and just decided, "Let's see how fast we can just kill 'em all. We went right up to Mach 2 and just ran 'em down hard. From something like 80 nm separation, it took us 2 minutes and 22 seconds to kill all 12, they never saw us or took a shot."

"This isn't like F-86 to F-4 to F-15, that's evolutionary. This is a revolution."


Arra gondolok, hogy mondjuk valamilyen DACT repülés után hallottunk-e, olvastunk-e pilótáktól erről?
Lásd fent.

Az egyik F-35 és F-22 zsokénak is feltettem kommentben kérdést az AI és a 10 percent true csatornán is, hogy mennyire frusztráló a 4 gen polótáknak mindig orrbaverrve lenne, de nem válaszoltak rá.
Nagyon érdekelne, hogy tipikusnak mondható szituációkban (őrjáratozó ellenséges vadászok, bekapcsolt radarral, nagy magasságban) milyen messziről derítenek fel mondjuk egy közeledő F-22 vagy F-35 rajt.
A 0.001 m2 min RCS tartomány kvázi biztosra vehető vagy még kisebb is. Ennek fényében ma a top vadász radarok 10-25 km-nél távolabb nem érzékelne 0.0001 m2 és 0.001 m2-es célokat. Márimnt égháttérben, zavar nélkül.
Ehhez részben kapcsolódó kérdés, hogy DCS-ben a radarszimuláció mennyire pontos modellel dolgozik?
Nem ismerme, de stiklijeit ismerve inkább csak hallgatva szólom le, mert még azok szerint is egy vicc, akik repültek vele sokat.
Pl. @blaze tudna mesélni,

Van mondjuk egy predefiniált RCS karakterisztikája egy objektumnak, és akkor ebből számolnak reflexiót a radaregyenlettel?
Nem tudom milyen generál vagy nem generál char van.
A BMS fórumon is fut egy stealth topik és kerek perec kijelentettem, amit n+1-szer. A jelenlegi repszimekkel normálisan még csak mímelni sem lehet a 90-es évek közepi dolgokat sem sokszor. Ne akarok senki stealth vadászt és igazi dobule difit SAM-et sem. A szénné butított és buta is gamebreaking a BMS4 din. hadjáratában, az ATO nem tud mit kezdeni vele.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 928
48 635
113

“They’re running away at Mach 1 I have Mach one of closure”

One of my favorite 4 v 12's was where we got cocky and arrogant, and just decided, "Let's see how fast we can just kill 'em all. We went right up to Mach 2 and just ran 'em down hard. From something like 80 nm separation, it took us 2 minutes and 22 seconds to kill all 12, they never saw us or took a shot."

"This isn't like F-86 to F-4 to F-15, that's evolutionary. This is a revolution."



Lásd fent.

Az egyik F-35 és F-22 zsokénak is feltettem kommentben kérdést az AI és a 10 percent true csatornán is, hogy mennyire frusztráló a 4 gen polótáknak mindig orrbaverrve lenne, de nem válaszoltak rá.

A 0.001 m2 min RCS tartomány kvázi biztosra vehető vagy még kisebb is. Ennek fényében ma a top vadász radarok 10-25 km-nél távolabb nem érzékelne 0.0001 m2 és 0.001 m2-es célokat. Márimnt égháttérben, zavar nélkül.

Nem ismerme, de stiklijeit ismerve inkább csak hallgatva szólom le, mert még azok szerint is egy vicc, akik repültek vele sokat.
Pl. @blaze tudna mesélni,


Nem tudom milyen generál vagy nem generál char van.
A BMS fórumon is fut egy stealth topik és kerek perec kijelentettem, amit n+1-szer. A jelenlegi repszimekkel normálisan még csak mímelni sem lehet a 90-es évek közepi dolgokat sem sokszor. Ne akarok senki stealth vadászt és igazi dobule difit SAM-et sem. A szénné butított és buta is gamebreaking a BMS4 din. hadjáratában, az ATO nem tud mit kezdeni vele.
Köszi a választ!
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
A stúdió épülete Belgrád belvárosában van, a most használt épület mellett, továbbra is romokban (ahogy egyéb más, akkor lebombázott épületek is, mementóként).
Voltam ott, mesélt is egy RTS dolgozó a támadásról, illetve arról is, hogy az amerikaiak pontosan tudták, hogy civilek épp műsort gyártanak.

Más - Elsősorban @molnibalage -tól kérdem, de természetesen bárki más is válaszolhat :) :
Arról milyen publikus infó érhető el, hogy a rendszeresített 5. generációs vadászok stealth képességei praktikusan hogy szolgálnak? Arra gondolok, hogy mondjuk valamilyen DACT repülés után hallottunk-e, olvastunk-e pilótáktól erről?
Nagyon érdekelne, hogy tipikusnak mondható szituációkban (őrjáratozó ellenséges vadászok, bekapcsolt radarral, nagy magasságban) milyen messziről derítenek fel mondjuk egy közeledő F-22 vagy F-35 rajt.
Nyilván tisztában vagyok vele, hogy a pontos információk erről még sokáig titkosak maradnak, de sokszor össze lehet legózni valamilyen képet elszólásokból, a gyakorlatok profiljából, stb.

Ehhez részben kapcsolódó kérdés, hogy DCS-ben a radarszimuláció mennyire pontos modellel dolgozik? Van mondjuk egy predefiniált RCS karakterisztikája egy objektumnak, és akkor ebből számolnak reflexiót a radaregyenlettel?
Szerintem adat nincs rá, viszont már több red flag beszámolót olvastam, hogy az F-16 pilótáknak csak rádión szólt az AWACS, hogy le vannak lőve, mehetnek haza, vagy a seggükbe ülve szólt rádión az F-22 pilóta, hogy szevasztok, vége a dalnak.

Én alapból azt feltételezném, hogy a beszámolókban szereplő a 16-osok valami AESA avionika modernizáció előtti változatok lehettek jellemzően. AESA vs. mech radar mondjuk nem várnék jelentős különbséget, hogy mit és milyen messziről tud pl. egy F-22 ellen, viszont szerintem egy évtized+al modernebb EW/RWR egység lehet hogy drasztikus különbséget mutat a túlélésben.

Lehet, hogy a 90es években jellemző RWR-ek nem tudtak mit kezdeni az LPI AESA radarokkal, de én őszintén meg lennék lepve, ha ezt mára már nem oldották volna meg, főleg egy ismert baráti radar ellen. És ha kellően távolról van legalább infó, hogy honnan jön az ellenség, akkor azért legalább "nem meghalni" van esélye az embernek.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed
M

molnibalage

Guest
Lassan egy merész gondolat fogalmazódott meg bennem.
Lehetne fogadást kötni, hogy az utolsó, fegyveres erőknél végrehajtott MiG-21 és B-52 felszállás melyik évben lesz.
Meg, hogy mi azt megérjük -e egyáltalán...

A MiG-21 protó első felszállása és a hh vége óta már több idő telt el, mint a hh vége és mai nap között.
Sokkoló. A hadrendbe állítása és a hh vége között 32 év volt kb. 31 év telt el 1991 óta.

(J-7 család nem játszik, szovjet gyártásúnak kell lennie.)
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Szerintem adat nincs rá, viszont már több red flag beszámolót olvastam, hogy az F-16 pilótáknak csak rádión szólt az AWACS, hogy le vannak lőve, mehetnek haza, vagy a seggükbe ülve szólt rádión az F-22 pilóta, hogy szevasztok, vége a dalnak.

Én alapból azt feltételezném, hogy a beszámolókban szereplő a 16-osok valami AESA avionika modernizáció előtti változatok lehettek jellemzően. AESA vs. mech radar mondjuk nem várnék jelentős különbséget, hogy mit és milyen messziről tud pl. egy F-22 ellen, viszont szerintem egy évtized+al modernebb EW/RWR egység lehet hogy drasztikus különbséget mutat a túlélésben.

Lehet, hogy a 90es években jellemző RWR-ek nem tudtak mit kezdeni az LPI AESA radarokkal, de én őszintén meg lennék lepve, ha ezt mára már nem oldották volna meg, főleg egy ismert baráti radar ellen. És ha kellően távolról van legalább infó, hogy honnan jön az ellenség, akkor azért legalább "nem meghalni" van esélye az embernek.
Szíriában a kínai csodaradart kilőtték. Valószinűleg egy F-35ös.
 
M

molnibalage

Guest
Szerintem adat nincs rá, viszont már több red flag beszámolót olvastam, hogy az F-16 pilótáknak csak rádión szólt az AWACS, hogy le vannak lőve, mehetnek haza, vagy a seggükbe ülve szólt rádión az F-22 pilóta, hogy szevasztok, vége a dalnak.

Én alapból azt feltételezném, hogy a beszámolókban szereplő a 16-osok valami AESA avionika modernizáció előtti változatok lehettek jellemzően. AESA vs. mech radar mondjuk nem várnék jelentős különbséget, hogy mit és milyen messziről tud pl. egy F-22 ellen, viszont szerintem egy évtized+al modernebb EW/RWR egység lehet hogy drasztikus különbséget mutat a túlélésben.

Lehet, hogy a 90es években jellemző RWR-ek nem tudtak mit kezdeni az LPI AESA radarokkal, de én őszintén meg lennék lepve, ha ezt mára már nem oldották volna meg, főleg egy ismert baráti radar ellen. És ha kellően távolról van legalább infó, hogy honnan jön az ellenség, akkor azért legalább "nem meghalni" van esélye az embernek.
A USAF F-16-osok mikor kaptak komoly hardver és szoftver fejlesztést? Meg az is kérdéses, hogy az mire képes.
Mondjuk azt is megnézném ,hogy egy 4v4 Raptor légiharc hogyan néz ki AWACS nélkül. De ezekről okkal nincs semmi adat.

Ahogy arról sem, hogy mit éreznek azok a pilóták, akiknek az F-22 és F-35 ellen kell szopni.
Mert senkinek ne legyenek fals reményei. Szopnak. Milyen érzés lehet úgy felszállni, hogy gyak. elvi esélyed van bármiféle sikerre ellenük?