Összefoglaló a légvédelmi eszközök működéséről...

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 880
8 097
113
Ennél egyszerűbb megoldást találtak az EMBT-nél. Felpakoltak a torony hátuljára egy kis teljesítményű gépágyús (30×113mm) RCWS-t olyan optikai rendszerrel ami képes kisméretű drónokat azonosítan 1 max 2 km-ről, a detektálást pedig megoldja valami radar a háttérből. Felesleges az AHEAD, mert a drón amúgy is feléd jön és teljesen mind1, hogy 500 méterről vagy 2km-ről szeded le, hisz magadat véded nem területet mint egy gépágyús légvédelmi rendszer.
Ezek a detektálja valami radar óvatosan bánnék, mert a radartechnológia szoftveres alapjai éppen azok jelenleg, hogy a lassan repülő eszközöket kiveszi a célpontok közül, mert akkor minden madárraj bezavar. A drónokkal pedig lehetésges madárrajt emulálni sebességben.. Szóval a távolabbi felderítés még necces, az elekto optikai meg lutri. Amik tornyok vannak, (én magam is láttam pld. Zeltwegben), azok inkább statikus pontvédelmi eszközök. Ezekből meg rengeteg kell. Ja és ezek gépágyú kamerás cuccokhoz, meg kvázi jó idő, mert nehéz infában látni ezeket a csekély kibocsájtású drónokat nagyobb távolságból. Nos szvsz az áruk miatt a drónok állnak jelenleg nyerésre, mert olcsobbak max azonos ár bekerülési költésgüek (típustól, és fajtától függen - kis kamikaze drón, egy nagy felfegyverzett stb - mint az elhárító rakéták (akármilyen AGM-114 vagy kézi lérak, a gépágyúk lövedékek olcsóak úgyan, de sok gépágyú kell és a kérdés mit védek velük, valamint a nagyobb hatótávolságú felderítő eszkzök viszonylag drágák és még kidolgozás alatt állnak.. És most egy-egy drónról, vagy egy drónrajról beszélünk.. Szóval bonyisabb dolog ez, mint megnézzük optikán oszt lelőjjük..
 
M

molnibalage

Guest
Ezek a detektálja valami radar óvatosan bánnék, mert a radartechnológia szoftveres alapjai éppen azok jelenleg, hogy a lassan repülő eszközöket kiveszi a célpontok közül, mert akkor minden madárraj bezavar. A drónokkal pedig lehetésges madárrajt emulálni sebességben..
Eg madárraj soha nem tart a csatazaj felé...

Szóval a távolabbi felderítés még necces, az elekto optikai meg lutri.
Nem, a kettő kombója. A radar felé odanéz EGY EO szenzor és egyből tudod, hogy nem madár.

(A balfasz irániaknak is ennyit kellett volna tenni a TOR-M1-gyel, hogy megkülönböztessenek egy airlinert egy CM-től.)
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and dudi
M

molnibalage

Guest
Statikus eszköz. Statikus környezettel.
És ha en lennék a drón kezelő sem igy tamadnék, hanem a föld felett méterrel végigtolnám.




Rengeteg találasz. Mint az oryx is, persze az egesz bullshit.
De múltkor is 100% felett volt a légelhárítás aránya kijevben, mégis lángokban állt a város.
Szóval ha megfelelően képzett vagy ideologiailag, akkor kiváló jelentéseket láthatsz.
Pl a kedvencem Wilson chippgyártasosa volt. Arra sem veszik a faradtságot, hogy valami szakmabelit kérdezzeknek meg. Hanem valami helyi ceus szülenénye egy átlag magát értelmiséginek gondoló hvg olvasónak.
Na, nekik tonnaszám vannak "hiteles" jelentések.
A rendszer melyik eleme nem telepíthető mobi platfromra?
Mondom, ruhadtul szemellenzősen látod a világot...
 
  • Vicces
Reactions: fip7

GI83

Well-Known Member
2022. március 13.
1 426
12 087
113
A rendszer melyik eleme nem telepíthető mobi platfromra?
Mondom, ruhadtul szemellenzősen látod a világot...
De, telepíthető. Csak nem tudod megérteni, hogy egy statikus berendezés installációja nem a körbecsavarozásról szól.
Kár róla beszélni, mert nem érted az adatfolyamok közti markáns különbséget, hogy a céltárgyak és a lehetséges zavarok mozgási sebessége nagyságrenden belülre esik.

Szerintem pont, hogy az ilyen álmagyarázatok, mint hogy micsoda fényes siker volt a dél koreai performansz, hogy szándékosan forráshoz jussanak. Na ez az, ami kegyetlen szemellenzős.
Másik topicban is, úgy elrugaszkodtok a földtől, hogy az félelmetes.. már lézerek, energiafegyverek.. de mindig csak lesz. Meg feltételeztek. Hogy majd így meg úgy... meg majd ez meg az.
Nem értem hogy nem esik le nektek, hogy a mérleg egyik oldalán a kézzel fogható valóság áll folyamatosan, a másik oldalon meg a ti feltételezésetek.
Tudod van az, hogy van a szar orosz légvédelem, pedig ott egy himars gmrls se gond. Nyilván kapnék rá akkora magyarázatot, mint a ház, hogy az micsoda könnyű célpont. Ahol valamiért már bayraktar se repül az égen.
A másik nyelvén pedig van a dekára pontosan millió dollárban mérhető hi-tech nyugati cspda, ahol meg Kim Dzsongun 5 gyakorlócéllal hülyét csinált a légvédelemből és az egész légierőből. Plusz amiket szajkóztok, hogy direkt csinálták, meg a lehet, a ha, a majd, az az meg az.. de most már látom megjelentek a lézerek és az energiafegyverek is. :D
És emellé még szemellenzőről beszélsz. Hát őszintén szólva elröhögöm magam, amikor olvasom a performanszt. Már bocs.
De mindegy, engedjük el.

ps.: és ettől függetlenül a youtube bloghoz gratula, tényleg érdekes , tényleg tök jó, szakmai, stb. Ez vitán felül áll.
De bakker, hogy ettől függetlenül hogy tudod ezt így kezelni, hát elképzelésem sincs.
 
M

molnibalage

Guest
De, telepíthető. Csak nem tudod megérteni, hogy egy statikus berendezés installációja nem a körbecsavarozásról szól.
WUT?
Kár róla beszélni, mert nem érted az adatfolyamok közti markáns különbséget, hogy a céltárgyak és a lehetséges zavarok mozgási sebessége nagyságrenden belülre esik.
WUT?
Ez csudaszép rizsa vót tartalom nélkül.
Szerintem pont, hogy az ilyen álmagyarázatok, mint hogy micsoda fényes siker volt a dél koreai performansz, hogy szándékosan forráshoz jussanak. Na ez az, ami kegyetlen szemellenzős.
Másik topicban is, úgy elrugaszkodtok a földtől, hogy az félelmetes.. már lézerek, energiafegyverek.. de mindig csak lesz. Meg feltételeztek. Hogy majd így meg úgy... meg majd ez meg az.
Nem értem hogy nem esik le nektek, hogy a mérleg egyik oldalán a kézzel fogható valóság áll folyamatosan, a másik oldalon meg a ti feltételezésetek.
Tudod van az, hogy van a szar orosz légvédelem, pedig ott egy himars gmrls se gond. Nyilván kapnék rá akkora magyarázatot, mint a ház, hogy az micsoda könnyű célpont. Ahol valamiért már bayraktar se repül az égen.
A másik nyelvén pedig van a dekára pontosan millió dollárban mérhető hi-tech nyugati cspda, ahol meg Kim Dzsongun 5 gyakorlócéllal hülyét csinált a légvédelemből és az egész légierőből. Plusz amiket szajkóztok, hogy direkt csinálták, meg a lehet, a ha, a majd, az az meg az.. de most már látom megjelentek a lézerek és az energiafegyverek is. :D
És emellé még szemellenzőről beszélsz. Hát őszintén szólva elröhögöm magam, amikor olvasom a performanszt. Már bocs.
De mindegy, engedjük el.

ps.: és ettől függetlenül a youtube bloghoz gratula, tényleg érdekes , tényleg tök jó, szakmai, stb. Ez vitán felül áll.
De bakker, hogy ettől függetlenül hogy tudod ezt így kezelni, hát elképzelésem sincs.
A mérlegen az áll, hogy 30+ éves tervezési alappal bíró SAM rendszerek és AAA is elég sok drónt lő le.
Mondom, dedikált drónelhárító rendszerekkel sehol nem találkozott egyik sem. Sehol. Te meg ebből extrpolálsz a végtelenbe.
 
M

molnibalage

Guest
Számodra nem jelent tartalmat. Pont erről beszélek. Nem érted a probléma lényegét.
Így nem tudunk miről beszélni.
Rizsa volt.

Milyen zavar?
Milyen céltárgy?
Milyen statikus berendezés, ha mobil a platfrom?
Tudod a Skyranger az micsoda és miből lett? Csak, hogy legyen egy példa...
 
  • Vicces
Reactions: fip7

GI83

Well-Known Member
2022. március 13.
1 426
12 087
113
Rizsa volt.

Milyen zavar?
Milyen céltárgy?
Milyen statikus berendezés, ha mobil a platfrom?
Tudod a Skyranger az micsoda és miből lett? Csak, hogy legyen egy példa...
Nem, nem rizsa. Csak szimplán nem érted.
Vagy nem akarod érteni. Én nem fogok körmölni száz sorokat, mikor úgysem fogadnád el, nem értenéd vagy valami ideológiai álmagyarázatot kapjak, feltételes és jövőbeni mondatokkal. Esetleg elmenjünk a lézerek irányába.
Jól van ez így, legyen igazad. Én elfogadom a válaszod. Lezártam.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 904
48 422
113
Háát a megfejtés már bőven megvan. Legalább is a NATO-n belül. Pont tegnap néztem utána, hogy már egészen sok (minimum 4-5) olyan RC torony létezik kipróbált verzióban, amelyik alkalmas a drónok leszedésére nagyjából filérekből.
A megfejtés az Apache fegyvere az M230LF/XM914, amelyik 2km-es távolságból időzített robbanó lövedékkel 1-200USD/lövedék áron képes leszedni a kis méretű quadcoptereket. Ráadásul ezen tornyok alkalmasak rakéta hajtású fegyverek hordozására is. Ráadásul moduláris felépítésűek. Azaz tetszőlegesen lehet rájuk másodlagos géppuskát, ATG-et, vagy akár AA rakétát is feltenni rá.
Kongsberg RS-6
lw30-04.jpg

Ezt rendszeresíti a USMC a drónok ellen, meg egyéb feladatokra a JLTV-re
EOS R-400S
Ezt tesztelték a BW Boxerjein
MOOG RlwP
Ezt a US ARMY rendszeresíti M-SHORAD néven
FLW-500:
gibka_3m_47_naval_turret_mount_by_kutejnikov-d9164bh.jpg

valósznűleg az FN Medium platformja is tudná fogadni.

Ezek mind simán felpakolhatók egy sima 8-10t-s páncélozott 4x4-re is.
És mit csinál egy ilyen csoda, ha mondjuk egyszerre 10 drón repül felé?
 
M

molnibalage

Guest
Nem, nem rizsa. Csak szimplán nem érted.
Vagy nem akarod érteni. Én nem fogok körmölni száz sorokat, mikor úgysem fogadnád el, nem értenéd vagy valami ideológiai álmagyarázatot kapjak, feltételes és jövőbeni mondatokkal. Esetleg elmenjünk a lézerek irányába.
Jól van ez így, legyen igazad. Én elfogadom a válaszod. Lezártam.
Ja értem.
Valaki várna egy válasz, mire a rizs az, hogy "nem érek rá".
Vastaps.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 444
113
És mit csinál egy ilyen csoda, ha mondjuk egyszerre 10 drón repül felé?
Attól függ melyikről beszélünk.
Mert a sima M230LF ágyúval rendelkező egyszerűbbek azoknak nincs dedikált drónvédelmi szerepük. Azokat simán alkalmazhatod fedélzeti "géppuska"-ként, ahogy a Gidrán tetején vannak az Aselsan tornyokban a .50-esek.
A MooG rendszere már egy sokkal összetettebb dolog, mert ott akár a 30mm-es mellett a sima MAG is fenn lehet, plusz ezen kivül a két szélen 2 opcionális indító gondola is fent van , amibe teljesen szabadon választhatóan kerülhet ATGM, NIR, vagy akár AA rakéta is.
Ez utóbbi dedikált AA jármű lesz a US Army Stryker alegységgeiben.
Elvileg kap egy Stinger podot, valamint egy Hellfire-t is. Ami ugyan egy AT fegyver, de az amerikaiak simán rájöttek, hogy egész költséghatékony lehet drónol ellen is.
Ezzel csak arra akartam kilyukadni, hogy amennyiben nagyobb mennyíségű öngyilkos drón raj intézne támadást, akkor ezek a gépek különben sem egyesével vannak jelen. Azaz nem csak egy csőnek kell megoldania a dolgot.
 
  • Tetszik
Reactions: cirqle

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 904
48 422
113
Most írtam le, hogy egy jármű sosem tevékenykedik egyedül. Ahogy a Gidránokon a .50-nes, úgy itt a 30-as lesz fenn a kocsi tetőkön.
Ugyebár egy jármű, egy raj. Egy rajt meg sehova sem küldesz egyedül.
Világos, de azt hiszem ez csak abban módosít a dolgon, hogy mekkora drónrajt kell küldeni.
 
  • Tetszik
Reactions: GI83

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 880
8 097
113
Eg madárraj soha nem tart a csatazaj felé...


Nem, a kettő kombója. A radar felé odanéz EGY EO szenzor és egyből tudod, hogy nem madár.

(A balfasz irániaknak is ennyit kellett volna tenni a TOR-M1-gyel, hogy megkülönböztessenek egy airlinert egy CM-től.)
Azért mérget nem vennél rá.. Te nagyobb Hatóvolságú lokátorról írtál. Nos még harcterek felett is köröznek madarak (pld. Keselyük és egyéb dögevő madarak).. A másik aspektus viszont - nem vagyok ornitológus de elhiszem, hogy magas intenzítású EW során olyan sugárzás van a levegőben, hogy megsülnek a madarak a levegőben.. (most ne repülő grillcsirkéket képzeljetek el). Mondjuk az ELITE gyakorlatok során voltam a Magyar KUB-osokkal, és ott bizony akkor mehettünk ki a 3 rétegű fémszállból készül álcaháló alól amikor jeleztek, mert a radarsugárzás intenzítása egészségkárosító hatású volt. Aztán a X. Magazin főszerkesztője lecseszett, hogy miért látszanak a képeken "csak" álcahálók és rakéta indító járművek illetve radar, miért nincs közte ember. Illetve mikor összeállt az állomány közös fényképekre, akkor persze miért álltak össze.. Hiába mondtam, hogy ez így működik..
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Azért mérget nem vennél rá.. Te nagyobb Hatóvolságú lokátorról írtál. Nos még harcterek felett is köröznek madarak (pld. Keselyük és egyéb dögevő madarak).. A másik aspektus viszont - nem vagyok ornitológus de elhiszem, hogy magas intenzítású EW során olyan sugárzás van a levegőben, hogy megsülnek a madarak a levegőben.. (most ne repülő grillcsirkéket képzeljetek el). Mondjuk az ELITE gyakorlatok során voltam a Magyar KUB-osokkal, és ott bizony akkor mehettünk ki a 3 rétegű fémszállból készül álcaháló alól amikor jeleztek, mert a radarsugárzás intenzítása egészségkárosító hatású volt. Aztán a X. Magazin főszerkesztője lecseszett, hogy miért látszanak a képeken "csak" álcahálók és rakéta indító járművek illetve radar, miért nincs közte ember. Illetve mikor összeállt az állomány közös fényképekre, akkor persze miért álltak össze.. Hiába mondtam, hogy ez így működik..
A MiG-25ös radaját bizonyos magasság alatt tilos is volt bekapcsolni. Állítólag 1 kmről megölte a nyulakat.
 
M

molnibalage

Guest
 
M

molnibalage

Guest
Azért mérget nem vennél rá.. Te nagyobb Hatóvolságú lokátorról írtál. Nos még harcterek felett is köröznek madarak (pld. Keselyük és egyéb dögevő madarak).. A másik aspektus viszont - nem vagyok ornitológus de elhiszem, hogy magas intenzítású EW során olyan sugárzás van a levegőben, hogy megsülnek a madarak a levegőben.. (most ne repülő grillcsirkéket képzeljetek el). Mondjuk az ELITE gyakorlatok során voltam a Magyar KUB-osokkal, és ott bizony akkor mehettünk ki a 3 rétegű fémszállból készül álcaháló alól amikor jeleztek, mert a radarsugárzás intenzítása egészségkárosító hatású volt. Aztán a X. Magazin főszerkesztője lecseszett, hogy miért látszanak a képeken "csak" álcahálók és rakéta indító járművek illetve radar, miért nincs közte ember. Illetve mikor összeállt az állomány közös fényképekre, akkor persze miért álltak össze.. Hiába mondtam, hogy ez így működik..
Költői túlzást érzek.

A MiG-25ös radaját bizonyos magasság alatt tilos is volt bekapcsolni. Állítólag 1 kmről megölte a nyulakat.
Itt is.