Összefoglaló a légi harcászatról és légvédelmi eszközökről

• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

• Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
12 629
18 870
113
F-15E csinálta.
Ami amúgy nem értem, hogy miért volt szenzáció egyeseknek.
Ameddig a cél áll, addig mindegy, hogy 0 AGL vagy más AGL-en történik.

A difi csak annyi, hogy ha nem talajközeli, akkor valóban telitalálat kell, mivel a heli alatti robbanástól nem sérül meg az.
Vannak kétségeim, hogy egy puha heli egyáltalán működésbe hozná-e a bomba gyújtóját.
De, ha néhány tucat méteren függeszkedett a heli, akkor az alatta robbanó bomba is, ha csak keresztül ment a gépen együttesen bőven elég kárt okoz.

A Mi-24-es ATGM kill még igaz is lehetne, de ehhez dövögő F-4 és pont szembe repülés kéne.
1-2 éve tette be videót valaki, ahol Vikhr-rel tüzeltek Tu-16-ra és talált. Hogy minek és mi volt a teszt célja, bevallom azt nem értetem meg.

Részletekre már nem emléksze.De ha egy 500-1000fontos bomba robbanás nélkül "rápottyan" egy akármilyen helire,annak szerintem annyi.Repülés közben elég,hacsak a forgószárnyak útjába kerül,a többit elvégzi a gravitáció.
Falanga egy lassú régi rakéta,Vikhr meg azért hangsebesség feletti,és jóval modernebb.RBS70/90 is lézer vezetősugaras légvédelmi rakéta.

Hpasp

Well-Known Member
2018. január 28.
4 635
21 819
113
Igen.Légi aknatelepitést végző MiG23MLeket alacsonyabbrol követő paki F16 belerepült a kidobott akna"felhőbe".....Meg hasonló véletlenek,szerencsétlenségek,érdekességek.
De olyan,hogy Falangával szándékos és célzott harccselekményként lelőjenek egy vadászgépet,no az bizonyost nonszensz

Erősen csodálnám, ha a légi akna a földet érés előtt élestve lenne, ugyanis akkor a földet éréskor mind elműködne.
Milyen aknatípusról volt szó?
Utána lehetne nézni ennek azért.

Hpasp

Well-Known Member
2018. január 28.
4 635
21 819
113
Igen.Légi aknatelepitést végző MiG23MLeket alacsonyabbrol követő paki F16 belerepült a kidobott akna"felhőbe".....Meg hasonló véletlenek,szerencsétlenségek,érdekességek.
De olyan,hogy Falangával szándékos és célzott harccselekményként lelőjenek egy vadászgépet,no az bizonyost nonszensz

Elvileg ez a MiG-23ML hagyományos fegyverzete, MiG iroda minősített ismertető anyagából:

2022-02-14-09-51-54-23-2017-pdf-Adobe-Acrobat-Reader-DC-64-bit.jpg

Én itt nem látok, aknatelepítő konténert, ami persze nem jelenti hogy rendszeresítés után ne heftölhettek valamit fel rá.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
12 629
18 870
113
Erősen csodálnám, ha a légi akna a földet érés előtt élestve lenne, ugyanis akkor a földet éréskor mind elműködne.
Ht-ben volt róla cikk,meg azthiszem az új honvédségi szemlében.Még az akna tipusa is megvolt adva.De a részletekre már nem emlékszem.
Lepelbiztositó elvileg nem engedi felrobbanni,de azért azt nem egy repcsivel való ütközésre tervezték.És az ütközés robbanás nélkül is okozhatott végzetes károkat.

Gungnir (F1End)

Well-Known Member
2021. március 24.
437
1 097
93
A Mi-24-es ATGM kill még igaz is lehetne, de ehhez dövögő F-4 és pont szembe repülés kéne.
1-2 éve tette be videót valaki, ahol Vikhr-rel tüzeltek Tu-16-ra és talált. Hogy minek és mi volt a teszt célja, bevallom azt nem értetem meg.

Elvileg a Vikhr lassan mozgó/nem manőverező légicélok ellen is használható, több-kevésbé kettős célú rakéta, gondolom ennek a demonstrálása/tesztelése volt a Tu-16 -os teszt célja.

Szerintem nem feltétlenül kell detonálnia az aknának ahhoz, hogy súlyosan megrongálja a gépet. Ha AO–2,5RT fokozott repeszhatású aknát telepítettek, akkor az kb 2,8 kg. Ha néhány száz km/h a sebességkülönbség egy ilyen akna és a repülőgép között, akkor azért okozhat komoly sérülést, főleg ha esetleg többe is belefutott a Falcon.

• Tetszik
Reactions: endre and LMzek 2.0

molnibalage

Well-Known Member
2010. április 18.
42 129
63 036
113

@fulcrum11
@Hpasp

Hát nem tudom. Az átmérő és kialakítás alapján tanácstalan vagyok. Méretre ez a Kubrakéta kategóriának tűnik, a Vega nem így néz ki.
Viszont hasonlít a H-31-re, de indítás előtti állapotban. Remélem más felismeri.

Hpasp

Well-Known Member
2018. január 28.
4 635
21 819
113

@fulcrum11
@Hpasp

Hát nem tudom. Az átmérő és kialakítás alapján tanácstalan vagyok. Méretre ez a Kubrakéta kategóriának tűnik, a Vega nem így néz ki.
Viszont hasonlít a H-31-re, de indítás előtti állapotban. Remélem más felismeri.
H31P.png

molnibalage

Well-Known Member
2010. április 18.
42 129
63 036
113

@Filter
Ezt senki meg nem mondja itt neked, mert senkivel lövése sincs arról, hogy a légvédelem és csapatlégvédelem egységei közül mennyi van és mi a hadra fogható és hol. Ahogy azt sem, hogy a légierők részéről mi repül és hol.

Ameddig az a tájékozódási szint, hogy DCS videók alapján hiszünk el dolgokat és ez megy, addig szerintem hátra lehet dőlni. Majd sok sok év múlva talán lesz fogalmunk róla.

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 545
14 220
113

@Filter
Ezt senki meg nem mondja itt neked, mert senkivel lövése sincs arról, hogy a légvédelem és csapatlégvédelem egységei közül mennyi van és mi a hadra fogható és hol. Ahogy azt sem, hogy a légierők részéről mi repül és hol.

Ameddig az a tájékozódási szint, hogy DCS videók alapján hiszünk el dolgokat és ez megy, addig szerintem hátra lehet dőlni. Majd sok sok év múlva talán lesz fogalmunk róla.
Azért idéztelek mert azért van elképzelésed a ruszkik kapacitásáról....
És valamilyen támpontot keresek arra hogy miért van gyakorlatilag légitámogatás nélkül az orosz inváziós erő....
Illetve hogy akarat függvényében technikailag képesek lennének-e ezt a kihívást abszolválni sikeresen.

molnibalage

Well-Known Member
2010. április 18.
42 129
63 036
113
Azért idéztelek mert azért van elképzelésed a ruszkik kapacitásáról....
Összességében és részletesen nincs.
És valamilyen támpontot keresek arra hogy miért van gyakorlatilag légitámogatás nélkül az orosz inváziós erő....
Jelenleg kb. mintha egy szívószálon keresztül néznék a világot néhány helyen és időpillanatban.
Ebből senki nem rak össze semmit.
De az, hogy Tor-M2 is van ott, az viszont azért érdekes, mert zsír új.
A Ka-52 sem "másodvonal".
Ennek fényében kicsit nehezen érthető az, hogy mi zajlik egy olyan haderű ellen, ahol most a védekezés az, hogy milicistáknak osztanak Kalát meg 1991 után szinte semmilyük nincs.

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 545
14 220
113
Összességében és részletesen nincs.

Jelenleg kb. mintha egy szívószálon keresztül néznék a világot néhány helyen és időpillanatban.
Ebből senki nem rak össze semmit.
De az, hogy Tor-M2 is van ott, az viszont azért érdekes, mert zsír új.
A Ka-52 sem "másodvonal".
Ennek fényében kicsit nehezen érthető az, hogy mi zajlik egy olyan haderű ellen, ahol most a védekezés az, hogy milicistáknak osztanak Kalát meg 1991 után szinte semmilyük nincs.
Igen....
Ezért ideztelek, @dudi -t is.....
Szakmai szemmel nézve eléggé bizarr a látvány.
Valahogy sehová sem tudom tenni szakmailag azt amit látok.

• Tetszik
Reactions: fip7

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 545
14 220
113
A Su25 -ös mennyire üzemeltethető tábori körülmények között?
( Kérdezem mert az ukrán konfliktust nézve, ha eltolják a Donyetszki beton mellől az ukránokat, akkor gyakorlatilag arról a reptérről folyamatos CAS-t tudnak repülni ezek a gépek a front teljes déli szakaszán egészen a Krímig.)
Ugye ott infra nincs, viszont a Google képek alapján a beton rendben van.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
12 629
18 870
113
A Su25 -ös mennyire üzemeltethető tábori körülmények között?
( Kérdezem mert az ukrán konfliktust nézve, ha eltolják a Donyetszki beton mellől az ukránokat, akkor gyakorlatilag arról a reptérről folyamatos CAS-t tudnak repülni ezek a gépek a front teljes déli szakaszán egészen a Krímig.)
Ugye ott infra nincs, viszont a Google képek alapján a beton rendben van.
Tud róla üzemelni-de csak ideiglenesen.

• Tetszik
Reactions: Filter